فایده‌های قهوه اسپرسو برای سلامت و لاغری

فایده‌های قهوه اسپرسو برای سلامت و لاغری

نوشیدن اسپرسو با افزایش سطح انرژی و کاهش موقت گرسنگی همراه است و به شما کمک می‌کند وزن کم کنید؛ این آثار به خاطر وجود کافئین در قهوه است.
کد خبر: ۹۷۰۲۲
بازدید : ۱۹۲۰
۱۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۶

اسپرسو یک قهوه بسیار تلخ و تیره است که با عبور پر فشار آب داغ از میان دانه‌های قهوه آسیاب‌شده تهیه می‌شود. نوشیدن اسپرسو با افزایش سطح انرژی و کاهش موقت گرسنگی همراه است و به شما کمک می‌کند که وزن کم کنید! این اثرات، به خاطر وجود کافئین در قهوه است.

تا زمانیکه به اسپرسو شکر یا خامه اضافه نکنید، یک نوشیدنی کم کالری محسوب می‌شود. اسپرسو در هر ۳۰ گرم، تقریبا ۳ کالری دارد.

افزایش سطح انرژی

اکثر برنامه‌های موفق کاهش وزن، هم شامل محدودیت در مصرف کالری‌ها هستند و هم شامل افزایش فعالیت فیزیکی. این ترکیب، باعث کسر کالری و در نتیجه منجر به از دست دادن وزن می‌شود. با توجه به مقاله‌ای که در جولای ۲۰۱۳ در مجله Nestle Nutrition Institute Workshop Series منتشر شد، مصرف کافئین به مقدار متعادل، باعث تحریک سیستم عصبی مرکزی می‌شود و عملکرد ورزشی را بهبود می‌بخشد.

تمرین طولانی‌تر یا با شدت بیشتر، باعث سوزاندن کالری بیشتر در هر تمرین می‌شود و در نتیجه وزن بیشتری از دست می‌دهید؛ بنابراین نوشیدن یک جرعه اسپرسوی حاوی کافئین قبل از تمرینتان ممکن است مزایای کاهش وزن به همراه داشته باشد.

کاهش گرسنگی

ممکن است نوشیدن اسپرسو اشتهای شما را نیز کاهش دهد و باعث شود که کالری کمتری مصرف کنید. با توجه به مطالعه‌ای که در ژوئن ۲۰۱۳ در مجله چاقی منتشر شد، مصرف متعادل قهوه به صورت روزانه در افراد چاق و دارای اضافه وزن، کالری مصرفی در وعده غذایی بعدی و کل کالری مصرفی روزانه را کاهش داد.

این نتایج هنگامی به دست آمد که این افراد در هر روز به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن‌شان، ۳ تا ۶ میلی‌گرم کافئین از قهوه مصرف کردند. با توجه به پایگاه داده USDA، ۳۰ گرم اسپرسو تقریبا ۶۴ میلی‌گرم کافئین دارد.
 
خواص قهوه اسپرسو

آثار ترموژنیک (سوزاننده چربی)

مصرف کافئین اسپرسو ممکن است تولید گرما در بدن شما را کمی افزایش دهد. این افزایش تولید حرارت بدن، ممکن است باعث افزایش کالری سوزی اندکی شود. با توجه به مقاله‌ای که در مجله تغذیه بالینی آمریکا منتشر شد، مصرف ۱۰۰ میلی‌گرم کافئین، باعث سوزاندن حدود ۸۰ تا ۱۵۰ کالری در روز می‌شود.
 
این تعداد کالری زیاد نیست، اما می‌تواند به مرور زمان روی هم جمع شود. سوزاندن ۸۰ کالری اضافه در هر روز، باعث کاهش حدود ۴ کیلوگرم وزن در هر سال می‌شود.

مراقب عوارض جانبی قهوه اسپرسو باشید

نوشیدن روزانه مقدار متعادلی قهوه ممکن است مزایای کاهش وزن داشته باشد، اما می‌تواند عوارض جانبی نیز به همراه داشته باشد. مصرف کافئین زیاد می‌تواند باعث افزایش ضربان قلب، اضطراب، افسردگی، بی‌خوابی، تهوع و بی‌قراری شود.

مصرف مقادیر بالای کافئین به مرور زمان می‌تواند با تداخل با توانایی بدن برای جذب کلسیم و باعث کاهش تراکم استخوان شود. اگر به جای آب، شیر یا سایر نوشیدنی‌های بدون کافئین از اسپرسو استفاده کنید، ممکن است دچار کم‌آبی شوید.

اگر در حال حاضر دارای عوارض جانبی ناشی از نوشیدن مقدار زیاد قهوه هستید، به آرامی مصرف قهوه‌تان را کاهش دهید تا دچار عوارض جانبی ترک قهوه مانند سردرد نشوید.
 
منبع: مجله تناسب اندام
برچسب ها: قهوه لاغری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین