فرادید | سینما - نقد و بررسی
آخرین پیش‌بینی از برندگان اسکار ۲۰۱۹
شمارش معکوس برای مهم‌ترین رویداد سینمایی جهان
اگر به این اصل توجه کنیم باید شانسی هم برای دو فیلم سیاسی اسکار امسال یعنی «معاون» و «بلک کلنزمن» در نظر بگیریم. «معاون» به کارگردانی آدام مک‌کی که تکلیفش مشخص است و زندگی دیک چنی معروف را به تصویر می‌کشد در سوی دیگر، اما «بلک کلنزمن» قرار دارد که به کارگردانی اسپایک لی به موضوع داغ نژادپرستی می‌پردازد. موضوعی داغ که برخی حتی حاضرند برای جلب توجه از آن سوءاستفاده کنند!
نقدی بر فیلم «ناگهان درخت» اثر «صفی یزدانیان»
فتح باب
فیلم از کودکی مرد می‌آغازد: از رفتارها، دل‌بستگی‌ها، ترس‌ها و دغدغه‌های کودکانه‌اش و این روندِ «ژان پیر ژونه» وار، بیننده را به فضایی «بازی‌گوش» هدایت می‌کند
چه فیلم‌هایی در نوروز ۹۸ به فهرست اکران سینما‌ها راه پیدا می‌کنند؟
نیمی کمدی، نیمی تراژدی
فیلم‌هایی نظیر متری شیش و نیم، شبی که ماه کامل شد، ماجرای نیمروز ۲ رد خون، ژن خوک، زندانی‌ها و چهار انگشت. ظاهرا این فیلم‌ها در فهرست اولویت‌های نمایش نوروزی هستند و باید منتظر ماند و دید کدام روی پرده به نمایش درمی‌آیند.
ه باور این بازیگر پیشکسوت بخشی که زنان کارگردان تئاتر گاهی در آن دچار مشکل می‌شوند، بیش از آنکه بخش فنی باشد، در زمینه مذاکره و تدارک عوامل است. او می‌گوید: برای جذب عوامل از بازیگران گرفته تا سایر عوامل، به نظرم می‌رسد که آقایان کارشان را راحت‌تر پیش می‌برند. دلیل آن شاید این است که آزادی عمل آقایان در این بخش بیشتر است وگرنه به لحاظ توانایی‌های فنی و هنری زنان تئاتر توانسته‌اند خودشان را به اثبات برسانند.
جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر
«اگرچه شما آماده هستید که یک نمایش را ببینید، ولی متأسفانه باید به شما اعلام کنم که درواقع سوآرم محصول پژوهش و تحقیقات علمی است. متد ما ترکیبی از علم و هنر است».
رکورد نیم‌میلیاردی
فیلم تازه محسن امیریوسفی با اقبال مخاطبان روبه‌رو شد
قصه فیلم «آشغال‌های دوست‌داشتنی» در روز‌های بعد از انتخابات سال ۱۳۸۸ می‌گذرد و در طول این شش سال بار‌ها درباره آن در سایت‌های سینمایی مطالبی نوشته شده است. البته قصه فیلم هم چنان نیست که با معرفی کردنش لو برود.
چگونه فرهادی ابهام اخلاقی را به شکل هنری بیان می‌کند؟
بخش‌هایی از مقاله نیویورک‌تایمز درباره کارگردان مطرح ایران
ظاهرا تقدیر به سراغمان آمده بود. افسر برای گرفتن دستورالعمل یا احتمالا فراخوان نیرو‌های کمکی! بیسیم زد. وقتی معلوم شد قدرت مأمور قانون کاملا بر ما تحمیل شده (یا به عبارتی قرار نیست به این زودی‌ها از آنجا برویم)، فرهادی از موقعیت استفاده کرد و همان کاری که معمولا در روز‌های ملاقاتمان می‌کرد را انجام داد؛ از ماشین بیرون رفت تا سیگارش را بکشد.
کوارون که «روما» را با مشارکت شرکت نت فلیکس ساخته، پریشب نه تنها «بافتا»‌ی بهترین فیلم سال را به دست آورد، بلکه جایزه بهترین کارگردانی را نیز مال خود کرد.
نگاه شوخ‌وشنگ و هزل گونه اصلانی، فیلم را به مسیر دیگری می‌برد و از دل فضای چرک و کثیف و متعفن اثرش، لحظات خنده‌دار و مفرحی را خلق می‌کند.
موفق‏‌ترین سریال سال ۲۰۱۸ بریتانیا یک اثر سیاسی است
«بادیگارد» ساخته‏‌ی جد مرکوریو که به نوشتن پلات ‏های دقیق و پر تنش شهرت دارد، در همان ابتدای کار قلابش را به درستی گیر می‏ اندازد و مسیرش را آغاز می ‏‏کند و بیش از شش ساعت اکشن میخکوب ‏کننده و گره ‏های داستانی پیچیده‏‌ی آن پس از آنکه به سرانجام می ‏رسند، ثابت می ‏کند که ارزش تماشا کردن داشته است.
نگاهی به فصل سوم سریال کارآگاه حقیقی
برخاسته از خاکستر
از منظر بصری، فصل سوم کارآگاه حقیقی به اندازه‏‌ی فصل اول نوآوری و جذابیت ندارد و آسمان سرد و خاکستری شهر اوزارک با غروب‏‌های تابستانی لوئیزانای فصل یک کاملا متفاوت است. اما روایت پیزولاتو در فصل سوم به همان اندازه پیچیده و تاثیرگذار است.
جیرانی فقط خواسته تکنیکش را به رخ بکشد و آنرا منحصر به فرد کند، بدون توجه به این واقعیت که این تکنیک در نهایت باید به فرم برسد تا سینما شود.
فیلم «جان‌دار» تلفیقی است از دو اثر اصغر فرهادی: «شهر زیبا» و «جدایی»، که این بار با بازیگران و پیچ و خم‌های بیشتری در فیلم مواجهیم.
۵ قهرمان به یاد ماندنی سینمای ایران
سینمای ایران در سال‌های اخیر چه کاراکتر‌های ماندگاری خلق کرده است؟
تحول شخصیت پرویز در طول فیلم و تبدیل او از یک آدم بی‌آزار به موجودی به شدت خطرناک و جسور، تماشاگر را در جای خود میخکوب می‌کند. در ابتدا، تماشاگر شاید حتی برای پرویز دل بسوزاند، اما به مرور زمان، این دلسوزی، جای خود را به وحشت می‌دهد.
چطور توقع داریم مخاطب بلیت بخرد و فیلمی همچون «پالتو شتری» را در سینما ببیند؟ در حالیکه با ملغمه‌های تکه پاره کارگردانی روبرو می‌شود که همچون محسن مخملباف قصد دارد در یک ساعت و نیم همه حرف‌هایش را بزند.
    صفحه  از ۷۱
نگاه ویژه

پوران، مهربان بود

دکتر ناصر فکوهی
پرطرفدار