فرادید | صفحه نخست - اجتماعی
آیینه‌های روبه‌رو
درعمق نگاه آدم‌های جای گرفته در قاب عکس هایم حرف‌های بسیاری هست که مرا به آن روز‌های پر از صداقت می‌برد و دیروزم را به امروز می‌آورد. هر بار که به این عکس‌ها خیره می‌شوم به عکاسی در دوران دفاع مقدس افتخار می‌کنم و از اینکه سرنوشتم با این دوره و آدم‌هایش پیوند خورده احساس شادمانی می‌کنم. شاید باورش سخت باشد، ولی آن روز‌ها دغدغه بچه‌های جنگ، یافتن فرصتی بود تا خشونت جنگ را به محبت و عاطفه بدل کنند.
«در ۳۰ سال گذشته حدود ۴.۵ درصد از فقرای جدید بر اثر صرف هزینه‌های کمرشکن درمان برخی بیماری‌ها ایجاد شده‌اند و فقر ناشی از بیماری جزو بدترین فقرهاست. هزینه‌های کمرشکن درمان بیماری وقتی است که افراد ۴۰ درصد از درآمد خود را صرف هزینه‌های درمانی کنند و ۲.۲ درصد مردم دچار هزینه‌های کمرشکن درمانی می‌شوند.»
نسخه صدا و سیما برای کتک زدن زنان!
واکنش فعالان حوزه اجتماعی به تبلیغ کتک زدن زن در رسانه ملی
رفتار ناشیانه صدا و سیما را باید با مکثی بلند مدت تجزیه و تحلیل کرد. چرا که ما در قرنی زندگی می‌کنیم که اخلاقیات و انسانیت حرف اول را می‌زند. این برنامه انسان عاقل را به فکر فرو می‌برد که یک زن چگونه می‌تواند ۲۷ بار خشونت کلامی و حتی جسمی را تحمل کند، اما در فاصله بین دو جلسه دادگاه همه چیز را فراموش کند و دوباره آشتی کند.
چالش‌های کودکان ترنسکشوال
قربانیان همیشگی کودک آزاری
ناظمی داشتم که دائم تحقیرم می‌کرد و به مدل راه رفتنم گیر می‌داد. می‌گفت: مگر تو دختری؟ دلم می‌خواست داد بزنم و بگویم بله من دخترم. الان هم کابوسم این است که مجبور شوم سربازی بروم. برای همین به محض اینکه ۱۸ ساله شدم، تصمیم دارم جراحی کنم.
پوران، مهربان بود
برای دختر عاشقی که هنوز عشق را تازه تجربه کرده بود که گرفتار امواج سیاست شد و بند و زندان و دربدری.
هزار و یک فکر جوانان برای مهاجرت خاموش
در کنار اقشار عادی جامعه به نظر می‌رسد که پدیده مهاجرت خاموش در بین قشر دانشجو شکل گرفته است. آنچنان که بسیاری از دانشجویان با این نیت به دانشگاه وارد می‌شوند که بتوانند پس از کسب مدارک عالی از کشور خارج شوند. یعنی با هزینه این کشور درس می‌خوانند، ولی به هزار و یک دلیل به فکر رفتن هستند.
لذت سخن گفتن به زبان مادری
می‌دید هم‌سن‌و‌سالانی را که به چند زبان مسلط بودند و می‌توانستند با «فرهنگ و واژه‌های مختلف» فکر کنند و رؤیا ببافند، دلش پر شده بود از بار حسرت آن دارایی باارزشی که از دست داده بود. اما جیران دختری بااراده بود که به راحتی تسلیم سرنوشت نمی‌شد. حالا تصمیم گرفته بود زبان مادری‌اش را از نو بیاموزد و در این کار مصمم بود.
وقتی موشک داریم، می‌توانیم خودرو هم بسازیم؟
اکنون به این پرسش برگردیم که آیا مجموعه‌ای که موشک ولو در حد اس. اس.۲۰ می‌سازند، می‌توانند خودروی باکیفیت مثلا در حد تویوتا بسازند؟
موسیقی، کودکی و بیداری
انسان با ریتم ارتباطی طبیعی دارد. بدن انسان از ریتم خاصی پیروی می‌کند: ضربان قلب، نبض، تنفس، راه‌رفتن و... طبیعت نیز آهنگ خاص خود را دارد تا آنجا که می‌توان از آن به‌عنوان موسیقی طبیعت یا موسیقی سبز نام برد. صدای باران، باد، پرندگان، درختان، دریا، رودخانه و... اجزای تشکیل‌دهنده این موسیقی زیبا و آرام‌بخش هستند.
مافیای عجیب پشت‌بام‌های تهران؛ وقتی دلال‌ها شرخر اجیر می‌کنند!
واکنش شهردار تهران
دلال‌ها شرخر اجیر می‌کنند و اجازه نمی‌دهند ما اعمال قانون کنیم. متأسفانه احکام هم به‌قدری ضعیف است که سایرین تشویق به ساخت و ساز می‌شوند. مثلاً در یکی از احکام آمده که با کلیدساز به نحوی که به قفل آسیب وارد نشود، در باز شود. این یعنی وارد نشویم، چون پشت در‌ها با میله‌های آهنی بزرگ مسدود می‌شود! یا می‌گویند صرفاً برای کمیسیون ماده ۱۰۰ گزارش تهیه شود، خب یعنی ما فقط دید و بازدید انجام دهیم
نوجوان مرزنشین سیستان و بلوچستان استعداد جدید در دو و میدانی
لحظه آخر یکی از اهالی محل که با وانت بار به آنجا می‌رفت مرا همراه خودش برد. دمپایی به پا داشتم، اما می‌خواستم مسابقه بدهم. با سوت آغاز مسابقه شروع به دویدن کردم.
مد ایرانی و رنگ سال
فعالان حوزه مد و لباس:
دو دختر جوان که در حال شوخی و خنده در حال قدم زدن هستند خودشان را دانشجوی طراحی معرفی می‌کنند و می‌گویند از طرف دانشگاه به این جشنواره دعوت شدیم. هر دو آن‌ها متفق‌القول معتقدند مدل‌های ارائه شده عامه پسند نیستند، البته یکی از آن دو می‌گوید اگر در بین طرح‌ها کاری هم باشد که با سلیقه من جور دربیاد اینقدر گران است که من توان خرید آن را ندارم.
به جهنم خوش آمدید
سفر به نقطه صفر مرزی
در شوربازار بیش از ۲۲۰ خانوار زندگی می‌کنند. اگر تعداد اعضای هر خانواده حداقل ۱۰ نفر باشد، با جمعیتی بیش از دو هزار نفر روبه‌رو هستیم. خانواده‌هایی بشدت فقیر که نه از حداقل امکانات، که از هیچ امکاناتی برخوردار نیستند. به آنان هرگز هیچ گونه آموزشی داده نشده و تقریباً همه ساکنان بی‌سواد مطلق هستند.
ماجرای شبانه نارمک
جلوگیری از بازداشت ۲ دختر توسط مأموران امنیت اخلاقی
این اولین‌باری نیست که برخورد گشت ارشاد با مردم خبرساز می‌شود؛ در یک سال گذشته، افکار عمومی، رسانه‌ها و چهره‌های شناخته‌شده بار‌ها رفتار گشت ارشاد را نقد کرده‌اند.
آیا کودک از جنبه‌های گوناگون ازدواج آگاه است؟
قانونی به‌عنوان «قانون راجع به رشد متعاملین» داریم که در آن، قانون‌گذار اعلام کرده است کلیه معاملات و عقود و ایقاعات افراد زیر ۱۸ سال اعم از ذکور و اناث، معاملات افراد غیررشید تلقی خواهد شد، مگر اینکه رشد آنان در دادگاه ثابت شده باشد و نظریه اداره حقوقی حکایت از آن دارد که این قانون به قوت خود باقی است و رأی وحدت رویه مورخ ۱۳۶۴ دیوان عالی کشور نیز این نظر را تأیید کرده است.
    صفحه  از ۲۹۱
نگاه ویژه

پوران، مهربان بود

دکتر ناصر فکوهی
پرطرفدار