اپل قوانین اپ‌استور را تغییر می‌دهد

اپل قوانین اپ‌استور را تغییر می‌دهد

اپل باید تعهد دهد برنامه کسب‌وکار‌های کوچک اپ‌استور را حفظ کند. طی این برنامه توسعه‌دهندگانی با درآمد کمتر از یک میلیون دلار در سال، می‌توانند درخواست پرداخت ۱۵ درصد کمیسیون به اپل را ثبت کنند.
کد خبر: ۹۷۷۳۰
بازدید : ۱۴۳۱
۰۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۳

اپل برای خاتمه دادن به شکایت گروهی از توسعه‌دهندگان نرم‌افزار علاوه بر پرداخت مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار، تغییراتی در قوانین اپ‌استور خود ایجاد می‌کند.

اپل از توافق برای کاهش محدودیت‌های اپ‌استور برای توسعه‌دهندگان برنامه کوچک خبر داد. این اقدام اپل بخشی از تسویه شکایت دسته‌جمعی از سوی توسعه‌دهندگان نرم‌افزار است.

شکایت مذکور توسط گروه کوچکی از توسعه‌دهندگان نرم‌افزار در ۲۰۱۹ میلادی ثبت شده و اپل را به دلیل دریافت کمیسیون ۳۰‌درصدی از خرید مربوط به اپ‌استور، به نقض قانونی آنتی‌تراست (ضدانحصار) متهم کرده بود.
 
فرآیند تسویه شکایت اپل شامل اعمال تغییراتی در شیوه برقراری ارتباط میان توسعه‌دهندگان با مشتریان است. هرچند اپل بخش اعظم سیاست‌های کسب‌وکاری خود را که در دادگاه‌ها و همچنین در قوانین مختلف به چالش کشیده‌اند، بدون هیچ تغییری حفظ می‌کند.

برای تسویه شکایت مذکور، این شرکت آمریکایی مبلغ ۱۰۰‌میلیون دلار غرامت می‌پردازد که در مقایسه با ارزش ۴/ ۲ میلیارد دلاری آن هزینه ناچیزی است و از سوی دیگر مجموعه‌ای از محدودیت‌های بازاریابی ایمیلی را حذف می‌کند. به عبارت دقیق‌تر اپل به توسعه‌دهندگان نرم‌افزار برای iOS اجازه می‌دهد با مشتریان‌شان تماس برقرار کنند.
 
همچنین توسعه‌دهندگان با استفاده از اطلاعاتی که از داخل اپ‌های‌شان جمع‌آوری می‌کنند، می‌توانند گزینه‌های پرداخت خارج از اپ‌استور را برای مشتریان فراهم کنند. البته اپل در آپدیت دستورالعمل اپ‌استور در ماه ژوئن، قانون خود را تغییر داده و به توسعه‌دهندگان اجازه داده بود خارج از اپ با مشتریان‌شان تماس برقرار کنند.
 
اما آن‌ها همچنان اجازه نداشتند گزینه‌های پرداخت جایگزین را در اختیار مشتریان قرار دهند. این تغییر هرچند چندان بزرگ به نظر نمی‌رسد، اما اهمیت زیادی برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزار دارد.

از سوی دیگر غرامت ۱۰۰ میلیون دلاری اپل به توسعه‌دهندگان کوچک تعلق می‌گیرد، البته وب‌سایت برای شرکت‌هایی که واجد دریافت این مبلغ هستند، هنوز راه‌اندازی نشده است. برخی از تغییراتی که در این تسویه آمده، عبارتند از:

* اپل باید تعهد دهد برنامه کسب‌وکار‌های کوچک اپ‌استور را حفظ کند. طی این برنامه توسعه‌دهندگانی با درآمد کمتر از یک میلیون دلار در سال، می‌توانند درخواست پرداخت ۱۵ درصد کمیسیون به اپل را ثبت کنند.

* اپل باید گزارش شفافیت سالانه از اپ‌استور را منتشر کند. این گزارش باید شامل آمار معنادار درباره فرآیند بررسی اپ‌ها باشد. مانند تعداد اپلیکیشن‌های رد شده به دلایل مختلف، تعداد حساب‌های غیرفعال شده کاربران و توسعه‌دهندگان

* اپل باید سیستم فعلی جست‌وجوی اپ‌استور را حداقل به مدت ۳ سال حفظ کند.

در این میان اپل منتظر رأی دادگاه درباره شکایت شرکت اپیک گیمز (سازنده بازی رایانه‌ای فورت نایت) علیه خود است.
برچسب ها: اپل اپ استور
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین