فرادید | صفحه نخست - جهان

Faradeed

تحریم‌های کم‌اثر آمریکا

تحریم‌های کم‌اثر آمریکا

بنابراین بخشی از اظهار‌نظر‌های ترامپ نمایشی است تا به اعتراض‌ها در خصوص خالی کردن شمال سوریه پاسخ دهد و در سوی دیگر نشان دهد که کماکان هیمنه خود را حفظ کرده است.
گورباچف؛ همیشه تحت تأثیر آلمان

گورباچف؛ همیشه تحت تأثیر آلمان

بعد‌ها در دهه ۱۹۸۰ که گورباچف به رهبری حزب کمونیست شوروی رسید، رفت‌وآمدهایش به هر دو آلمان بیشتر شد و به رهبران دو کشور، از جمله هلموت کهل، صدراعظم وقت آلمان غربی نزدیک‌تر شد.
کدام کشور‌ها رقابتی‌ترین اقتصاد را در جهان دارند؟

کدام کشور‌ها رقابتی‌ترین اقتصاد را در جهان دارند؟

با ادامه جنگ تجاری بین آمریکا و چین، شرکت‌های آمریکایی واردات خود را از چین، متوجه بازار‌های جنوب شرقی آسیا نظیر ویتنام کردند، چون تعرفه‌های جدید بر روی کالا‌های چینی برای بسیاری آمریکایی‌ها مقرون به صرفه نبود.
سفرهای میلیارد دلاری

سفرهای میلیارد دلاری "پوتین"

طی بیش از شش سال همکاری موفق میان صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه و صندوق سرمایه‌گذاری مبادله امارات، بیش از دو میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در بیش از ۴۵ پروژه، اجرا و تصویب شده است.
نویسندگان
معتبرترین نشان اقتصادی جهان به یک زوج و یک اقتصاددان آمریکایی رسید

نویسندگان "اقتصاد فقیر"، برندگان نوبل

او به همراه همسرش بیش از ۱۵ سال از زندگی خود را در مقاطعی مشترک و در مقاطعی جدا، صرف بررسی زندگی فقرا در روستا‌های هند، مراکش، کنیا، اندونزی و بسیاری از کشور‌های در حال توسعه کرده‌اند.
شکنجه زنان در آیین سنتی هندو‌ها

شکنجه زنان در آیین سنتی هندو‌ها

نکته قابل توجه این آئین آن است که اگر شخصی پس از ضربات شلاق احساس درد نکند یعنی به تسخیر شیطان در آمده و روح جن و شیطان در او دمیده شده و باید مدت طولانی مورد شکنجه قرار بگیرند تا ارواح خبیث از بدن او خارج شود.
کرد‌ها و مسوولیت ما

کرد‌ها و مسوولیت ما

بهانه ترکیه برای مبارزه با تروریسم مصداق کلمه الحق یراد بها الباطل است. زیرا هیچ سازمان حقوقی بین‌المللی و هیچ کشور دیگری و حتی کشور سوریه نیرو‌هایی را که هدف حمله ترکیه قرار گرفته‌اند به عنوان تروریست معرفی نکرده است.
آبی احمد؛ برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۱۹
صلح با اریتره در ۲۰۱۸؛ صلح نوبل در ۲۰۱۹

آبی احمد؛ برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۱۹

یکی از بزرگترین پیروزی‌های آبی از زمان ورود به قدرت مربوط به آوریل سال گذشته بود که او قرارداد صلحی را سه ماه پس از به قدرت‌رسیدنش با اریتره امضا کرد و به نزاعی بیست‌ساله پس از جنگ مرزی ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰ اریتره پایان داد.
نتیجه استیضاح؛
نیوزویک پیش‌بینی کرد

نتیجه استیضاح؛ "پنس" جایگزین "ترامپ" می‌شود؟

این سناریو بسیار محتمل به‌نظر می‌رسید تا اینکه تحولات این هفته رقم خورد. درحال‌حاضر اگر مجلس نمایندگان رای به استیضاح ترامپ بدهد، تعداد سناتور‌هایی که رای به محکومیت وی دهند، کافی نیست. اما تاکنون رئیس‌جمهوری نتوانسته رسوایی اوکراین‌گیت را به خوبی اداره کند.
صلح تجاری

صلح تجاری "چین" و "آمریکا"

اگرچه این توافق هنوز روی کاغذ امضا نشده، اما طرف چینی قول خرید ۵۰ میلیارد دلار از محصولات کشاورزی آمریکا را داده و طرف آمریکایی نیز افزایش تعرفه بر ۲۵۰میلیارد دلار کالای چینی را تعلیق کرده است.
حمله ترکیه و احتمال احیای داعش
درگیری شدید میان نیرو‌های ترکیه و کرد‌ها در رأس‌العین

حمله ترکیه و احتمال احیای داعش

گرچه نیرو‌های کرد و آمریکایی شبه‌نظامیان داعش در شمال شرقی سوریه را شکست داده‌اند، این گروه سلول‌هایی مخفی در منطقه دارد که می‌تواند از فرصت به‌دست‌آمده در هر آشوبی استفاده کند و قلمرویی را که در سال‌های ابتدایی جنگ سوریه به چنگ آورده بود، باز پس بگیرد.
یک استیضاح؛ چهار سناریو

یک استیضاح؛ چهار سناریو

شاید ترامپ به این نتیجه برسد که استعفا دهد و در انتخابات آینده بار دیگر نامزد شود. اما اگر مجلس سنا به این نتیجه برسد که او شایستگی ریاست‌جمهوری بر آمریکا را ندارد، طبق قانون اساسی می‌تواند از نامزد شدن او جلوگیری کند.