کودکان با چه واکسن‌هایی ایمن می‌شوند؟
معمای واکسیناسیون افراد زیر ۱۸ سال

کودکان با چه واکسن‌هایی ایمن می‌شوند؟

وزارت بهداشت می‌گوید که برای واکسیناسیون کودکان می‌توان از سینوفارم بزرگسالان استفاده کرد. این مسئله حالا به محل اختلافی میان محققان و متخصصان بدل شده است. بخشی از محققان معتقدند که تزریق واکسن بزرگسالان بدون تحقیق و نتیجه آن می‌تواند بحران زا باشد. در این میان برخی از متخصصان نیز می‌گویند که انستیتوی فراورده‌های زیستی پکن وابسته به شرکت سینوفارم، برای واکسیناسیون کودکان واکسن بزرگسالان را توصیه نکرده است.
کد خبر: ۹۸۶۵۴
بازدید : ۲۷۱۱
۲۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۴
فرادید| واکسیناسیون افراد زیر ۱۸ سال از امروز با واکسن سینوفارم آغاز شده است. وزیر بهداشت می‌گوید که در مرحله اول دانش آموزان بین ۱۲ تا ۱۸ سال واکسینه می‌شوند. در مرحله بعدی هم واکسیناسیون کودکان ۷ تا ۱۲ سال آغاز خواهد شد. البته وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده که واکسیناسیون دانش آموزان تنها با رضایت والدین امکان پذیر است.

به گزارش فرادید؛ طبق اعلام وزارت بهداشت قرار است که دانش آموران ۷ تا ۱۸ ساله با دو واکسن سینوفارم و سوبرانو ۰۲ انجام شود. البته رییس سازمان غذا و دارو هم از صدور مجوز تزریق واکسن‌های پاستور و سینوفارم برای سنین نوجوانی کمتر از ۱۸ سال خبر داده است.

طبق گفته بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت تزریق واکسن به افراد زیر ۱۸ سال از امروز آغاز شده، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که سایت وزات بهداشت هنوز برای ثبت نام آن‌ها فعال نشده است.

در حال حاضر سایت وزارت بهداشت، ثبت نام افراد ۱۸ ساله در استان‌های کرمانشاه، قم و همدان را آغاز کرده است.

از سوی دیگر وزیر آموزش و پرورش و سخنگوی ستاد ملی کرونا نیز گفته اند که احتمالا واکسیناسیون افراد زیر ۱۸ سال از هفته اول مهرماه آغاز خواهد شد.

نکته قابل توجه اینجاست که وزارت آموزش و پرورش گفته در واکسیناسیون دانش‌آموزان رضایت خانواده‌ها شرط است. بدین معنا که اگر خانواده‌ای راضی نباشد، فرزند او هم واکسن دریافت نخواهد کرد.
کودکان با چه واکسنی ایمن می‌شوند؟

اختلاف بر سر واکسن‌های تزریقی به کودکان

بررسی واکسیناسیون کودکان در کشور‌های مختلف جهان نشان می‌دهد که آن‌ها از واکسن‌های تک دوزی مدرنا وفایزر، مخصوص افراد ۱۸ سال بهره برده اند. در این رابطه کانادا، دانمارک، اسپانیا، فرانسه، آلمان، سوئد و آمریکا تحقیقات و فرایند واکسیناسیون کودکان را منتشر کرده اند.  

اما حالا وزارت بهداشت می‌گوید که برای واکسیناسیون کودکان می‌توان از سینوفارم بزرگسالان استفاده کرد. این مسئله حالا به محل اختلافی میان محققان و متخصصان با این وزارتخانه بدل شده است.

بخشی از محققان معتقدند که تزریق واکسن بزرگسالان بدون تحقیق و نتیجه آن می‌تواند بحران زا باشد.  

در این میان برخی از متخصصان نیز می‌گویند که انستیتوی فراورده‌های زیستی پکن وابسته به شرکت سینوفارم، برای واکسیناسیون کودکان واکسن بزرگسالان توصیه نکرده است.

طبق گفته این گروه از متخصصان، زیر مجموعه‌های شرکت سینوفارم واکسن دو دوزی با نام BBBIBP-CorV را برای افراد ۱۲ تا ۱۸ سال ساخته اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که این واکسن در حال حاضر مرحله سوم کارآزمایی بالینی خود را در امارات می‌گذراند.

علاوه بر این قرار است که وزارت بهداشت از واکسن سوبرانو ۰۲ کوبا و انستیتو پاستور در واکسیناسیون کودکان استفاده کند.  

در مقابل دیدگاه‌های مخالف، رییس سازمان غذا و دارو می‌گوید مطالعات بالینی نشان داد که این واکسن‌ها می‌تواند در سنین نوجوانی استفاده شود.

برخی از پزشکان نیز در حمایت از اقدام وزارت بهداشت گفته اند که چین و کوبا به ترتیب تزریق سینوفارم و سوبرانو ۰۲ را به افراد زیر ۱۸ سال آغاز کرده اند.

کودکان با چه واکسنی ایمن می‌شوند؟
واکسیناسیون افراد زیر ۱۸ سال از کدام گروه شروع می‌شود؟  

براساس آمارها، تعداد دانش‌آموزان کل کشور از مقطع پیش دبستانی تا پایه دوازدهم حدود ۱۵ میلیون نفر است. اما طبق برنامه ریزی دو وزارتخانه بهداشت و آموزش و پرورش، قرار است که در مرحله اول روند واکسیناسیون با دانش‌آموزان مدارس استثنایی آغاز خواهد شود که جمعیت آن‌ها نیز حدود ۱۰۰هزار نفر است.

پس از آن هم وزارت آموزش و پرورش پیشنهاد داده که دانش‌آموزان پایه دوازدهم و دانش‌آموزانی که بیماری زمینه‌ای دارند واکسینه شوند.

در ادامه واکسیناسیون افراد زیر ۱۸ سال نیز قرار است که گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال واکسینه شوند.

البته وزارت بهداشت معتقد است که برای واکسیناسیون گروه سنی ۷ تا ۱۲ سال نیاز تحقیقات بیشتر است. از این رو واکسیناسیون این گروه احتمالا با فاصله زمانی با دیگر افراد زیر ۱۸ سال انجام خواهدشد.  
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین