فرادید | علم و تکنولوژی - طبیعت

Faradeed

اروپا چه بویی می‌دهد؟

این بانک اطلاعاتی جدید، آرشیوی از بو‌های اروپایی در گذر اعصار خواهد بود، از روغن موتور و اوزون که در نوشته‌های آینده‌نگر‌های ایتالیا آمده تا تنباکوی معطری که عطرسازان و سبزی‌فروش‌ها به کار می‌بردند.

"کنه" در هوای گرم انسان را به سگ ترجیح می‌دهد

این کنه‌ها حامل باکتری‌هایی هستند که موجب «تب منقوط کوه‌های راکی» می‌شود، بیماری که نرخ کشنده بودنش، اگر عفونت در اولین هفته ابتلا تشخیص داده نشود، می‌تواند به یک از هر پنج نفر برسد.

چاره بحران آب و هوا؛ خنک کردن مصنوعی زمین؟!

اگرچه ژئومهندسی خورشیدی به لحاظ تئوری می‌تواند موجب کاهش روند صعودی دما شود، قادر نیست ریشه اصلی مشکل را که انتشار گاز‌های گلخانه‌ای از سوی انسان است، به طور مستقیم برطرف کند.

گرمایش و شدت بالای طوفان‌ها در زمین

اکنون محققان نشان داده اند که تغییر اقلیم مانع زوال سریع این توفان‌ها بعد از رسیدن به خشکی می‌شود. توفند‌ها از رطوبت ناشی از آب‌های گرم استوایی نیرو می‌گویند - که در واقع همان سوختی است که باعث باد‌های شدید می‌شود.

برای نجات زمین کمتر گوشت بخوریم

در حال حاضر حدود یک‌چهارم گاز‌های گلخانه‌ای جهان توسط صنایع تولید مواد غذایی منتشر می‌شود که سهم تولیدات مرتبط با گوشت و لبنیات در انتشار کل گاز‌های گل‌خانه‌ای، مشخصا ۱۴.۵ درصد است.

آلودگی نوری و تغییر ریتم بیولوژیک جانوران

در تمامی گونه‌های مورد مطالعه قرار گرفته، چراغ‌های برق برپاشده در خیابان، جاده و شهر و دیگر منابع نور باعث می‌شوند که حجم کمی از هرمون ملانتونین در بدن جانور ترشح شود. ملانتونین به تنظیم چرخه خواب و بیداری در بدن کمک می‌کند.

سرعت گرم شدن شب‌ها بیشتر از روزهاست

تیمی از پژوهشگران دانشگاه اکستر، پیشینه ثبت شده حرارتی بین سال‌های ۱۹۸۳ تا ۲۰۱۷ را مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها دریافتند که دما‌های شبانه، به طور متوسط در مقایسه با دما‌های روزانه به شکلی نامتناسب در حدود ۰.۲۵ درجه سانتیگراد بیشتر است.

تک‌سلولی‌هایی که ویروس‌ها را می‌خورند!

این گروه پژوهشی، تقریبا ۱۷۰۰ نمونه از این ارگانیسم‌ها را از خلیج مین و دریای مدیترانه جمع کردند. آن‌ها سلول‌هایی را مورد بررسی قرار دادند که به بیش از ۱۰ گروه متفاوت از آغازیان تعلق داشت.

نیترات آمونیوم؛ کود شیمیایی پرمصرف، عامل انفجارهای مرگبار

نیترات آمونیوم به خودی خود نمی‌سوزد، بلکه به عنوان منبعی از اکسیژن عمل می‌کند که می‌تواند احتراق مواد دیگر را سرعت ببخشد. برای این که احتراق صورت بگیرد، حضور اکسیژن لازم است. تکه‌های نیترات آمونیوم، منبع بسیار فشرده‌تری از اکسیژن به وجود می‌آورند تا هوای اطراف ما.

موش‌ها غریزه "مادر-پدری" دارند؟!

نتیجه پژوهش‌های کاترین دولاک نشان می‌دهد که شبکه یاخته‌های عصبی به صورتی است که به موش ماده فرمان نگهداری از بچه‌اش را می‌دهد و همان عصب در شرایط دیگر به موش نر فرمان حمله به فرزندش را می‌دهد.
پرز‌های شلوار جین در قطب شمال چه می‌کنند؟

پرز‌های شلوار جین در قطب شمال چه می‌کنند؟

نتیجه می‌گیریم که تجمع ریزالیاف محبوب‌ترین لباس در جهان، یعنی جین آبی، در سراسر محیط زیست زمین، از مناطق معتدل گرفته تا قطب شمال، نشان‌دهنده وسعت بار آلودگی انسان‌ساخت است.
پرطرفدار