محمدرضا گرایی و طلای المپیک پس از ۹ سال

محمدرضا گرایی و طلای المپیک پس از ۹ سال

کشتی فرنگی ایران در المپیک ۲۰۱۲ لندن توسط حمید سوریان، امید نوروزی و قاسم رضایی به ۳ مدال طلا رسید و محمدرضا گرایی پس از ۹ سال موفق شد کشتی فرنگی ایران را صاحب چهارمین مدال طلای المپیک کند.
کد خبر: ۹۶۷۹۳
بازدید : ۲۶۱۵
۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۶
فرادید| در ادامه رقابت‌های کشتی فرنگی المپیک ۲۰۲۰ توکیو، محمدرضا گرایی نماینده وزن ۶۷ کیلوگرم ایران و دارنده مدال طلای زیر ۲۳ سال جهان، در مرحله نیمه نهایی مقابل راماز زویدزه دارنده مدال‌های طلای جوانان جهان و نقره زیر ۲۳سال جهان از گرجستان به روی تشک رفت و در پایان با نتیجه ۶ بر یک به برتری رسید و راهی فینال شد تا تنها فینالیست کشتی فرنگی ایران در المپیک توکیو باشد.

در حالی که پیش از المپیک همگان روی محمد علی گرایی برادر بزرگتر این کشتی‌گیر و همچنین محمد هادی ساروی حساب بیشتری باز کرده بودند، اما این برادر کوچکتر بود که با حضور در فینال، امروز سه شنبه ۱۳ مردادماه خوش رنگ‌ترین مدال کشتی فرنگی را بر گردن انداخت.

این دومین مدال طلا و سومین مدال کاروان ایران در توکیو بود. پیش از این جواد فروغی در تیراندازی و محمد هادی ساروی در کشتی فرنگی به ترتیب صاحب مدال‌های طلا و برنز شده بودند.

کشتی فرنگی ایران در المپیک ۲۰۱۲ لندن توسط حمید سوریان، امید نوروزی و قاسم رضایی به ۳ مدال طلا رسید و محمدرضا گرایی پس از ۹ سال موفق شد کشتی فرنگی ایران را صاحب چهارمین مدال طلای المپیک کند. فرنگی‌کاران ایران در المپیک ۲۰۱۶ ریو نتوانستند به مدال طلا برسند و در آنجا دو برنز گرفتند.

به این ترتیب تیم ملی کشتی فرنگی ایران که با هدایت محمد بنا و با ۵ ملی‌پوش عازم توکیو شده بود با یک مدال طلای محمدرضا گرایی در وزن ۶۷ کیلوگرم و یک برنز محمدهادی ساروی در وزن ۹۷ کیلوگرم به کار خود پایان داد.
 
محمدرضا گرایی

درباره محمدرضا گرایی

محمدرضا گرایی متولد ۴ مرداد ۱۳۷۵ در شیراز، فارس است. او در یک خانواده ۶ نفره پرورش یافته، دو برادر به نام‌های حسین و محمدعلی دارد که هر دو کشتی‌گیر هستند. وی فارغ التحصیل دانشگاه پاسارگاد شهرستان مرودشت از استان فارس است.

او و برادرش در ابتدا ژیمناستیک کار بوده‌اند، مربی ژیمناستیک بر این باور بوده که در ایران به این ورزش بها داده نمی‌شود به همین خاطر برادران گرایی را به سمت ورزش کشتی سوق می‌دهد.

آغاز فعالیت ورزشی

محمد رضا گرایی کشتی را بطور حرفه‌ای از نوجوانی آغاز کرده و تاکنون مدال‌های رنگارنگی را در وزن ۷۲ کلیوگرم کسب کرده است.

او عناوین و افتخاراتی، چون کسب مدال برنز قهرمانی دانشجویان جهان ۲۰۱۷، کسب مدال برنز بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸، کسب مدال مسابقات قهرمانی زیر ۲۳ سال جهان ۲۰۱۹، کسب مدال طلای قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ و …. در کارنامه ورزشی ثبت کرده است.

اولین مدال محمدرضا گرایی در سن ۲۰ سالگی او رقم خورد. محمدرضا در سال ۹۵ در مسابقه دانشجویان جهان در وزن ۶۶ کیلوگرم مدال برنز جهان را کسب نمود.

آبان ماه سال ۹۸ در مسابقات ۲۳ سال جهان در بوداپست و در وزن ۷۲ کیلوگرم توانست به اولین مدال طلای خودش دست یابد.

بیستم فروردین ماه امسال (۱۴۰۰) در آخرین رقابت کشتی انتخابی المپیم ۲۰۲۱ توکیو، مدال طلا را گرفت و با سربلندی سهمیه این المپیک را کسب نمود.
 
محمدرضا گرایی
محمدرضا و برادرش محمدعلی هر دو در بازی‌های جاکارتا ۲۰۱۸ توانستند کسب مدال کنند و هر دو در وزن‌های ۶۷ و ۷۷ کیلوگرم در المپیک توکیو کشتی گرفتند.

محمدرضا گرایی بعد از قهرمانی در وزن ۶٧ کیلوگرم کشتی فرنگی المپیک ٢٠٢٠ توکیو، گفت: از دوران نوجوانی رویای کسب مدال المپیک را داشتم و اکنون احساس خوشحالی می‌کنم که به آن رسیدم. آرزوی هر ورزشکاری رسیدن به مدال المپیک است و خوشحالم که دل مردم را شاد کردم.

وی درباره اینکه یک سال پیش قول کسب مدال در المپیک را داده بود، خاطرنشان کرد: آن زمان هنوز دوبنده تیم ملی را به دست نیاورده بودم. من هدف دو ساله داشتم و به آن رسیدم.

قهرمان طلایی المپیک توکیو اظهار کرد: در مسابقه فینال وقتی اخطار گرفتم حریف اوکراینی از پشت مچ دستم را گرفت که این حرکت خطا بود. دوربین آن صحنه را شکار نکرد و اعتراض ما هم مورد توجه قرار نگرفت. از آن به بعد از لحاظ فنی کشتی را در دست گرفتم و ادامه دادم.

گرایی درباره رقابت با نمایندگان سایر کشور‌ها و مشکل داوری در این رقابت‌ها عنوان کرد: وزن ۶٧ کیلو سخت‌ترین وزن مسابقات بود و ۶-٧ قهرمان در این وزن بودند که خدا را شکر همه را شکست دادم.

مدال‌های محمدرضا گرایی قهرمان المپیک توکیو
تمام مدال‌های بین المللی محمدرضا گرایی:

• مدال برنز مسابقات دانشجویان جهان در ترکیه (۲۰۱۶)
• مدال برنز مسابقات آسیایی جاکارتا (۲۰۱۸)
• مدل طلای مسابقات زیر ۲۳ سال جهان (۲۰۱۹)
• مدال طلای قهرمانی آسیا شی آن (۲۰۱۹)
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین