پیاده‌روی اربعین امسال برقرار است؟

پیاده‌روی اربعین امسال برقرار است؟

روز‌های گذشته بود که رسانه‌ها اعلام کردند استاندار کربلا از لزوم داشتن کارت واکسیناسیون برای ورود به کربلا در اربعین حسینی خبر داده است. اما خبر تکذیب شد. حالا ستاد مرکزی اربعین می‌گوید که هنوز هیچ تصمیمی برای پیاده روی اربعین امسال گرفته نشده است.
کد خبر: ۹۷۷۶۱
بازدید : ۲۸۴۵
۰۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۸
فرادید| یک ماه تا اربعین حسینی باقی مانده و هنوز تکلیف پیاده روی هر ساله مشخص نیست. ستاد اربعین می‌گوید که عراق هنوز اعلام آمادگی نکرده و معلوم نیست که پیاده روی اربعین به چه شکلی برگزار شود.

به گزارش فرادید؛ دولت عراق با وجود شیوع گسترده ویروس کرونا، سال گذشته اجازه حضور زائران خارجی در اربعین حسینی را نداد. اما حالا با افزایش واکسیناسیون در کشور‌های همجوار عراق، این احتمال وجود دارد که دولت عراق در تصمیم پیشین خود تجدید نظر کند.

وزارت امور خارجه می‌گوید که مذاکرات اولیه با طرف عراقی انجام شده و توافقاتی شکل گرفته است. اما شرایط اپیدمی کرونا جدی است و باید دید آیا امکان دارد که به صورت محدود هم که شده تعدادی از عاشقان اهل بیت در این راهپیمایی حضور داشته باشند یا خیر.

طبق گفته خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه، پیاده‌روی اربعین، موضوعی است که باید در جریان تعامل بین بخش‌های مختلف از جمله سلامت مورد تصمیم‌گیری قرار گیرد.

او گفته باید دید که آیا در چارچوب پروتکل‌ها این موضوع قابل انجام است یا نه. البته تمام تلاش ما و دیگر مسئولان این بوده که در این زمینه کمک کنیم.

اما سازمان حج و زیارت به عنوان متولی اعزام زائر می‌گوید که هنوز از تصمیم عراق برای اربعین ۱۴۰۰ اطلاعی ندارد و دولت عراق هم رسماً اطلاعیه‌ای نداده است.

ابهام در وضعیت پیاده روی اربعین ۱۴۰۰

روز‌های گذشته بود که رسانه‌ها اعلام کردند استاندار کربلا از لزوم داشتن کارت واکسیناسیون برای ورود به کربلا در اربعین حسینی خبر داده است. اما ساعاتی بعد این موضوع تکذیب شد. در این میان برخی از فعالان رسانه‌ای نیز مدعی شدند که دولت عراق با ورود محدود زائران خارجی موافقت می‌کند.  

اما حالا ستاد مرکزی اربعین می‌گوید که هنوز هیچ تصمیمی برای پیاده روی اربعین امسال گرفته نشده است.

احمد محمدی‌فر، دبیر این ستاد گفته که ما مذاکرات را ادامه می‌دهیم و همچنان نیز پیگیر اعزام زوار به عراق همزمان با ایام اربعین هستیم. اما فعلا دولت عراق تصمیم جدیدی در رابطه با اربعین امسال به ما اعلام نکرده است.

او تاکید دارد که ملاک اصلی دعوتنامه و اطلاعیه دولت عراق به صورت رسمی است که به وزارت خارجه و وزارت کشور ارسال می‌شود. بنابراین، هنوز برای اربعین امسال هیچ برنامه جدیدی نداریم و همچنان در انتظار تصمیم دولت عراق هستیم تا پس از آن برای وضعیت اربعین امسال برنامه‌ریزی کنیم.

در آن سو، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق معتقد است برای شرکت زوار ایرانی و خارجی در راهپیمایی بزرگ اربعین امسال، عراق  با مشکلاتی روبرو است که باید برطرف شوند.

او گفته که کمیته بهداشت و سلامت دولت در جلسه آینده‌اش درباره چگونگی برگزاری مراسم اربعین و به خصوص در زمینه حضور زائران خارجی تصمیم لازم را خواهد گرفت.

با این وجود، هفته آینده عراق تصمیم نهایی خود را برای حضور زائران ایرانی و خارجی در اربعین امسال اعلام خواهد کرد.

پیاده روی اربعین؛ محدود یا ممنوع؟

گرچه هنوز دولت عراق رسما تکلیف پیاده‌روی اربعین امسال را مشخص نکرده است، اما مسئولان سازمان حج و زیارت، مذاکرات شان با وزارت فرهنگ و گردشگری عراق رامثبت ارزیابی کرده اند.  

آن‌ها می‌گویند که وزارت فرهنگ و گردشگری عراق برای اعزام محدود زائران ایرانی در ماه محرم و اربعین آمادگی دارند.

اما همه چیز بستگی به موافقت نهایی دولت عراق دارد.

با این وجود به نظر می‌رسد که دولت عراق با آن دسته از زائرینی که دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند، موافقت کنند.

از سوی دیگر دولت عراق همچنان با اعزام زائر به صورت انفرادی و غیر کاروانی موافق است و باید دید که همچون سال‌های اخیر پیاده روی میلیونی ایرانیان به کربلا امکان پذیر خواهد شد یا خیر.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین