۴۱ دانشگاه ایرانی در میان بهترین دانشگاه‌های مهندسی دنیا
براساس رتبه بندی تایمز اعلام شد

۴۱ دانشگاه ایرانی در میان بهترین دانشگاه‌های مهندسی دنیا

این رتبه بندی دانشگاه‌های پیشرو در رشته‌های مهندسی عمومی، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مکانیک و هوافضا، مهندسی عمران و مهندسی شیمی دسته بندی می‌کند.
کد خبر: ۹۹۶۷۵
بازدید : ۳۸۳۶
۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۸

رتبه بندی موضوعی تایمز ۲۰۲۲ در موضوعات علوم کامیپوتر و علوم مهندسی منتشر شد و ۴۱ دانشگاه ایرانی در میان بیش از یک هزار و ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گرفتند. رتبه بندی موضوعی تایمز ۲۰۲۲ در دو موضوع علوم مهندسی و علوم کامپیوتر منتشر شد.

رتبه بندی دانشگاه‌های جهان ۲۰۲۲ بر اساس موضوع: مهندسی از همان شاخص‌های عملکردی معتبر و دقیق مانند رتبه بندی‌های دانشگاه تایمز ۲۰۲۲ استفاده می‌کند، اما این روش مجدداً متناسب با زمینه‌های فردی تنظیم شده است.

این رتبه بندی دانشگاه‌های پیشرو در رشته‌های مهندسی عمومی، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مکانیک و هوافضا، مهندسی عمران و مهندسی شیمی دسته بندی می‌کند.

جدول امسال شامل ۱۱۸۸ دانشگاه است. سال گذشته این تعداد ۱۰۹۸ دانشگاه بود.

ایالات متحده آمریکا دارای برترین دانشگاه‌ها در چهار رشته مهندسی است. دانشگاه ملی سنگاپور برای اولین بار از سال ۲۰۱۹ پس از صعود دو پله‌ای به رتبه دهم در بین ۱۰ دانشگاه برتر قرار گرفته و این در حالی که است که دانشگاه پکن چین با سه رتبه سقوط به رتبه دوازدهم رسیده است.

موسسه Institut Polytechnique de Paris از فرانسه با رتبه ۱۰۱-۱۲۵ برای اولین بار به این رتبه بندی وارد شده است.

بهترین دانشگاه‌های مهندسی دنیاجدول ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در علوم مهندسی بر اساس نظام رتبه بندی تایمز ۲۰۲۲

۴۱ دانشگاه ایرانی

۴۱ دانشگاه ایرانی

۴۱ دانشگاه ایرانی جدول رتبه جهانی ۴۱ دانشگاه ایرانی در علوم مهندسی (۵ رشته مهندسی)

بهترین دانشگاه‌های مهندسی دنیارتبه بندی دانشگاه‌های جهان تایمز در موضوع علوم کامپیوتر

رتبه بندی دانشگاه‌های جهان ۲۰۲۲ بر اساس موضوع: علوم کامپیوتر از همان شاخص‌های عملکردی قابل اعتماد و دقیق مانند رتبه بندی جهانی تایمز در سال ۲۰۲۲ استفاده می‌کند، اما این روش مجدداً متناسب با این رشته تنظیم شده است.

امسال ۸۹۱ دانشگاه مورد بررسی قرار گرفته است. این تعداد سال گذشته ۸۲۷ دانشگاه بود. دانشگاه آکسفورد برای چهارمین سال پیاپی در صدر جدول قرار دارد و دانشگاه پرینستون پس از صعود در رتبه بندی به جمع ۱۰ دانشگاه برتر پیوسته است.

دانشگاه پلی تکنیک پاریس از فرانسه با رتبه ۴۸، دانشگاه Paris-Saclay از فرانسه با رتبه ۷۶ و دانشگاه ملی Yang Ming Chiao Tung از تایوان با رتبه مشترک ۸۸ در اولین سال خود حضور خود در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته‌اند.

بهترین دانشگاه‌های مهندسی دنیاجدول ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در علوم کامپیوتر بر اساس نظام رتبه بندی تایمز ۲۰۲۲

دانشگاه های ایرانی برتر
جدول ۱۲ دانشگاه ایرانی در علوم کامپیوتر بر اساس نظام رتبه بندی تایمز ۲۰۲۲

معیار‌ها کلی و شاخص‌های رتبه بندی بین المللی تایمز

پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از نظام‌های معتبر بین المللی است که از سال ۲۰۰۴ مراکز آموزش عالی را در سرتاسر جهان مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار داده است. این رتبه بندی از ۱۳ شاخص در قالب ۵ معیار کلی آموزش با وزن ۳۰ درصد، پژوهش با وزن ۳۰ درصد، استنادات با وزن ۳۰ درصد، وجهه بین المللی با وزن ۷.۵ درصد و ارتباط با صنعت با وزن ۲.۵ درصد بهره گرفته است.

معیار آموزش وزن کلی ۳۰ درصد. شاخص‌ها: بررسی شهرت آموزش ۱۵ درصد. نسبت مدرک دکتری به تعداد اعضای هیأت علمی ۶ درصد. نسبت تعداد کل دانشجویان کارشناسی به اعضای هیأت علمی ۴.۵ درصد. نسبت مدرک دکتری به کارشناسی ارائه شده توسط مؤسسه ۲.۲۵ درصد. درآمد مؤسسه نسبت به تعداد اعضای هیأت علمی ۲.۲۵ درصد.

معیار پژوهش وزن کلی ۳۰ درصد. شاخص‌ها: بررسی شهرت پژوهش ۱۸ درصد. درآمد پژوهش ۶ درصد. تعداد مقالات منتشر شده به ازای اعضای هیأت علمی ۶ درصد. معیار استنادات وزن کلی ۳۰ درصد. شاخص: تأثیر - میانگین تعداد استناد‌ها به ازای مقالات منتشر شده ۳۰ درصد.

معیار درآمد صنعتی وزن کلی ۲.۵ درصد. شاخص: درآمد پژوهشی حاصل از صنعت (به ازای اعضای هیأت علمی) ۲.۵ درصد.

معیار وجهه بین المللی وزن کلی ۷.۵ درصد. نسبت اعضای هیأت علمی بین‌المللی به بومی ۲.۵ درصد. نسبت دانشجویان بین‌المللی به بومی ۲.۵ درصد. سهم مقالات منتشر شده مشترک با نویسندگان همکار بین‌المللی ۲.۵ درصد.

محاسبات رتبه بندی تایمز توسط شرکت خدمات حرفه‌ای پرایس واتر هاوس کوپرز (PWC) انجام شده است. محاسبات شاخص‌ها و نمرات توسط ۳ منبع اطلاعاتی صورت گرفته است که این منابع عبارت هستند از:

۱. داده‌های ارسالی از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی که به صورت خود اظهاری جمع آوری می‌شوند

۲. داده‌های حاصل از نظرسنجی شهرت توسط متخصصین آموزش عالی

۳. اطلاعات تولیدات علمی موسسات آموزش عالی نمایه شده در پایگاه استنادی اسکوپوس

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین