فرادید | صفحه نخست - جهان

Faradeed

انقراض زمین نزدیک است؟!

انقراض زمین نزدیک است؟!

با این حال اگر به مسیر فعلی ادامه دهیم چنین آینده‌ای در انتظار ماست؛ و این نه فقط خبر بدی برای پنگولین‌ها بلکه خبری بد برای همه ماست.
کورت ونه‌گات؛ سرگشته جنگ و قلم

کورت ونه‌گات؛ سرگشته جنگ و قلم

ونه‌گات خود متعلق به نسلی است که جنگ را از نزدیک درک و لمس کرده است؛ اما نگاه او به این پدیده نگاهی معمول نیست و این نگاه باعث شده است که او به ورطه تکرار و به نوعی مستندنگاری نیافتد
جنگ هویت‌ها

جنگ هویت‌ها

خلاصه طلایی مناظره اول «شات‌آپ مَن» نبود، بلکه «شات‌آپ آمریکا» و تحقیر این کشور توسط نمایندگان هویتی گروه‌های اجتماعی‌ای بود که به‌دلیل زوال نهاد‌های اجتماعی و سیاسی، دیگر حتی تحمل دیدن یکدیگر را هم ندارند.
بدترین مناظره تاریخ آمریکا

بدترین مناظره تاریخ آمریکا

با همه دروغ‌هایی که توسط رئیس‌جمهور ترامپ گفته شده است برای لحظه‌ای هم می‌توانید به او و حرف‌هایش اعتماد کنید؟ او اعتراف نمی‌کند که می‌دانست این اتفاق‌ها خواهد افتاد. او حتی در ماه فوریه از خطر این ویروس اطلاع داشت.

پایان عصر نفت؟!

توتال و شرکای اروپایی آن در انتظار تغییر انرژی به منابع سبزتر هستند و در انرژی خورشیدی و بادی، توسعه باتری و توسعه شبکه‌های شارژ برای وسایل نقلیه الکتریکی در سرمایه گذاری خبر می‌دهند.

آب‌معدنی‌فروشی که ثروتمندترین آدم چین شد

در سپتامبر گذشته، هنگامی که شرکت نوگ‌فو اسپرینگ (که محبوب‌ترین نشان تجاری آب معدنی در چین است) در بورس اوراق بهادار هنگ کنگ پذیرفته شد، سهام آن در اولین روز معاملات ۵۴ درصد جهش کرد. همین امر، ژونگ را به این دومین فرد ثروتمند چین تبدیل کرد.
انتخابات آمریکا و بازارهای جهانی

انتخابات آمریکا و بازارهای جهانی

در مورد تاثیر این انتخابات بر بورس ایران هم البته باید عنوان کرد که پیچیدگی‌های خاصی مطرح است؛ که ایران و آمریکا درحال منازعه پنهان یا جنگ غیررسمی قرار دارند.
آدم‌ربایی مجازی: رباینده‌ها و ربوده‌شده‌های بی‌خبر

آدم‌ربایی مجازی: رباینده‌ها و ربوده‌شده‌های بی‌خبر

در آخرین موردی که پلیس نیو‌ساوت‌ولز در استرالیا افشا کرده است، کلاهبرداران یک مرد ۲۲ ساله را راضی کرده‌اند که یک دانش‌آموز دختر دبیرستانیِ کاملا غریبه را به عنوان یک شاهد در آپارتمان خود مخفی کند. دختر ۱۸‌ساله نیز توسط همین کلاهبرداران، که خودشان را پلیس معرفی کرده‌اند، باور کرده که باید در آپارتمان این مرد که در منطقه‌ای در سیدنی واقع است، مخفی بماند. او کم‌کم متوجه می‌شود که قربانی کلاهبرداری است و ربوده شده است.

تأخیر دوساله در دسترسی واکسن کرونای آکسفورد

یک منبع مطلع در گروه واکسن آکسفورد – یکی از تیم‌هایی که روی واکسن تولیدی دانشگاه آکسفورد کار می‌کند – به رسانه «آی» گفت که دولت برای چالش‌های تدارکاتی در پیش رو آمادگی ندارد.
ناقوس جنگ در قفقاز به صدا درآمد؟!
گسترش تنش میان آذربایجان و ارمنستان

ناقوس جنگ در قفقاز به صدا درآمد؟!

روسیه حامی ارمنستان و ترکیه حامی آذربایجان است. در این جنگ، اگرچه روسیه خواستار «آتش‌بس فوری» شد، اما ترکیه اعلام کرد از آذربایجان حمایت خواهد کرد. دولت ارمنستان غروب یکشنبه از حمایت و پشتیبانی ترکیه از نیرو‌های نظامی آذربایجان خبر داد.

ترور با "الاغ انتحاری"!

در جریان آن حمله دست کم ۱۸ نفر از کاروان همراه زولوم از جمله ۱۴ سرباز و پلیس و چهار شهروند عادی کشته شدند.

تست جدید فوری و ارزان کرونا

این تست‌های جدید حتی در کشور‌های متمولی، چون آمریکا که با کمبود نیروی بهداشتی و حجم عظیم درخواست برای تست کرونا دارند می‌تواند بار بزرگی را از روی دوش سیستم بهداشتی بردارد.