دیدار پاپ با راهبه کلمبیایی که در مالی ربوده شد!

دیدار پاپ با راهبه کلمبیایی که در مالی ربوده شد!

این راهبه در سال ۲۰۱۷ هنگام کار به عنوان مبلغ در کوتیالا، در ۴۰۰ کیلومتری شرق باماکو پایتخت مالی گروگان گرفته شد.ذهنوز مشخص نیست که آیا گروگان‌گیران برای آزادی او باج گرفته‌اند یا خیر.
کد خبر: ۹۹۵۱۴
بازدید : ۳۳۹۷
۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۴

سخنگوی واتیکان گفته است که پاپ فرانسیس با راهبه کلمبیایی که پس از بیش از ۴ سال از دست گروگان‌گیران در مالی آزاد شد، دیدار کرده است. گلوریا سیسیلیا ناروانز پس از سفر به رم، امروز یکشنبه با پاپ ملاقات کرد.

این راهبه در سال ۲۰۱۷ هنگام کار به عنوان مبلغ در کوتیالا، در ۴۰۰ کیلومتری شرق باماکو پایتخت مالی گروگان گرفته شد.ذهنوز مشخص نیست که آیا گروگان‌گیران برای آزادی او باج گرفته‌اند یا خیر.

دفتر رئیس جمهوری مالی گفت که آزادی این راهبه پس از بیش از چهار سال و نیم "تلاش مشترک چندین سرویس اطلاعاتی" صورت گرفت. دفتر رئیس جمهوری مالی همچنین این راهبه را به خاطر "شجاعت‌اش " ستایش کرد.

خواهر گلوریا، ۵۹ ساله، در تلویزیون دولتی مالی گفت که از مقامات مالی "به خاطر تمام تلاش‌هایی که برای آزادی او کرده‌اند" سپاسگزار است. او گفت: بسیار خوشحالم، خدا را شکر پنج سال سالم ماندم. ژان زربو، اسقف اعظم باماکو، نیز از "مقامات مالی و سایر افراد خوب که این آزادی را ممکن کردند" تشکر کرد.

راهبه کلمبیایی
خواهر گلوریا به همراه ژان زربو، اسقف اعظم باماکو و سرهنگ آسیمی گویتا، رئیس جمهوری موقت مالی در تلویزیون دولتی ظاهر شد

در طول این سال‌ها که این راهبه گروگان بود گزارش‌هایی در مورد سلامتی او منتشر شده بود. در اوایل سال جاری، دو اروپایی که موفق به فرار از اسارت شدند گزارش دادند که حال او خوب است.

در ماه مارس، برادرش نامه‌ای از او دریافت کرد که نشان می‌داد او هنوز زنده است. او در اوایل سال جاری به خبرگزاری فرانسه گفت که این یادداشت خواهرش با حروف بزرگ نوشته شده است "زیرا او همیشه از حروف بزرگ استفاده می‌کرد" و حاوی نام والدین آن‌ها بود و با امضای او پایان یافته.

مالی برای مهار شورش‌های فزاینده اسلامگرایان که برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ در شمال کشور بروز کرد، تلاش می‌کند. آدم ربایی به ویژه در مستعمرات سابق فرانسه با تشدید بحران امنیتی بیشتر رایج شده است. به گفته یک سازمان غیردولتی بیش از ۹۳۵ نفر از سال ۲۰۱۷ در این کشور ربوده شده‌اند.

با این حال، سرهنگ آسیمی گویتا، که کودتای نظامی در این کشور را رهبری کرد و دولت غیرنظامی مالی را در سال گذشته برکنار کرد، به دنبال اطمینان دادن به مردم و جامعه بین‌المللی است که تلاش‌ها برای آزادی همه کسانی که هنوز در بازداشت هستند در جریان است.

نیرو‌های فرانسوی از سال ۲۰۱۴ عملیات علیه گروه‌های اسلامگرا را در منطقه رهبری می‌کنند، اما امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در ماه ژوئن اعلام کرد که این عملیات در سال آینده کاهش می‌‎یابد.

گفته می‌شود که این امر باعث شده است که دولت مالی برای کمک به گروه مزدور روسی، گروه واگنر، مراجعه کند. این گروه مخفی درگیر درگیری‌هایی در سراسر آفریقا بوده است، از جمله با خلیفه حفتر، ژنرال شورشی، در لیبی جنگیده است.

منبع: بی بی سی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین