فرادید | صفحه نخست - جهان

Faradeed | فرادید اخبار

گذرنامه‌ واکسن در راه است؟

این کارت واکسن یا گذرنامه، مدرکی است که ثابت می‌کند شما در برابر کووید-۱۹ واکسینه شده‌اید. همچنین برخی از نسخه‌ها به مردم امکان می‌دهند که نتیجۀ آزمایش ویروس‌شناسی خود را نشان دهند و ثابت کنند که مبتلا نیستند.

تعلیق همه پروازهای بوئینگ ۷۷۷

کلیه پرواز‌هایی که قرار بود با بوئینگ ۷۷۷ صورت گیرد به حال تعلیق در می‌آید تا بررسی‌ها لازم برای انطباق با استاندارد‌های لازم و گفتگو با نهاد‌های نظارتی به سرانجام برسد.

ماسک نزدن جنجالیِ آنگلا مرکل

ویدئویی از وحشت مرکل پس از سخنرانی خود در پارلمان آلمان و توصیه به زدن ماسک بر صورت در شبکه‌های اجتماعی در حال چرخش است. در این ویدئو، صدر اعظم آلمان پس از فراموش کردن ماسک خود حین سخنرانی در پارلمان این کشور و گوشزد مسئولان در زمینه رعایت قوانین مشاهده می‌شود
ماجرای دختر حاکم دبی

ماجرای دختر حاکم دبی

چندی پیش شبکه تلویزیونی بی بی سی یک نوار ویدیویی که متعلق به دختر جوان حاکم دبی است را منتشر کرد که لطیفه در آن ویدیو می‌گوید که زندانی شده و جانش در خطر است. فرزند حاکم دبی در ادامه تاکید می‌کند: «من مثل یک گروگان در ویلایی که به زندان تبدیل شده بازداشت هستم. نیرو‌های پلیس خبرم دادند که من همه عمرم در زندان خواهم ماند و دیگر خورشید را نخواهم دید.»
چالش پکن-واشنگتن در عصر بایدن

چالش پکن-واشنگتن در عصر بایدن

ز مصاحبه‌ها و مواضع بایدن و تیم سیاست خارجی او، به نظر می‌رسد ساکنان جدید کاخ سفید راه دیگری را برای مهار پکن انتخاب کرده‌اند، راهی که بیشتر به نظرات نئولیبرال‌هایی همچون جوزف نای، نظریه‌پرداز مشهور «قدرت نرم» که بر همگرایی، چند‌جانبه‌گرایی، اهمیت نهاد‌های بین‌المللی و هنجار‌ها و ارزش‌های غربی تاکید دارند، استوار است.

برای اولین بار؛ یک زن آفریقایی رئیس سازمان تجارت جهانی شد

اوکانجو-ایویلا یک اقتصاددان با سابقه توسعه بین‌الملل است، که پیشتر نیز به عنوان مدیر کل بانک جهانی منصوب شده بود. او تابعیت دوگانه نیجریه و آمریکا را دارد و رسما سمت مدیرکلی سازمان تجارت جهانی را از اول ماه مارس آغاز می‌کند.
جورج کِنان؛ کاشف بومیان سیبری

جورج کِنان؛ کاشف بومیان سیبری

در داغستان جرج کنان، نخستین فرد آمریکایی به‌شمار می‌رفت که ارتفاعات این ناحیه مسلمان‌نشین را کشف و گله‌داران، نقره‌کاران، قالیباف‌ها و سایر صنعتگران ساکن در آن را به جامعه غرب معرفی کرد.

سگی ۵ میلیون دلار از صاحبش به ارث برد

بسیاری از افرادی که حیوان خانگی دارند، در وصیت‌نامه وضعیت آینده حیوان خانگی‌شان را مشخص می‌کنند و مبلغی برای هزینه‌هایش در نظر می‌گیرند، اما نه چند میلیون دلار.

دستمزد در کشور‌های اروپایی چقدر است؟

در پنج کشور از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا، حداقل دستمزد ماهانه حدود ۷۰۰ تا ۱۱۰۰ یورو در ماه بوده است. حداقل سطح دستمزد در یونان برابر با ۷۵۸ یورو، پرتغال ۷۷۶ یورو، مالت ۷۸۵ یورو، اسلوونی ۱۰۲۴ یورو و اسپانیا ۱۱۰۸ یورو بوده است.
نفت، ریسک، بی‌ثباتی منطقه‌ای

نفت، ریسک، بی‌ثباتی منطقه‌ای

کشوری که به ایران می‌گفت حق دخالت در کشور‌های عربی را نداری و گمان می‌کرد که پدرخوانده یا قیم کشور‌های عربی است، اکنون بی‌پناه‌تر از همیشه شده است. چرا؟ به این علت روشن که هندوانه‌ای بزرگ‌تر از توانش برداشته است. شاید هم همزمان خواسته چند تا هندوانه بردارد.