اولین علامت سرطان پروستات چیست؟

اولین علامت سرطان پروستات چیست؟

آقایانی که علامت ادراری دارند حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنند، چون ممکن است این افراد با بزرگی پروستات و یا پروستاتیک و یا بدخیمی پروستات درگیر شده باشند.
کد خبر: ۹۹۸۱۹
بازدید : ۴۵۸۶
۲۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۶

شاهرخ جمالی جم متخصص اورولوژی در توضیح عوامل ایجاد کننده سرطان پروستات گفت: غده پروستات در حالت طبیعی به اندازه گردو است و در جلوی مثانه و در ابتدای راه مجاری ادرار مردان قرار گرفته است که در صورت اختلال در عملکرد در حالت‌های خوش خیم و بدخیم علائم ادراری را به همراه خواهد داشت.

علامت‌های بزرگی خوش خیم پروستات معمولا از ۴۵ سالگی آغاز می‌شود و با بالارفتن سن میزان آن بیشتر می‌شود. سرطان پروستات هم تقریبا از همین سن آغاز می‌شود.

وی افزود: در حالت خوش خیم که پروستات بزرگ می‌شود و در حالت بدخیمی و سرطان، فرد با علائمی همچون کاهش زور و پرش ادرار و قطع و وصل آن، گیر کردن ادرار در ابتدای فرآیند خروج، عدم توانایی کنترل ادرار، افزایش تعداد مراجعه به دستشویی، بیدارشدن از خواب برای رفتن به دستشویی و گاهی خون در ادرار روبرو خواهد بود.

گاهی اوقات هم بیمار هیچ علامتی ندارد و بیماری پروستات آن‌ها در هنگام انجام آزمایش‌های دیگر مشخص می‌شود.

جمالی جم با اشاره به غربالگری افراد جهت شناسایی سرطان گفت: غربالگری از سال ۲۰۱۲ کنار گذاشته شده، اما آقایانی که بالای ۵۰ سال هستند باید به پزشک اورولوژیست مراجعه کنند که با انجام آزمایش PSA اگر مشکلی باشد کنترل می‌شود، اما در خانواده‌هایی که مستعد سرطان پروستات هستند مردان باید از ۴۰ سالگی برای آزمایش وتشخیص مراجعه کنند.

برچسب ها: سرطان پروستات
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین