فرادید | مجله زندگی - سلامت

Faradeed

حس بویایی خود را در خانه آزمایش کنیم

حس بویایی خود را در خانه آزمایش کنیم

بنابراین، اگر بعد از حس مزه ترش و شیرین بتوانید بگویید پاستل چه بویی می‌داده، حس بویایی خوبی دارید.» اگر پاستل در دسترس‌تان نیست، می‌توانید حس بویایی‌تان را با قهوه آسیاب شده یا پوست پرتقال آزمایش کنید.
کرونا از طریق تنفس و صحبت کردن منتقل می شود؟

کرونا از طریق تنفس و صحبت کردن منتقل می شود؟

جدیدترین تحقیقات دانشمندان آمریکایی با همکاری یک دانشمند ایرانی می‌گوید صحبت کردن و تنفس عادی می‌تواند منجر به ایجاد ذرات معلق آلوده و کافی برای انتقال کروناویروس جدید شود. به گزارش فیز، به گفته دانشمندان هواپخش در دانشگاه "کالیفرنیا دیویس" از جمله "سیما اسدی" دانشمند ایرانی فارغ التحصیل از این دانشگاه، گفتار عادی توسط افرادی که بدون علامت، اما ناقل کروناویروس هستند و به این ویروس آلوده هستند، ممکن است به اندازه کافی ذرات معلق در هوا تولید کند که منجر به انتقال این بیماری از راه هوا شود.
ترس، ویروس تاج‌دار را قوی‌تر می‌کند؟

ترس، ویروس تاج‌دار را قوی‌تر می‌کند؟

بسیاری از پزشکان ویروس کرونا را «ویروس تاج دار» نیز می‌نامند، زیرا لایه پروتئینی این ویروس به شکل تاج است. انواع مختلفی از این ویروس وجود دارد که گاهی به دستگاه تنفسی حمله می‌کند و گاهی علائم خود را در روده و معده افراد آشکار می‌کند.
ترس و اضطراب کرونا چه تبعاتی دارد؟
توصیه‌هایی برای کنترل استرس و اضطراب ناشی از کرونا

ترس و اضطراب کرونا چه تبعاتی دارد؟

دکتر مسعود مردانی، متخصص عفونی هم با تاکید بر اینکه استرس سیستم ایمنی بدن را به شدت کاهش می‌دهد گفته است که "ترس از کرونا بی مورد نیست و این بیماری حدود سه هزار نفر را در چین کشته و به نظر می‌آید در کشور ما نیز این روند صعودی است به نظر می‌رسد ترس از کرونا به دلیل آگاهی پایین مردم از بیماری است مردم ما با وسواس نکات بهداشت عمومی را رعایت نمی‌کنند و اتفاقا همین افراد بیشتر دچار ترس می‌شوند. "
این سؤالات هنوز در موردِ کوید-۱۹ بی پاسخ است

این سؤالات هنوز در موردِ کوید-۱۹ بی پاسخ است

کوید-۱۹ برای بسیاری از افراد بیماریِ خفیفی است. اما در حدودِ ۲۰‌درصد از افراد به شدت بیمار می‌شوند، چرا اینطور است؟ به‌نظر می‌رسد بخشی از این مسئله به وضعیتِ سیستمِ ایمنی افراد مرتبط باشد و البته عواملِ ژنتیکی هم ظاهراً نقش دارند. فهمِ این مسئله می‌تواند از نیازِ افراد به مراقبت‌های ویژه پیشگیری کند. دانشمندان نگران هستند که با جهشِ ویروس، سیستمِ ایمنی دیگر نتواند آن را تشخیص دهد و واکسن‌هایی که احتمالاً برای آن تولید می‌شود، دیگر مؤثر نباشد (همان اتفاقی که برای ویروسِ آنفولانزا می‌افتد).
تضعیف حس چشایی و بویایی نشان دهنده کروناست؟
حس‌های چشایی و بویایی برگشت پذیرند؟

تضعیف حس چشایی و بویایی نشان دهنده کروناست؟

پس از ادعای پزشکان کره جنوبی، این بار برخی پزشکان ایرانی نیز تایید کردند که برخی مبتلایان ایرانی نیز حس بویایی و چشایی خود را از دست داده اندو با این علائم به پزشک یا بیمارستان مراجعه کرده اند. البته برخی نیز معتقدند که فعلا نمی‌توان این ادعا را اثبات کرد. دکتر علی صفوی نائینی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه در مدت اخیر افرادی به علت اختلال در حس بویایی و در برخی موارد حس چشایی به مطب‌های گوش و حلق و بینی و مراکزی که پذیرای بیماران مشکوک به کرونا هستند، مراجعه کرده اند، گفت: "با توجه به جدید بودن ویروس کرونای جدید در دنیا و نبود تجربه و مطالعات علمی کافی، نمی‌توان در این باره قضاوت کرد و درباره ارتباط این دو مورد با یکدیگر نظر قطعی داد. "
بیماران کرونایی پس از بهبودی چه عوارضی دارند؟

بیماران کرونایی پس از بهبودی چه عوارضی دارند؟

نتیجه کالبدشکافی یک بیمار ۸۵ ساله درگذشته به علت بیماری کووید-۱۹ در ووهان چین نیز آسیب گسترده و بازگشت‌ناپذیر ریه را نشان می‌دهد. به گزارش «دیلی میرور»، این آسیب ریوی که در پزشکی به آن «فیبروز ریوی» می‌گویند با ایجاد بافت جوشگاهی در سراسر ریه همراه است و ریه را از کار می‌اندازد. به گفته دکتر پنگ ژیونک، رئیس بخش مراقبت‌های ویژه در بیمارستان ژون ژنان در شهر ووهان کالبد شکافی این فرد فوت ناشی از کووید-۱۹ نشان می‌دهد این ویروس باعث آسیب جبران ناپذیری به ریه‌ها و سیستم ایمنی بدن می‌شود. حتی اگر چنین بیماری نیز درمان شود و زنده بماند، آسیب به بافت ریه تا با او باقی خواهد ماند و او را دچار تنگی نفس خواهد کرد.
عوارض استفاده از گوشی قبلِ خواب

عوارض استفاده از گوشی قبلِ خواب

هنگامی که ساعت ۱۰ شب، ۱۱ شب، آخر شب و هر زمانی پیش از خواب سراغ گوشی می‌رویم؛ این پیام را به ذهن خود رساندیم که اکنون زمان خواب نیست.
۷ درمان خانگی برای تنگی نفس

۷ درمان خانگی برای تنگی نفس

یک دست خود را روی شکم قرار داده و به صورت عمیق و مداوم از طریق بینی تنفس کنید. شما باید بالا و پایین رفتن شکم هنگام دم و بازدم را زیر دست خود احساس کنید. توجه داشته باشید که عمل بازدم باید طولانی‌تر از عمل دم انجام شود. این کار را برای چند دقیقه تکرار کنید.
۵ نشانه که می‌گوید سیستمِ ایمنی شما در حالِ ضعیف شدن است

۵ نشانه که می‌گوید سیستمِ ایمنی شما در حالِ ضعیف شدن است

دفعِ ناکافی به ضعفِ سیستمِ ایمنی بدن می‌انجامد؛ زیرا سموم به مدتِ طولانی‌تر از حدِ طبیعی در بدنِ باقی می‌مانند. توصیه این است که در این روز‌ها از گیاهان برگ‌سبز، میوه، کربوهیدارت‌های پیچیده و غذا‌های مهربان با معده مانند ماست و کِفیر بیشتر استفاده کنید.
آلرژی بهاره را با ویروس کرونا اشتباه نگیرید!

آلرژی بهاره را با ویروس کرونا اشتباه نگیرید!

اگر به کووید۱۹ مبتلا شده باشید، از دست دادن ناگهانی اشتها، سردرد، تب، گلودرد، مخاط رنگی و درد بدن را تجربه خواهید کرد. به یاد داشته باشید که این علائم با مصرف آنتی‌هیستامین‌ها (دارو‌های آلرژی) تسکین نمی‌یابند.
چهار روش طبیعی برای تنظیم قندخون

چهار روش طبیعی برای تنظیم قندخون

محتوای فیبر محلول تخم کتان در فواید سلامت آن نقش دارد. این نوع فیبر به تغذیه باکتری‌های سالم روده کمک می‌کند که با افزایش حساسیت به انسولین مرتبط است. به خاطر داشته باشید که انسولین برای استفاده بهینه از قند خون ضروری است.
خشکی دهان از علائم کرونا است؟

خشکی دهان از علائم کرونا است؟

بسیاری از افراد هنگام سرماخوردگی یا آنفلوانزا دچار خشکی دهان یا زبان می‌شوند که معمولا این حالت هنگامی که به آن‌ها دست می‌داد به سادگی از آن می‌گذشتند و با مصرف برخی میوه جات و سبزیجات که لیموشیرین و پرتقال جز آن‌ها بود خود را درمان می‌کردند.