ایمن الظواهری، رهبر القاعده زنده است؟

ایمن الظواهری، رهبر القاعده زنده است؟

در طول ۲۴ ساعت اخیر ویدیوی تازه ایمن الظواهری، رهبر القاعده میان کاربران شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها دست به دست می‌شود. بسیاری از فعالان رسانه‌ای و سیاسی تاکید دارند که الظواهری زنده است و گروه القاعده تحت رهبری او مخفیانه اهداف خود را پیش می‌برد.  
کد خبر: ۹۸۴۵۳
بازدید : ۲۴۵۳
۲۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۹
فرادید| ایمن الظواهری، رهبر القاعده که خبر مرگ او اواخر سال میلادی ۲۰۲۰ منتشر شد، حالا انتشار یک ویدیو، بار دیگر زنده بودن او را سر زبان‌ها انداخته است. این در حالی است که گروهی از متخصصان فناوری معتقدند که ویدیو متعلق به سال گذشته میلادی است.

به گزارش فرادید؛ الظواهری که پس از کشته شدن اسامه بن لادن، رهبری شبکه تروریستی القاعده را بر عهده داشت، تا اواخر سال گذشته میلادی فعالیت‌های آشکاری انجام می‌داد. اما یک باره خبر رسید که او بر اثر بیماری طولانی مدت جان خود را از دست داده است.

اما حالا پس از گذشت ۸ ماه از این ماجرا، ویدیویی ۶۱ دقیقه و ۳۷ ثانیه‌ای از ایمن الظواهری منتشر شده است. او در این ویدیو طرفداران خود را به جنگ علیه حکومت‌های غربی و متحدان آنان در خاورمیانه دعوت کرده است.

الظواهری در این ویدیو می‌گوید: «شعار این دوره این است که دشمن را تا زمانی که از خونریزی نظامی و اقتصادی خود ناله می‌کند، خسته کنید.»

او گفته که نوزده تن از رزمندگان شیر اسلام آمدند و در قلب آمریکا خنجر زدند، خنجری که پیش از این امریکا ندیده بود، اما اکنون پس از بیست سال جنگ در افغانستان، به یاری خدا شکست خوردند.

رهبر شبکه القاعده در ادامه این ویدیو نیز تاکید می‌کند که بیت‌المقدس هرگز یهودی نمی‌شود و از حملات القاعده از جمله حمله به نیرو‌های روسی در سوریه در ژانویه گذشته تقدیر می‌کند.

پیش از این هیچ مدرک و اطلاعاتی دال بر زنده بودن ایمن الظواهری، رهبر القاعده منتشر نشده بود. اما با این وجود ایالات متحده آمریکا همچنان ۲۵میلیون دلار برای دریافت اطلاعاتی که منجر به دستگیری الظواهری شود، پاداش تعیین کرده است.
 
ایمن الظواهری، رهبر القاعده زنده است؟

اختلاف بر سر زنده بودن ایمن الظواهری، رهبر القاعده

در طول ۲۴ ساعت اخیر ویدیوی تازه ایمن الظواهری، رهبر القاعده میان کاربران شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها دست به دست می‌شود. بسیاری از فعالان رسانه‌ای و سیاسی تاکید دارند که الظواهری زنده است و گروه القاعده تحت رهبری او مخفیانه اهداف خود را پیش می‌برد.  

این دسته معتقدند که ویدیوی الظواهری نشان دهنده، آمادگی القاعده برای یک ظهور تازه و خطرناک در منطقه است.

اما در مقابل، برخی از نهاد‌های امنیتی و فعالان حوزه فناوری بر این عقیده اند که ویدیوی ایمن الظواهری، رهبر القاعده مربوط به سال گذشته است.

سایت امنیتی - اطلاعاتی SITE که بر وبسایت گروه‌های  تروریستی نظارت دارد، در این رابطه اعلام کرد که  ویدیوی الظواهری جدید نیست، به همین دلیل نمی‌توان از آن به عنوان استنادی برای زنده بودن او بهره برد.

این نهاد امنیتی می‌گوید: ایمن الظواهری در این پیام به گونه‌ای به خروج نظامیان امریکایی از افغانستان اشاره داشته که دلالت به تازه بودن این ویدیو نمی‌کند. چرا که توافق خروج نیرو‌های نظامی آمریکا از افغانستان در فوریه ۲۰۲۰ یعنی قبل از انتشار خبر مرگ او صورت گرفته بود.

علاوه بر این، ریتا کاتز مدیر این گروه نیز در توییترش نوشت: با توجه به اینکه الظواهری در ویدئو هیچ اشاره‌ای به قدرت رسیدن طالبان و خروج نیرو‌های آمریکایی از افغانستان نکرده باید گفت که ویدئو وی در اوایل فوریه سال ۲۰۲۰ در زمان توافق صلح دوحه ضبط شده است.
 
ایمن الظواهری، رهبر القاعده زنده است؟

تاکید آمریکا بر زنده بودن رهبر القاعده

با وجود اینکه برخی فعالان سیاسی، نهاد‌های امنیتی و فعالان حوزه فناوری معتقدند که ایمن الظواهری، رهبر القاعده زنده نیست و ویدیوی جدید او نیز متعلق به پیش از مرگ اوست، اما مقامات ارشد آمریکایی همچنان معتقدند که ایمن الظواهری، رهبر القاعده زنده است.

در این رابطه مایکل مورل، مدیر سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا سیا اخیراً گفته که الظواهری در افغانستان زندگی می‌کند و طالبان به او پناه داده است.

اما طالبان این ادعای آمریکایی‌ها را رد کرده است.

محمد نعیم، سخنگوی گروه طالبان در گفتگو با اسپوتنیک،  ادعا‌ها درخصوص اینکه این گروه شبه نظامی به ایمن الظواهری، رهبر القاعده را از سال ۲۰۱۱ تا کنون پناه داده را رد کرد.

او گفته که این یک دروغ است و این ادعا نسبتی با واقعیت ندارد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین