فرادید | علم و تکنولوژی - طبیعت

Faradeed | فرادید اخبار

میدان مغناطیسی زمین؛ قطب‌نمای کوسه‌ها

میدان مغناطیسی زمین؛ قطب‌نمای کوسه‌ها

سال‌ها است که دانشمندان حدس می‌زدند این کوسه‌ها از میدان مغناطیسی زمین به عنوان یک اطلس راهنما استفاده می‌کنند، با این حال تا کنون موفق نشده بودند این فرضیه را ثابت کنند چرا که مطالعه روی کوسه‌ها بسیار دشوار است.
جابه جایی محور زمین با بحران تغییرات اقلیمی

جابه جایی محور زمین با بحران تغییرات اقلیمی

پژوهشگران هنوز درست نمی‌دانند عامل این جابه‌جایی چیست، اما می‌دانند که چگونگی توزیع آب بر سطح زمین یکی از عوامل اصلی اثرگذار بر این فرایند موسوم به حرکت محور زمین یا جابه‌جایی محوری است.
درباره‌ی «روز زمین» چه می‌دانید؟

درباره‌ی «روز زمین» چه می‌دانید؟

روز زمین، روزی برای افزایش آگاهی و قدردانی نسبت به محیط زیست کرهٔ زمین است. این روز دو بار در سال، یک بار در طول فصل بهار در نیمکره شمالی (۲۲ آوریل) و در طول فصل پاییز در نیمکره جنوبی (که فصل بهار آن نیمکره محسوب می‌شود) برگزار می‌شود.
رهاسازی میلیون‌ها پشه تغییر ژنتیکی یافته

رهاسازی میلیون‌ها پشه تغییر ژنتیکی یافته

منتقدان این طرح، این موضوع را مطرح کرده‌اند که اختلاط پشه‌های مهندسی شده و نوع وحشی (محلی) پشه‌ها، ممکن است به دوگانگی ژنتیکی منجر شود، اما این شرکت بیوتکنولوژی، معتقد است که این آزمایش‌ها باعث تغییر بیشتر در پشه‌های وحشی نمی‌شود.
ویدئو/ مرگ گربه‌ماهی‌ها در جاسک؛ سونامی در راه است؟!

ویدئو/ مرگ گربه‌ماهی‌ها در جاسک؛ سونامی در راه است؟!

گربه‌ماهی‌های مرده در ساحل جاسک شاید نشانه زلزله و سونامی است. این را اسکندر مقدونی نمی‌دانست، اما حالا که می‌دانیم باید جدی بگیریم... قبل از سونامی ژاپن هم، گربه ماهی‌های زیادی مرده بودند... گسل مکران، قبلا هم جاسک را لرزانده است.

نجات طبیعت با حشرات و گونه‌های گیاهی

برای نمونه می‌توان به یک زنبور عسل اشاره کرد که از گونه‌های متفاوت گل بازدید می‌کند یا بالعکس، گلی که مورد بازدید بسیاری از گونه‌های زنبور عسل قرار می‌گیرد.

اثر منفی گرمایش جهانی بر بازار قهوه

در اثر تغییر اقلیم ممکن است حدود نیمی از زمین‌های اتیوپی که هم‌اکنون زیر کشت قهوه ممتاز است، دستخوش تغییر‌هایی شود که می‌تواند بر میزان تولید و زندگی ساکنان محلی اثرگذار باشد.

تولید پلاستیک تجزیه‌پذیر با پسماند ماهی

پژوهشگران کانادایی می‌گویند که سر، استخوان، پوست و دل و روده ماهی که به عنوان زباله دور ریخته می‌شود، می‌تواند به عنوان ماده‌ای قابل استفاده در نظر گرفته شود تا جایگزین پلی‌اورتان‌های مشتق از نفت خام شود.
راز حفره‌های انفجاری سیبری چیست؟

راز حفره‌های انفجاری سیبری چیست؟

نگرانی‌های فزاینده‌ای وجود دارد که ظهور این حفره‌ها در شمال غرب سیبری ممکن است با تغییرات گسترده‌تر ناشی از تغییرات اقلیمی در شمالگان مرتبط باشد. دمای هوای سطحی در شمالگان با نرخی دوبرابر میانگین جهانی بالاتر می‌رود، که مقدار آب شدن خاک یخ‌زده در ماه‌های تابستان را بیشتر می‌کند.

زنبورهای مین یاب

از آنجایی که زنبور‌ها می‌توانند با شاخک‌های خود بوی مواد منفجره را تشخیص دهند، محققان در کشور‌هایی نظیر کرواسی سال‌ها روی چگونگی به‌کارگیری آن‌ها در شناسایی مکان مین‌ها مطالعه کرده‌اند.
جنگل‌های حاره‌ای؛ نتیجه برخورد سیارک به زمین

جنگل‌های حاره‌ای؛ نتیجه برخورد سیارک به زمین

آن‌ها دریافتند که تا پیش از برخورد آن سنگ عظیم در جایی که حالا شبیه جزیره یوکاتان در مکزیک است، گیاهانی با میوه مخروطی و سرخس‌ها غالب بودند. اما بعد از آن حادثه ویرانگر، تنوع گیاهی ۴۵ درصد افت کرد و انقراضی در سطح گسترده اتفاق افتاد، به خصوص در میان گیاهان دانه‌دار.