فرادید | صفحه نخست - جهان

Faradeed

افزایش دی‌اکسیدکربن موجود در جو

غلظت دی‌اکسیدکربن موجود در جو همراه با افزایش میزان دی‌اکسیدکربن منتشره و با در نظر گرفتن اثر هم‌زمان چرخه و تغییرات فصول افزایش می‌یابد.
دیه‌گو مارادونا؛ دست خدا و گل قرن
اسطوره و اعجوبه فوتبال جهان درگذشت

دیه‌گو مارادونا؛ دست خدا و گل قرن

زندگی مارادونا پر از تغییر بود، اما او تا آخرین روز زندگی دیگو مارادونا ماند؛ مردی که همه چیز داشت غیر از یک زندگی معمولی.
دولت بایدن؛ دولت سوم اوباما؟!

دولت بایدن؛ دولت سوم اوباما؟!

«دولت من، دولت سوم اوباما نیست»، زیرا «با جهانی بسیار متفاوت‌تر از دوران اوباما مواجهیم.» بایدن افزود: «پرزیدنت ترامپ چشم‌انداز‌ها را تغییر داده است. سیاست ابتدا آمریکای او به سیاست آمریکای تنها تبدیل شده است.»

معرفی اعضای کلیدی کابینه بایدن

جان کری، وزیر خارجه در کابینه اوباما، به سمت نماینده ویژه ایالات متحده در امور اقلیمی منصوب شده است. روز دوشنبه، سازمان خدمات دولتی ایالات متحده تایید کرد که انتقال قدرت از کابینه ترامپ به دولت جو بایدن آغاز شده‌است.

ایلان ماسک دومین ثروتمند جهان شد

سهام تسلا تنها طی امسال ۵۲۰ درصد رشد داشته و به ۵۲۱ دلار به ازای هر سهم رسیده است. ارزش بازار این شرکت حالا ۴۶۴ میلیارد دلار برآورد می‌شود. او تنها طی یک روز گذشته ۲/ ۷ میلیارد دلار به ثروتش افزوده است.
پاول سلان؛ شاعر روزهای مرگ

پاول سلان؛ شاعر روزهای مرگ

پاول سلان در بسیاری از شعرهایش رنج یهودیان در اردوگاه‌های مرگ را دست‌مایه‌ی کار خود کرده است. مشهورترین نمونه از این شعر‌ها «فوگ مرگ» اوست که به گونه‌ای دریچه‌ی آشنایی جهانیان با او شده.

مرگ مبتکر "چالش سطل یخ" در ۳۷ سالگی

پیت با شجاعت و خوش‌بینی با ای‌ال‌اس مبارزه کرد و تمام اطرافیان خود را تحت تأثیر قرار داد.  کسانی که او را می‌شناختند شوکه شدند، ولی به کاری که او برای پیشبرد مبارزه با ای‌ال‌اس انجام داد افتخار می‌کنند.

آغاز روند رسمی انتقال قدرت به جو بایدن

من به تیمی نیاز دارم که از همان روز اول به من کمک کنند تا دوباره جایگاه آمریکا در صحنه جهانی را تثبیت کنم و بتوانند جهان را برای مقابله با بزرگترین چالش‌های روبرو متحد کنند. تیمی که بتواندافزایش امنیت، بهروزی و پاسداشت ارزش‌های ما را فراهم کند.

محبوب‌ترین بانک‌مرکزی جهان در توییتر

بانک‌مرکزی هند اخیرا حساب توییتری دوم RBIsays@ و یک صفحه فیس‌بوک با همین نام را راه‌اندازی کرده تا به انتشار گسترده پیام‌های آگاهی‌رسان برای عموم مردم و ترویج پرداخت‌های دیجیتالی کمک کند.

"بنکسی"؛ هنرمند میلیون‌دلاریِ بی‌نام و نشان

«بنکسی» (Banksy) نام مستعاری است که برای امضای نقاشی‌هایش انتخاب کرده است؛ نقاشی‌هایی که حدودا از سال ۱۹۹۳ جایشان را روی دیوار‌های کشور انگلیس باز و به مرور شروع به خودنمایی کردند. حالا دیگر امضایش ارزش شده است.

آمار کرونا در جهان تا ۳ آذر

در حال حاضر آمریکا با بیش از ۱۲ میلیون و ۵۸۸ هزار مبتلا، از نظر تعداد مبتلایان به این ویروس در رده اول قرار دارد و کشور‌های هند، برزیل و فرانسه در رده‌های دوم تا چهارم هستند.
راز شکرگزاری و بوقلمون خوری در آمریکا؟

راز شکرگزاری و بوقلمون خوری در آمریکا؟

طی بعضی مراسم شکرگزاری، افراد روی تکه‌ای کاغذ می‌نویسند که برای چه شکرگزارند و بعد این کاغذ‌ها را بلند برای همه می‌خوانند. در مدارس، کودکان با رنگ‌آمیزی تصاویر زائران و بوقلمون‌ها و کشتی «می‌فلاور»، که حامل مهاجران به سرزمین جدید بود، درباره این تعطیلی می‌آموزند.
گروه ۲۰ چیست و کشورها در این اجلاس چه می‌کنند؟

گروه ۲۰ چیست و کشورها در این اجلاس چه می‌کنند؟

در ابتدا نشست‌های گروه ۲۰ تنها با حضور وزیران اقتصاد و روسای بانک مرکزی تشکیل می‌شد، اما پس از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ و ورشکستگی بانک‌ها و بالا رفتن آمار بیکاری و رکود دستمزدها، گروه ۲۰ نشستی اضطراری را با حضور روسای جمهور و نخست‌وزیران تشکیل داد.
پرطرفدار