فرادید | صفحه نخست - جامعه

Faradeed

سکان آسمان در دست زنان
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری: زنان بدانند که می‌توانند

سکان آسمان در دست زنان

درنهایت هم در یکی از شرکت‌های هواپیمایی خصوصی جذب شدم و مجبور شدم ماه‌ها شرایط تبعیض‌آمیز را تحمل کنم. من کار‌هایی انجام دادم که اصلا جزو وظایفم نبود و برای مرد‌ها جذابیت کمتری داشت.»
نماد پایتخت، برج آزادی یا برج میلاد؟
برج آزادی همچنان نماد پایتخت است

نماد پایتخت، برج آزادی یا برج میلاد؟

انتصاب یک بهانه سیاسی به یک نماد تاریخی از بیخ و بن اشتباه است. چرا باید سازنده این برج طاغوتی باشد و سازندگان برج میلاد انقلابی؟ شما وقتی که وارد این برج می‌شوید، می‌توانید نمونه‌هایی از معماری‌های ساسانی تا اسلامی را ببینید ولی در برج میلاد اصلا آثاری از معماری فاخر ایرانی نمی‌بینید.
تاثیر اندازه دولت بر فرهنگ

تاثیر اندازه دولت بر فرهنگ

هنگامی که دو فرد یا نهاد کاملا خصوصی درگیر انجام یک مبادله هستند، به‌طور طبیعی هرکدام بر اساس مجموعه اطلاعاتی که در اختیار دارند، طبق تحلیل صاحب‌نظران نظریه بازی‌ها سعی دارند مبادله را به گونه‌ای انجام دهند که بیشترین نفع را عاید خود سازند.
چه کسی به آنتونوف مجوز پرواز داد؟

چه کسی به آنتونوف مجوز پرواز داد؟

آیا پسندیده است به بهانه تحریم و نبود قطعات یدکی از آنجایی که تقاضای مسافرت با هواپیما زیاد است، بعد از گذشت پنج سال از صدور دستور منع پرواز هواپیما‌های آنتونوف به وسیله رئیس‌جمهور با جان عده‌ای بازی کرد؟
گزینه ترکیبی به جای «انتقال پایتخت»

گزینه ترکیبی به جای «انتقال پایتخت»

در وضعیت کنونی، انتقال مرکزیت سیاسی-اداری از تهران «لازم»، «ممکن» و «درست» نیست و در عین حال ادامه وضعیت موجود بدون تغییر در وضعیت اداره شهر تهران برای رفع مشکلات فعلی، به معنی بدتر شدن شرایط پایتخت در سال‌های آتی خواهد بود.
جزئیات جدید از دستگیری روح‌الله زم

جزئیات جدید از دستگیری روح‌الله زم

نیرو‌های اطلاعاتی، مدت‌های مدیدی بود که روح‌الله زم و تحرکات وی را زیرنظر داشتند و تقریبا از دو سال پیش در تور اطلاعاتی سپاه پاسداران قرار داشت و در نهایتا با همکاری سرویس‌های اطلاعاتی دیگر توانستیم وی را دستگیر کنیم.
دومین تجربه تلخ بعد از پل صدر

دومین تجربه تلخ بعد از پل صدر

آن‌ها با اشاره به اینکه بزرگراه طبقاتی صدر هم نتوانسته بار ترافیک تراز همسطح این بزرگراه را بکاهد، این قبیل پروژه‌ها را غیرضروری توصیف کردند، اما در عمل به نظر می‌رسد از اجرای این پروژه‌ها حذر نکرده‌اند.
مخالفت دولت با آخر هفته دو روزه
زیگزاگ در سیاست تعطیلاتی

مخالفت دولت با آخر هفته دو روزه

دولتی‌ها طی این سه سال نسبت به تکلیفی که خودشان وضع کرده بودند بی‌تفاوتی به خرج دادند و اکنون نیز کاملا در جهت عکس مصوبه خودشان، با طرح راهگشای مجلس مبنی بر «تعطیلی سراسری پنج‌شنبه‌ها» برخورد حذفی کرده‌اند.
نگاهی به دستگیری
ریشه تقاضای دروغ

