فرادید | مجله زندگی - خانواده

Faradeed | فرادید اخبار

کتاب علیه تربیت فرزند اثر آلیسون گوپنیک
برای فرزندمان باغبان باشیم یا نجار؟

کتاب علیه تربیت فرزند اثر آلیسون گوپنیک

هدف والدین امروزی این است که فرزندشان را به شکلی خاص و دلخواه «بسازند» تا در بزرگسالی فردی موفق شود. اما آلیسون گوپنیک، از روان شناسان پیشرو معاصر، در این کتاب از غیر علمی بودن و همچنین زیانبار بودن این نگاه به فرزند پروری سخن می‌گوید. او نشان می‌دهد که چرا هرگز نباید دنبال ساختن و شکل دادن به فرزندانمان باشیم
گوشی‌هوشمند و خطرات حواس پرتی والدین

گوشی‌هوشمند و خطرات حواس پرتی والدین

هنگامی که صحبت از توسعه و رشد کودکان می‌شود، والدین باید بیشتر نگران زمان اختصاصی خود در استفاده از صفحات نمایشی باشند در مقابل استفاده کودکان از ابزار هوشمند.
مردان با ویژگی‌های سنتی مردانه، پدران بهتری هستند

مردان با ویژگی‌های سنتی مردانه، پدران بهتری هستند

محققان از دانشگاه اوهایو دریافتند ویژگی‌های شخصیتی مانند رقابتی و ماجراجو بودن با پدرِ بهتری برای نوزادان بودن، ارتباط دارد. این ویژگی‌های شخصیتی اغلب ویژگی‌های کلیشه‌ای سنتی مردانه هستند. با‌این‌حال محققان می‌گویند این ویژگی‌های شخصیتی به رفتار‌های والدانۀ مثبت منجر می‌شوند.

سن مناسب مهدکودک؛ بهترین سن مهدکودک چه موقعی است؟

سن مناسب مهدکودک؛ قبل از اینکه به دنبال انتخاب مکانی برای نگهداری فرزندمان باشیم حتما سن مناسب برای جدا کردن کودک از خودمان را لحاظ کنیم. برای مثال اگر از همان سنین بسیار پایین در شرایطی قرار گرفته‌اید که مجبور هستید فرزندتان را به مهد یا اقوام بسیار نزدیک مانند مادربزرگ یا پدربزرگ بسپارید قبل از هشت ماهگی این کار را انجام دهید. چون در این سن کودک هنوز شناختی از محیط پیرامون خود و غریبه‌ها ندارد و دچار اضطراب نخواهد شد. غیر از این مورد بهترین زمان برای مهدکودک بین سن 3 تا 6 سالگی است.

بهترین سرگرمی برای سالمندان چیست؟

بهترین سرگرمی برای سالمندان از دیدگاه شما چیست؟ این روز‌ها بازنشستگی فقط به تماشای تلویزیون یا بازی شطرنج ختم نمی‌شود. افزایش سن به‌معنی خانه‌نشینی و بی‌تحرکی یا خوابیدن‌های طولانی نیست. سالمندان امروزی هم خواستار ماجراجویی، تحرک بیشتر و فرصتی برای یادگیری چیز‌های جدید هستند. درواقع، بسیاری از افراد با شروع بازنشستگی، فرصت بیشتری برای انجام‌دادن کار‌هایی پیدا می‌کنند که همیشه در آرزوی آن بوده‌اند. اگر شما هم به‌دنبال پیداکردن بهترین سرگرمی برای این دوران هستید، در ادامه با ما همراه باشید. البته فراموش نکنید که در اوضاع کنونی و گسترش ویروس کرونا، سرگرمی‌های گروهی یا فعالیت‌های مربوط به فضا‌های عمومی، به‌منظور حفظ سلامتی عمومی جامعه، اجراشدنی نیست.

انتخاب پرستار مناسب سالمند؛ چگونه پرستار سالمند مناسبی انتخاب کنیم؟

یافتن پرستار سالمند مناسب برای مراقبت از سالمند معمولا چالش بر انگیز است. به ویژه زمانی که از انواع پرستار سالمند و ویژگی‌های آن‌ها اطلاعی نداشته باشید و ندانید که به دنبال چه چیزی هستید. پیش از اینکه به انواع پرستار سالمند و خدمات آن‌ها فکر کنید، بهتر است که نیاز‌های سالمندتان را به خوبی بررسی و آن‌ها را لیست کنید.
کودکان در شبکه‌های اجتماعی؛ با آن‌ها چه کنیم؟
راهنمای مراقبت از کودکان در فضای مجازی

کودکان در شبکه‌های اجتماعی؛ با آن‌ها چه کنیم؟

ما کودکانمان را از سواد خواندن محروم نمی‌کنیم، چون ممکن است زمانی به کتاب نامناسبی برخورد کنند. در مورد فضای مجازی هم طبق پیمان حقوق کودک سازمان ملل، با رعایت سه اصل حفاظت، آماده‌سازی و مشارکت باید بتوان حق استفاده از اینترنت امن را برای کودکان فراهم کرد.
چگونه یک کودک کتابخوان و علاقه مند به مطالعه تربیت کنیم؟

چگونه یک کودک کتابخوان و علاقه مند به مطالعه تربیت کنیم؟

کتابخوان کردن کودکان راهکارهاي مختلفي دارد. کودکان ديدي متفاوت به دنيا دارند، نگاهي که با نگاه والدين متفاوت است. کتاب مي‌تواند تکميل کننده ذهنيت‌هاي پاک آن‌ها باشد، اما اهميت کتابخواني زماني براي کودک آشکار مي‌شود که والدين خود رهرو اين راه باشند .

چرا جوانان تن به ازدواج نمی دهند؟

یکی از مشکلات کنونی جامعه امروزی کشورمان ازدواج دیرهنگام پسران و دختران ایرانی است که می‌تواند دلایل مختلفی از جمله مشکلات اقتصادی باشد.

دوستان خیالی کودکان؛ چرا کودکان برای خود دوست خیالی می‌سازند؟

چرا کودکان برای خود دوست خیالی می‌سازند؟ تخیل و فانتزی برای کودکان نوپا و پیش‌دبستانی بسیار واقعی به‌نظر می‌رسد. ناتان بلوم، متخصص اطفال و مدیر بخش رشد و رفتار اطفال در بیمارستان کودکان فیلادلفیا می‌گوید: «کودکان به هر چیزی که تخیلی است، مانند پری ها، بابانوئل و هر شخصیت فانتزی دیگر، کاملا باور دارند و دوست خیالی یکی دیگر از باور‌های آنهاست.» ازآنجایی‌که کودکان در این دوره از زندگی خود معمولا با تجربه‌های جدیدی مانند آموزشِ رفتن به دست‌شویی یا رفتن به مهدکودک و پیش‌دبستانی روبه‌رو می‌شوند، در ذهن خود دوست‌های خیالی پرورش می‌دهند که از عهده‌ی اضطراب ناشی از اولین تجربه‌ها برآیند. همچنین آن‌ها با کمک این دوستان خیالی می‌توانند مهارت‌های اجتماعی خود را تمرین کنند.
راه‌های از بین بردن ترس کودک؛ چگونه ترس کودک خود را از بین ببریم؟

راه‌های از بین بردن ترس کودک؛ چگونه ترس کودک خود را از بین ببریم؟

چگونه ترس کودک خود را از بین ببریم؟ ترس در کودکان مسئله‌ای عادی است البته در برخی موارد این ترس‌ها بیش ازحد معمول می‌شود. ترس‌های شبانه ف. ترس از پزشک، ترس از مدرسه و … ترس‌هایی است که کودکان درگیر آن‌ها هستند. والدین کودک نقش بسیار مهمی در از بین بردن ترس‌های او دارند. زمانی که پدر و مادر کودک این موضوع را به خوبی کنترل کنند، کودک می‌تواند به راحتی با مسئله‌ی ترس کنار بیاید.

راه های غلبه بر ترس از کوتاه کردن مو؛ چگونه بر فوبیای کوتاه کردن مو غلبه کنیم؟

چگونه بر ترس /فوبیای کوتاه کردن مو غلبه کنیم؟ فوبیای کوتاه کردن مو یا تانشرفوبیا اختلالی است که معمولا ریشه در تجربه‌های ناخوشایند دوران کودکی از رفتن به آرایشگاه دارد. با شناخت بهتر این فوبیا می‌توانیم به کسانی که از آن رنج می‌برند، در بهبود شرایط‌شان کمک کنیم. در این مطلب با ما همراه باشید تا پس از مقدمه‌ای کوتاه، اطلاعاتی دربارهٔ ترس از کوتاه کردن مو در اختیارتان قرار بدهیم و شما را با راهکار‌هایی آشنا کنیم که برای غلبه بر آن مؤثر هستند.
چگونه ترس از مدرسه را درمان کنیم؟

چگونه ترس از مدرسه را درمان کنیم؟

ترس از مدرسه یکی از اختلال‌های روانی شایع در دوران مدرسه است که در کودکان دبستانی بیشتر دیده می‌شود. بسیاری از كودكان هنگام جدا شدن از والدین ناراحت می‌شوند به‌خصوص در خانواده‌هایی كه حمایت افراطی از كودك انجام می‌شود. حمایت افراطی این پیام را به كودك می‌دهد: «محیط خطرناک است و تو ناتوانی!»