فرادید | مجله زندگی - روانشناسی

Faradeed

آیا حسادت مشکل روحی است؟

آیا حسادت مشکل روحی است؟

فروید (روانکاو) معتقد است، ریشه همه حسادت‌ها در عقده اُدیپِ حسادت به مادر نهفته است. دورانی که عشق و نفرت کودک نسبت به مادر حل نشده است و از او فردی با ویژگی‌هایی، چون دروغگو، وسواسی و حسود ساخته است.
پاسخ روانشناسی به اینکه چرا زنان باید خرید کنند!

پاسخ روانشناسی به اینکه چرا زنان باید خرید کنند!

از طرفی دیگر سیستم لیمبیک در زنان که مسئول احساسات، عواطف هیجانات و حافظه است بیشتر رشد یافته است. این خود می‌تواند یکی از دلایل گرایش زنان به انجام کار‌هایی باشد که احساساتشان را تحریک می‌کند. از جمله خریدکردن و لذت‌بردن از مشاهده رنگ‌ها و حتی بیان احساساتشان درباره زیبایی اشیا و رنگ‌ها.
اختلال دلبستگی کودکان و روش درمان

اختلال دلبستگی کودکان و روش درمان

اختلال دلبستگی قابل درمان است، اما به شرطی که به سرعت کودک تحت درمان قرار گیرد. اگر کودک با این اختلال به سنین نوجوانی و جوانی برسد در جریان زندگی خود مشکلات زیادی خواهد داشت.
عواقب تنبیه بدنی کودکان

عواقب تنبیه بدنی کودکان

مرزی باریک میان تنبیه بدنی و سوء استفاده فیزیکی وجود دارد که در هر دو؛ خشونت علیه کودکان و نوجوانان عامل اصلی است و البته برای کنترل آن‌ها استفاده می‌شود.
تست خودشناسی؛ آیا فرد جسوری هستید؟

تست خودشناسی؛ آیا فرد جسوری هستید؟

هدف از طرح این نوع آزمون‌ها این است که به عواملی که در زندگی ما مانع زندگی رضایتمند و شاد می‌شوند، پی ببریم. در این آزمون سوالات به گونه‌ای طراحی شده که نشان می‌دهد آیا شما خود واقعی‌تان را به خوبی می‌شناسید.
ریشه‌های روانی خشونت در فضای مجازی

ریشه‌های روانی خشونت در فضای مجازی

مواردی که این روز‌ها از خشونت و پرخاشگری در فضای مجازی می‌بینیم، شکل‌هایی از ابراز خشم است که راه ابراز سالم خود را نیافته و آن را به شکل نامتناسب متوجه افرادی می‌کند که در این فضا بیشتر مورد توجه هستند و حساسیت و نگاه‌های بیشتری را به سمت خود جلب می‌کنند.
چطور خاطرات بد را فراموش کنیم؟

چطور خاطرات بد را فراموش کنیم؟

حافظه را می‎شود تمرین و آموزش داد. مایکل اندرسون، استاد دانشگاه کمبریج سال ۲۰۰۱ در تحقیق خود ثابت کرد سرکوب یک سری اطلاعات مشخص به شکل فعالانه می‏تواند به مهار خاطرات ناخواسته کمک کند. اگر فروید الان زنده بود احتمالا می‏گفت این خاطرات سرکوب شده دوباره به سراغت خواهند آمد، اما آقای اندرسون معتقد است این بهترین روش برای سر و سامان دادن به احساسات و افکارمان دست کم برای مدتی کوتاه است.
سوگیری‌ شناختی

سوگیری‌ شناختی "لنگر انداختن" چیست؟

قیمت‌گذاری بسیاری از کالا‌ها و خدمات بر اساس این نوع سوگیری شناختی انجام می‌شود. اینکه به این نتیجه برسیم که قیمتی مناسب است یا خیر بستگی دارد که مغزمان کجا گیر می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد وقتی قیمت کالایی به جای مثلاً ۶۰ دلار می‌شود ۵۹ دلار، قیمت جدید نه تنها یک دلار ارزان‌تر است بلکه ده دلار ارزان‌تر درک می‌شود. در این‌گونه مواقع اثر لنگرانداختن نمایان می‌شود و احتمال خرید بالاتر می‌رود.
۱