چه کسی شهردار تهران می‌شود؟

چه کسی شهردار تهران می‌شود؟

گرچه هنوز منتخبین شورای شهر تهران گزینه نهایی شهردار‌ی تهران را انتخاب نکرده اند، اما برخی فعالان سیاسی و رسانه‌ای پیش بینی می‌کنند که گزینه نهایی از میان مازیار حسینی، علیرضازاکانی و محسن پیرهادی انتخاب شود.
کد خبر: ۹۶۷۵۳
بازدید : ۳۵۰۵
۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۹
فرادید| بیست و دومین سکاندار شهرداری تهران احتمالا روز پنجشنبه معرفی خواهد شد. البته منتخبین ششم شورای شهر تهران، هنوز برای انتخاب و اعلام سکاندار نهایی ساختمان بهشت به توافق نرسیده اند، برای همین از اعلام روز معرفی شهردار سر باز می‌زنند و از کلمه شاید استفاده می‌کنند.

به گزارش فرادید؛ نامزد‌های شهرداری تهران ابتدا ۴۱ نفر بودند، اما رفته رفته بسیاری از ارائه برنامه انصراف دادند و برخی هم به دلیل احتمال حضور شان در کابینه رئیسی عطای شهردار شدن را به لقایش بخشیدند.

اما در نهایت لیست نامزد‌های صندلی بهشت به ۱۱ نفر تقلیل پیدا کرد. البته این پایان انصراف‌ها نبود و ۴ نفر دیگر نیز از شهردار شدن کنار کشیدند.  

طبق اعلام مهدی چمران، منتخب شورای ششم شهر تهران، مهرداد بذرپاش از شرکت در انتخابات شهرداری تهران انصراف داد. همچنی علی نیکزاد، آبرومند و عباس علی‌آبادی هم برنامه خودشان را به شورای شهر ندادند.

چمران می‌گوید از فردا صبح جلسه امتیازدهی به گزینه‌های تصدی شهرداری تهران آغاز و احتمالاً بین یک تا سه گزینه برای مرحله بعدی انتخاب خواهند شد.

شهرداری تهران ۱۲ خرداد ۱۲۸۶ تاسیس شده و تاکنون ۶۸ شهردار به خود دیده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که ۲۱ شهردار پس از انقلاب این مسئولیت را برعهده گرفته اند.  

علاوه بر این، ۵ شهردار در دوره قاجار، ۶ شهردار در دوره پهلوی اول و ۳۶ شهردار نیز در دوره پهلوی دوم بر صندلی شهرداری تهران تکیه زدند.
 
چه کسی شهردار تهران می‌شود؟

هفت نفر در جستجوی بهشت

منتخبین ششمین دوره شورای شهر تهران می‌گویند که در حال حاضر علیرضازاکانی، مازیار حسینی، معصومه آباد، محسن پیرهادی، هابیل درویشی، رستم قاسمی و اسماعیل احمدی مقدم ۷ گزینه نهایی برای شهرداری تهران هستند.  

علیرضازاکانی در حال حاضر نماینده قم و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس است. او در انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم شرکت کرد، اما در نهایت به نفع ابراهیم رئیسی کنار کشید.

مازیار حسینی متولد ۱۳۴۹ در شهر تهران است و مدرک دکترای تخصصی (PHD) در رشته مهندسی، گرایش سازه و زلزله دارد. او معاونت مسکن وزارت راه و شهرسازی، معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران را در کارنامه دارد.

معصومه آباد، عضو دوره سوم و چهارم شورای شهر تهران است و حمایت مهدی چمران را دارد.

محسن پیرهادی در حال حاضر ناظر و عضو هیئت رئیسه مجلس یازدهم است و پیش از این در دوره چهارم شورای شهر تهران حضور داشته است. او از چهره‌های نزدیک به محمدباقر قالیباف به شمار می‌رود.  

هابیل درویشی، متولد ۱۳۳۵ در مشکین شهر و دارای کارشناسی ارشد مدیریت است. از جمله سوابق درویش می‌توان به معاونت مهندسی نیروی انتظامی، مجری ارشد بخش از آزاد راه تهران - شمال و مشاور عالی سازمان عمران و مسکن بنیاد مستضعفان اشاره کرد.

رستم قاسمی که اکنون ۵۷ سال سن دارد و وزارت نفت در دولت دهم و فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیا را در کارنامه اش دارد.

اسماعیل احمدی مقدم، متولد ۱۳۴۰ در تهران است و از جمله سوابق او می‌توان به فرماندهی نیروی انتظامی از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۳ اشاره کرد.
 
چه کسی شهردار تهران می‌شود؟

کدام نامزدها بیشترین شانس را دارند؟

گرچه هنوز منتخبین شورای شهر تهران گزینه نهایی شهردار‌ی تهران را انتخاب نکرده اند، اما برخی فعالان سیاسی و رسانه‌ای پیش بینی می‌کنند که گزینه نهایی از میان مازیار حسینی، علیرضازاکانی و محسن پیرهادی انتخاب شود.

به عقیده رسانه ها، مازیار حسینی و محسن پیرهادی حمایت محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس را دارند. در آن سو علیرضا زاکانی نیز از حمایت مهدی چمران برخوردار است.

اما با این وجود به نظر می‌رسد که از میان مازیار حسینی و علیرضازاکانی یکی انتخاب شود. تا جایی که رسانه‌های نزدیک به مازیار حسینی و علیرضا زاکانی با قوت گرفتن شانس آن‌ها برای صندلی بهشت، در طول روز‌های اخیر مقابل یکدیگر قرار گرفتند و ادعا‌هایی را درباره حسینی و زاکانی مطرح کردند.

در این میان برخی از فعالان سیاسی و رسانه‌ای اصولگرا نیز معتقدند که زاکانی بیشترین شانس را دارد. آن‌ها به رایزنی‌های چمران با قالیباف اشاره می‌کنند و می‌گویند که زاکانی احتمالا به شهرداری خواهد رفت. اما در آن سو برخی دیگر از رسانه‌ها بر این عقیده اند که مازیار حسینی با حمایت قالیباف به بهشت می‌رسد.
برچسب ها: شهردار تهران
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین