اینفوگرافی/ چرا بدن‌مان کهیر می‌زند؟

اینفوگرافی/ چرا بدن‌مان کهیر می‌زند؟

شایع‌ترین نوع کهیر، کهیر حاد است که علائم آن کمتر از ۶ هفته طول می‌کشد و معمولا بر روی صورت و گردن، انگشتان دست، انگشتان پا، و ناحیه تناسلی مردان تاثیر می‌گذارد. با این حال کهیر حاد، در هر قسمتی از بدن می‌تواند ایجاد شود.
کد خبر: ۹۹۷۵۵
بازدید : ۳۵۵۲
۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۵
فرادید| کهیر یک تورم قرمزرنگ روی پوست است که بر اثر یک واکنش آلرژیک یا انواع مشکلات در بدن ایجاد می‎شود. وقتی خون از مویرگ‌های زیر سطح پوست خارج می‎شود، قسمتی از سطحی‏‌ترین لایه پوست بر اثر زیاد شدن گردش خون قرمز و ملتهب می‎شود. نمود بیرونی این اتفاق، کهیر است. در واقع می‌شود گفت کهیر به خودی خود یک بیماری نیست بلکه نشانه‏ای از یک رخداد غیرطبیعی در بدن است.

کهیر‌های حاد بعد از تمام شدن دوره‌شان یا از بین رفتن عامل حساسیت ‏زا از بین می‎روند، ولی کهیر‌های مزمن روی پوست باقی می‏ مانند.

کهیر در کودکان و دوران بارداری هم دیده شود. بد نیست بدانید که کهیر به دلیل وجود یک آلرژن در بدن و تجمع هیستامین زیر پوست ایجاد می‌شود و در زنان رایج‌تر می‌باشد.

بهترین درمان کهیر شناسایی عامل ایجاد کننده و اجتناب از تماس با این عوامل می‌باشد.

آنتی هیستامین‌هایی از جمله ستیریزین و فکسوفنادین اولین دارو‌هایی هستند که برای درمان کهیر حاد تجویز می‌شوند.

برای درمان کهیر مزمن حتما باید از آنتی بیوتیک ها، پماد موضعی کالامین و همچنین آمپول امالیزوماب یا اپی نفرین (آدرنالین) استفاده شود. 

کهیر حاد: شایع‌ترین نوع کهیر، کهیر حاد است که علائم آن کمتر از ۶ هفته طول می‌کشد و معمولا بر روی صورت و گردن، انگشتان دست، انگشتان پا، و ناحیه تناسلی مردان تاثیر می‌گذارد. با این حال کهیر حاد، در هر قسمتی از بدن می‌تواند ایجاد شود.

کهیر مزمن: کهیر مزمن بیش از ۶ هفته طول می‌کشد. تقریبا یک نفر از ۱۰۰۰ نفر به کهیر مزمن مبتلا می‌شوند. علت دقیق کهیر مزمن ناشناخته است، اما ممکن است مرتبط با سیستم ایمنی باشد. همچنین ویروس‌ها می‌توانند باعث ایجاد کهیر شوند. در برخی موارد ممکن است به دلیل بیماری‌های خودایمنی مانند مشکلات تیروئید و لوپوس، کهیر مزمن ایجاد شود. توجه داشته باشید آنژیوادما شبیه به کهیر است، اما تفاوت آن با کهیر در این است که لایه‌های عمقی پوست را درگیر می‌کند.
اینفوگرافی/ چرا بدن‌مان کهیر می‌زند؟

کهیر چه علائمی دارد؟

کهیر ممکن است علایم متفاوتی داشته باشد، تورم که شبیه به ضایعاتی روی پوست ظاهر می‌شود و معمولا صورتی یا قرمز به شکل دایره یا بیضی هستند. همچنین اندازه‌ی آن‌ها از چند میلی متر تا چند سانتی متر متغیر است. به علاوه کهیر ممکن است بسیار خارش داشته باشد و حاشیه‌ی قرمزی در اطراف آن باشد.

به صورت دسته‌هایی در صورت و اندام‌ها مانند بازوها، دست‌ها، انگشتان دست، پا‌ها و انگشتان پا ایجاد می‌شوند. به طور معمول کهیر در عرض ۲۴ ساعت ناپدید می‌شود، اما ممکن است پس از آن کهیر جدیدی ایجاد شود، ضمنا ممکن است کهیر در یک قسمت یا چند قسمت از بدن ظاهر شوند. در بعضی موارد، کهیر می‌تواند برای چند روز ادامه یابد.

در نظر داشته باشید افراد مبتلا به کهیر مزمن، ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها علائم را داشته باشند. همچنین کهیر ممکن است به شوک آنافیلاکسی منجر شود. در توضیح شوک آنافیلاکسی لازم است بدانیم که شوک آنافیلاکسی یک واکنش آلرژیک شدید است که می‌تواند روی تمام بدن تاثیر بگذارد، همچنین منجر به مشکلات جدی تنفسی و از دست دادن آگاهی و هوشیاری شود. اگر شوک آنافیلاکسی سریعا درمان نشود، می‌تواند مرگبار باشد و یک اورژانس پزشکی است.

افراد مبتلا به کهیر باید نسبت به علائم شوک آنافیلاکسی هوشیار باشند. توجه داشته باشید که در صورت وجود علائم شوک آنافیلاکسی سریعا به اورژانس مراجعه کنید.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین