فرادید | مجله زندگی - خانواده

Faradeed

کودکان در شبکه‌های اجتماعی؛ با آن‌ها چه کنیم؟
راهنمای مراقبت از کودکان در فضای مجازی

کودکان در شبکه‌های اجتماعی؛ با آن‌ها چه کنیم؟

ما کودکانمان را از سواد خواندن محروم نمی‌کنیم، چون ممکن است زمانی به کتاب نامناسبی برخورد کنند. در مورد فضای مجازی هم طبق پیمان حقوق کودک سازمان ملل، با رعایت سه اصل حفاظت، آماده‌سازی و مشارکت باید بتوان حق استفاده از اینترنت امن را برای کودکان فراهم کرد.
چگونه یک کودک کتابخوان و علاقه مند به مطالعه تربیت کنیم؟

چگونه یک کودک کتابخوان و علاقه مند به مطالعه تربیت کنیم؟

کتابخوان کردن کودکان راهکارهاي مختلفي دارد. کودکان ديدي متفاوت به دنيا دارند، نگاهي که با نگاه والدين متفاوت است. کتاب مي‌تواند تکميل کننده ذهنيت‌هاي پاک آن‌ها باشد، اما اهميت کتابخواني زماني براي کودک آشکار مي‌شود که والدين خود رهرو اين راه باشند .

چرا جوانان تن به ازدواج نمی دهند؟

یکی از مشکلات کنونی جامعه امروزی کشورمان ازدواج دیرهنگام پسران و دختران ایرانی است که می‌تواند دلایل مختلفی از جمله مشکلات اقتصادی باشد.

دوستان خیالی کودکان؛ چرا کودکان برای خود دوست خیالی می‌سازند؟

چرا کودکان برای خود دوست خیالی می‌سازند؟ تخیل و فانتزی برای کودکان نوپا و پیش‌دبستانی بسیار واقعی به‌نظر می‌رسد. ناتان بلوم، متخصص اطفال و مدیر بخش رشد و رفتار اطفال در بیمارستان کودکان فیلادلفیا می‌گوید: «کودکان به هر چیزی که تخیلی است، مانند پری ها، بابانوئل و هر شخصیت فانتزی دیگر، کاملا باور دارند و دوست خیالی یکی دیگر از باور‌های آنهاست.» ازآنجایی‌که کودکان در این دوره از زندگی خود معمولا با تجربه‌های جدیدی مانند آموزشِ رفتن به دست‌شویی یا رفتن به مهدکودک و پیش‌دبستانی روبه‌رو می‌شوند، در ذهن خود دوست‌های خیالی پرورش می‌دهند که از عهده‌ی اضطراب ناشی از اولین تجربه‌ها برآیند. همچنین آن‌ها با کمک این دوستان خیالی می‌توانند مهارت‌های اجتماعی خود را تمرین کنند.
راه‌های از بین بردن ترس کودک؛ چگونه ترس کودک خود را از بین ببریم؟

راه‌های از بین بردن ترس کودک؛ چگونه ترس کودک خود را از بین ببریم؟

چگونه ترس کودک خود را از بین ببریم؟ ترس در کودکان مسئله‌ای عادی است البته در برخی موارد این ترس‌ها بیش ازحد معمول می‌شود. ترس‌های شبانه ف. ترس از پزشک، ترس از مدرسه و … ترس‌هایی است که کودکان درگیر آن‌ها هستند. والدین کودک نقش بسیار مهمی در از بین بردن ترس‌های او دارند. زمانی که پدر و مادر کودک این موضوع را به خوبی کنترل کنند، کودک می‌تواند به راحتی با مسئله‌ی ترس کنار بیاید.

راه های غلبه بر ترس از کوتاه کردن مو؛ چگونه بر فوبیای کوتاه کردن مو غلبه کنیم؟

چگونه بر ترس /فوبیای کوتاه کردن مو غلبه کنیم؟ فوبیای کوتاه کردن مو یا تانشرفوبیا اختلالی است که معمولا ریشه در تجربه‌های ناخوشایند دوران کودکی از رفتن به آرایشگاه دارد. با شناخت بهتر این فوبیا می‌توانیم به کسانی که از آن رنج می‌برند، در بهبود شرایط‌شان کمک کنیم. در این مطلب با ما همراه باشید تا پس از مقدمه‌ای کوتاه، اطلاعاتی دربارهٔ ترس از کوتاه کردن مو در اختیارتان قرار بدهیم و شما را با راهکار‌هایی آشنا کنیم که برای غلبه بر آن مؤثر هستند.
چگونه ترس از مدرسه را درمان کنیم؟

چگونه ترس از مدرسه را درمان کنیم؟

ترس از مدرسه یکی از اختلال‌های روانی شایع در دوران مدرسه است که در کودکان دبستانی بیشتر دیده می‌شود. بسیاری از كودكان هنگام جدا شدن از والدین ناراحت می‌شوند به‌خصوص در خانواده‌هایی كه حمایت افراطی از كودك انجام می‌شود. حمایت افراطی این پیام را به كودك می‌دهد: «محیط خطرناک است و تو ناتوانی!»

چگونه الگوی خوبی باشیم؟

آیا تاکنون با کسی که بسیار او را تحسین می‌کنید و برایش احترام قائلید کار کرده‌اید؟ شاید زیر نظر رهبر جذاب و خوش مشربی که همیشه در هنگام مواجهه با فشارهای شدید کاری خونسردی خود را حفظ می کند، کار کرده باشید. یا شاید یکی از کارمندان‌تان را که همیشه در هنگام برخورد با چالش‌های سخت و دشوار توانسته است به طور مؤثر کنترل شرایط را به دست بگیرد، تحسین کرده‌اید. همه‌ی ما احتمالا با این گونه افراد کار کرده‌ایم. اما آیا تاکنون در مورد کنش‌ها و رفتارهای خودتان هم فکر کرده‌اید؟ آیا الگوی خوبی برای افراد پیرامون‌تان هستید؟ آیا تاکنون در مورد کنش‌ها و رفتارهای خودتان هم فکر کرده‌اید؟ آیا الگوی خوبی برای افراد پیرامون‌تان هستید؟ در این مطلب از جعبه ابزار ذهنی مزایای الگوی خوب بودن را بررسی می‌کنیم و بر آنچه باید انجام دهید تا الگوی بهتری باشید -به ویژه برای اعضای کم تجربه‌تر گروه- تاکید می‌کنیم.
سندروم داون؛ چگونه باید از کودکان سندروم دان مراقبت کرد؟

سندروم داون؛ چگونه باید از کودکان سندروم دان مراقبت کرد؟

سندروم داون یه بیماری شایع ناشی از داشتن کپی‌های اضافه از کروموزوم شماره‌ی ۲۱ می‌باشد. این ژن‌ها در طول بارداری نوع رشد را تغییر می‌دهند و پس از تولد نیز اثرات آن همچنان ادامه دارد. هر کودک مبتلا به سندروم دان یک انسان منحصر به فرد است و تفاوت‌هایی در سلامتی و یادگیری او در این شرایط با سایرین وجود دارد. در نتیجه علاوه بر مراقبت‌های رایج از یک کودک نرمال، برای این کودکان مراقبت‌های خاصی نیاز است. برخی از این تفاوت‌ها در افراد مبتلا به سندروم داون مشترک و واضح است مانند ظاهر صورت. تغییرات دیگر کمتر شایع هستند و یا کمتر قابل مشاهده، اما همچنان باعث مشکلاتی می‌شوند و نیاز به درمان‌های خاصی دارند.
راهکارهایی برای مقابله با عوارض میانسالی؛ چگونه با عوارض میانسالی مقابله کنیم؟

راهکارهایی برای مقابله با عوارض میانسالی؛ چگونه با عوارض میانسالی مقابله کنیم؟

بحران میانسالی اغلب در سنین ۳۵ تا ۵۵ سالگی در بسیاری از زنان و مردان اتفاق می‌افتد و می‌تواند سبب شود فرد بخش قابل‌توجهی از پس‌انداز یا حقوق بازنشستگی‌اش را برای خرید چیزهایی صرف کند که دوره‌ی استفاده از آنها برای او گذشته است. مطالعات انجام‌ شده روی جمعیت میانسال کشور آمریکا نشان می‌دهد، بحران میانسالی فقط در ۱۰ درصد از افراد، نشانه‌های بارز دارد و قابل‌شناسایی است.
چگونه کودکان را به انجام تکالیف مدرسه تشویق کنیم؟

چگونه کودکان را به انجام تکالیف مدرسه تشویق کنیم؟

والدین سراسر دنیا عاشق یافتن فرمولی جادویی هستند که بتوانند کودکان شان را به انجام تکالیف مدرسه شان تشویق کنند. متاسفانه برای چنین چیزی، هیچ عصای جادویی وجود ندارد، اما چند روش برای تشویق کودکان به انجام دادن مرتب و منظم تکالیف مدرسه شان وجود دارد که در این مطلب به آن‌ها پرداخته شده است.
راه‌هایی برای سیاست داشتن؛ چگونه فردی با سیاست باشیم؟

راه‌هایی برای سیاست داشتن؛ چگونه فردی با سیاست باشیم؟

سیاست داشتن گاهی‌اوقات اینطور تلقی می‌شود که نظراتتان را ابراز نکنید به شکلی که دیگران را خوشنود نگه دارید. اما سیاست داشتن لزوماً به این معنا نیست که حرف‌هایتان را بر زبان نیاورید. سیاست داشتن یعنی اینکه قبل از حرف زدن یا انجام دادن کاری، موقعیت را ارزیابی کنید و هیچ وقت واکنش افراطی نشان ندهید. برای آن لازم است که توانایی تفسیر موضوعات را به دست آورید و بدانید که کی چه چیزی بگویید. بااینکه در بعضی موقعیت‌ها سیاست به خرج دادن کار سختی است، مخصوصاً در موقعیت‌هایی که تاثیر شخصی زیادی بر شما می‌گذارد یا درمورد موضوعی است که حس فوق‌العاده قوی‌ای نسبت به آن دارید. دانستن چند نکته مهم سیاست پیشه کردن در موقعیت‌های مختلف زندگی را برایتان راحت‌تر می‌کند.

طریقه خواندن نماز شب کوتاه؛ چگونه نماز شب بخوانیم؟

نماز شب از نماز‌های مستحب می‌باشد که بر خواندن آن در اسلام بسیار تاکید شده است و بر پیامبر عظیم الشان واجب بوده است. این نماز یازده رکعتی به سه بخش تقسیم می‌شود. وقت نماز شب از نیمه شب شرعی تا اذان صبح می‌باشد، اما بهتر است نزدیک اذان صبح خوانده شود.
پرطرفدار