فرادید | مجله زندگی - خانواده

Faradeed

دوستان خیالی کودکان؛ چرا کودکان برای خود دوست خیالی می‌سازند؟

دوستان خیالی کودکان؛ چرا کودکان برای خود دوست خیالی می‌سازند؟

چرا کودکان برای خود دوست خیالی می‌سازند؟ تخیل و فانتزی برای کودکان نوپا و پیش‌دبستانی بسیار واقعی به‌نظر می‌رسد. ناتان بلوم، متخصص اطفال و مدیر بخش رشد و رفتار اطفال در بیمارستان کودکان فیلادلفیا می‌گوید: «کودکان به هر چیزی که تخیلی است، مانند پری ها، بابانوئل و هر شخصیت فانتزی دیگر، کاملا باور دارند و دوست خیالی یکی دیگر از باور‌های آنهاست.» ازآنجایی‌که کودکان در این دوره از زندگی خود معمولا با تجربه‌های جدیدی مانند آموزشِ رفتن به دست‌شویی یا رفتن به مهدکودک و پیش‌دبستانی روبه‌رو می‌شوند، در ذهن خود دوست‌های خیالی پرورش می‌دهند که از عهده‌ی اضطراب ناشی از اولین تجربه‌ها برآیند. همچنین آن‌ها با کمک این دوستان خیالی می‌توانند مهارت‌های اجتماعی خود را تمرین کنند.
راه‌های از بین بردن ترس کودک؛ چگونه ترس کودک خود را از بین ببریم؟

راه‌های از بین بردن ترس کودک؛ چگونه ترس کودک خود را از بین ببریم؟

چگونه ترس کودک خود را از بین ببریم؟ ترس در کودکان مسئله‌ای عادی است البته در برخی موارد این ترس‌ها بیش ازحد معمول می‌شود. ترس‌های شبانه ف. ترس از پزشک، ترس از مدرسه و … ترس‌هایی است که کودکان درگیر آن‌ها هستند. والدین کودک نقش بسیار مهمی در از بین بردن ترس‌های او دارند. زمانی که پدر و مادر کودک این موضوع را به خوبی کنترل کنند، کودک می‌تواند به راحتی با مسئله‌ی ترس کنار بیاید.
راه های غلبه بر ترس از کوتاه کردن مو؛ چگونه بر فوبیای کوتاه کردن مو غلبه کنیم؟

راه های غلبه بر ترس از کوتاه کردن مو؛ چگونه بر فوبیای کوتاه کردن مو غلبه کنیم؟

چگونه بر ترس /فوبیای کوتاه کردن مو غلبه کنیم؟ فوبیای کوتاه کردن مو یا تانشرفوبیا اختلالی است که معمولا ریشه در تجربه‌های ناخوشایند دوران کودکی از رفتن به آرایشگاه دارد. با شناخت بهتر این فوبیا می‌توانیم به کسانی که از آن رنج می‌برند، در بهبود شرایط‌شان کمک کنیم. در این مطلب با ما همراه باشید تا پس از مقدمه‌ای کوتاه، اطلاعاتی دربارهٔ ترس از کوتاه کردن مو در اختیارتان قرار بدهیم و شما را با راهکار‌هایی آشنا کنیم که برای غلبه بر آن مؤثر هستند.
چگونه ترس از مدرسه را درمان کنیم؟

چگونه ترس از مدرسه را درمان کنیم؟

ترس از مدرسه یکی از اختلال‌های روانی شایع در دوران مدرسه است که در کودکان دبستانی بیشتر دیده می‌شود. بسیاری از كودكان هنگام جدا شدن از والدین ناراحت می‌شوند به‌خصوص در خانواده‌هایی كه حمایت افراطی از كودك انجام می‌شود. حمایت افراطی این پیام را به كودك می‌دهد: «محیط خطرناک است و تو ناتوانی!»
چگونه الگوی خوبی باشیم؟

چگونه الگوی خوبی باشیم؟

آیا تاکنون با کسی که بسیار او را تحسین می‌کنید و برایش احترام قائلید کار کرده‌اید؟ شاید زیر نظر رهبر جذاب و خوش مشربی که همیشه در هنگام مواجهه با فشارهای شدید کاری خونسردی خود را حفظ می کند، کار کرده باشید. یا شاید یکی از کارمندان‌تان را که همیشه در هنگام برخورد با چالش‌های سخت و دشوار توانسته است به طور مؤثر کنترل شرایط را به دست بگیرد، تحسین کرده‌اید. همه‌ی ما احتمالا با این گونه افراد کار کرده‌ایم. اما آیا تاکنون در مورد کنش‌ها و رفتارهای خودتان هم فکر کرده‌اید؟ آیا الگوی خوبی برای افراد پیرامون‌تان هستید؟ آیا تاکنون در مورد کنش‌ها و رفتارهای خودتان هم فکر کرده‌اید؟ آیا الگوی خوبی برای افراد پیرامون‌تان هستید؟ در این مطلب از جعبه ابزار ذهنی مزایای الگوی خوب بودن را بررسی می‌کنیم و بر آنچه باید انجام دهید تا الگوی بهتری باشید -به ویژه برای اعضای کم تجربه‌تر گروه- تاکید می‌کنیم.
سندروم داون؛ چگونه باید از کودکان سندروم دان مراقبت کرد؟

سندروم داون؛ چگونه باید از کودکان سندروم دان مراقبت کرد؟

سندروم داون یه بیماری شایع ناشی از داشتن کپی‌های اضافه از کروموزوم شماره‌ی ۲۱ می‌باشد. این ژن‌ها در طول بارداری نوع رشد را تغییر می‌دهند و پس از تولد نیز اثرات آن همچنان ادامه دارد. هر کودک مبتلا به سندروم دان یک انسان منحصر به فرد است و تفاوت‌هایی در سلامتی و یادگیری او در این شرایط با سایرین وجود دارد. در نتیجه علاوه بر مراقبت‌های رایج از یک کودک نرمال، برای این کودکان مراقبت‌های خاصی نیاز است. برخی از این تفاوت‌ها در افراد مبتلا به سندروم داون مشترک و واضح است مانند ظاهر صورت. تغییرات دیگر کمتر شایع هستند و یا کمتر قابل مشاهده، اما همچنان باعث مشکلاتی می‌شوند و نیاز به درمان‌های خاصی دارند.
راهکارهایی برای مقابله با عوارض میانسالی؛ چگونه با عوارض میانسالی مقابله کنیم؟

راهکارهایی برای مقابله با عوارض میانسالی؛ چگونه با عوارض میانسالی مقابله کنیم؟

بحران میانسالی اغلب در سنین ۳۵ تا ۵۵ سالگی در بسیاری از زنان و مردان اتفاق می‌افتد و می‌تواند سبب شود فرد بخش قابل‌توجهی از پس‌انداز یا حقوق بازنشستگی‌اش را برای خرید چیزهایی صرف کند که دوره‌ی استفاده از آنها برای او گذشته است. مطالعات انجام‌ شده روی جمعیت میانسال کشور آمریکا نشان می‌دهد، بحران میانسالی فقط در ۱۰ درصد از افراد، نشانه‌های بارز دارد و قابل‌شناسایی است.
چگونه کودکان را به انجام تکالیف مدرسه تشویق کنیم؟

چگونه کودکان را به انجام تکالیف مدرسه تشویق کنیم؟

والدین سراسر دنیا عاشق یافتن فرمولی جادویی هستند که بتوانند کودکان شان را به انجام تکالیف مدرسه شان تشویق کنند. متاسفانه برای چنین چیزی، هیچ عصای جادویی وجود ندارد، اما چند روش برای تشویق کودکان به انجام دادن مرتب و منظم تکالیف مدرسه شان وجود دارد که در این مطلب به آن‌ها پرداخته شده است.
راه‌هایی برای سیاست داشتن؛ چگونه فردی با سیاست باشیم؟

راه‌هایی برای سیاست داشتن؛ چگونه فردی با سیاست باشیم؟

سیاست داشتن گاهی‌اوقات اینطور تلقی می‌شود که نظراتتان را ابراز نکنید به شکلی که دیگران را خوشنود نگه دارید. اما سیاست داشتن لزوماً به این معنا نیست که حرف‌هایتان را بر زبان نیاورید. سیاست داشتن یعنی اینکه قبل از حرف زدن یا انجام دادن کاری، موقعیت را ارزیابی کنید و هیچ وقت واکنش افراطی نشان ندهید. برای آن لازم است که توانایی تفسیر موضوعات را به دست آورید و بدانید که کی چه چیزی بگویید. بااینکه در بعضی موقعیت‌ها سیاست به خرج دادن کار سختی است، مخصوصاً در موقعیت‌هایی که تاثیر شخصی زیادی بر شما می‌گذارد یا درمورد موضوعی است که حس فوق‌العاده قوی‌ای نسبت به آن دارید. دانستن چند نکته مهم سیاست پیشه کردن در موقعیت‌های مختلف زندگی را برایتان راحت‌تر می‌کند.
طریقه خواندن نماز شب کوتاه؛ چگونه نماز شب بخوانیم؟

