به تزریق دوز سوم واکسن کرونا نیاز داریم؟

به تزریق دوز سوم واکسن کرونا نیاز داریم؟

با وجود اینکه محققان بر تزریق دوز سوم واکسن کرونا تاکید می کنند، اما این پیشنهاد مخالفان سرسختی دارد. البته مهم ترین مخالف این طرح، سازمان جهانی بهداشت است. این سازمان اخیرا اعلام کرد نباید کشورهای با درآمد کم در جهان از ابزارهایی از جمله واکسن برای حفاظت از مردم شان محروم شوند و به جای آن نباید کشورهای ثروتمند تزریق دزهای سوم را در دستورکار خود قرار دهند.
کد خبر: ۹۸۴۶۸
بازدید : ۳۷۵۴
۲۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۷
فرادید| جهش ویروس کرونا و کاهش اثربخشی واکسن‌ها باعث شده تا برخی از پزشکان تزریق دوز سوم واکسن را پیشنهاد کنند. پیشنهادی که هم اکنون موافقان و مخالفان بسیاری دارد.

به گزارش فرادید؛ گروهی از محققان معتقدند با توجه با شیوع کرونا دلتا و مقاومت این سوش در برابر واکسن، شش تا هشت ماه پس از دریافت دوز دوم، دوز سوم نیز تزریق شود.  

در این رابطه مقام‌های بهداشتی آمریکا شامل مدیر CDC و رئیس موقت FDA در این بیانیه اعلام کردند که این دو نهاد بهداشتی-درمانی برای تزریق دوز‌های تقویتی به همه آمریکایی‌ها از تاریخ ۲۰ سپتامبر آماده هستند و دوز تقویتی به افرادی که دست‌کم ۸ ماه از تزریق دوز دوم واکسن آن‌ها گذشته باشد، تزریق خواهد شد.

به گفته مقامات بهداشتی این کشور، افرادی که دو دوز واکسن کرونا مدرنا و فایزر را دریافت کرده‌ یا با واکسن تک دوز جانسون‌و جانسون واکسینه شده‌اند، به دوز تقویتی نیاز دارند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که تزریق دوز سوم واکسن هفته آینده در آمریکا آغاز خواهد شد.  

علاوه بر این امارات، بحرین و اکوادور نیز اعلام کرده اند که به زودی تزریق دوز سوم واکسن کرونا به شهروندان خود را آغاز خواهند کرد.  

دراین رابطه سی‌ان‌ان گزارش داده که امارات متحده عربی  ممکن است یک دوز بوستر (دوز یادآور) واکسن کرونای چینی سینوفارم را دست‌کم شش ماه پس از تزریق دو دوز اولیه این واکسن تزریق کند. طبق اعلام مقامات این کشور اولویت تزریق دوز بوستر هم با افراد بالای ۶۰ سال یا افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن خواهد بود.

به تزریق دوز سوم واکسن کرونا نیاز داریم؟
مناقشه بر سر دوز سوم واکسن کرونا

با وجود اینکه محققان بر تزریق دوز سوم واکسن کرونا تاکید می‌کنند، اما این پیشنهاد مخالفان سرسختی دارد. البته مهم‌ترین مخالف این طرح، سازمان جهانی بهداشت است.  

این سازمان اخیرا اعلام کرد نباید کشور‌های با درآمد کم در جهان از ابزار‌هایی از جمله واکسن برای حفاظت از مردم شان محروم شوند و به جای آن نباید کشور‌های ثروتمند تزریق دز‌های سوم را در دستورکار خود قرار دهند.

تدروس آدهانوم دبیرکل سازمان جهانی بهداشت در این رابطه می‌گوید: دز سوم ممکن است برای گروه‌های در معرض خطر لازم باشد، اما نمی‌خواهیم شاهد استفاده گسترده از دز تقویتی برای افراد سالمی که به طور کامل واکسینه شده اند، باشیم.

در این میان گروهی از فعالان بین المللی حوزه سلامت نیز با انتقاد از تزریق دوز سوم واکسن به افراد سالم و واکسینه شده، معتقدند که این کار خلاف اخلاق است.

برخی از محققان نیز تاکید می‌کنند افرادی که با واکسن‌های فایزر، مدرنا، جانسون، آسترازنکا و سینوفارم واکسینه شده اند، در مدت‌ها نیازی به دریافت دوز بوستر واکسن ندارند.  

در ایران نیز وزارت بهداشت می‌گوید که احتمالا تزریق دوز سوم را برای گروه‌های در معرض خطر در دستور کار قرار خواهد داد. اما این وزارتخانه اعلام نکرده که دوز بوستر را به چه فاصله زمانی با دوز دوم به شهروندان تزریق می‌کند.

البته به نظر می‌رسد که ایران نیز همچون دیگر کشور برای بخش آسیب پذیر جامعه و با فاصله زمانی ۶ تا ۸ ماه این تزریق را انجام خواهد داد.

به تزریق دوز سوم واکسن کرونا نیاز داریم؟

تزریق دوز سوم برای چه افرادی لازم است؟

بخشی از محققان و متخصصان بیماری‌های عفونی معتقدند که تزریق دوز بوستر برای تمامی گروه‌ها  لازم نیست. به اعتقاد آن‌ها دوز سوم باید برای افراد در معرض خطر و آسیب پذیر تزریق شود.  

آن‌ها می‌گویند افراد دارای نقص سیستم ایمنی به دلیل این که بر اثر مصرف دارو پاسخ ایمنی ضعیف‌تری با تزریق واکسن در بدنشان ایجاد می‌شود و همچنین افرادی که در مراکز نگهداری سالمندان و افراد کم‌توان و ناتوان اقامت دارند و ممکن است ویروس از طریق کارکنان و افراد ملاقات‌کننده واکسینه‌نشده این مراکز به آن‌ها منتقل شود، بهتر است پس از چند ماه از تزریق دوم، دوز یادآور را دریافت کنند.

در این میان سازمان غذا و دارو (FDA) و مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا نیز اعلام کرده اند که در مرحله نخست احتمالا افراد کاملا واکسینه‌شده در اوایل برنامه واکسیناسیون کرونا در آمریکا شامل کادر بهداشت و درمان، ساکنان خانه‌های سالمندان و دیگر افراد مسن در اولویت دریافت دوز تقویتی خواهند بود.

در این میان، دکتر عشرتی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران  نیز درباره تزریق دوز بوستر برای کادر درمان به عنوان گروه در اولویت گفته که هنوز وزارت بهداشت دوز بوستر را برای هیچ گروهی مصوب نکرده است.

با این حال به نظر می‌رسد که اگر وزارت بهداشت درباره تزریق دوز بوستر به نتیجه برسد، نخستین گروهی که دوز سوم را در ایران دریافت می‌کنند، کادر درمان خواهند بود.  
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین