ماجرای بنزین ۱۱ هزار تومانی چیست؟

ماجرای بنزین ۱۱ هزار تومانی چیست؟

با این تفاسیر اگر دولت بخواهد قیمت بنزین را واقعی کند، قیمت بنزین باید به حدود ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان برسد. چون در این حالت تنها کسانی از یارانه بنزین استفاده می‌کنند که خودرو دارند.
کد خبر: ۹۸۳۱۸
بازدید : ۳۴۷۴۴
۲۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۶:۱۹

هفته گذشته مجلس از طرحی رونمایی کرد که بر اساس آن یارانه پنهان را حذف کند. طرحی که اگر اجرایی شود باید قیمت بنزین، آزاد و حداقل سه برابر قیمت کنونی شود. اما آیا این طرح اجرا می‌شود و باید منتظر بنزین ۱۱ هزار تومانی باشیم؟

ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون شورا‌های مجلس هفته گذشته گفته بود طرحی را به جریان انداخته که بر اساس آن، حذف یارانه‌های نقدی و یارانه‌های پنهان به رفراندوم گذاشته شود.

طرحی که احتمالا در تلاش است تا یارانه پنهان انرژی (یارانه سوخت و به خصوص بنزین) را حذف و به یارانه‌های نقدی اضافه کند. این طرح هنوز به صحن مجلس هم نرسیده و امضا‌های بسیاری نیاز دارد. اما اگر اجرا شود، قیمت بنزین و مبلغ یارانه چقدر می‌شود؟ برخی می‌گویند باید منتظر بنزین ۱۱ هزار تومانی باشیم. این گفته درست است؟

اولین چیزی که در این طرح عنوان شده است، ماجرای حذف یارانه‌های پنهان است. اگر قرار بر حذف یارانه پنهان انرژی باشد، باید قیمت بنزین واقعی شود.

قیمت واقعی بنزین در منطقه خلیج فارس حدود ۳۸ تا ۴۰ سنت است که با قیمت دلار آزاد به حدود ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان می‌رسد. اگر قرار بر واقعی شدن قیمت بنزین باشد، هر لیتر بنزین باید حدود ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان شود.

این در حالی است که اکنون قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای در ایران ۱۵۰۰ تومان و قیمت بنزین آزاد سه هزار تومان است. یعنی دولت روی هر لیتر بنزین سهمیه‌ای حدود ۹ هزار تومان و روی قیمت بنزین آزاد حدود ۸ هزار تومان یارانه پنهان می‌دهد.

سهمیه ماهانه بنزین خودرو‌ها ۶۰ لیتر است. یعنی در این حالت، مالک هر خودرو ماهانه ۵۶۰ هزار تومان یارانه پنهان انرژی از دولت می‌گیرد. اگر خانواده‌ای سه خودرو داشته باشد، ماهانه ۱٫۵ میلیون تومان یارانه پنهان انرژی از دولت می‌گیرد. یارانه‌ای که افراد فاقد خودرو از آن محروم هستند.

با این تفاسیر اگر دولت بخواهد قیمت بنزین را واقعی کند، قیمت بنزین باید به حدود ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان برسد. چون در این حالت تنها کسانی از یارانه بنزین استفاده می‌کنند که خودرو دارند. اما مساله این است که سال ۹۸ قیمت بنزین آزاد به سه هزار تومان رسید و باعث اعتراضات گسترده شد. حالا مشخص نیست که آیا جامعه بنزین ۱۱ هزار تومانی را می‌پذیرد یا نه.

یارانه ۲ میلیونی در راه است؟

البته مجلس گفته در قبال واقعی شدن قیمت بنزین می‌خواهد یارانه‌ها را هم افزایش دهد. اگرچه مشخص نیست که مبلغ یارانه‌ها چه تغییری کند و به چه کسانی پرداخت شود. اما یک محاسبه جدید برای مبلغ یارانه وجود دارد. اینکه دولت کل یارانه پنهانی را که سالانه پرداخت می‌کند، حذف کند و معادل آن را به خانوار‌ها یارانه نقدی بدهد.

بر اساس گزارش «آژانس بین‌المللی انرژی» ایران سالانه حدود ۸۶ میلیارد دلار (معادل حدود ۲ هزار تریلیون تومان) یارانه مصرف سوخت پرداخت کرده است. این عدد به این معناست که سهم هر ایرانی از یارانه پنهان انرژی روزانه ۶۵ هزار تومان است و در ماه به عددی نزدیک دو میلیون تومان می‌رسد. یعنی بنزین ۱۱ هزار تومانی باید با یارانه ماهانه دو میلیون تومانی همراه شود.

محمد باقر نوبخت هم چندی پیش گفته بود دولت سالانه ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان می‌دهد. اگر مبنا گفته نوبخت باشد، سهم هر ایرانی از این یارانه روزانه ۴۵ هزار تومان است. یعنی یک روز یارانه پنهان هر فرد معادل یک ماه یارانه نقدی است. مجموع ماهانه یارانه پنهان ماهانه برای هر فرد یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان است.
 
منبع: تجارت نیوز
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۰
در انتظار بررسی: ۸۷
غیر قابل انتشار: ۳
reza
Iran (Islamic Republic of)
۰۷:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۱
5
1
به جای این کارها و آزمون و خطا بهتر است به بازار جهانی پیوست... بنزین به قیمت جهانی و دستمزد هم به قیمت جهانی... یا حداقل به قیمت منطقه(کشورهای مشابه ایران از نظر ذخایر).
فرهادم
Iran (Islamic Republic of)
۰۷:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۱
7
3
یارانه نمیخواهیم بنزین گران نشود لطفا
ایرانی
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۱
8
2
قبلا هم گفته شد که اگر بنزین 3000 تومان شود یارانه داده می شود . فقط وعده های پوچ . اول درآمد مردم را با حوضه خلیج فارس همسان کنید بعد بفکر افزایش قیمت بنزین باشید. همه چیز یکطرفه شده
محمد
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۱
9
1
شمایی که نرخ بنزین رو به نرخ آزاد ارز حساب میکنین ، آیا درآمد و حقوق دریافتی را هم به همین روش حساب میکنین ؟
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۱
9
1
قیمت همه چیز ازجمله حقوقهارو واقعی کنید حقوق به ریال خرج به دلاراینطورکارهاپیش نخواهد رفت وعدالتی اجرانخواهد شد
موسوی
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۱
7
1
با سلام ترا به خدا بزارید یه مدت مردم ارامش داشته باشند طی این مدت بحث گرانیهای نابود کننده مردم داغون کرده با امید به تغییر این جو به اقای رییسی رای دادند امید ارزانی دارند ارزوهای مردم با این خبرها وطرحها نابود نکنید.
ناشناس
Netherlands
۱۱:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۱
9
2
بله حقوقها هم به فوب خلیج فارس ماهی 3 هزار دلار هست که میشه باهاش10 هزار لیتر بنزین خرید اگر مبنای شما نرخ بنزین باشه و حداقل حقوق باید ماهی 21 ملیون باشه، عیبی نداره حداقل حقوق بشه 21 ملیون بنزین هم بشه 10 هزار تومان، گوشت هم به فوب خلیج فار‌س 2/5 دلار هست اونم بشه 75 هزار هیچ مشکلی نیست
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
0
0
این آزمونها و خطاها کی میخواد تموم بشه الله اعلم.
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
0
0
چرا قیمت بنزین را چند سال تابت نگه می‌دارید بعد یک دفعه به بازار شوک می‌دهید
رضا
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
0
0
رفاه و ازادی مردم هم بشود فوب خلیج
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین