ایران به میز مذاکرات احیای برجام بر می‌گردد؟

ایران به میز مذاکرات احیای برجام بر می‌گردد؟

در نهایت سخنگوی وزارت امور خارجه به ابهام‌ها پایان داد و اعلام کرد که به زودی ایران به میز مذاکرات برجام باز می‌گردد. سعید خطیب زاده گفته که تصمیم جمهوری اسلامی ایران درباره مذاکرات برجام تغییر نکرده است. گفتگو‌های وین از سر گرفته می‌شود. دولتی رفته و دولتی آمده است.
کد خبر: ۹۸۴۶۷
بازدید : ۳۴۷۹
۲۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۷
فرادید| ابهام در بازگشت ایران به میز احیای برجام باعث شد تا رسانه‌ها طی روز‌های اخیر احتمالاتی درباره بن بست مذاکرات مطرح کنند. اما حضور ناگهانی مدیر کل آژانس در تهران و دیدار او با محمد اسلامی ورق را برگرداند. حالا تحلیلگران سیاسی و برخی طرفین برجام نسبت به آغاز دوباره مذاکرات ابراز خوش بینی می‌کنند.

به گزارش فرادید؛ تا پیش از این دیدار، ادعا می‌شد که شورای حکام به دنبال قطعنامه‌ای علیه ایران است؛ قطعنامه‌ای که می‌توانست خطر تشدید تنش‌ها با تهران را در صورت تصویب به همراه داشته باشد. اما برخلاف انتظارها، گروسی در پایان دیدار خود با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که طرفین به توافق رسیده اند.

او همچنین گفت که قرار است کارشناسان آژانس برای تعویض کارت‌های حافظه دوربین‌های نظارتی فنی به ایران بیایند و اقدامات فنی لازم را برای دوربین‌ها انجام دهند.

در پایان دیدار بیانیه‌ای نیز صادر شد که در آن آمده بود: «طرفین، روح همکاری و اعتماد متقابل و اهمیت تداوم آن و همچنین ضرورت رسیدگی به موضوعات فی‌مابین در فضایی سازنده و منحصرا فنی را مورد یادآوری و تاکید مجدد قرار دادند... در چارچوب تعاملات و همکاری‌های موجود فی‌مابین، طرفین تصمیم گرفتند دیدار‌های متقابل را در سطوح مرتبط تداوم دهند.»

اظهارات مثبت پس از این دیدار باعث شد تا رسانه‌های مشهور جهان بار دیگر خوش بینی به احیای مذاکرات را منعکس کنند.  

خبرگزاری رویترز طی گزارشی در این رابطه عنوان کرد که توافق ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی امید‌ها را نسبت به مذاکرات هسته‌ای با حضور آمریکا افزایش داده است.
ایران به میز مذاکرات احیای برجام بر می‌گردد؟

دور هفتم مذاکرات نزدیک است؟

اوایل تیرماه جاری بود که تیم مذاکره کننده دولت دوازدهم اعلام کرد که ایران تا انتقال قدرت و تشکیل تیم سیاست خارجی به وین باز نمی‌گردد. بازگشتی که حالا سه ماه به طول انجامیده است.  

البته دیدار اخیر ایران و آژانس نشانه‌ای مثبت از احیای مذاکرات وین تلقی شد. به شکلی که نماینده روسیه در مذاکرات چهار به علاوه یک، موضع گیری دولت سیزدهم را در قبال برجام دلگرم کننده خوانده است.  

در نهایت نیز سخنگوی وزارت امور خارجه به ابهام‌ها پایان داد و اعلام کرد که به زودی ایران به میز مذاکرات برجام باز می‌گردد.  

سعید خطیب زاده گفته که تصمیم جمهوری اسلامی ایران درباره مذاکرات برجام تغییر نکرده است. گفتگو‌های وین از سر گرفته می‌شود. دولتی رفته و دولتی آمده است.

او تاکید کرده که در آینده‌ای نزدیک ایران به میز مذکرات بر می‌گردد، اما مشخصا نگفته که دور هفتم این مذاکرات چه زمانی برگزار خواهد شد.

 اما به نظر می‌رسد که وزیر امور خارجه جدید در حال تغییر مدیران ارشد و میانی این وزارتخانه است. از این رو بعید به نظر می‌رسد که تا پیش از این تغییرات، تیم مذاکره کننده ای به وین اعزام شود.  

هرچند سخنگوی وزارت امور خارجه می‌گوید که این تغییرات محتمل است و احتمالا طی روز‌های آینده اعلام می‌شود.
 
ایران به میز مذاکرات احیای برجام بر می‌گردد؟

عقب نشینی آمریکا و اروپا برای احیای برجام؟

خبرگزاری رویترز در گزارشی که روز‌های اخیر منتشر کرد مدعی شد که اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها به دنبال صدور قطعنامه در جلسه شورای حکام بر علیه ایران هستند.  

اما پس از توافق ایران با آژانس، پیش از برگزاری نشست شورای حکام، یک باره تصمیم آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها تغییر کرد. پس از این موضوع تحلیگران سیاسی پیش بینی کردند که این عقیب نشینی برای آغاز دوباره مذاکرات و تلاش برای احیای برجام است.  

در این رابطه خبرنگار وال استریت ژورنال به نقل از سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن قصد ارائه قطعنامه علیه ایران در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را ندارد.

سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در توئیتی نوشت؛ مدت‌هاست انتظار می‌کشد که مذاکرات درباره احیای برجام در وین از سرگرفته شود. او عنوان کرد که فاصله میان دور ششم و هفتم مذاکرات برجام طولانی شده است و وقت آن رسیده که به میز مذاکره بازگشت.

در این میان رسانه‌های داخلی و تحلیلگران بین الملل نیز معتقدند که دولت سیزدهم بدون خواسته‌های فرابرجامی در پی لغو تحریم‌ها و احیای برجام است. آن‌ها پیش بینی می‌کنند که تیم مذاکره جدید با سرعت بیشتری مذاکرات برجامی را پیش ببرند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین