فرادید | مجله زندگی - رابطه

Faradeed | فرادید اخبار

چگونه با طرد شدن برخورد کنیم؟

چگونه با طرد شدن برخورد کنیم؟

طرد شدن، یک جنبه تقریبا اجتناب ناپذیر از انسان بودن است. هیچکس تا به حال بدون حداقل یک بار روبرویی با طرد شدن، در عشق و زندگی موفق نبوده است.

آیا نفقه زن در زمان عقد بر عهده شوهر است؟

آیا نفقه زن در زمان عقد بر عهده شوهر است؟ به موجب ماده ۱۱۰۶ قانون مدنی در عقد دائم نفقه زن به عهده شوهر است. این مزیتی است که قانونگذار برای زن قائل شده است و به موجب آن زن می‌تواند از شوهر مطالبه نفقه کند و در صورت لزوم از طریق حقوقی و کیفری او را برای پرداخت نفقه تحت تعقیب قرار دهد. لازم به یادآوری است زن در صورتی استحقاق نفقه را خواهد داشت که از مرد تمکین کند و به تعبیر دیگر وظایف زناشویی خود را انجام دهد.
علت تنفر؛ چرا گاهی از یکدیگر متنفر می شویم؟

علت تنفر؛ چرا گاهی از یکدیگر متنفر می شویم؟

علت تنفر؛ چرا گاهی از یکدیگر متنفر می شویم؟ نفرت یکی از انواع هیجانات است که از بدو تولد همراه انسان است. به همین علت روان‌شناسان کارکردگرا و تکامل‌گرا این حس را یک امر فطری می‌دانند. پس اگر فطری‌بودن حس نفرت و انزجار را قبول داریم باید بپذیریم که این حس بیهوده در وجود ما نهاده نشده و قرار است کاری برای ما انجام دهد.

چگونه به خوشحالی دیگران واکنش مثبت نشان دهیم؟

چگونه به خوشحالی دیگران واکنش مثبت نشان دهیم؟ طبیعی است که ما بخواهیم خبر‌های خوش‌مان را با دیگران در میان بگذاریم، و امیدواریم که دوستان، خانواده و همکاران‌مان با شنیدن آنها، برای‌مان خوشحال شوند. بیشتر وقت‌ها واکنشی که در جواب تحویل می‌گیریم همان اظهارنظر هیجان‌زده و مثبتی است که انتظارش را داشتیم. اما گاهی هم کسی پیدا می‌شود که با تکان دادن سرش به ما حالی می‌کند که «خب فهمیدم، حالا از اتاقم برو بیرون» یا حتی واکنش کاملا منفی به خبرمان نشان می‌دهد. این‌جور وقت هاست که مثل بادکنکی که سوزن در آن فرو کرده باشند، همه ذوق و شوق‌مان خالی می‌شود و حسابی می‌خورد توی ذوق‌مان. اگر تجربه‌ی تلخ این چنینی داشته‌اید، بهتر است حواس‌تان باشد که همین بلا را سر بقیه هم نیاورید.

چطور معذرت خواهی کنیم؟ /چگونه عذرخواهی کنیم؟

اشتباه کردن چیزی است که ممکن است برای هر کسی پیش آید، نمی‌توان به دلیل آن که کسی مرتکب اشتباهی می‌شود بگوییم که انسان بدی است. گاهی خود تصور می‌کنیم که رفتار خوبی داریم در صورتی که رفتار ما از دید دیگری ممکن است اشتباه باشد و او را ناراحت کنیم. در این جا سوال پیش می‌آید که آیا باید همیشه از طرف مقابل خود عذر خواهی کنیم؟ حتی اگر اشتباه ما عمدی نبوده است؟ چگونه معذرت خواهی کنیم که بهترین تاثیر را داشته باشد؟ در این مطلب قصد داریم روش‌های مختلف معذرت خواهی را بیان کنیم، پس با ما همراه باشید.

چگونه می توان از سفسطه دوری کرد؟

چگونه می توان از سفسطه دوری کرد؟ توانایی تشخیص دادن یک استدلال منطقی از سفسطه مهارت باارزشی است. افراد زیادی هستند که دل‌شان می‌خواهد بدون داشتن دلیلی قانع‌کننده، شما را وادار کنند چیزی را که می‌گویند بپذیرید. از طرفی افراد زیاد دیگری هم هستند که نیت‌شان کمتر شبهه‌برانگیز است، با این حال آن‌ها هم استدلالی غیرمنطقی ارائه می‌کنند، چرا که دلالت اطلاعاتی را که در دست دارند درک نمی‌کنند.

چگونه مهارت انتقاد کردن و انتقاد پذیری را در خود تقویت کنیم؟

نقد و انتقاد پذیری، مهمترین ابزار پیشرفت جوامع است. آنچه اساس یک نقد را تشکیل می دهد احاطه به موضوع یا پدیده ی مورد نقد، استفاده از یک روش منطقی، داشتن دید همه جانبه گر و احتراز از دخالت دادن احساس ها و حب و بغض های شخصی است. نقد ارزیابی منطقی یک اثر یا پدیده است. نقد نمودن، جدا از تعریف و تمجید کردن، حمله نمودن و بکار بردن کلمات عتاب آلود است.

راه‌های مقابله با خشونت خانگی؛ چگونه می‌توان با خشونت خانگی مقابله کرد؟

خشونت خانگی (domestic violence) در حال حاضر در تمام کشور‌های دنیا، اعم از توسعه‌یافته و درحال‌توسعه، یکی از آسیب‌ها و مسائل مهم اجتماعی و خانوادگی محسوب می ‌شود. در تمام کشور‌ها می‌کوشند با توجه به ظرفیت ‌ها و زیرساخت‌های اجتماعی، انتظامی و حقوقی تا حد امکان از وقوع این پدیده پیشگیری کنند یا پس از وقوعش، از راه‌های مختلف با آن مقابله و از آسیب‌دیدگان این پدیده حمایت کنند.

چگونه قاطعانه رفتار کنیم؟

زمانی که قاطعانه برخورد می‌کنید، رفتارتان هم عادلانه است و هم همراه با همدلی. قدرتی که از آن استفاده می‌کنید از اطمینانی می‌آید که به خودتان دارید؛ نه از خوار کردن دیگران و نه از قلدربازی. وقتی این‌طور با احترام و عادلانه با دیگران رفتار کنید، آنها هم با شما همین برخورد را خواهند داشت. محبوب می‌شوید و دیگران به شما به چشم یک رهبر نگاه می‌کنند و کار کردن با شما را لذت‌بخش می‌دانند.

چگونه با دیگران با ملاحظه رفتار کنیم؟

چگونه با دیگران با ملاحظه رفتار کنیم؟ همه ما در جایی از مسیر شغلی‌مان مجبور می‌شویم مطلب ناخوشایند یا حساسی به دیگران بگوییم. درست است که صادق بودن مهم است، اما باید به اینکه چطور می‌خواهیم حرفمان را بگوییم هم فکر کنیم. با ملاحظه بودن و رعایت حال دیگران به ما کمک می‌کند که در عین رک بودن، به احساسات طرف مقابل‌مان هم احترام بگذاریم.

چگونه انعطاف پذیری عاطفی را تقویت کنیم؟

چگونه انعطاف پذیری عاطفی را تقویت کنیم؟ وقتی با چالش‌هایی روبه‌رو می‌شوید که شما را به‌شدت تحت‌تأثیر قرار می‌دهند، چه واکنشی نشان می‌دهید؟ چگونگیِ برخوردِ ما با احساسات‌مان تمام جنبه‌های زندگی ما را شکل می‌دهد. اگر کنترل احساسات خود را به دست نگیریم، آنها ما را کنترل خواهند کرد و با دردسرها و مشکلاتی جدی روبه‌رو خواهیم شد. همهٔ ما گاهی در زندگی خود احساساتی می‌شویم. ولی نباید اجازه دهیم که این احساسات ما را از پا درآورند.
سوالاتی که هنگام خواستگاری باید پرسید

سوالاتی که هنگام خواستگاری باید پرسید

چه سوالاتی هنگام خواستگاری باید پرسید؟ لازم است شما قبل از جلسه خواستگاری آرزو‌ها و انتظاراتتان راجع به زندگی زناشویی را مشخص کنید و معیارهایتان را بر اساس معیار‌هایی صحیح انتخاب کنید. در روز خواستگاری باید هر سوالی که به ذهنتان می‌رسد بدون خجالت و رک و مستقیم بپرسید و درباره تمام جزئیات زندگی مشترک با همسرتان صحبت کنید و هیچ پرسشی را بی پاسخ رها نکنید.
دیپلماسی زن و شوهری
چند راهکار ساده که برای تعامل با همسر لجباز

دیپلماسی زن و شوهری

اگر لجاجت بر رابطه‌تان حکمفرما شده است، از بیان عشق خود به همسرتان غافل نشوید. به او اطمینان دهید که مهم نیست این مشکل به کجا ختم خواهد شد؛ شما هنوز او را دوست دارید و با او خواهید ماند.
چطور ظرف چند ثانیه بر اضطراب اجتماعی غلبه کنیم

چطور ظرف چند ثانیه بر اضطراب اجتماعی غلبه کنیم

اضطراب اجتماعی ناشی از این ترسِ عمیق‌ است که دیگران شما را دوست ندارند یا در کنار شما احساس راحتی نمی‌کنند. یکی از راه‌هایی که می‌توانید مطمئن شوید آن‌ها شما را دوست دارند، این است که ژست‌ها، حرکات بدن، یا کلام آن‌ها را به دقت، اما به نرمی تقلید کنید؛ این کار به آن‌ها این پیام را می‌دهد که بین شما و آن‌ها ارتباط وجود دارد.
۱