نگاهی به دستگیری "روح الله زم"

هر اقدامی که مبتنی بر فعالیت‌های امنیتی و غیرشفاف و غیرقانونی باشد، دیر یا زود دچار مشکل می‌شود. بهترین فرزندان این کشور که چریک شدند و با حداکثر ایثار و از جان‌گذشتگی وارد فعالیت چریکی شدند، نتیجه اقدامات‌شان را دیدند که جز پشیمانی چیز دیگری نبود.
مدال شهروندی برای تهرانی‌های نمونه
طرحی که بعد از ۹ سال مصوب شد

مدال شهروندی برای تهرانی‌های نمونه

شهروند نمونه به شهروندی اطلاق می‌شود که از سرمایه‌های اجتماعی، فرهنگی و انسانی در سطح مناطق و محلات و جامعه شهری محسوب شود و از ارزش‌ها و هنجارهایی، چون قانون‌مداری، اخلاق‌مداری، مشارکت‌جویی و مسوولیت‌پذیری برخوردار باشد.
درباره اجرای منشور حقوق شهروندی

درباره اجرای منشور حقوق شهروندی

متاسفانه در این ۴ دهه به هر دلیلی زمینه برای تحقق فصل سوم فراهم نبوده، دولت یازدهم اراده خود را به نمایش گذاشته و تصمیم گرفته سندی را به‌مثابه خط مشی دولت برای رعایت و پیشبرد حقوق ملت در دستور کار قرار بدهد و خود را متعهد کند.
قصد حذف زبان انگلیسی را نداریم
واکنش نمایندگان امضاکننده طرح رفع انحصار از زبان انگلیسی

قصد حذف زبان انگلیسی را نداریم

طرح حذف انحصاری شدن زبان انگلیسی یک ایده بوده است که مخالفان و منتقدان تفاسیر متعددی از آن برداشت کرده‌اند؛ نمایندگان تصمیمی برای حذف درس زبان انگلیسی ندارند.
وزیر نیرو استیضاح می‌شود؟
طرح استیضاح وزیر نیرو به خاطر صدور مجوز انتقال آب تقدیم هیات رییسه مجلس شد

وزیر نیرو استیضاح می‌شود؟

اینکه استیضاح وزیر نیرو به نتیجه برسد یا خیر مشخص نیست. ولی حالا دیگر بهارستان رنگ و بوی جنجال به خود گرفته؛ جنجالی که اول و آخر آن به مایه حیاتی می‌رسد که حامیان محیط زیست تامین آن با انتقال آب بیناحوزه‌ای را خودکشی توصیف کرده‌اند.
زباله؛ طلای کثیف پرهزینه در ایران

زباله؛ طلای کثیف پرهزینه در ایران

با توجه به حجم زباله‌ای که در ایران تولید می‌شود، حداقل ۱۰‌درصد درآمد مدیریت شهری می‌تواند از محل مدیریت پسماند باشد و حداقل هزینه‌های خدمات شهری در این حوزه را جبران کند.
ماجرای پرواز آنتونوف ۷۴ (۷۴-AN) چه بود؟
بازگشت یک‌روزه آنتونوف به آسمان ایران

ماجرای پرواز آنتونوف ۷۴ (۷۴-AN) چه بود؟

ین جزء وظایف شرکت هواپیمایی است که اگر یک هواپیما دچار نقص فنی و اشکال آنی شود، هواپیمای دیگری را جایگزین آن کند تا مسافران مستأصل نشوند، اما اینکه یک‌باره هواپیمایی که صلاحیت پرواز ندارد، جایگزین شود، غیرممکن است. هواپیما‌های پشتیبان هم به همین منظور در نظر گرفته شده اند.