فرادید | مجله زندگی - روانشناسی

Faradeed | فرادید اخبار

از هایپوکندریاک یا اضطراب سلامتی چه می‌دانید؟

گمان می‌رود تا مدت‌ها بعد از پایان همه‌گیری، تعداد مبتلایان اضطراب سلامتی همچنان افزایش پیدا کند. دکتر ویلسون می‌گوید: زمان برای آن‌ها آنقدر بوده که عادت چک کردن علائم و جستجو در اینترنت و وسواس سلامت جا بیفتد. مغز بسرعت از عادت‌هایش دست نمی‌کشد.

استخدام تضمینی با ترفند‌های روانشناسی!

علی‌رغم این واقعیت که ممکن است یک مصاحبه کاری طاقت‌فرسا باشد، مصاحبه‌کننده هم یک فرد عادی مثل شماست و این یعنی آن‌ها در معرض همان تمایلات ذهنی هستند که بر هر آنچه از ما باقی مانده است، تأثیر می‌گذارد.
چرا آدم‌های مشهور عذرخواهی نمی‌کنند؟

عذرخواهی یعنی اعتراف به اشتباه؟!

احتمالاً رویداد‌های پسامعذرت‌خواهی‌ای که برای فرانکن اتفاق افتاد، استثنایی نیست. طبق پیمایشی که اخیراً انجام داده‌ام، عذرخواهی باعث نمی‌شود شخصی که حرفی توهین‌آمیز زده یا کار بدی کرده است، حمایتی جلب کند.

تست هوش؛ چرا نتایج تست هوش سنتی قابل اعتماد نیست؟

تست هوش؛ چرا نتایج تست هوش سنتی قابل اعتماد نیست؟ مطالعه‌ی هوش در اواخر سال‌های ۱۸۹۰ در پاریس اتفاق افتاد، زمانی که آلفرد بینِت (Alfred Binet) تستی برای شناسایی نیاز‌های آموزشی کودکان طراحی کرد. رویکرد او برای اندازه‌گیری کمّیِ هوش در ایالات‌متحده و بعد در نقاط مختلف جهان مورد استقبال قرار گرفت. مدرسه‌ها شروع به گرفتن تست هوش از بچه‌ها کردند و برنامه‌ی آموزشی خود را به گونه‌ای طراحی کردند که بتواند آی. کیوی آن‌ها را تقویت کند. هنوز هم وارد شدن به خیلی از دانشگاه‌ها به آی. کیو و تست‌هایی مانند تست سنجش تحصیلی بستگی دارد که آن هم از تست آی. کیو استخراج شده است.
۱۳ نشانه که دیگر دوست‍تان ندارد

۱۳ نشانه که دیگر دوست‍تان ندارد

هیچ‌چیزی ویرانگرتر از شنیدنِ جمله «دیگر دوستت ندارم» نیست، آن هم از کسی که هنوز دوستش دارید. اما مانند هر چیز دیگری، هر چه زودتر نشانه‌های خراب شدنِ رابطه را شناسایی کنید، فرصت بیشتری برای ترمیم آن خواهید داشت.

از خاصیتِ سازگاریِ مغز چه می‌دانید؟!

مغز وظیفه دارد شما را در یک خط متعادل حیاتی نگه دارد، بنابر این مانند کمک فنر‌های ماشین که در برابر دست انداز‌ها از خودرو و سرنشینان مراقبت می‌کنند، مغز نیز در برابر حوادث خوب و بد می‌کوشد شما را محافظت کند.
اهمال‌کاری یک جور هنر است

انجام کارهای بزرگ با اهمال‌کاری!

همۀ اهمال‌کاران کار‌هایی را که وظیفه دارند انجام دهند به تعویق می‌اندازند؛ اهمال‌کاریِ ساخت‌یافته یعنی هنر بهره‌گیری از این خصیصۀ بد. نکتۀ کلیدی این است که اهمال‌کاری به این معنی نیست که مطلقاً کاری انجام نمی‌شود.
حرف‌شنوی ملاک درستی برای تربیت فرزند نیست

دلایل مخالفت‌های فرزندان با والدین در دوره نوجوانی

نوجوان حرف شنو از والدین که بی‌هیچ، چون و چرایی سخن والدین را می‌پذیرد و در پی اظهار نظر خود نیست؛ ملاک درستی در تربیت فرزند نیست و والدین نباید از این مساله خوشحال باشند.
مدیر استرس‌هایتان باشید!

از انواع استرس چه می‌دانید؟

بخشی از استرس که باعث اختلال در عملکرد اجتماعی، خانوادگی، تحصیلی و... شود نامطلوب تلقی می‌شود مثل دانش‌آموزی که به خاطر کسب معدل برتر به علت شدت استرس بالا دچار علائم جسمی- شناختی استرس شده و از حضور در جلسه امتحان محروم می‌شود.
چگونه مخالفت کنیم؟

چگونه مخالفت کنیم؟

تکنیک تفکر متناقض بر این ایده استوار است که افراد به جای آنکه مستقیم به باور‌های دیگران بتازند، باید آن‌ها را با ایده‌های افراطی و پوچ‌شان مواجه سازند و برای این کار باید پرسش‌هاِیی را مطرح کنیم که فرد در مقابل آن همان پاسخی را بدهد که ما مشتاق شنیدنش هستیم.