کاهش سهم دختران از حقوق بازنشستگی پدرمتوفی؟!

کاهش سهم دختران از حقوق بازنشستگی پدرمتوفی؟!

چنانچه بازنشسته مذکور صرفا دارای یک فرزند اناث واجدشرایط به منظور بهره مندی از مزایای مستمری مربوطه باشد، عین مبلغ مستمری حین الفوت (۶ میلیون تومان) به ایشان پرداخت می‌شود.
کد خبر: ۹۸۰۱۳
بازدید : ۳۴۲۸
۱۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۷

مدیر کل امور مستمری‌های سازمان تامین اجتماعی گفت: سهم مستمری پرداختی فرزندان اناث از حقوق بازنشستگی پدر در قانون تأمین اجتماعی کاهش نیافته است.

ناهید حیدری مدیر کل امور مستمری‌های سازمان تامین اجتماعی گفت: سهم مستمری پرداختی فرزندان اناث از حقوق بازنشستگی پدر در قانون تأمین اجتماعی کاهش نیافته است.

وی افزود: در ماده ۸۳ قانون تامین اجتماعی، قانونگذار برای هر یک از بازماندگان واجد شرایط بیمه شده یا مستمری بگیر متوفی به جهت مشخص شدن میزان مستمری مربوطه، سهام تعیین کرده است. بر این اساس همسر بیمه شده متوفی ۵۰ درصد و هریک از فرزندان واجدشرایط (اعم از دختر و پسر) از ۲۵ درصد مزایای مستمری مربوطه برخوردار و درصورتی که پدر و مادر را از دست داده باشند، میزان مستمری آنان دوبرابر خواهد شد.
 
همچنین سهم هریک از والدین تحت تکفل بیمه شده متوفی معادل ۲۰ درصد میزان مستمری مربوطه است و در هر حال بازماندگان بیمه شده از ۱۰۰ درصد مستمری بازماندگان متوفی استفاده خواهند کرد.

وی با ذکر مثالی به تشریح این موضوع پرداخت و گفت: فرض کنید بازنشسته‌ای ۶ میلیون تومان مستمری دریافت می‌کند و دارای یک همسر و دو فرزند واجد شرایط قانونی است. درصورت فوت بازنشسته مذکور ۵۰ درصد سهم مستمری مربوطه (مبلغ سه میلیون تومان) به همسر و ۲۵ درصد سهم مستمری مذکور به هریک از فرزندان واجدشرایط (هر یک به مبلغ یک میلیون و پانصد هزار تومان) پرداخت خواهد شد.
 
چنانچه بازنشسته مذکور صرفا دارای یک فرزند اناث واجدشرایط به منظور بهره مندی از مزایای مستمری مربوطه باشد، عین مبلغ مستمری حین الفوت (۶ میلیون تومان) به ایشان پرداخت می‌شود؛ بنابراین بازماندگان واجدشرایط صرفنظر از سهام مذکور در هرحال از صددرصد مستمری مربوطه بهره‌مند خواهند شد و هیچگونه کاهشی در پرداختی سهم فرزندان اناث از مستمری مربوطه بواسطه فوت والدین ایجاد نشده و بحث کاهش سهم دختران از حقوق بازنشستگی پدرمتوفی، اساسا صحیح نیست.

حیدری خاطر نشان کرد: مطابق ماده ۸۰ قانون تامین اجتماعی بازماندگان واجد شرایط بیمه شده متوفی دریکی از حالات زیر استحقاق دریافت مستمری بازماندگان را خواهند داشت:

۱-در صورت فوت بیمه شده بازنشسته (بند ۱ ماده ۸۰ قانون)؛

۲-در صورت فوت بیمه شده ازکارافتاده کلی مستمری بگیر (بند ۲ ماده ۸۰ قانون)؛

۳-در صورت فوت بیمه شده‌ای که در ده سال آخر حیات خود حداقل حق بیمه یک سال کار، مشروط بر اینکه ظرف آخرین سال حیات حق بیمه ۹۰ روز کار را پرداخت کرده باشد (اصلاحیه بند ۳ ماده ۸۰ قانون)

۱-۳) چنانچه بیمه شده فاقد شرایط مقرر در این بند باشد، ولی حداقل ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه را قبل از فوت پرداخت کرده باشد (تبصره ۲ اصلاحیه بند ۳ ماده ۸۰ قانون)

۲-۳) درصورتی که بیمه شده متوفی فاقد شرایط مقرر در این بند بوده لیکن دارای سابقه پرداخت حق بیمه بین ده تا بیست سال باشد (تبصره ۳ اصلاحیه بند ۳ ماده ۸۰ قانون)

۳-۳) درصورتی که بیمه شده متوفی فاقد شرایط مقرر در این بند بوده لیکن دارای سابقه پرداخت حق بیمه بین یک تا ده سال باشد (قانون تعیین تکلیف تأمین اجتماعی اشخاصی که ده سال و کمتر حق بیمه پرداخت کرده اند)

۴- در مواردی که بیمه شده در اثر حادثه ناشی از کار یا بیماری‌های حرفه‌ای فوت کند (بند ۴ ماده ۸۰ قانون).
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین