کابینه رئیسی؛ کی معرفی می‌شود و چه کسانی هستند؟

کابینه رئیسی؛ کی معرفی می‌شود و چه کسانی هستند؟

ابراهیم رئیسی، هنوز انتصابات خود را آغاز نکرده است و کابینه را معرفی نکرده است. انتظار می‌رود روز تحلیف وزرای پیشنهادی کابینه رئیسی به معرفی شوند در غیر این صورت در اولین روز کاری بعد از تحلیف باید لیست کابینه پیشنهادی ارائه شود.
کد خبر: ۹۶۷۸۱
بازدید : ۵۷۷۰
۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۲
فرادید| مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی هشتمین رئیس جمهور ایران، پنجشنبه در مجلس برگزار می‌شود. مطابق روال گذشته رئیس جمهور در این روز اسامی وزرای پیشنهادی کابینه خود را به هیات رئیسه تحویل می‌دهد، تا بررسی سوابق آن‌ها در کمیسیون‌های تخصصی آغاز شود. اگر چنین اتفاقی نیفتد، رئیسی در اولین روز کاری پس از تحلیف، باید لیست کابینه پیشنهادی را به مجلس برساند.

به گزارش فرادید؛ مجلسی‌ها می‌گویند، اگر رئیسی در روز تحلیف لیست وزرای پیشنهادی را به هیات رئیسه تحویل بدهد، جلسه رأی اعتماد به اعضای کابینه در صحن مجلس از روز شنبه ۲۳ مرداد ماه آغاز خواهد شد.

طبق گفته حسینعلی حاجی دلیگانی، کار بررسی رأی اعتماد به وزرا به شکلی پیش خواهد رفت تا در روز سه‌شنبه ۲۶ مردادماه رأی اعتماد به دولت سیزدهم به پایان برسد.

او می‌گوید که مجلس در دو نوبت صبح و بعدازظهر به بررسی برنامه وزرای پیشنهادی برای رأی اعتماد خواهد پرداخت و در صورت نیاز با تصمیم و تصویب مجلس کار در شیفت سوم نیز ادامه خواهد یافت.

کابینه رئیسی؛ کی معرفی می‌شود و چه کسانی هستند؟
معاون اول دولت سیزدهم به چه کسی می‌رسد؟

ابراهیم رئیسی، هنوز انتصابات خود را آغاز نکرده است، اما در همان روز‌های ابتدایی پیروزی‌اش، همواره نام محمد مخبر، رئیس فعلی ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد برای رسیدن به پست معاون اولی رئیس جمهور به گوش می‌رسید.  

هرچند طی روز‌های اخیر، احتمال انتصاب فرهاد رهبر کاهش یافت و گمانه زنی‌ها در باره انتصاب مخبر به معاون اولی رئیسی در حال حاضر افزایش یافته است.

طبق اعلام منابع اگاه، رئیسی انتصابات را پس از مراسم تحلیف آغاز خواهد کرد.

تیم اقتصادی رئیسی

آخرین گمانه زنی‌ها درباره وزرای اقتصادی دولت سیزدهم نشان می‌دهد که محمدرضا فرزین، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی بیشترین شانس برای رسیدن به کرسی وزارت اقتصاد را دارد.  

در این میان برای ریاست سازمان برنامه و بودجه نیز نام مسعود میرکاظمی، وزیر بازرگانی و نفت دولت نهم و دهم به چشم می‌خورد. البته برای این پست همزمان به فرهاد رهبر نیز به عنوان گزینه احتمالی نگاه می‌کنند.  

اما سومین عضو تیم اقتصادی، رئیس بانک مرکزی است که طبق گفته منابع آگاه، قرار بر تغییر آن نیست. بر این اساس، اکبر کمیجانی که خرداد ماه به این سمت منصوب شد، قرار است فعلا در تیم اقتصادی دولت سیزدهم بماند.

سید رضا فاطمی امین که در طول سال‌های اخیر ارتباط نزدیکی با ابراهیم رئیسی دارد و در دوره حضور او در آستان قدسی رضوی، فاطمی امین پست‌های متعددی را برعهده داشت. اکنون برای پست وزارت صمت در نظر گرفته شده است. هر چند نام مهرداد بذرپاش نیز برای این سمت به گوش می‌رسد.

اما در مورد وزارت نفت، رسانه‌ها و فعالان سیاسی معتقدند که رستم قاسمی بیشترین شانس را برای رسیدن به ریاست این وزارتخانه دارد. البته رسانه‌ها به مهدی دوستی، سخنگوی ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی و مسعود میرکاظمی به عنوان شانس‌های در اولویت دوم وسوم این پست اشاره می‌کنند.
 
کابینه رئیسی؛ کی معرفی می‌شود و چه کسانی هستند؟

وزیر امور خارجه دولت جدید

از همان روز‌های اول پیروزی رئیسی، موضوع بر سر انتخاب وزیر امور خارجه داغ بود. بسیاری از همفکران و نزدیکان رئیسی معتقد بودند که سعید جلیلی بهترین گزینه برای این پست است. اما رفته رفته علی باقری‌کنی همراه با رئیسی در دیدار‌های دیپلماتیک دیده شد.

حضور مداوم او در این دیدارها، این گمانه را تقویت کرد که علی باقری‌کنی گزینه نهایی رئیسی برای پست وزارت امور خارجه است. اما در طول روز‌های اخیر نام امیر عبدالهیان، چهره نزدیک به قالیباف بیش از دیگران برای این مسئولیت به گوش می‌رسد.

وزیر علوم و آموزش و پرورش دولت سیزدهم

طبق آخرین گزارش ها، محمدعلی زلفی گل، رئیس سابق دانشگاه بوعلی سینا همدان برای وزارت علوم در نظر گرفته شده است. همچنین از محمدطیب صحرایی، مدیر مجتمع آموزشی امام صادق شهر تهران و عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع) به عنوان گزینه محتمل پست وزارت آموزش و پرورش نام برده می‌شود.

دو وزیر از کابینه حسن روحانی

محمد اسلامی، وزیر فعلی راه و شهرسازی که سابقه استانداری مازندران را هم در کارنامه دارد، قرار است همچنان در این پست بماند. علاوه بر این، امیر حاتمی که در حال حاضر در پست وزیر دفاع حضور دارد، احتمالا در دولت سیزدهم نیز وزیر دفاع باقی بماند.  

وزرای احتمالی کشور، اطلاعات، بهداشت، ارتباطات و فرهنگ 

احمد وحیدی که تجربه دو دوره حضور در وزارت دفاع دولت نهم و دهم را در کارنامه دارد. احتمالا در دولت سیزدهم به وزارت کشور خواهد رفت. همچنین از مصطفی پورمحمدی نیز به عنوان گزینه پبشنهادی وزارت اطلاعات نام برده می شود.
 
البته علاوه بر پورمحمدی، علی عبداللهی رئیس حفاظت قوه قضائیه نیز شانس حضور در کابینه رئیسی به عنوان وزیر اطلاعات را دارد.

در این میان، امیر حسین قاضی زاده هاشمی هم که در انتخابات ریاست جمهوری گذشته به نفع هیچ نامزدی کنار نکشید، قرار است به عنوان گزینه پیشنهاد وزارت بهداشت به مجلس معرفی شود.  

عیسی زارع پور، نیز که از او به عنوان گزینه احتمالی وزارت ارتباطات نام برده می‌شود. در قوه قضائیه تجربه همکاری با ابراهیم رئیسی را دارد، از این رو رئیسی با شناختی که از زراع پور ۴۲ ساله دارد، وزارت ارتباطات را به او خواهد سپرد. البته از مهدی اخوان بهابادی، مدیرعامل همراه اول نیز به عنوان گزینه احتمالی این وزارتخانه نام برده می‌شود.  

عزت الله ضرغامی ۷ سال است که از صداوسیما رفته است، اما همچنان در فضای سیاسی حضور دارد. رسانه‌ها و فعالان سیاسی از او به عنوان گزینه محتمل وزارت فرهنگ نام می‌برند.

وزارت نیرو، دادگستری، جهادکشاورزی، کار و ورزش به چه افرادی خواهد رسید؟

عباس علی آبادی مدیر عامل فعلی گروه مپنا و معاون سابق وزیر نیرو، گزینه محتمل پست وزارت نیرو است و به عقیده فعالان سیاسی او برای تصدی این پست به مجلس معرفی می‌شود.  

غلامحسین اسماعیلی که هم اکنون به عنوان سخنگوی قوه قضائیه فعالیت می‌کند، بیشترین نزدیکی را به دیدگاه ابراهیم رئیسی دارد. او احتمالا قوه قضائیه را به مقصد وزارت دادگستری ترک خواهد کرد.

وزارت کار و جهادکشاورزی قرار است به دو نماینده مجلس یازدهم برسد. طبق این گزارش ها، احمد امیر آبادی به وزارت کار و جواد ساداتی نژاد به وزارت ورزش خواهند رفت.

در نهایت وزارت ورزش و جوانان نیز یک گزینه جدی دارد. رسانه‌ها و فعالان سیاسی معتقدند که کیومرث هاشمی، معاون سابق سازمان تربیت بدنی و قائم مقام سابق وزیر آموزش و پرورش در دولت دهم گزینه پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان خواهد بود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۳
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
0
0
تیم سیاسی وگزیه وزارت بهداشت پیشنهادی مناسب نیستند رییسی را زمین می زنند
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین