فرادید | علم و تکنولوژی - انسان

Faradeed | فرادید اخبار

اثر نوع شخصیت در خطر مرگ زودرس

به گفته محققان در افرادی که از نظر ویژگی وظیفه‌شناسی ضعیف‌تر هستند (تمایل به مسئولیت‌پذیری، سازماندهی و توانایی خودکنترلی ندارند) خطر مرگ زودرس ۴۰ درصد بیشتر از کسانی است که وظیفه‌شناس‌تر هستند.

اثر تغییرات جوی بر خلق و خوی انسان

پژوهش‌های انجام شده نشان می‌دهد که شرایط سخت اقلیمی احساس رفاه انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و شرایط آب و هوایی، دمای هوا، طوفان و... تاثیر مستقیمی بر احساس فیزیکی و روانی انسان دارد.

تولید مغز اجداد انسان در آزمایشگاه

انسان‌ها بیش از هرگونه‌ی دیگری با نئاندرتال‌ها (Neanderthals) و دنیسووان‌ها (Denisovans) ارتباط ژنتیکی دارند و هنوز هم می‌توان ۴۰ درصد ژنوم نئاندرتال‌ها را در انسان‌های امروزی پیدا کرد. اما محققان برای مطالعه‌ی مغز این گونه‌های باستانی ابزار محدودی در اختیار دارند.
تغییر شخصیت افراد با اپلیکیشن PEACH

تغییر شخصیت افراد با اپلیکیشن PEACH

برنامه PEACH همچنین شامل ژورنالینگ دیجیتال، یادآوری اهداف فردی، کلیپ‌های ویدئویی و بخشی برای دیدن نتایج تلاش‌های فردی و میزان پیشرفت است.

اوج کارایی مغز در چه سنی است؟

یافته‌ها نشان می‌داد کارایی مغزی اغلب ورزشکاران تا سن ۲۰ سالگی به سرعت رشد می‌کند، سپس روند رشد آهسته می‌شود تا سرانجام در ۳۵ سالگی به اوج کارآیی می‌رسد.
انسان از چه زمانی صاحب انگشت شست شد؟

انسان از چه زمانی صاحب انگشت شست شد؟

استرالوپیتیسین‌ها از چالاکیِ دست برخوردار بودند، اما شست‌های آن‌ها به نیرومندیِ شست دستِ انسان‌های مدرن نبوده و شستِ دست نیرومند از ۲‌میلیون سال قبل در انسان امروزی پدیدار شده است.
تعداد سلول‌های عصبی مغز از ستاره‌های کهکشان بیشتر است

تعداد سلول‌های عصبی مغز از ستاره‌های کهکشان بیشتر است

اکنون می‌دانیم سلول‌های عصبی مدام در طول زندگی و حتی در بزرگسالی ساخته می‌شوند. درک بهتری از همدلی، مراکز بسیار مهم زبان‌آموری در مغز، سازوکار‌های عواطف در مغز و مدار‌های عصبی بینایی و تفسیر دنیای اطراف پیدا کرده‌ایم.
خورشید مصنوعی کره جنوبی، داغ‌تر از ستارگان

خورشید مصنوعی کره جنوبی، داغ‌تر از ستارگان

سی وو یون از مرکز تحقیقات پیشرفته توکامک کره جنوبی در سخنانی می‌گوید: «فناوری‌های مورد نیاز برای نگه داشتن طولانی پلاسما در دمای بالای ۱۰۰ میلیون درجه، کلید تحقق انرژی همجوشی است.
کتاب ایلان ماسک؛ تسلا؛ اسپیس ایکس و فتح آینده‌ای رویایی

کتاب ایلان ماسک؛ تسلا؛ اسپیس ایکس و فتح آینده‌ای رویایی

با مطالعه این کتاب متوجه می‌شوید که ایلان ماسک فعالیت خود را از کجا شروع کرده و چه مسیری را پیموده است تا خودرو‌های برقی اش در بزرگرا‌ها خودنمایی کنند، سفینه هایش راهی ایستگاه فضایی شوند و چگونه می‌خواهد مریخ را به خانه دوم بشر تبدیل کند. اکنون کامل‌ترین زندگی نامه این نابغه بزرگ در اختیار شماست
چرا حشره نخوریم؟ کرم مزه آجیل می‌دهد

چرا حشره نخوریم؟ کرم مزه آجیل می‌دهد

تولید گوشت قرمز به ویژه آلاینده است. دلیل اصلی این امر آن است که گاو و گوسفند «نشخوارکننده» هستند. این بدان معنی است که هنگام هضم غذا مقادیر زیادی گاز متان که یک گاز گلخانه‌ای است، تولید می‌کنند.

تشخیص هویت با مدل راه‌رفتن

این یعنی مدل راه رفتن مانند چیزی مثل اثر انگشت یا شبکیۀ چشم عمل می‌کند. محققان نشان دادند که با تحلیل مدل راه رفتن می‌توانند جنسیت و سن را نیز تشخیص دهند. استخوان‌بندی زنان و مردان و همچنین سن افراد، مدل‌های راه رفتن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
بیماری مرموز؛ شنیدن رنگ‌ها و چشیدن کلمات

بیماری مرموز؛ شنیدن رنگ‌ها و چشیدن کلمات

اینکه دقیقاً بعضی افراد حس بویایی یا چشایی را چگونه حس می‌کنند هنوز کاملاً مشخص نیست. هیچ آزمایش استاندارد طلا یی برای تشخیص وضعیت وجود ندارد، مسئله‌ای که این بیماری را مرموزتر می‌کند.