فرادید | صفحه نخست - جامعه

Faradeed

۴۸ ساعت محدودیت کرونایی در کشور؛ پاندمی کنترل می‌شود؟

۴۸ ساعت محدودیت کرونایی در کشور؛ پاندمی کنترل می‌شود؟

ستاد ملی کرونا برای اولین بار اعمال محدودیت‌ها را در میانه فروردین تا میانه اردیبهشت ماه اجرا کرد و توانست نتایج مطلوبی از این طرح بگیرد. پس از اجرای این محدودیت‌ها میزان مبتلایان روزانه به کمتر از یکهزار نفر و تعداد مرگ و میر روزانه به کمتر از ۲۰ مورد رسید. اما شرایط اجرای طرح در آذر ماه قدری متفاوت‌تر از اردیبهشت ماه است. آن هم به دلیل سرعت شیوع بیماری در فصل سرد است که تا حدودی می‌تواند اثربخشی طرح را تحت تاثیر قرار دهد.
مادرم را من کشتم
روایتی از مسافران دوره کرونا

مادرم را من کشتم

مدام خودش را نفرین می‌کند که از دخترش می‌خواسته پیش شان برود. حالا یک بچه ۱۱ ساله بی‌مادر مانده و خانواده از هم پاشیده. ای‌کاش در خانه می‌ماند.
استعفا‌های معنادار در وزارت بهداشت؛ اختلاف بر سر چه بود؟

استعفا‌های معنادار در وزارت بهداشت؛ اختلاف بر سر چه بود؟

گرچه سعید نمکی، وزیر بهداشت تاکنون هیچ واکنش مستقیمی به این دو استعفا نشان نداده است. اما پیش از این، او در سخنرانی اش در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از تحقیقات در حوزه سلامت و پزشکی انتقاد کرده بود.  وزیر بهداشت در این نشست گفت که " ۹۸ درصد از تحقیقات در نظام سلامت، صرف انتشار مقالات در فلان مجلات می‌شود که به کار نمی‌آید. به شدت به روند تحقیقات نظام سلامت، انتقاد دارم. نامه بنده به دکتر ملک زاده در روز‌های اول شیوع کرونا در کشور را مشاهده کنید که ۱۰ آیتم تعیین شده، اما یکی از آن‌ها تاکنون جواب نداده است.
کاسبی پشت کرکره‌های بسته

کاسبی پشت کرکره‌های بسته

سر بازار کفاش‌ها یکی گوشی را دستمان می‌دهد که کرکره‌ها ظاهرا پایین هستند اما، پشت آنها، برخی صاحبان کسب‌وکار‌ها دارند مثل قبل کاسبی می‌کنند. چند نشانی هم می‌دهد؛ بازار مروی، پامنار و چند بازار دیگر.

وضعیت بارش‌ها در آذر

بارش‌های طی مهر و آبان ماه امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته نیز حدود ۴۰ درصد کاهش یافته است و به طورکلی می‌توان نتیجه گرفت که از ابتدای سال آبی در کشور با خشکسالی مواجه بوده‌ایم.
واکسن «مدرنا» دومین واکسن کرونا؛ هر آنچه که باید در مورد واکسن کرونای مدرنا بدانید!

واکسن «مدرنا» دومین واکسن کرونا؛ هر آنچه که باید در مورد واکسن کرونای مدرنا بدانید!

واکسن کرونای مدرنا برخلاف رقیب خود شرایط نگهداری راحت‌تر و کم هزینه تری دارد. طبق گفته مدیران مدرنا، واکسن کرونا ساخته شده توسط این شرکت در دمای منفی ۲۰ درجه به مدت شش ماه ثابت است و می‌تواند در یک یخچال معمولی تا حدود یک ماه قابل استفاده باشد.البته میان این دو واکسن رقیب، شباهت‌هایی هم وجوددارد. شباهتی در فناوری ساخت که کارایی بالای واکسن مدرنا و فایزر تا حدود زیادی به آن وابسته است.
کرونا نان ما را آجر کرد
مشکلات کارگران ساختمانی در وانفسای کرونا

کرونا نان ما را آجر کرد

می‌گوید آرماتوربند حرفه‌ای است، اما دو ماه قبل در یک حادثه از بالای ستون سقوط کرد: «باور کنید اگر مجبور نبودم با این حال کار نمی‌کردم، اما اگر کار نکنم هزینه داروی دخترم را از کجا بیاورم؟
چه شهرستان‌هایی در آذر ماه دو هفته تعطیل می‌شوند؟
شهرستان های نیمه تعطیل کدام ها هستند؟

