اینفوگرافی/ چند روش برای افزایش زمان و راندمان مطالعه

اینفوگرافی/ چند روش برای افزایش زمان و راندمان مطالعه

شاید کتاب خواندن در حین انجام یک فعالیت ورزشی، برای بسیاری افراد پرسش‌برانگیز باشد؛ اما به عنوان مثال روی تردمیل و زمان‌هایی که روی دوچرخه ثابت رکاب می‌زنید، می‌توانید دو برابر از زمان خود استفاده کنید و حین این کار کتاب هم بخوانید. پس چرا به یک فعالیت خود را محدود کنید؟
کد خبر: ۹۸۳۳۹
بازدید : ۲۱۸۸
۲۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۱
فرادید| پیچیدگی‌های گوناگون زندگی و حیات، سبب شده تا شنیدن عبارت «وقت کم می‌آورم» بدل به جمله‌ای شود که امروزه از زبان بسیاری افراد آن را می‌شنویم؛ اما راهکار‌هایی وجود دارد که کمک می‌کند تا شخص از زمان‌های مرده‌ی خود به بهترین شکل استفاده کند و این زمان‌ها را صرف مطالعه کند.

به گزارش فرادید؛ عاشقان کتاب به‌خوبی می‌دانند که غرق شدن در کتاب و فرار از زندگی روزمره تا چه حد می‌تواند لذت‌بخش باشد. این در شرایطی است که روزمرگی‌های زندگی، عموماً کسالت به بار می‌آورند و کتاب خواندن درست به عکس، سبب سلامت ذهنی و مغزی می‌شود.

براساس نتایج اسکن‌های مغزی که در مجله‌ی برین کانکتیویتی به چاپ رسیده، کتاب خواندن سبب اتصال و همگرایی سلول‌های مغز شده که این فرآیند حتی تا چند روز پس از پایان مطالعه‌ی یک کتاب خوب هم در مغز ادامه دارد.

بر این اساس چهار موقعیت برای بهره‌وری از زمان‌های مرده به خوانندگان پیشنهاد می‌شود:
اینفوگرافی/ چند روش برای افزایش زمان و راندمان مطالعه

ورزش می‌کنید؟ در کنارش کتاب هم بخوانید

شاید کتاب خواندن در حین انجام یک فعالیت ورزشی، برای بسیاری افراد پرسش‌برانگیز باشد؛ اما به عنوان مثال روی تردمیل و زمان‌هایی که روی دوچرخه ثابت رکاب می‌زنید، می‌توانید دو برابر از زمان خود استفاده کنید و حین این کار کتاب هم بخوانید. پس چرا به یک فعالیت خود را محدود کنید؟

قبل از خواب مطالعه کنید

عادت به مطالعه‌ی قبل از خواب، عادت بسیار مثبتی است که در بسیاری از افراد نهادینه شده است. براساس پژوهشی که در دانشگاه ساسکس به انجام رسیده، تنها ۶ دقیقه مطالعه پیش از خواب، می‌تواند تا ۶۸ درصد فشار و استرس روانی را کاهش دهد.

زمان‌های رفت‌و‌آمد سفر‌های درون شهری و برون شهری کتاب صوتی گوش دهید

هر چند، براساس پژوهش‌های انجام‌شده، در پدیده‌ی کتاب صوتی، درک مطلب از سوی مغز نسبت به کتاب چاپی بسیار افت می‌کند، اما می‌توان زمان‌های رانندگی و جابه‌جایی درون شهری یا برون شهری و یا گرفتار شدن در ترافیک کتاب صوتی گوش داد.

اگر مغز خود را دوست دارید، تلویزیون را خاموش کنید

تلویزیون‌های سراسر جهان عموماً کارشان بمباران مغز با اطلاعات سطحی است. اگر دوست دارید از این دام رها شوید، دستوالعمل ساده است: دکمه‌ی خاموش موجود روی دستگاه کنترل از راه دور تلویزیون را فشار دهید. اختصاص حتی نیمی از زمان صرف‌شده به تماشای تلویزیون، به مطالعه‌ی کتاب، در طول زمان اثرات شگفت‌آوری را برای شما به همراه خواهد داشت.
 

