سیگنال رئیسی از شیراز به دلار تهران
واکنش احتمالی ارز در آینده

سیگنال رئیسی از شیراز به دلار تهران

اجرای هرکدام از این‌ها در دوران کسری شدید بودجه ممکن است باعث شود که دولت جدید مانند دولت سابق ناچارا سراغ بانک مرکزی و گزینه چاپ پول برود که در صورت بروز این چنین اتفاقی باید شاهد رشد بیشتر نقدینگی بود.
کد خبر: ۹۹۷۱۳
بازدید : ۳۵۰۱
۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۵

هرچند اخبار سیاسی در چند وقت قیمت دلار را نزولی کرده‌اند، اما برخی کارشناسان نگران تحریک بازار ارز به دلیل برخی شاخص‌های اقتصادی هستند.

نرخ رشد نقدینگی در اقتصاد ایران به مرز ۴۰ درصد رسیده و رشد پایه پولی از نرخ بی‌سابقه ۴۲ درصد عبور کرده است. همین واقعیات اقتصادی ایران ممکن است در آینده برای بازار ارز تهدید خطرناکی باشند. با این حال رفتار دولت پیام‌های نگران‌کننده‌ای در این مورد دارد.

پیش‌بینی ۱۰۰ طرح جدید استانی، وعده تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام، تامین مسکن آحاد مختلف جامعه، تامین مسکن قهرمانان ورزشی، پرداخت سریع پاداش‌های قهرمانان و ایجاد اشتغال همه این‌ها مواردی بودند که ابراهیم رئیسی در سفر استانی اخیر خود مطرح کرده است.

اجرای همه این وعده‌ها پول می‌خواهد و این درحالیست که مرکز پژوهش‌های مجلس گزارش داده دولت در سال اخیر بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد.

اجرای هرکدام از این‌ها در دوران کسری شدید بودجه ممکن است باعث شود که دولت جدید مانند دولت سابق ناچارا سراغ بانک مرکزی و گزینه چاپ پول برود که در صورت بروز این چنین اتفاقی باید شاهد رشد بیشتر نقدینگی بود. رشد نقدینگی از نگاه خیلی از کارشناسان خطر جدی‌ای برای بازار ارز است.

بخشی از گزیده‌های اظهارات رئیسی در سفر به استان فارس در زیر آمده است:

– پیش‌بینی ۱۰۰ طرح برای حل مسائل استان فارس از جمله خشکسالی و کم‌آبی

– فعال‌سازی ظرفیت‌های فارس

– تلاش برای حل مشکل بیکاری جوانان

– درحالی که کشور برای تأمین کاغذ نیاز به واردات دارد، به هیچ وجه قابل قبول نیست که کارخانه کاغذسازی زاگرس فارس برای تکمیل و بهره‌برداری سال‌ها معطل تسهیلات باشد.

– اجرای طرحی را دنبال می‌کنیم که در ماه‌های آینده می‌تواند دست دلالان و واسطه‌ها را از بازار تأمین نهاده‌های دامی قطع کند.

– اگر به دنبال استقلال هستیم و می‌خواهیم سفره مردم وابسته به واردات و دلار و یورو نباشد، باید در زمینه تولید و از جمله تولید و تأمین نهاده‌های دامی در داخل کشور به طور کاملاً جدی اقدام کنیم.

– دولت سیزدهم برنامه گسترده و جامعی برای تأمین مسکن برای آحاد مختلف جامعه دارد و حتماً تلاش خواهد کرد مسکن قهرمانان ورزشی نیز تامین شود.

– دستور رئیسی به وزیر ورزش: پاداش‌های قهرمانان ورزشی سریع پرداخت شود.

– برخی می‌گویند سفر‌های استانی هزینه دارد؛ اگر من به استان‌ها نیایم کارخانه‌ای که ۱۳ سال معطل بوده چگونه راه بیافتد؟ اما بنده می‌گویم اگر رئیس جمهور به استان‌ها سفر نکند، چگونه مشکل کارخانه‌ای که ۸۷ درصد عملیات احداث آن انجام شده و برای ۱۳ درصد باقیمانده، هشت سال معطل مانده، حل خواهد شد. (اشاره به کارخانه زاگرس فارس)

– قبل از هر سفر استانی هیأتی به استان مقصد اعزام و جلساتی نیز در تهران با نمایندگان و مسئولان استان برگزار و مسایل و مشکلات احصا و جمع‌بندی می‌شود و طرح‌ها و اعتبارات لازم برای استان به تصویب می‌رسد.

– تلاش‌ها برای ایجاد اشتغال محدود و منحصر در وزارت کار نیست، بلکه همه دستگاه‌ها و بخش‌های دولتی و نهاد‌های حکومتی باید برای ایجاد اشتغال احساس مسئولیت و تلاش کنند.

منبع: تجارت نیوز، ایرنا

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین