فرادید | سینما - نقد و بررسی

Faradeed | فرادید اخبار

خشونت؛ عامل جذابيت در نمایش خانگی؟!

خشونت؛ عامل جذابيت در نمایش خانگی؟!

در سریال‌هایی که این روز‌ها در نمایش خانگی پخش می‌شود، خشونت عاملی برای ایجاد جذابیت شده است. این در حالی است که در جامعه ما این اتفاقات خشن به این شکل و به این شدت نیست.
ساختن فیلمِ بد، جرم است؟
نگاهي «دیدن این فیلم جرم است» ساخته محمدرضا زهتابچیان

ساختن فیلمِ بد، جرم است؟

دیدن این فیلم... یک شکست محسوب می‌شود و مانند هر شکستی این حسرت را بر دل می‌گذارد که شاید اگر موفق می‌شد، تصور ما از دوگانه اخلاقی مطرح را عمیق‌تر می‌کرد.
سریال نون. خ و نوآوری در خنده

سریال نون. خ و نوآوری در خنده

شاید هیچ سریال و حتی فیلم سینمایی به خوبی و جذابیت سریال نون خ با جشنواره و داوری در جشنواره‌ها نتوانسته شوخی کند حتی شوخی با برنامه هفت و مسعود فراستی.
زالاوا فیلمی متوسط، اما جسورانه

زالاوا فیلمی متوسط، اما جسورانه

زالاوا سینمای ژانر وحشت نیست، اگر کل اثر را به صورتی یک اُبژه میدانی فرض کنیم، سبک وحشت در بدنه اُبژه مفروض کمترین رسوخ را دارد و در خوش‌بینانه‌ترین حالت می‌توان آن را به صورت پوستی نازک برای فیلم درنظر گرفت.
فیلم ابلق؛ زن را نادیده می‌گیرد؟!

فیلم ابلق؛ زن را نادیده می‌گیرد؟!

هر چند زن ابلق دلایل خودش را برای سخن نگفتن دارد، اما از منظر جامعه شناختی، به دلایل فرهنگی و اجتماعی منطقه حاشیه‌ای مرتبط است که فقر اقتصادی و فرهنگی بیداد می‌کند، فقری که در آن بافت و محیط اجتناب ناپذیر است،
همه چیز درباره سریال دادستان

همه چیز درباره سریال دادستان

فیلمنامه سریال دادستان که فضایی پلیسی و معمایی دارد در ۱۷ قسمت و با محوریت عدالت خواهی و فساد ستیزی ساخته شده است. سیدجواد هاشمی، هومن برق‌نورد، برزو ارجمند، بهنوش بختیاری و سحر قریشی از بازیگران اصلی این سریال هستند.

همه چیز درباره سریال هم بازی؛ سریال نوروزی شبکه دو

سریال هم بازی برای نوروز ۱۴۰۰ تهیه و آماده می‌شود و بازیگران مطرحی همچون دیبا زاهدی و کامران تفتی در آن بازی می‌کنند. داستان «هم بازی» زندگی و روابط اجتماعی چندین جوان روایت می‌کند و به هویت نگاه ویژه دارد. همچنین این سریال فضای شاد، ملودرام و عاشقانه‌ای را برای بینندگان به تصویر می‌کشد.
فیلم دختر لر؛ اولین فیلم ناطق ایرانی

فیلم دختر لر؛ اولین فیلم ناطق ایرانی

خصوصا درباره بانوان سینماگر، فیلم «دختر لر» به دلیل حضور اولین هنرپیشه زن ایرانی، زنده‌یاد روح‌انگیز سامی‌نژاد، اهمیت مضاعف می‌یابد که حضور او را در این فیلم باید به‌مثابه یک حرکت مترقی جهت بازشدن پای بازیگران زن به فیلم‌های ایرانی دانست که در ادامه خواهم گفت که چگونه رنج این حضور را هم کشید.