فرادید | صفحه نخست - تاریخ
اسرار خانه‌های هیتلر
از صحنه‌های خودکشی تا اقدام به ترور
اقامتگاه‌های خصوصی هیتلر مکان‌های مهمی برای وقایع کلیدی و البته زندگی شخصی‌اش بودند. این مکان‌ها اسرار تاریک زیادی دارند، از صحنه‌های خودکشی گرفته تا اقدام به ترور.
پس از انفجار این مردان ۳۲۰ کیلومتر در تلمارک اسکی کردند تا به سوئد، کشور همسایه نروژ برسند؛ آن هم در حالی که ۳۰۰۰ سرباز آلمانی در تعقیب‌شان بود. روننبرگ با لبخندی عجیب از این واقعه به عنوان "بهترین اسکی آخر هفته عمرش" یاد می‌کند.
روایت افسانه اسفندیاری، نوه فرمانفرما از دوستان رضاشاه
خب معلوم است، می‌ترسید بقیه بچه‌هایش را هم بکشد! برای خودش که نگرانی نداشت؛ پیر شده بود. رضاشاه، تیمورتاش و نصرت‌الدوله را کشت و به داور هم گفت: برو بمیر! او هم رفت و خودکشی کرد. خب می‌ترسید که یک دفعه، چنین تصمیمی را هم در باره فرزندانش بگیرد. البته این مسائل، جزئیات و حواشی زیادی دارد. واقعاً خیلی اشتباه کردم که این چیز‌ها را از مادر وفامیل سؤال نکردم، الان می‌فهمم چقدر ارزشمند بوده است.
پیکر آیت الله سیدمحمود طالقانی از مقابل مسجد دانشگاه تهران، ۲۱ شهریور ۱۳۵۸ تشییع شد. آیت الله طالقانی یکی از رهبران تاثیر گذار در پیروزی انقلاب اسلامی ایران، رییس شورای انقلاب و عضو مجلس خبرگان قانون اساسی درگذشت.
سلفی از دریچه تاریخ
تحول عکاسی با تلفن‌های همراه در دو دهه اخیر
واژه سلفی (Selfie) لغت کاربردی سال ۲۰۱۳ در فرهنگ واژگان آکسفورد شد، اما استفاده از آن در عمل، برای گرفتن عکس به گذشته‌های دورتری باز می‌گردد. تاریخ اولین عکس سلفی به سال ۱۸۳۹ بازمی گردد که رابرت کورنلیوس، اولین سلفی تاریخ را به نام خود ثبت کرده است.
در خدمت و خیانت مومیایی
از منظر هدایت و دیگرانی از تبارِ او، رضاشاه همان دیکتاتوری است که با مدرنیزاسیون زورکی، خصلتِ رجالگی را به تاریخ معاصر ایران سنجاق کرد. شاید بتوان «بوف کور» را در میان خروار‌ها روایت و خاطرات و تاریخِ رسمی و نارسمی مکتوب، آینه تمام‌نمای دوران پهلوی اول خواند.
هیتلر شکست را پذیرفت
درگذشت بنیان‌گذار نظریه اطلاعات
او ابزار‌های زیادی اختراع کرد. وسایلی، چون بشقاب پرنده مجهز به موشک. یکی از وسایلی که ساخته بود جعبه‌ای بود که ماشین نهایی نامیده می‌شد و یک کلید در کنار آن وجود داشت و هنگامی که کلید زده می‌شد یک بازوی مکانیکی از درون جعبه بیرون می‌آمد و کلید را خاموش می‌کرد و سپس به داخل جعبه بازمی‌گشت.
چای یا قهوه، در محضر تاریخ
فریدون آدمیت برای نوشتن کتاب امیرکبیر و ایران هم چندین دیدار این‌گونه با مرحوم امیرکبیر داشته است. هر دو با هم روی سکوی حمام فین نشسته‌اند و دکتر آدمیت اول با ادب و احترام پرسیده: میرزاتقی‌خان، چای یا قهوه؟
تتوکارِ اردوگاه آشویتس و عشق مخفی!
کی را دیدی که در اردوگاه مرگ عاشق شود؟
"لِیل سوکولوف" بیش از پنجاه سال رازی را نزد خود نگاه داشت. رازی زاده دوران جنگ اروپا و در مکانی که شاهد غیرانسانی‌ترین وقایع تاریخ بود.
یکی از مسائلی که باعث شد آیت‌الله منتظری به عنوان نفر دوم مطرح شود، این بود که در بین روحانیون انقلابی قبل از انقلاب تنها کسی بود که در سطح عالی حوزه قرار داشت. نکته دیگر اینکه ایشان در محافل حوزوی از لحاظ صداقت و از این نظر که جاه‌طلب نبود بسیار شناخته‌شده است.
من حاضرم با هر کسی از نیروهای مسلح و غیر نیروهای مسلح که مدعی باشد تا سال ٦٤ دولت در حمایت ارزی و ریالی از جنگ کم گذاشته است، همین‌جا مناظره‌ای بگذاریم و با آن‌ها مناظره کنیم.
مشکل این بود که شیعیان که هر لحظه احتمال شهادت امام را می‌دادند از ایشان درباره جانشین وی سؤال می‌کردند.
اسیدپاشی به چهره دیپلماسی
دانشجویان خط امام (ره) برخلاف ادعای موجود، از این حرکت سیاسی خود پشیمان نیستند، اما معتقدند این حرکت باید در زمینه تاریخی خود خوانده و درک شود.
در مورد اختراع قطب‌نما روایت‌های زیادی وجود دارد. تنی چند از دانشمندان آن را به چینی‌ها یا حتی ایتالیایی‌ها نسبت می‌دهند.
    صفحه  از ۱۵
نگاه ویژه

پوران، مهربان بود

دکتر ناصر فکوهی
پرطرفدار