فرادید | صفحه نخست - اقتصاد
قیمت خودرو بر خلاف بازار ارز قصد کاهشی شدن ندارد. بازار خودرو در شرایط فعلی همچنان رکودی سنگین را به خود می‌بیند، اما چندان میلی به کاهش قیمت ندارد. این مقاومت بازار، از آنجا سرچشمه می‌گیرد که اولا هنوز قیمت جدید بسیاری از خودرو‌ها اعلام نشده و کماکان فاصله قیمت کارخانه و بازار زیاد است. امروز هم بازار با افزایش قیمت خودرو همراه بود.
اصل ماجرای فروش گوشت یخ زده با کارت ملی
وضع گوشت در بازار آنقدر‌ها هم بد نیست
با گسترش تخلف و سودجویی در بعضی مراکز توزیع گوشت یخ زده، اطلاعیه‌ای چاپ شد و رویش نوشتند فروش گوشت یخی تنها با ارائه کارت ملی انجام می‌شود. هدف این اگهی هم کاملا مشخص است دیگر! ولی یکی از این اطلاعیه فیلم گرفت و در شبکه‌های اجتماعی پخش کرد.
قیمت نجومی آجیل که یلدا را
گزارش میدانی از بازار آجیل؛ جولانگاه پسته ۲۵۰هزار تومانی، بادام هندی ۲۲۰ هزار تومانی و گردوی ۱۶۰ هزار تومانی
۲۰۰ هزار تومان حداقل قیمت یک کیلو پسته قابل خوردن است و حتی شاید مجبور شوید برای نوع مرغوب بدون پوست آن کیلویی ۳۰۰هزار تومان پول بدهید. نگاهی به قیمت‌ها نشان می‌دهد، یلدای قشنگ و دوست داشتنیمان حداقل از نظر اقتصادی امسال می‌تواند شباهتی قریب به شب ترسناک هالووین خارجی‌ها داشته باشد.
در هفته‌ای که گذشت بر ارز و طلا چه گذشت؟
دلار غش کرد و رنگ طلا پرید
قیمت دلار که روزهایی تا ۲۰ هزار تومان هم پیش رفته بود، روز گذشته برای لحظاتی وارد کانال ۹ هزار تومانی شد. این اتفاق میمون و مبارک این هفته به طور مداوم در بازار‌های سکه، ارز و طلا مشاهده شد. طوری که می‌توان گفته دلار آمریکا هزار و ۲۰۰ تومان ارزان شده، هر یورو با کاهش هزار و ۴۱۵ تومانی روبه رو بوده و هر لیر ترکیه ۲۵۵تومان ارزش خود را در برابر ریال از دست داده است.
جعبه سیاه دلار ۴۲۰۰
چه کسانی در جلسه تصمیم مهم ارزی حضور داشتند؟
تصمیمی که در شب‌هنگام ۲۰ فروردین گرفته شد، تصمیم مهمی در اقتصاد ایران بوده که پیامد‌های سنگینی را در پی داشته است. اثرات این تصمیم در بازار ارز، حوزه تجاری و اقتصاد کلان مساله‌ای نیست که از صحنه اقتصاد ایران به این زودی فراموش شود. اکنون مساله این است که مشخص شود تصمیم مورد اشاره بر چه مبنایی، در چه فضایی و به چه شکلی گرفته شده است.
صبح چهارشنبه حدود صد نفر از مشتریان دو شرکت واردکننده خودروی «رامک‌خودرو» و «نگین‌خودرو» که چندین ماه و اغلب بیش از یک سال است که اقدام به ثبت‌نام خودرو‌هایی مانند تیوولی، رنو سیمبل و... کرده‌اند؛ اما هنوز موفق به دریافت خودروی خود نشده‌اند، در مقابل وزارت صنعت، معدن و تجارت تجمع کرده و خواستار رسیدگی به مشکلات‌شان و تعیین تکلیف خودرو‌های ثبت‌نامی خود شدند.
چرا شاخص ارزی زیر سطح ۱۰ هزار بسته نشد
فاصله ۲۵۰ تومانی قیمت خرید صرافی منتخب بازارساز با قیمت کف بازار موجب شد که برخی از افراد عادی برای فروش ارز خود در مقابل این صرافی و یکی دیگر از صرافی‌های بانکی صف بگیرند. حدود ساعت ۱۲:۳۰ ظهر، صف فروشی در برابر این دو صرافی شکل گرفته بود که در سال‌های اخیر در بازار مشاهده نشده بود.
در روز افت شاخص کل بورس و نرخ دلار، قیمت سکه افزایش یافت
هر سکه طرح جدید در ساعت ۱۶ روز چهرشنبه با رشد ۴۰ هزار تومانی به قیمت ۳ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان مبادله شد. رشد ۱/ ۱ درصدی بهای سکه بر خلاف روند عادی روز‌های گذشته بود، زیرا این بار کاهش نرخ ارز به افت قیمت سکه ختم نشد. ارزش سکه از کاهش قیمت جهانی طلا نیز تبعیت نکرد که این امر را باید در نوسانات بازار جست‌وجو کرد.
علت اصلی تاخیر دولت در ارائه بسته‌های حمایتی آن است که باید مواد غذایی را تهیه و بسته‌بندی کند و سپس کالابرگ یا کارت اعتباری را به مردم جهت دریافت این بسته‌های حمایتی ارائه دهد.
در حالی سازمان حمایت مشغول کار کارشناسی روی قیمت محصولات پرتیراژ خودروسازان است که هنوز ساز و کار مشخصی در این زمینه ارائه نشده است. پیش از این شورای رقابت بسته مشخصی در ارتباط با تعیین قیمت‌ها در اختیار داشت. در بسته یاد شده، آیتم‌هایی مانند تورم خودرو، بهره‌وری، کیفیت و قیمت نهاده‌های تولید مورد توجه کارشناسان این شورا قرار داشت و بر مبنای محاسبه این متغیرها، اقدام به قیمت‌گذاری می‌کردند.
بیلیاردبازان حرفه‌ای
«یک بیلیاردباز حرفه‌ای را درنظر بگیرید که گوی را با چوب آن‌چنان می‌زند که گوی قرمز را در مسیر درست هدایت کند. وی آن‌چنان با مهارت به توپ ضربه می‌زند که گویی اشراف کامل بر قوانین فیزیک دارد؛ ولی در هیچ آموزشگاهی آن را نیاموخته است.» برای آحاد اقتصادی نیز ضرورتی ندارد که از شکل تابع مطلوبیت خود مطلع باشند و سپس با توجه به تابع لاگرانژ اقدام به حداکثرسازی آن کنند.
واحد‌های مسکونی با متراژ ۵۰ تا ۷۰ مترمربع با عمر بنای بین ۵ تا ۱۰ سال از جمله گزینه‌هایی هستند که به اصطلاح به قیمت رسیده‌اند از این رو می‌توانند انتخاب مناسبی برای خانه‌اولی‌های در جست‌وجوی ملک باشند. براساس گزارش بانک مرکزی، در نیمه فصل پاییز سال جاری متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع آپارتمان مسکونی در شهر تهران به ۹ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته معادل ۵/ ۹۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.
شاخص کل بورس ۸۸۳ واحد دیگر افت کرد
شاخص کل بورس تهران در آخرین روز کاری هفته یک گام اصلاحی دیگر برداشت و ضمن عقبگرد ۸۸۳ واحدی، در ارتفاع ۱۶۵ هزار و ۳۵۲ واحد ایستاد. نبود تقاضای موثر و فشار تدریجی عرضه در سهام شرکت‌های بزرگ و وابسته به بازار‌های جهانی ضمن بیشترین اثر منفی بر شاخص کل، خالص افت شاخص در این هفته را افزایش داد.
در حالی که قیمت ارز و دلار روند کاهشی به خود گرفته است قیمت خودرو همچنان مقاومت می‌کند. به گفته کارشناسان آنچه سبب می‌شود قیمت کالا‌ها در بازار از کاهش نرخ ارز تبعیت نکند را باید در انتظارات تورمی موجود در جامعه جست‌وجو کرد. به گفته فعالان بازار خودرو علت عدم تغییر قیمت خودرو تعیین دستوری قیمت از سوی مراجع مرتبط است.
    صفحه  از ۲۲۵
پرطرفدار