افزایش قیمت خودرو‌های داخلی و کاهش تقاضا

افزایش قیمت خودرو‌های داخلی و کاهش تقاضا

هرچند بازار در طول هفته سپری شده روند رو به رشد را ثبت کرد، اما ارزیابی بازار خودرو نشان از آن دارد که در روز‌های پایانی هفته سپری شده بازار خودرو تغییری نکرد و قیمت‌ها ثبات نسبی داشت.
کد خبر: ۹۷۷۴۱
بازدید : ۱۶۲۵
۰۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۰

رصد بازار خودرو نشان دهنده آن است که افزایش مستمر قیمت موجب شده تا تقاضای مصرفی به دلیل کاهش توان مالی در بازار عقب نشینی کند و تقاضای سرمایه‌ای نقش اثرگذار در بازار داشته باشد.

نقش این عده نوسان گیری در بازار است، بطوریکه در حال حاضر مختصات بازار با توجه به عقب نشینی خریداران مصرفی در بازار تغییر کرده و نحوه آرایش بازار هم به سمت نوسان گیری از سوی خریداران سرمایه‌ای در حال تغییر است.

هرچند بازار در طول هفته سپری شده روند رو به رشد را ثبت کرد، اما ارزیابی بازار خودرو نشان از آن دارد که در روز‌های پایانی هفته سپری شده بازار خودرو تغییری نکرد و قیمت‌ها ثبات نسبی داشت.
 
آنچه شاید بتوان این ثبات در روز‌های پایانی را به آن نسبت داد، اخباری است که در این مدت هم از بیرون و هم درون بازار را تحت تاثیر قرار داده است. در این خصوص می‌توان به خبر فروش فوق العاده ایران خودرو و خبر اعلام شده از سوی سایپا مبنی بر اتمام معوقات تا ۱۰ شهریور ماه سال جاری اشاره کرد، دو خبری که سمت عرضه را افزایش و عطش بازار برای خودرو‌های صفر را کاهش داده است.

از سوی دیگر به گفته فعالان بازار خودرو اعلام برخی خبر‌های خوش مبنی بر آزاد شد برخی از اموال بلوکه شده ایران نیز بازگشت خوشبینی در بازار را به همراه داشت، عاملی که موجب شد تا در روز‌های پایانی هفته شاهد بازار آرام باشیم، موضوعی که در سایر بازار‌های دارایی نیز دیده می‌شود.

اما سومین عاملی به پای ثابت تغییر بازار باز می‌گردد، قیمت ارز است. دلار با کوچکترین تغییری بازار‌های دارایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. دلار در این هفته نزدیک به هزارتومان رشد داشت.
 
قیمت خودرو سایپا

روند بازار خودرو

ارزیابی بازار خودرو نشان دهنده آن است که در اولین هفته شهریور ماه پرونده خودرو‌های داخلی با رشد ۶.۶ درصدی بسته شد. به گفته فعالان بازار خودرو در این هفته خودرو‌های پرتیراژ رشد ۵ تا ۱۰ میلیون تومانی در بازار داشتند. ارزیابی بازار خودرو نشان دهنده آن است که بیشترین رشد قیمت اولین هفته شهریور ماه به دو خودرو «سمند LX» و «ساینا» اختصاص داشته و این دو خودرو با افزایش ۱۰ میلیون تومانی در بازار رکورد رشد قیمت در بازار را شکستند.
 
به گفته فعالان بازار خودرو نوسان نرخ دلار عمده عامل افزایش ۱۰ میلیونی قیمت این دو خودرو بوده است، اما برخی معتقدند که رشد قیمت خودرو شتاب بیشتری نسبت به قیمت دلار داشته است.

براساس ارزیابی‌های صورت گرفته چهار خودروی «پژو ۲۰۶ تیپ ۵»، «پژو ۲۰۶ صندوقدار»، «تیبا صندوقدار» و «تیبا ۲ معمولی» نیز افزایش ۸ میلیونی قیمت در بازار را تجربه کردند.

