ملا هبت الله آخوندزاده، رهبر طالبان زنده است؟

ملا هبت الله آخوندزاده، رهبر طالبان زنده است؟

در حال حاضر بخشی از رسانه‌های افغانستانی و بین المللی ادعا می‌کنند که ملا هبت الله آخوند زاده، رهبر طالبان احتمالا بر اثر کرونا جان باخته است. در این میان گروه دیگری هم مدعی اند او را در اثر عملیات انتحاری شهر کویته پاکستان کشته شده است.اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان هر بار این ادعا را رد می‌کند. او می‌گوید که آخوندزاده زنده است و در افغانستان حضور دارد.
کد خبر: ۹۹۸۹۱
بازدید : ۷۳۹۰
۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۵

فرادید| دو ماه از تسلط طالبان بر افغانستان می‌گذرد، اما همچنان ملا هبت الله آخوند زاده رهبر این گروه در غیبت به سر می‌برد. او در طول ماه‌های اخیر نه تنها در کابل حضور فیزیکی نداشته، بلکه تصویری هم از رهبر گروه طالبان منتشر نشده است. همین مسئله باعث شده تا برخی از رسانه‌ها به موضوع مرگ احتمالی او بپردازند. گرچه طالبان هب بار این موضوع را رد می‌کند.

به گزارش فرادید؛ ملا هبت الله آخوند زاده که سومین رهبر گروه طالبان است از سال ۲۰۱۶ این مسئولیت را برعهده گرفته است. اما برخلاف دیگر رهبران گذشته این گروه، کمتر در انظار عمومی حاضر می‌شود. به همین دلیل تصویر جدیدی از او در رسانه‌ها منتشر نشده است.

البته همان اندک تصویری هم که از رهبر طالبان در فضای وب وجود دارد به اعتقاد نیویورک پست متعلق به چند سال گذشته است.

اما سی ان ان روز‌های گذشته در گزارشی مدعی مرگ ملا هبت الله آخوند زاده، رهبر طالبان شد. سی ان ان مدعی است که او طی عملیات انتحاری سال اخیر در پاکستان کشته شده است.

همزمان روزنامه صبح کابل نیز به نقل از سی ان ان نوشت که خبر کشته شدن ملاهبت الله آخوند زاده سال گذشته هنگام حمله انتحاری در منطقه قبایلی پاکستان در شهر کویته منتشر شد، اما گروه طالبان بشدت آن را تکذیب کرد و گفت که وی در  منزلی که حمله انتحاری صورت گرفته حضور نداشته است.

ملا هبت الله آخوندزاده، رهبر طالبان زنده است؟

اختلاف بر سر حیات ملا هبت الله آخوندزاده

در حال حاضر بخشی از رسانه‌های افغانستانی و بین المللی ادعا می‌کنند که ملا هبت الله آخوند زاده، رهبر طالبان احتمالا بر اثر کرونا جان باخته است. در این میان گروه دیگری هم مدعی اند او را در اثر عملیات انتحاری شهر کویته پاکستان کشته شده است.

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان هر بار این ادعا را رد می‌کند. او می‌گوید که آخوندزاده زنده است و در افغانستان حضور دارد. مجاهد دو ماه قبل گفته بود که رهبر طالبان به زودی در انظار عمومی حاضر می‌شود.

در این میان برخی از اعضای طالبان این مدعی اند که رهبر طالبان در پایگاه سنتی این گروه، یعنی قندهار حضور دارد. البته ماه گذشته هم که موضوع درگیری ملا عبدالغنی برادر (معاون سیاسی امارت اسلامی افغانستان) با اعضای ارشد شبکه حقانی بر سر شکل گیری دولت فراگیر مطرح شد، برخی منابع خبر دادند که ملا برادر برای کسب تکلیف به قندهار رفته تا با ملا هبت الله آخوندزاده دیدار کند.  

البته با گذشت زمان، نه رهبر طالبان در انظار عمومی حاضر شد و نه دیگر خبری از عبدالغنی برادر شد. برخی از رسانه‌های افغانستان مدعی اند که عبدالغنی کشته شده است.

در مقابل برخی از کارشناسان سیاسی افغانستان که با ملا هبت الله آخوند زاده دیدار داشته اند، به تحلیل رفتاری رهبر طالبان پرداخته اند. آن‌ها می‌گویند که رهبر طالبان شخصیتی محافظه کار دارد و نمی‌خواهد تصویرش دیده شود.

طبق گفته این کارشناسان او کار کردن با موبایل را اصلا بلد نیست. از این رو در جریان جنجال‌های رسانه‌ای بر سر مرگ خود هم نیست.

از طرفی برخی از فعالان رسانه‌ای افغانستانی هم معتقدند که آخوندزاده برای در امان ماندن در برابر گروه‌های مخالف فعلا از سکونتگاه خود خارج نمی‌شود، تا به سرنوشت دو رهبر پیشین طالبان دچار نشود.

هیبت الله آخوندزاده چگونه به رهبری طالبان رسید؟

به گزارش فرادید به نقل از «هندوستان امروز» تقریبا اوایل دهه ۱۹۹۰ بود که ملا هبت الله آخوند زاده به طالبان پیوست. او اولین نقش مهم خود را در سال ۱۹۹۵ و پس از تصرف ولایت فراه در افغانستان از سوی این گروه به دست آورد. پس از آن نیز آخوند زاده مسئولیت دادگاه نظامی طالبان در قندهار را برعهده گرفت و در دوران حکومت قبلی طالبان به عنوان رئیس دادگاه نظامی در ولایت ننگرهار ارتقا یافت.

اما هنگامی که نیرو‌های تحت حمایت آمریکا طالبان را از قدرت برکنار کردند، هیبت الله آخوندزاده به درجه معاون در دادگاه عالی این گروه رسید. همچنین در زمان برکناری طالبان پس از سال ۲۰۰۱، هبت الله آخوندزاده رئیس شورای رهبران دینی طالبان هم شد.

در نهایت در سال ۲۰۱۵، ملا منصور، رئیس وقت طالبان، هیبت الله آخوندزاده را به عنوان معاون خود منصوب کرد. او رسماً یکی از سه معاون بود، اما ملا منصور در وصیت خود هیبت الله آخوندزاده را جانشین خود نامید. او یک سال بعد رهبر طالبان شد.

هیبت الله آخوندزاده از اواسط سال ۲۰۱۷، زمانی که پسر ۲۳ ساله اش رهبری حمله فیدئین (بمب گذاری انتحاری) را بر عهده داشت، از طرف طالبان احترام و قدرت بیشتری به دست آورد.

پسرش عبدالرحمان متخلص به حافظ خالد پیش از آنکه آخوندزاده رئیس طالبان شود، به عنوان یک نیروی انتحاری ثبت نام کرده بود، اما حتی پس از اینکه رئیس شد، پسرش را از تیم بمب گذاری انتحاری بیرون نکشید. در نهایت پسر او در یک حمله تروریستی کشته شد.

برچسب ها: رهبر طالبان
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین