فرادید | سینما - نقد و بررسی
خانم یایا؛ فیلمی که هیچکس دوست ندارد
پس از چندی که رفتار‌های غیرعادی‌شان نسبت به زیبارویی عیان شد و لحظات کمیکی که از موقعیت معکوس؛ فرار مرد‌های ایرانی از دست زن تایلندی - به تفصیل- منتقل شد، دوسوم باقی‌مانده که تکرار همان چیزهاست، دیگر توان جلب توجه نداشته و چیزی جز رخوت به همراه نمی‌آورد.
قسمت درام سریال از آنجا شروع می‌شود که ارسلان میرزا شیفته دختری به نام فخرالزمان با بازی مریم مومن می‌شود و برای به دست آوردن او دست به هر کاری می زند.
سوپرمن ۴۰ ساله شد
فرد انتخابی مردانی که ساخت و توزیع سوپرمن را به سال ۱۹۷۸ برعهده داشتند، برای ایفای نقش اصلی جوانک چهارشانه ورزشکارمآبی بود که کریستوفر ریو نام داشت و به‌رغم لاغری اولیه‌اش آن قدر در کارش موفق نشان داد که گرفتن لباس مرد اول کریپتون (سیاره‌ای که سوپرمن از آن می‌آید) از او تا پایان فیلم پنجم میسر نشد و ریو فقط زمانی از صحنه خارج شد که در یک واقعه سقوط از روی اسب هنگام سوارکاری تفریحی‌اش، از ناحیه کمر فلج و محکوم به زندگی روی صندلی چرخدار شد.
«بانوی عمارت» که به‌لحاظ سرمایه‌گذاری سیما یک اثر فاخر تلویزیونی محسوب نمی‌شود سعی کرده با غنی کردن درام خود، بینندگانش را پای گیرنده‌ها نگاه دارد. تا زمان نگارش یادداشت که مجموعه به نیمه رسیده صرف نظر از زیاده گویی‌ها که متأسفانه بنا به قرارداد‌های دقیقه محور تهیه کننگان با سیما، انگار گریز چندانی از آن‌ها نیست شاهد گره افکنی و گره گشایی‌های قابل قبولی بوده‌ایم.
آیا بهنوش طباطبایی ازدواج مجدد کرده است؟
بهنوش طباطبایی یکی از بازیگران مطرح سینما و تلویزیون است که در سال‌های گذشته کم و بیش با حاشیه‌های مربوط به زندگی خصوصی اش، درگیر بوده است. این بار هم پست جدید اینستاگرامی این بازیگر، حاشیه‌ای جدید درست کرده است.
نگاهی به برنامه جدید تلوزیون به نام تب تاب
درباره برنامه «تب تاب» که اولین قسمت آن چهارشنبه هفته پیش روی آنتن رفت و تنها تفاوت اصلی‌اش با دیگر تاک شو‌ها قرار گرفتن مجری و مهمان در ارتفاع پنج متری است!
درخت گلابی وحشی؛ فیلمی آشنا برای خستگی‌های ایرانی
درباره آخرین ساخته فیلمساز مطرح ترک نوری بیلگه جیلان
سینمای نوری بیلگه جِیلان آشناست. خیلی هم آشناست. آن‌قدری که تک تک سکانس‌هایش می‌توانند برای‌مان یادآور آثار سینمای خودمان باشند؛ کم و بیش و البته به صورت تکی... می‌دانیم که در یک نگاه کلی هیچ فیلم ایرانی تا به امروز این‌قدر جرات به خود نشان نداده است که از این تک‌موقعیت‌های پرحرف و طولانی به یک روندِ پرسه‌زنانه رسد و به خلق یک فیلم پرحرف و طولانی روی آورد.
فیلم هندی و هرمز؛ سوژه خوب، روایت عجیب
از حس و حال ابتدایی فیلم پیداست دو کودک داستان تمایلی به ازدواج با یکدیگر ندارند و چه بسا از کنار هم قرار گرفتن خجالت هم می‌کشند. رفته‌رفته و در ادامه فیلم یخ رابطه هندی و هرمز (دو کودک داستان) باز می‌شود. آن‌ها با هم حرف می‌زنند، می‌خندند و در صحنه‌هایی برحسب همان اقتضائات کودکی سر مشکلات با هم گلاویز شده و همدیگر را هم می‌زنند. از این حیث فیلم پر است از لحظات کودکانه و معصومانه که بیشتر از یک رابطه عاشقانه به سادگی دنیای کودکانه پهلو می‌زند
چهار دلیل که نشان می‌دهد «خندوانه» از خلاقیت فاصله گرفته است
نیما و جناب‌خان همواره حکم نجات‌دهنده را برای خندوانه دارند. آن‌ها در بزنگاه‌های مختلف از راه رسیده‌اند و باعث بقای خندوانه‌ای‌ها در دل مردم شده‌اند. دوست نداریم از ترکیب «تکراری» برای جناب‌خان استفاده کنم، اما ناچارم که بگویم جناب‌خان تکراری شده است. او هیچ تفاوت و تازگی‌ای نسبت به فصل‌های قبلی ندارد اگرچه همچنان برگ برنده خندوانه است. خندوانه‌ای‌ها اگر جناب‌خان را یک‌بار رِفرش نکنند، بی‌شک با انرژی منفی مخاطبان روبه‌رو خواهند شد.
جنگ سرد؛ حکایت هزارویک شب عشقِ سال‌های جنگ
نگاهی به فیلم جنگ سرد
اولین سکانسی که تعلیق هیجان عشق سال‌های جنگ را رقم می‌زند به یاد بیاوریم؛ جایی که در آن، زولا در آغاز مرحله هنرجویی خود و در برابر استاد آواز و موسیقی (ویکتور) ایستاده، می‌پرسد: «به سبب استعدادم شیفته من شده‌ای یا کلا....» استاد هنگام تمرین با شاگرد، با نگاه نیمه‌گذرای عشق به احساس و لطافت صدای شاگردش، کنجکاوی مخاطب در برابر پرسش زولا را برای ادامه پیرنگ فیلم و تعلیق آن، تحریک می‌کند که در واقع این سکانس به طرز شگفت‌انگیزی به سکانس بعدی بُرش می‌خورد
در قسمت هشتم سریال ممنوعه چه اتفاقی می‌افتد؟
در این هفته قسمت هشتم سریال ممنوعه نیز منتشر شد. سریالی که در اول کار بعد از انتشار چند قسمت با توقیف روبرو شد حالا بعد از پخش مجدد پرمخاطب شده است.
مراسم تشییع پیکر پیام صابری آغاز شد. پیکر مرحوم پیام صابری از مقابل خانه سینما به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا تشییع می‌شود.
رالف اینترنت را خرد می‌کند؛ دنیای راه گم کرده ارتباطات
کارتون موفق و تازه‌ای از کمپانی والت دیسنی
تنوع روابط و افرادی که می‌کوشند قهرمانان این قصه کارتونی را به سایت‌های خود یا سایر پایگاه‌های اطلاع‌رسانی دلخواه خویش بکشانند، سبب شده «رالف اینترنت را خرد می‌کند» تبدیل به نمادی از فیلم‌های روز شود که در آن پدیده ارتباطات مدرن به شکل منفی، ولی واقع‌بینانه‌ای به بوته نقد گذاشته می‌شود.
بانوی عمارت از همان ابتدا با حواشی پرتعدادی مواجه است. بعد از ماجرای ترانه تیتراژ سریال که پای محسن چاوشی را به حواشی باز کرد، یکی از بازیگران فرعی سریال هم حاشیه ساخت تا در دو هفته ابتدایی شمار حواشی سریال به دو برسد که کم نیست. این حاشیه زمانی شکل گرفت که محمدعباس‌زاده معروف به آق کوچولو هنرمند کاشانی همزمان با پخش سریال از عدم دریافت دومیلیون تومان از حق‌الزحمه خود نوشت که این برای سریالی ویژه اتفاق خوبی نمی‌تواند باشد.
چطور خانم یایا، پتانسیل کاهانی را آتش زد؟!
کاهانی همه اسباب ساختن یک فیلم اصطلاحا «بترکان» را کنار هم جمع کرده. دو بازیگر کاملا پولساز، حضور در یک مکان قلقلک‌دهنده به نام پاتایا، استفاده از یک بازیگر تایلندی جذاب و البته خود کاهانی به عنوان کسی که ثابت کرده هم قصه تعریف کردن بلد است هم خنداندن. کاهانی می‌توانست خیلی راحت، خانم یایا را ببرد جزو پنج فیلم پرفروش. اما همان‌طور که بالاتر هم گفتم تمام اثر، حتی اتفاقات پیرامونی و حواشی‌اش هم جزیی از فرم فیلم به حساب می‌آید. برخورد کاهانی با پتانسیل فیلمش بسیار شبیه برخورد شخصیت‌های اثرش با خانم یایاست.
    صفحه  از ۶۱
پرطرفدار