طریقه خواندن نماز شب کوتاه؛ چگونه نماز شب بخوانیم؟

نماز شب از نماز‌های مستحب می‌باشد که بر خواندن آن در اسلام بسیار تاکید شده است و بر پیامبر عظیم الشان واجب بوده است. این نماز یازده رکعتی به سه بخش تقسیم می‌شود. وقت نماز شب از نیمه شب شرعی تا اذان صبح می‌باشد، اما بهتر است نزدیک اذان صبح خوانده شود.
چگونه شاد باشیم؟ / چگونه شاد زندگی کنیم؟

چگونه شاد باشیم؟ / چگونه شاد زندگی کنیم؟

چگونه می توان شادتر بودن را در زندگی گسترش داد؟ زندگی بسیار طولانی نیست و مهم است که در مراحل مختلف زندگی سعی کنیم شاد باشیم و بخندیم. درحالی که برخی از عواملی که شادی را تحت تاثیر قرار می دهند خارج از کنترل ما هستند، برای مثال ژنتیک نقش مهمی در شرایط زندگی دارد اما قابل کنترل نیست. با این حال اقداماتی هستند که می تواند به شادتر بودن ما کمک کنند و اینکه یاد بگیریم چگونه شاد باشیم و بخندیم و شاد زندگی کنیم.
چرا در قرنطینه همه مردمِ جهان نان می‌پزند؟

چرا در قرنطینه همه مردمِ جهان نان می‌پزند؟

در قرنطینه و در دورانِ کرونا مردم در سراسر جهان بیش از پیش به فعالیتِ نان پختن می‌پردازند. آیا فقط ترس از کمبودِ مواد غذایی است که مردم را وادار کرده به شکلی دیوانه وار آرد و مخمر تهیه کنند. یا علت‌های دیگر در پسِ آن وجود دارد؟ «این کاری است که شما نه فقط برای خودتان بلکه برای دیگران انجامش می‌دهید. هر کسی دارد نان می‌پزد و تصاویرش را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارد؛ تصاویرِ نان و نه نان‌های واقعی است که با دیگران به اشتراک گذاشته می‌شود؛ نان به شکلی نمادین با دیگران قسمت می‌شود.»
چگونه در روزهای قرنطینه خودمان را سرگرم کنیم؟

چگونه در روزهای قرنطینه خودمان را سرگرم کنیم؟

روزها طولانی تر از همیشه می گذرند چون خیلی از ما به خاطر شیوع ویروس کرونا در خانه قرنطینه هستیم. حتی اگر هم قرنطینه کامل نباشیم، احتمالا یا ساعات کاریمان کمتر شده است و یا مرخصی گرفته ایم و چند روزی است که سر کار نمی رویم. اما این مرخصی با مرخصی های همیشگی فرق دارد چون در آن نه امکان سفر و گردش وجود دارد، نه کافه نشینی و نه حتی یک دور همی دوستانه مثل همه هفته های دیگر. ویروس کرونا شوخی ندارد و حالا همه ما باید با رعایت اصول بهداشتی در خانه بمانیم تا موج شیوع رد شود. این یعنی سر رفتن حوصله و کلافگی؛ به ویژه برای کسانی که کار می کردند و زندگی بیرون از خانه ی فعالی داشتند. در این روزها در این قرنطینه خانگی چطور سر خودمان را گرم کنیم و برای سالم ماندن (به ویژه از نظر روحی) چه کارهایی بکنیم؟
پیام تبریک روز پدر و مرد؛ جملات کوتاه، متن ادبی و پیام تبریک زیبا برای روز پدر  و روز مرد

پیام تبریک روز پدر و مرد؛ جملات کوتاه، متن ادبی و پیام تبریک زیبا برای روز پدر و روز مرد

روز پدر و روز مرد که متعلق به پدران و مردان ایران زمین است، اهمیت ویژه ای دارد و همه ما می‌کوشیم تا در این روز با پیام، متن و جمله‌ای پیام قدردانی خود را به پدران و مردان این سرزمین منتقل کنیم و بگوییم که ما این روز را فراموش نکرده ایم و فراموش هم نخواهیم کرد.
پیام تبریک تولد؛ پیام و اس ام اس تولد برای دوست، خواهر، برادر و همسر

پیام تبریک تولد؛ پیام و اس ام اس تولد برای دوست، خواهر، برادر و همسر

اگر قصد دارید تولد یکی از عزیزانان و دوستانتان را تبریک بگویید و به دنبال جدید ترین اس ام اس تبریک تولد هستید، این مطلب را از دست ندهید. ما در این جا سعی کرده ایم مجموعه ای از "اس ام اس و پیام تبریک تولد را دراختیار شما همراهان همیشگی قرار دهیم. با ما همراه شده و بهترین اس ام اس ها وپیام های تبریک تولد را برای دوست، خواهر، برادر و همسر خود بفرستید.