قیمت کوییک در بازار خودرو

با توجه به وضعیت بازار این سوال مطرح می‌شود که خانواده «کوییک» این هفته در میان محصولات سایپا چه روندی داشته اند؟ براساس ارزیابی بازار، کوییک معمولی هفته سپری شده را با رشد ۵ میلیونی قیمت پشت سر گذاشت و قیمت آن به ۱۷۰ میلیون تومان رسید و «کوییک R» نیز در این مدت رشد ۵ تومانی در بازار داشت و ۱۷۷ میلیون تومان در بازار قیمت گذاری شد.

قیمت شاهین در بازار خودرو

از دیگر محصولات سایپا می‌توان به خودرو «شاهین» اشاره کرد که اواخر سال گذشته به تعداد محدود و به صورت نمادین به خریداران این خودرو تحویل شد.
 
شرکت سایپا در آن زمان قیمت ۲۶۸ میلیون تومان را برای این خودرو تعیین کرد، اما براساس قیمت‌های جدید اعلامی از سوی شرکت‌های خودروساز قیمت کارخانه‌ای شاهین به ۲۹۱ میلیون تومان رسید و رشدی ۲۳ میلیون تومانی را تجربه کرد.

به گفته فعالان بازار خودرو هر چند این خودرو به صورت محدود در بازار عرضه شده و اندک شماری از آن‌ها از رهن کارخانه خارج شده اند با این شرایط می‌توان گفت در حال حاضر این خودرو در بازار ۳۵۳ تا ۳۶۰ میلیون تومان قیمت گذاری می‌شود، اما با توجه به اینکه هنوز سند شاهین در رهن است و بسیاری تمایل به خرید و فروش‌های متفرقه ندارند نمی‌توان قیمت قطعی این خودرو را اعلام کرد.
 
قیمت محصولات پژو

قیمت محصولات پژو در بازار

خانواده «پژو ۲۰۶» نیز هفته گذشته را در بازار با رشد ۵ تا ۸ میلیون تومانی به پایان رساندند. براساس ارزیابی‌های صورت گرفته «۲۰۶ تیپ ۲» در بازار ۲۵۰ میلیون تومان قیمت گذاری شد و رشد ۵ میلیونی را ثبت کرد.
 
از سوی دیگر «پژو ۲۰۶ تیپ ۵» نیز در هفته سپری شده رشد ۸ میلیونی را ثبت کرد و قیمت آن به ۲۸۶ میلیون تومان در بازار رسید. «پژو ۲۰۶ صندوقدار» دیگر محصول خانواده ۲۰۶ نیز در هفته سپری شده رشدی ۸ میلیونی را تجربه کرد و قیمت آن به ۲۸۰ میلیون تومان رسید.
 
قیمت خانواده سمند

قیمت خانواده سمند در بازار

ارزیابی بازار محصولات ایران خودرو نشان دهنده آن است که «سمند lx با موتور EF۷» نیز هفته سپری شده را با رشد قیمت ۵ میلیونی در بازار به پایان رساند و در مدت زمان مورد بررسی با قیمت ۲۵۹ میلیون تومان در بازار عرضه شد. «سمند lx» نیز با رشد ۱۰ میلیونی در بازار با قیمت ۲۴۰ میلیون تومان قیمت خورد و «سورن» هم رشد ۵ میلیونی قیمت را در دوره زمانی مورد بررسی تجربه کرد و در بازار ۲۶۵ میلیون تومان قیمت گذاری شد.

قیمت تیبا در بازار

از دیگر محصولات بازار پرتیراژ‌ها می‌توان به «تیبا صندوقدار» اشاره کرد؛ ارزیابی بازار خودرو نشان دهنده آن است که در مدت زمان مورد بررسی قیمت «تیبا صندوقدار» با رشد ۸ میلیونی در بازار به ۱۵۰ میلیون تومان رسید. قیمت «تیبا ۲» معمولی نیز با تغییر ۸ میلیون تومانی در بازار ۱۶۰ میلیون قیمت خورد.
 
«ساینا» هم در هفته سپری شده رکورد افزایش ۱۰ میلیونی را در بازار به نام خود ثبت کرد و قیمت آن به ۱۶۱ میلیون تومان رسید.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین