فرادید | علم و تکنولوژی - طبیعت

Faradeed | فرادید اخبار

رازهایی درباره حیوانات

رازهایی درباره حیوانات

برخی جانوران شکلهایی از نور را می‌بینند که ما نمی‌توانیم ببینیم. جانوران بسیاری هستند که فرابنفش را می‌بینند. فرابنفش نوری است که طول موج آن میان 100 تا 400 نانومتر قرار می‌گیرد.
عنترها هم دموکراسی دارند!

عنترها هم دموکراسی دارند!

پیش‌تر مشخص شده بود که بابون‌های بزرگتر و قوی‌تر برای جفت‌گیری یا خوردن غذا راه خود را با کنار زدن دیگران باز می‌کردند. اما در تحقیقی دیگر مشخص شد که در تعیین مقصد سفر، جایگاه اجتماعی و جنسیت اهمیتی ندارد و دلیلش هم احتمالا این است که این تصمیم در مورد کل گروه است.
سگ‌ها به چه افرادی حمله می‌کنند؟!

سگ‌ها به چه افرادی حمله می‌کنند؟!

روان رنجوری و بدخلقی یا نوروتیسیزم یکی از دلایل شناخته شده‌ای است که با موجب تحریک سگ‌ها می‌شود و در نهایت عکس العمل‌هایی مانند گاز گرفتن را به همراه دارند.
آیا پشه‌ها می‌خوابند؟

آیا پشه‌ها می‌خوابند؟

برای دانشمندان، خواب آن‌قدر حوزه تحقیقاتی غنی‌ای است که مؤسسات زیادی به آن اختصاص داده‌شده‌اند. واضح است که انسان‌های می‌خوابند. و تقریباً هر حیوانی که تابه‌حال موردمطالعه قراردادیم نیز می‌خوابند. اما حشرات چطور؟
به خاطر حشرات دق می‌کنم!

به خاطر حشرات دق می‌کنم!

احتمال دارد حشرات تا پایان سده از صفحهٔ روزگار محو شوند؛ این همان بحرانی است که سانچزبایو و ویکائوس معتقدند می‌تواند به «فروپاشی فاجعه‌بار زیست‌بوم طبیعی» بینجامد.

راز چگونگی ساخت تار عنکبوت کشف شد

پژوهشگران دانشگاه جانز هاپکینز با استفاده از فناوری‌های جدید و رصد تمام حرکات عنکبوت، موفق به کشف چگونگی ساخت تار عنکبوت توسط این حشره شدند.
آخرالزمان حشرات
چرا جهان بدونِ حشرات، متوقف خواهد شد؟

آخرالزمان حشرات

مگس‌های بطری‌آبی و بطری‌سبز با سرعتی عجیب می‌توانند ظرف چند دقیقه محل جسد را شناسایی کنند، آن‌ها سپس توده‌های تخم‌های خود را روی جسد می‌ریزند. تخم‌ها ظرف فقط چند ساعت تبدیل به شفیره می‌شوند و گوی سبقت را در از‌بین‌بردن جسد از سایر حشرات می‌ربایند. مگس‌های گوشت‌خوار، که خویشاوندانِ مگس‌های بطری‌آبی و سبز، هستند، در این مسابقه دست برتر را دارند، زیرا آن‌ها دیگر تخم نمی‌گذارند بلکه مستقیم شفیره به دنیا می‌آورند.
دایناسور‌ها در چه فصلی از سال منقرض شدند؟!

دایناسور‌ها در چه فصلی از سال منقرض شدند؟!

دانشمندان با بررسی فسیل‌هایی از ماهی‌های هم عصر دایناسور‌ها به این نتیجه رسیدند که سیارکی که موجب انقراض این جانوران باستانی شده، در فصل بهار یا اوایل تابستان به زمین برخورد کرده است.

بزرگترین زلزله تاریخ، کی و کجا رخ داد؟!

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که بزرگترین زمین‌لرزه تاریخ ۳۸۰۰ سال پیش شمال شیلی را لرزانده و سونامی بزرگی را ایجاد کرده که تا بیش از هشت هزار کیلومتر را درنوردیده و به نیوزلند رسیده است.

گربه‌ها صاحب و دوستان خود را می‌شناسند!

به نظر می‌رسد گربه‌ها کمتر از آن چیزی که به نظر می‌رسد، خودخواه هستند، زیرا بر اساس یک مطالعه جدید، آن‌ها نه تنها نام صاحبان خود را می‌دانند، بلکه نام دوستان همنوع خود را نیز می‌دانند.
چرا دایناسور تی رکس دستان کوتاهی دارد؟
پاسخ به یک معمای تاریخی درباره تی رکس

چرا دایناسور تی رکس دستان کوتاهی دارد؟

تاکنون نظریه‌های مختلفی در خصوص چرایی کوتاه بودن غیر معمول دستان دایناسور مشهور تی رکس مطرح شده، اما به نظر می‌رسد دیرینه شناسان اکنون به پاسخ این سوال دست یافته اند.