چه شهرستان‌هایی در آذر ماه دو هفته تعطیل می‌شوند؟

براساس آخرین آمار ستاد مبارزه با کرونا، ۱۲۴ شهر کشور وضعیت قرمز، ۱۵۰شهر وضعیت نارنجی و ۹۸ شهر هم وضعیت زرد دارند. ۲۵ مرکز استان نیز در سطح هشدار ۳ یعنی قرمز قرار دارند.
داستان عجیب سهمیه بندی روغن خوراکی در بازار؛ علت چیست؟

داستان عجیب سهمیه بندی روغن خوراکی در بازار؛ علت چیست؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد که عدم تامین ارز توسط بانک مرکزی برای واردات روغن خام و عدم عرضه آن به میزان مورد نیاز توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران از مهم‌ترین دلایل مشکلات اخیر در بازار روغن بوده است. دبیر انجمن صنایع روغن هم این موضوع را هفته گذشته تایید کرده و گفته بود که تامین ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات روغن خام نیز با چالش مواجه بود و میزان ارز قابل انتقال کاهش یافت. به همین منظور حجم کمی روغن در اختیار کارخانه‌ها قرار گرفت
تکلیف نامشخص تهران در وضعیت قرمز کرونا؛ آیا پایتخت در عمل تعطیل می‌شود؟

تکلیف نامشخص تهران در وضعیت قرمز کرونا؛ آیا پایتخت در عمل تعطیل می‌شود؟

با وجود تاکید ستاد ملی کرونا بر تعطیلی دو هفته‌ای تهران، اما انگار همه چیز در پایتخت متفاوت است و صدا‌های متفاوت از نهاد‌های مختلف به گوش می‌رسد. در میان دولتی ها، معاون اقتصادی استاندار تهران اعلام کرده که تردد کارکنان و صاحبان مشاغل در داخل استان تهران که همراه با استان البرز لحاظ شده، بدون مانع است. این در حالی است که در سطح هشدار قرمز، خودرو‌ها با پلاک بومی حق خروج از منطقه خودشان را ندارند و پلاک‌های غیربومی هم اجازه ورود به این مناطق را ندارند.

آخرین جزییات محدودیت تردد از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح

پیش‌بینی می‌کنیم بین ۵۰ تا ۶۰ درصد مردم این موضوع را رعایت کنند، اما بخشی در حدود ۴۰ درصد وجود دارند که مثلا در دستگاه‌های اجرایی و شیفت دوم فعالیت می‌کنند که باید شماره پلاک نیرو‌های خود را به پلیس اعلام کنند.
تفریح کرونا در ییلاق تهران
درددل اهالی روستا‌های اوشان، فشم، میگون و رودبار قصران

تفریح کرونا در ییلاق تهران

خیلی‌ها روی شیشه رستوران‌شان بنر زده‌اند «به‌خاطر کرونا تعطیل است»، اما عملاً باز هستند و از لای در مسافران را به داخل راه می‌دهند؛ مسافرانی که بعد از غذا خوردن راهی روستا‌های اطراف می‌شوند و آلودگی را گسترش می‌دهند.
از
احمدرضا فلسفی، در جمع ۸ نفر برتر دنیا

از "فری استایل" و بهترین آن در ایران چه می‌دانید؟

من اولین نفری شدم که توانسته وارد ۸ نفر برتر مسابقات ردبول استریت فری‌استایل شود. تمام هدفم از حضور در رقابت‌ها هم همین بود که بتوانم برای نخستین بار به مرحله یک چهارم نهایی برسم. هرچه حرکت در این سال‌ها آماده کرده بودم را در بازی با حریف ژاپنی رو کردم.

تکلیف بورس در تعطیلات کرونایی

هرچند نامی از بانک‎ها در لیست مشاغل سطح یک دیده نمی‌شود، اما گفته شده بانک‌ها در دو هفته آینده باز خواهد بود و ادارات دولتی نیز با یک‌سوم نیروی کار خود به فعالیت ادامه خواهند داد که به تبع آن بازار سرمایه نیز تعطیل نمی‌شود.
پرطرفدار