فرادید | علم و تکنولوژی - انسان

Faradeed | فرادید اخبار

چرا وقتی به ما خوش می‌گذرد، جیغ می‌کشیم؟

جیغ کشیدن به طور مشخص نوعی نغمه‌سرایی است. ویژگی‌های دقیق صوتی دارد. از سه‌چهارم ثانیه تا یک ثانیه و نیم. خیلی بلند شروع می‌شود و با تمام توان و بلندی ادامه پیدا می‌کند.
از تاریخچه بدن انسان چه می‌دانید؟!

از تاریخچه بدن انسان چه می‌دانید؟!

درواقع موجودى که صحبت کند یا دهان داشته باشد یا حتى سر داشته باشد براى بیشتر این مدت وجود نداشته است. حتى بدتر از آن، جانورانى که در آن موقع وجود داشتند، مدت‌زمانى طولانى است که مرده و دفن شده‌اند و بدن آن‌ها به‌ندرت باقى مانده است.
بررسی ارتباط اختلال هورمونی و سرطان با مایکروویو
وقتش رسیده مایکروویو‌ها را خاموش کنیم؟

بررسی ارتباط اختلال هورمونی و سرطان با مایکروویو

«در دمای ۱۰۰‌درجه مایکروویو، انرژی کافی برای تغییر دادن پیوند‌های خودکارِ بین مولکولی تولید می شود تا مولکول‌هایی با انرژی بالاتر که می‌توانند با دی‌ان‌ای واکنش نشان دهند و منجر به جهش شوند، تولید شود. اگر جهش‌ها زیاد شوند می‌توانند سرطان تولید کنند.»

ابزار جدید تصویربرداری؛ در مغز کاشته می‌شود

با وجود این، فناوری‌های موجود برای تصویربرداری از سیگنال‌های نور مغز، با مشکلاتی در اندازه، سرعت تصویربرداری یا کنتراست همراه هستند که کاربرد آن‌ها را در حوزه علوم اعصاب محدود می‌کند.

ایجاد جنین ترکیبی انسان و میمون در آزمایشگاه

برای تولید جنین ترکیبی انسان و میمون سلول‌های بنیادی انسان به جنین میمون وارد شده است. در صورت موفقیت بیشتر در این زمینه، احتمال ایجاد اعضای بدن انسان در حیواناتی مانند میمون و خوک بیشتر می‌شود.

آیا رشد مجدد دندان‌های دائمی امکان پذیر است؟

از دست دادن دندان یک مشکل بزرگ برای افراد بزرگسال است و در حال حاضر راه حل‌های این مشکل استفاده از دندان مصنوعی و ایمپلنت است. اخیرا محققان دانشگاه کیوتو و دانشگاه فوکوئی ژاپن به نتایجی دست یافته‌اند که می‌تواند رشد مجدد دندان‌ها را امکان پذیر کند.
آیا انسان‌ها «زهرآگین» خواهند شد؟

آیا انسان‌ها «زهرآگین» خواهند شد؟

این نخستین‌بار است که پژوهش‌ها این نظریه که غدد زهر از غدد بزاقی اولیه تکامل یافته‌اند را با شواهد تأیید می‌کند. «اگر چنین باشد آن‌وقت ایده انسان‌های سمی (در روان‌شناسی) به تحقق می‌پیوندد.»
چرا مغز انسان تا این حد بزرگ است؟
کشف جدید دانشمندان

چرا مغز انسان تا این حد بزرگ است؟

آزمایش‌های انجام شده روی ارگانوئید‌های مغزی نشان داده است که یک سوئیچ مولکولی که تا کنون ناشناخته مانده بود رشد مغز را کنترل می‌کند و باعث می‌شود مغز انسان سه برابر بزرگتر از مغز میمون‌های بزرگ شود.

جلوگیری از گرمایش زمین با پخش آهک در لایه‌ای از اتمسفر زمین؟

در ژانویه سال جاری اعلام شد که پژوهشگران دانشگاه هاروارد قصد دارند، برای جلوگیری از تابش بخشی از نور مستقیم خورشید نخستین آزمایش خود را انجام دهند. برای این منظور بالونی در سوئد به آسمان فرستاده می‌شود تا در ارتفاع ۲۰ کیلومتری ذره‌های آهک را در استراتوسفر پخش کند.

تولد دوقلو‌ها در جهان بيشتر شده است

در حال حاضر آفریقا و آسیا بالاترین آمار دوقلو‌ها را دارند و ۸۰ درصد کل دوقلو‌های جهان در این دو قاره به دنیا می‌آیند که در آسیا این می‌تواند به دلیلی افزایش جمعیت هم باشد.
مرگ چگونه تجربه‌ای است؟

مرگ چگونه تجربه‌ای است؟

شاید تنها گزاره‌ای که در باب مرگ بر سر آن اجماع نسبی وجود دارد، این باشد که مرگ یک نقطه نیست، یک فرایند است و اتفاق عجیبی که در جریان این فرایند می‌افتد، مرگ نیست و حیات است.

اثر نوع شخصیت در خطر مرگ زودرس

به گفته محققان در افرادی که از نظر ویژگی وظیفه‌شناسی ضعیف‌تر هستند (تمایل به مسئولیت‌پذیری، سازماندهی و توانایی خودکنترلی ندارند) خطر مرگ زودرس ۴۰ درصد بیشتر از کسانی است که وظیفه‌شناس‌تر هستند.