فرادید | علم و تکنولوژی - طبیعت

Faradeed

رکورد جدید دما در قطب شمال
ذوب شدن یخ‌ها زودتر از موعد هر سال

رکورد جدید دما در قطب شمال

تشکیل یک جبهه بی‌سابقه هوای پر فشار بالای قطب شمال موجب افزایش شدید دما در بخش‌هایی از منطقه سیبری گشته که دمای آنجا را بالای ۲۰ درجه سانتی‌گراد رسانده است.
زمین برای آیندگان جهنم می‌شود؟!

زمین برای آیندگان جهنم می‌شود؟!

او می‌گوید دمای کل زمین تا سال ۲۰۷۰، سه درجه افزایش خواهد یافت، اما هر انسان به طور متوسط در شرایطی زندگی خواهد کرد که ۷ درجه سانتیگراد گرم‌تر است.
از

از "نظریه آشوب" چه می‌دانید؟

اثر پروانه‌ای یعنی اینکه در محیط آشوبناک سیستم‌های آب و هوایی ممکن است بال زدن پروانه‌ای در برزیل در نهایت چنان توفان مهیبی تولید کند که کل آمریکا را دربنوردد!
منشا آب کره زمین کجاست؟

منشا آب کره زمین کجاست؟

پس از آن تأثیر آن‌ها می‌تواند سبب خشکی زمین شده و از پر شدن مجدد آب در آن جلوگیری می‌کند. این نشان می‌دهد که آب از زمان شکل‌گیری زمین در دسترس بوده است، اما احتمالاً در اعماق زمین دفن شده است.
کم شدن حرکت پوسته زمین در دوران قرنطینه

کم شدن حرکت پوسته زمین در دوران قرنطینه

بسیاری از ایستگاه‌های ردیاب، در مناطق ساکت‌تر واقع است تا سروصدا‌هایی که ثبت می‌کنند، آمیخته با صدای فعالیت‌های انسانی نباشد. اما ایستگاه بروکسل در منطقه‌ای واقع شده است که معمولاً شلوغ است.
لایه اوزون در حال ترمیم است

لایه اوزون در حال ترمیم است

ما نشانه‌هایی از تغییرات جوی در نیمکره جنوبی یافته‌ایم، به ویژه در الگو‌های چرخه هوا.» او اضافه کرد : «چالش‌ها نشان داده که تغییر الگو‌های چرخه هوا ناشی از کوچک شدن سوراخ ازون است که در پی اجرای پروتکل مونتریال صورت گرفته است.
سیاهچاله‌ها، دایناسورها را منقرض کردند؟

سیاهچاله‌ها، دایناسورها را منقرض کردند؟

وجود لایه‌ای با غلظت غیرطبیعی ایریدیم در سراسر پوسته زمین به قدمت ۶۶ میلیون سال که اتفاقا با پایان دوره دایناسور‌ها نیز مصادف می‌شود، شاهد مستقیمی است بر وقوع برخورد جرمی که احتمالا از لبه‌های خارجی منظومه شمسی به سمت زمین روانه شده است.
کشف جزیره ناشناخته در قطب جنوب

کشف جزیره ناشناخته در قطب جنوب

در این هفته با ذوب شدن یخ‌ها پدیده‌ی غافلگیر کننده‌ای توانست نقشه‌ی منطقه را به کلی تغییر دهد. یک جزیره ناشناخته و عجیب که برای مدتی طولانی در زیر خروار‌ها یخ مدفون شده بود، اما در نهایت موفق به سر برآرودن از سطح دریا شد.
بارش برف سرخ در قطب جنوب

بارش برف سرخ در قطب جنوب

چندین هفته است که دورادور دانشمندانی را که در پایگاه تحقیقاتی ورنادسکی در قطب جنوب کار می‌کنند، به تعبیر خودشان، «برف تمشکی» فرا گرفته است.
هر آنچه درباره زلزله باید بدانید

هر آنچه درباره زلزله باید بدانید

وقتی دو صفحه، عمودی یا افقی نسبت به هم حرکت کنند انرژی بزرگی در سطح کره زمین ایجاد می‌‎شود که به آن زلزله می‌گوییم. زلزله در پوسته یا طبقه بالای جبه اتفاق می‌افتد یعنی تا عمق هشتصد کیلومتری سطح زمین.
کشف

کشف "دروگر مرگ"، نوع جدیدی از تیراناسورها

تاناتوتریستس را می‌توان بر اساس ویژگی‌های متعدد جمجمه از سایر تیراناسور‌ها متمایز کرد، اما برجسته‌ترین مشخصه آن برآمدگی‌های عمودی است که در طول فک بالایی آن وجود دارند.»
پرطرفدار