باد، ویروس کرونا را سریع‌تر پخش می‌کند!

باد، ویروس کرونا را سریع‌تر پخش می‌کند!

اگر باد در همان جهت سرفه بوزد، ممکن است ذرات ویروس کرونا را سریع‌تر و تا مسافت بیشتری نسبت به شرایط آرام جوّی پخش کند.
کد خبر: ۹۹۶۸۰
بازدید : ۳۶۳۶
۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۳

گزارشی پژوهشی حاکی از آن است که وقتی شخصی در فضای بیرون سرفه می‌کند، اگر باد در همان جهت سرفه بوزد، ممکن است ذرات ویروس کرونا را سریع‌تر و تا مسافت بیشتری نسبت به شرایط آرام جوّی پخش کند.

محققان موسسه تکنولوژی بمبئی هند تحقیقاتی انجام دادند که نشان داد حتی نسیم ملایمی با سرعتی در حدود ۵ مایل (۸ کیلومتر) در ساعت می‌تواند پخش ذرات ناشی از سرفه را افزایش دهد که در این صورت فاصله اجتماعی را از ۳ تا ۶ فوت (یک تا دو متر) به ۳.۶ تا ۷.۲ فوت (تقریبا دو تا سه متر)، بسته به قدرت سرفه، بیشتر می‌کند.

آمیت آگراوال، یکی از نویسندگان این گزارش، گفت: «این مطالعه از این جهت اهمیت دارد که به خطر افزایش عفونتی اشاره دارد که سرفه هم‌جهت با باد ایجاد می‌کند.»

«بر اساس نتایج به دست آمده، توصیه می‌کنیم که در فضای بیرون، به‌خصوص در هوای بادی، از ماسک استفاده کنید.»

با ادامه انتشار سویه دلتا در سراسر ایالات متحده آمریکا، مراکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها توصیه کرده‌اند که حتی افراد واکسینه شده در فضا‌های داخلی ماسک بزنند تا از قرار گرفتن در معرض ویروس و انتقال آن جلوگیری شود.

راهکار‌های دیگری مانند سرفه کردن در آرنج یا برگرداندن سر هنگام سرفه هنوز هم در فضا‌های بیرون باید رعایت شود تا انتقال ویروس کاهش یابد. با این حال، راهکار‌ها در مورد این که مردم در فضای بیرون دقیقاً چه باید بکنند هنوز چندان واضح نیست.

منبع: ایندیپندنت

برچسب ها: ویروس کرونا باد
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین