فرادید | علم و تکنولوژی - انسان

Faradeed

"ریش" از استخوان فک محافظت می‌کند؟!

محققان با استناد به نظریه چارلز داروین مبنی بر این که یال شیر از صورت این حیوان حفاظت می‌کند، اخیرا آزمایش‌هایی را برای رمزگشایی این تئوری آغاز کرده‌اند تا دریابند آیا در مورد انسان‌ها نیز صادق است یا نه.
روش جدید تعیین طول عمر

روش جدید تعیین طول عمر

آن‌ها به بررسی اطلاعات مربوط به ۵۵ هزار نفر پرداخته و به این نتیجه رسیدند که در افرادی با بدترین شاخص، خطر مرگ زودتر از موعد ۸۲ درصد بیش از افرادی با شاخص عالی‌تر بود.
مغز انسان در خواب خاطرات زمان بیداری را بازپخش می‌کند

مغز انسان در خواب خاطرات زمان بیداری را بازپخش می‌کند

این پالس‌های نورونی با هدف انتقال خاطرات جدید به بخش خاطرات دائمی و تثبیت آن در ذهن انجام می‌شوند. دانشمندان پیشتر مشابه چنین «بازپخشی» را در حیوانات مشاهده کرده بودند، اما این برای نخستین بار است که چنین امری در انسان‌ها دیده می‌شود.
ابداع روش بی ضرر رنگ مو

ابداع روش بی ضرر رنگ مو

آن‌ها از محلول معمولی دوفامین با غلظت ۵ میلی گرم در میلی لیتر و تشدید عمل آن با محلول ۳ درصدی آمونیاک برای رنگ کردن مو‌ها استفاده کردند. در نتیجه نه فقط رنگ‌های سیاه و قهوه‌ای، بلکه قرمز و طلایی وابسته به دمای مختلف رنگ بدست آمد.
چشم انسان چند مگاپیکسل است؟

چشم انسان چند مگاپیکسل است؟

این محاسبات اگر درست انجام شده باشد یعنی چشم انسان فیلم‌هایی با کیفیت هشت کی را می‌تواند درک کند و افزایش بیشتر از این میزان دیگر تفاوتی برای چشم ما نخواهد داشت.
چرا این همه به صورت خود دست می‌زنیم؟

چرا این همه به صورت خود دست می‌زنیم؟

لمس صورت نه تنها بی‌معنی نیست که درست در لحظه‌های از نظر احساسی چالش‌برانگیز یقین حاصل‌شده از طریق بوییدن خویش، کمک می‌کند که در شرایطی که آدم احساس می‌کند همه چیز در پیرامونش فروریخته است، احساس کند، خودش هنوز هست.
تخریب طبیعت در شیوع کرونا مؤثر بوده؟

تخریب طبیعت در شیوع کرونا مؤثر بوده؟

تخریب جنگل‌های بکر و دست نخورده، قطع درختان، استخراج از معادن، ساخت جاده‌ها، افزایش شهرنشینی و افزایش جمعیت، مردم را بیش از پیش در معرض ابتلا به اینگونه بیماری‌ها قرار داده است.
حیوان خانگی؛ ناقل مکانیکی کرونا

حیوان خانگی؛ ناقل مکانیکی کرونا

همانگونه که امکان انتقال ویروس کرونا به انسان از طریق لمس دست گیره‌ها و کلید‌های برق و دکمه آسانسور و درب تاکسی و... وجود دارد، تماس با حیوانات ناقل کرونا نیز موجب ابتلای انسان به کرونا می‌شود.
استرالیا به درمان احتمالی کروناویروس رسید

استرالیا به درمان احتمالی کروناویروس رسید

به گفته وی، یکی از این دارو‌ها که به تعدادی از اولین کسانی در استرالیا که تست ابتلا به کووید-۱۹ آن‌ها مثبت بود، داده شده است، باعث ناپدید شدن ویروس از بدن آن‌ها و به دنبال آن بهبودی کامل بیمار از عفونت شده است.
چرا مو قرمز‌ها سرکش هستند؟

چرا مو قرمز‌ها سرکش هستند؟

افراد مو قرمز به ویتامین D. بسیار کمتری نسبت به دیگران نیاز دارند. بدن افراد مو قرمز خود می‌تواند مقادیر زیادی ویتامین D. تولید کند که به همین دلیل احتمال ابتلا به بیماری‌هایی مانند نرمی استخوان، دیابت و آرتروز را در آن‌ها کاهش می‌دهد.
ویژگی‌های آیفون ۱۲

ویژگی‌های آیفون ۱۲

انتظار می‌رود آیفون ۱۲ دارای دوربین اصلی ۶۴ مگاپیکسلی، باتری بزرگ‌تر و توانایی پشتیبانی از شبکه ۵G باشد. در سال ۲۰۲۰ شاهد تمام مدل‌های آیفون معرفی شده با صفحه نمایش اولد خواهیم بود.
می‌توان

می‌توان "مغز" را برنامه نویسی کرد؟

مغز یک عامل بسیار فعال در جهان است؛ فعال‌تر از آن چیزی است که ما تاکنون پی برده‌ایم؛ بنابراین جهان و آنچه در آن هست، تأثیری بیش از آنچه ما فکر می‌کردیم، بر مغز می‌گذارد.
امکان توقف فرایند پیری در انسان

امکان توقف فرایند پیری در انسان

طبق این بررسی پروتئینی به نام سی‌بی‌ایکس‌۷ که گویا تولید آن طی میان‌آسایی افزایش می‌یابد، نقشی محوری در تنظیم کردن تغییرحالت‌های ژن‌ها ایفا می‌کند. به گفته محققان، این پروتئین را احتمالاً می‌توان در بدن انسان دستکاری کرد و فرایند پیر شدن را تغییر داد.
تولید

تولید "کودانسانی" با تکان دادن جسد

پروفسور کارپنتر باگ در این تحقیقات متوجه شد که دمای بدن در حین تجزیه برای مدت مشخصی به ۵۵ درجه سانتیگراد می‌رسد. او می‌گوید: "ما به این نتیجه رسیدیم که در این دمای بالا بسیاری از دارو‌ها و ارگانیسم‌های عامل مریضی تخریب می‌شوند. "
پرطرفدار