قدیمی‌ترین کهربای عنکبوت؛ مادر مهربان با قدمت ۹۹ میلیون ساله

قدیمی‌ترین کهربای عنکبوت؛ مادر مهربان با قدمت ۹۹ میلیون ساله

قدیمی‌ترین فسیلی که نشان می‌دهد چگونه عنکبوت مادر از بچه هایشان محافظت می‌کرده است کشف شد. عنکبوت ماده و فرزندان متولد نشده‌اش متعلق به خانواده عنکبوت‌های منقرض شده هستند.
کد خبر: ۹۹۰۸۹
بازدید : ۱۶۲۳۱
۰۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۳

فرادید| میلیون‌ها سال پیش از آنکه تی‌رکس‌ها بر روی زمین راه گام بگذارند، عنکبوتی که از تخمدانش محافظت می‌کرد، در صمغ درختان گیر افتاد و اینک تبدیل به کهربایی ۹۹ میلیون ساله شده است.

به گزارش فرادید؛ دیرینه شناسان می‌گویند، جسد این عنکبوت که ۹۹ میلیون سال است در کنار فرزندانش در یک کهربا نگهداری می‌شود، قدیمی‌ترین شواهد فیزیکی برای مراقبت مادر از فرزند در میان عنکبوت‌ها است. این فسیل یکی از چهار موردی است که نشان می‌دهد برخی از عنکبوت‌های باستانی از کیسه تخم دان خود محافظت می‌کرده‌اند و حتی ممکن است بچه‌های خود را بزرگ کرده باشند.

 پدیده مراقبت مادر از فرزندان داخل تخم مانند محافظت مرغ‌ها از تخم مرغ هایشان در بین عنکبوت‌های مدرن رایج است. برخی از گونه‌های عنکبوت‌ها حتی اولین وعده‌های غذایی فرزندان خود را نیز تأمین می‌کرده‌اند. از آنجا که پدیده‌ی مراقبت مادر از فرزند بسیار گسترده است، محققان مطمئن نبودند که آیا عنکبوت‌ها این رفتار را مدت‌ها قبل از دوره کرتاسه، که حدود ۱۴۵ میلیون سال پیش آغاز شده بود، داشته‌اند یا خیر.

کشف قدیمی‌ترین کهربای یک عنکبوت با قدمت ۹۹ میلیون ساله

دیرینه شناسان می گویند این اولین بار است که چنین شواهدی برای این رفتار در فسیل‌ ها یافت می‌شود. عنکبوت ماده و فرزندان متولد نشده‌اش متعلق به خانواده عنکبوت‌های منقرض شده به نام Lagonomegopidae هستند که با چشم‌های بزرگ و براق خود گونه‌ای خاص در میان خانواده‌ی عنکوبت‌ ها بوده اند. احتمالاً این گونه از عنکبوت‌ها شب‌ ها روی درختان شکار می‌کرده‌اند .

ممکن است تخم‌ ها بعد از تخم گذاری به اطراف عنکبوت‌ های ماده که در حال محافظت از تخم‌ های خود بوده چسبیده باشند. موارد کشف شده شامل سه تکه کهربای حاوی ده‌ها عنکبوت یک هفته‌ ای است.

عنکبوت‌ ها معمولاً موجوداتی تنها هستند، بنابراین وجود عنکبوت‌ های متعدد در کنار هم نشان می‌ دهد که آن‌ها پس از تولد متفرق نشده و در عوض ماندن در کنار مادر خود را انتخاب کرده اند و این یعنی این گونه از عنکبوت ماده از فرزندان خود محافظت می‌کرده است. مشخص نیست این عنکبوت‌ های فرزند تا چه سنی در اطراف مادر خود محافظت می‌شده‌اند .

کشف قدیمی‌ترین کهربای یک عنکبوت با قدمت ۹۹ میلیون ساله

لیندا رایور، حشره شناس دانشگاه کرنل می گوید : در حالی که این مطالعه بدون ابهام نشان می‌ دهد که این عنکبوت‌ ها از کیسه تخم خود در اواسط دوره کرتاسه محافظت می‌کرده‌اند، محققان در آینده باید در مورد عنکبوت‌های ماده‌ای که از فرزندان بزرگ‌تر و مسن‌تری محافظت می‌کرده اند با دقت بیشتری تحقیق کنند.

محققان باید به دنبال شواهد فسیلی بیشتری در موزه‌ ها و مجموعه‌ های موجود در موسسه های دیرینه شناسی باشند. برخی از دیرینه شناسان خواهان توقف انتشار تحقیقات درباره کهربا‌های کشور میانمار به دلیل نگرانی از شرایط غیرانسانی معادن و همچنین نگرانی‌هایی که مبنی بر فروش کهربا برای تأمین بودجه گروه‌های شبه نظامی هستند. وضعیتی که با کودتای نظامی در سال ۲۰۲۱ تشدید شد. کهربا مورد استفاده در این مطالعه بخشی از مجموعه موجود در دانشگاه پکن است که بیش از یک دهه پیش استخراج شده بودند.

دیرینه شناسان میگویند که این توقف نباید مانع کشفیات آینده شود. در حال حاضر هزاران نمونه برای مطالعه وجود دارد.

منبع: ScienceNews

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه