فرادید | صفحه نخست - اقتصاد
به ارتفاع قفسه‌ها در خواربار فروشی‌ها توجه کنید؛ کالا‌های مربوط به یک نشان تجاری به‌طور عموم در جایی که در میدان دید زنان قرار دارد، گذاشته می‌شود؛ همچنان که خوراکی‌های خوشمزه و گرانقیمت در میدان دید کودکان قرار می‌گیرد. برای فرار کردن از این تله بهتر است به کالا‌هایی نگاه کنید که در سایر قفسه‌های فروشگاه قرار داده می‌شود؛ این راهی آسان برای صرفه‌جویی در حدود ٢٥‌درصد هزینه‌هاست.
چرا سیاستگذاری ارزی با دلار ۴۲۰۰ تومانی راهگشا نبود
«ما دیگر این امکان را که دلار را روی ۳۵۰۰ تومان نگه داریم، نداریم. دو، چاره‌ای نیست جز اینکه به سمت تک‌نرخی کردن ارز برویم. سه، غیر از این نرخ، هر دلاری را که هست باید قاچاق تلقی کنیم. آقای روحانی در آن جلسه، به تک‌تک اعضای آن جلسه نگاه کرد و پرسید: این جمع بندی همه شماست؟ گفتند: بله».
تعلیق شارژ مالی قطار شهری تهران از سه جهت؛ دولت به تعهد خود عمل می‌کند؟
در حال حاضر حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از ناوگان موجود به علت نیاز به تعمیرات اساسی (اورهال) خارج از سرویس است. بیشترین تزریق واگن به خطوط در یک تا دو سال قبل رخ داد که به‌طور میانگین سالانه ۱۰ تا ۱۲ رام قطار جدید وارد خطوط می‌شد. همچنین در صورت افتتاح کامل خطوط ۶، ۷ و ۸ مترو دست‌کم به ۱۰۰ رام قطار جدید (معادل ۷۰۰ واگن) نیاز فوری وجود دارد. به‌طور کلی در محاسبه تخمینی بسته به تعداد کل قطارها، برای هر کیلومتر خط بین ۵/ ۱ تا ۲ رام قطار پیش‌بینی می‌شود.
ثر غیرمستقیم اصلاح قیمت بنزین به این صورت است که از کانال‌های مختلف مانند افزایش هزینه حمل‌ونقل، می‌تواند منجر به افزایش هزینه تولید شده و از طریق تولیدکننده به مصرف‌کننده منتقل شود. به‌طور کلی با توجه به سهم ۴/ ۲ درصدی بنزین در سبد خانوار‌ها در سال ۹۵ افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت منجر به تورم ۴/ ۲ درصدی به‌طور مستقیم خواهد شد. با این حال افزایش قیمت بنزین منجر به افزایش هزینه سایر فعالیت‌های استفاده‌کننده از این حامل انرژی خواهد شد که در صورت انتقال کامل به مصرف‌کننده، نرخ تورم ۶/ ۱ درصد افزایش خواهد یافت.
فلز گرانبهای داخلی به مرز ۳ میلیون و ۵۰۰ رسید
برخی معامله‌گران عنوان کردند سکه پس از ساعت ۴ بعدازظهر حتی به زیر مرز ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی نزول کرد. همچنین شماری از کانال‌های خبری عنوان کردند که قیمت دلار نیز پس از ساعت ۴ بعدازظهر تا نزدیکی مرز ۱۰ هزار تومانی پایین رفت.
به نظر می‌رسد با توجه به امکان تغییرات شدید قیمتی در بازار مسکن که امسال نمونه آن رخ داد، مدت زمان انتظار برای دریافت وام خانه‌اولی‌ها باید کاهش یابد؛ در غیر این صورت وام مذکور که همین حالا هم سهم کمی از پوشش قیمت تمام شده مسکن دارد، به کلی کارکرد خود را از دست می‌دهد.
نبود نقدینگی کافی در شرکت‌های خودروساز همواره یکی از چالش‌های اصلی آنان محسوب می‌شود. همین مساله سبب شده تا شرکت‌های خودروساز برای رفع این چالش به سیستم بانکی پناه برده و از طریق دریافت تسهیلات از شبکه بانکی مشکل خود را حل کنند.
چرا معاملات سهام کم‌رمق شد؟
در روزی که شاخص کل حدود ۵/ ۰ درصد عقب نشست، متوسط قیمت در ۲۵ صنعت از صنایع ۳۸گانه بورس تهران کاهش یافت. نکته جالب توجه در افت عمومی شاخص‌های صنایع در روز گذشته، شدت فشار عرضه بر قیمت سهام شرکت‌های خودرویی و بانکی بود که بر شاخص نیز اثر منفی قابل ملاحظه‌ای به ثبت رساند؛ به‌طوری که پس از افت ۷۵/ ۲ درصدی شاخص لاستیک‌سازان در پایان معاملات دیروز، متوسط قیمت در گروه خودرو و بانک به ترتیب با کاهش ۷/ ۲ و ۱/ ۲ درصد رقم خورد و این دو صنعت را در رتبه‌های دوم و سوم فهرست بیشترین افت روزانه شاخص صنایع نشاند.
«سبد کالا کارگران توزیع و تمام شد آموزش و پرورش گرفته است دیگر وزارتخانه ها تک به تک با تایید ذی حسابان دریافت می کنند و برای تمام مددجویان بهزیستی وکمیته امداد و پشت نوبتی ها اقدام شد».
قیمت خرید هر دلار آمریکا در بازار آزاد توسط صرافی ملی امروز نیز ۱۰ هزار و ۱۵ تومان اعلام شده است که پایین‌تر از نرخ خرید بانک‌هاست.
قیمت طلا و سکه که از آغاز هفته گذشته روند نزولی پیدا کرده بود. روز پنجشنبه با افزایشی جزئی همراه بود. هر چند هنوز چشم‌انداز کلی بازار به سمت کاهش قیمت‌هاست. امروز در بازار آزاد سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در قیمت ۳ میلیون و ۵۶۰ هزار تومان و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با قیمت ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان معامله می‌شود.
در روز‌های پایانی هفته گذشته قیمت دلار کانال ۹ هزار تومان را هم لمس کرد، اما دوباره خود را به بالای ۱۰ هزار تومان کشاند. با توجه به سیر نزولی قیمت دلار در اولین روز از هفته انتظار‌ها برای بازگشت دلار به کانال ۹ هزار توامن ادامه دارد.
غول‌هایی که علیه وزیر آموزش پرورش متحد شدند!
آشنایی با مدیران بزرگ‌ترین موسسات کتاب‌های کمک درسی و کنکور
وزیر آموزش و پرورش مشغول رصد این ماجرا‌ها و رفع و رجوع آن‌ها بود که ناگهان با اتفاقی رو به رو شد که کمتر کسی فکرش را می‌کرد. ابوالفضل جوکار، عضو انجمن فرهنگی ناشران آموزشی کشور که البته مدیر موسسه «گاج» نیز هست، به دیدار مراجع مختلف رفت و در یکی از این جلسه‌ها گفت: «با حذف تکلیف دانش آموزان، آنان از فراگیری و آموزش دور شده و به سمت فضای مجازی کشیده می‌شوند که آثار جبران ناپذیری را به دنبال دارد.» این اتفاقات سبب شد تا جست و جو کنیم نبض کتاب‌های کمک آموزشی در دستان کیست؟
بررسی‌­های IDC نشان می­‌دهد
پیش‌بینی می‌شود صادرات جهانی موبایل‌های هوشمند تا پایان سال ۲۰۱۸ به ۴۲/ ۱ میلیارد دستگاه برسد، در حالی که این رقم در سال گذشته میلادی برابر ۴۷/ ۱ میلیارد دستگاه بوده است.
    صفحه  از ۲۲۶
پرطرفدار