Faradeed | فرادید اخبار

ضربان قلب درک افراد را از زمان شکل می‌دهد

برای روشن کردن نحوه‌ی تجربه‌ی زمان، این مطالعه‌ی جدید با تمرکز بر نوسانات طبیعی ضربان قلب، به دنبال کشف ارتباط میان درک زمان و ریتم‌های بدنی بود. در حالی که آهنگ کلی قلب ثابت به نظر می‌رسد، هر ضربان قلب واحد می‌تواند از قبلی کوتاه‌تر یا طولانی‌تر باشد.
پژوهشگران دانشگاه وین بررسی کردند

آیا افسانه موتسارت واقعیت دارد؟

ولفگانگ آمادئوس موتسارت، سونات خود را در سال ۱۷۸۱ زمانی که ۲۵ ساله بود نوشت. این قطعه دارای سه بخش است و پژوهشگران روی اولین بخش از این سونات تمرکز کرده‌اند و ادعا می‌شود که خواص شگفت‌انگیزی دارد.

۸ راز مهیج درباره بدن انسان که احتمالاً نشنیده اید

اگر برایتان پیش آمده بوی به خصوصی شما را به گذشته پرتاب کند، دچار توهم نشده بودید. در حقیقت، ما به دلیل آناتومی مغزمان می‌توانیم رایحه‌ها را به خوبی به خاطر بسپاریم. بوی پخش شده ابتدا توسط پیاز بویایی مورد پردازش قرار می‌گیرد که یک سر آن درون بینی است و سر دیگر آن در قسمتی از مغز که مسئولیت احساسات و خاطرات را برعهده دارد.

چرا موی فِر داریم؟

دانشمندان هنوز علت واقعی این موضوع را نمی‌دانند، اما شواهد جدید نشان می‌دهند که موهای سرمان، تکامل یافته‌اند تا به ما کمک کنند تا خنک بمانیم!

کشف ماکسیمم عمر میانگین برای انسان

افراد کمی هستند که بالاتر از این سن عمر می‌کنند. ژان لوئیز کالمان، زن فرانسوی که ۱۲۲ سال زندگی کرد؛ دارنده رکورد جهانی پیرترین فردی است که تا به حال زندگی کرده وی در سال ۱۸۷۵ به دنیا آمد و در سال ۱۹۹۷ درگذشت.

زندگی هلن کلر، دختری که در سیاهی مطلق به‌دنبال نور بود

هلن آدامز کلر نمونه‌ای قدرتمند از فردی نابینا و ناشنوا بود که در طول زندگی چشمگیر خود توسط عزم، سخت‌کوشی و تخیلش توانست بر سختی‌ها پیروز شود. او با غلبه بر شرایط سخت و با پشتکار فراوان، به یک نویسنده، فعال حقوق بشر و فردی مشهور و جهانی تبدیل شد.
یک معمای ۳ میلیون ساله؛ چه کسی این ابزار‌ها را ساخته است؟

یک معمای ۳ میلیون ساله؛ چه کسی این ابزار‌ها را ساخته است؟

ابزار‌های سنگی سه میلیون‌ساله را چه کسی ساخته است؟ اجداد ما یا نوع دیگری از نخستی‌ها به اسم پارانتروپوس؟ کشف یک جفت دندان پارانتروپوس در کنار این ابزارها، این پرسش را به یک ماجرای کارآگاهی سه میلیون ساله تبدیل کرده است!

بیماری که با چشم خود موسیقی می‌سازد

در سال ۲۰۱۸، «جردن وستون» از شهر ایپسیلانتی در میشیگان، متوجه یک کشش ناگهانی در بازوی چپ خود شد. بازوی وی در طول تمرین سریع‌تر خسته می‌شد و در نهایت در اواخر همان سال تشخیص داده شد که وستون مبتلا به اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) است.