نکاتی درباره افزایش راندمان مطالعه

۱. کیفیت مطالعه را بالا ببرید؛ به روخوانی سطحی در حالت پراکندگی فکر قناعت نکنید و با مفهوم و معنای مطلب، ارتباط برقرار سازید تا آن چه را که مورد نیاز است، به خوبی درک کنید.

۲. حجم مطالعه، حواس شما را پرت نکند؛ مطالعه بیشتر و سریع تر، تنها بهانه‌ای برای بیشتر دانستن است؛ پس ابتدا آن چه را می‌خواهید بدانید و بفهمید، برداشت کنید و آن گاه با کلمات «سرعت» و «بیشتر» وسوسه شوید.

۳. قبل از آن که از موضوع اصلی کتاب منحرف شوید و به مطلب دیگری بپردازید، قسمت‌هایی را که دوست دارید به خاطر بسپارید، مشخص کنید.

۴. حتماً برای مطالعه خود برنامه ریزی داشته باشید. این که قصد یادداشت برداری دارید یا خیر، در مورد چه موضوعی باید تمرکز کنید، چه سؤالاتی در ذهن دارید که در این کتاب جواب آن‌ها را می‌جویید و...، همه باید از قبل برنامه ریزی شده باشند.

۵. باید کتابی که مطالعه می‌کنید، مختص به خود شما باشد تا به راحتی در آن علامت گذاری و نکته نویسی کنید. استفاده از مداد یا ماژیک رنگی، به شما امکان می‌دهد تا در مراجعه مجدد به کتاب، بهره بیشتری ببرید؛ هر چند نباید این خطوط رنگی، استفاده شما را از سایر خطوط کتاب کاهش دهد.

۶. هنگام مطالعه، همواره یک قلم در دست داشته باشید؛ زیرا مطالعه، آنگاه کارآیی مطلوب می‌یابد که همراه با مطالعه سؤالات، ذهن خود را با آموزه‌های کتاب تطبیق دهید و در حاشیه آن یادداشت کنید.

۷. میان مطالعه و سایر کار‌های خود، تعادلی به وجود آورید تا هم از خواندن خسته نشوید و هم تجربه و عمل را به بهره وری مطالعه خود بیفزایید.

۸. مطالعه پراکنده، با موضوعات گوناگون و متناقض، موجب کاهش بهره وری شما می‌شود؛ سعی کنید در نوع کتابی که برای مطالعه انتخاب می‌کنید، مطالعات قبلی خود را در نظر آورید تا نظم فکری شما به هم نخورد.

۹. اگر بتوانید از هر کتابی که می‌خوانید، نکات مهم و کلیدی آن را خلاصه برداری کنید، بر کارآیی مطالعه شما می‌افزاید. این راهکار، آنگاه ارزشمندتر می‌شود که خواننده به زبان و عبارات خودش، مطالب را یادداشت کند.

۱۰. به یاد داشته باشید که علاقه و انگیزه، در مورد مطلبی که برای مطالعه انتخاب کرده اید، به بهره وری شما از آن چه می‌خوانید، بسیار می‌افزاید.

۱۱. گاهی قرار دادن یک پاداشِ مشروط برای مطالعه حجم خاصی از کتاب، به هیجان و لذت مطالعه می‌افزاید و نوعی اثر تشویقی بر فرد می‌گذارد. این پاداش ها، می‌تواند دیدن یک برنامه تلویزیونی، رفتن به مکانی خاص، انجام یک فعالیت مورد علاقه یا حتی خوردن یک خوراکی مورد علاقه باشد؛ مشروط بر این که میزان تعیین شده، مطالعه شده باشد.

۱۲. رنگ کاغذ، رنگ قلم، نحوه نشستن، فاصله چشم با کتاب، نور محیط و سایر شرایط مکانی نیز در کارآیی مطالعه شما کاملاً مؤثرند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین