فرادید | علم و تکنولوژی - فضا

Faradeed

"شعله‌های پیوسته"، تنها راه دیدن سیاهچاله‌ها

به خاطر آن که سیاه‌چاله‌ها بنا به طبیعت خود به شدت تاریک هستند، اشعه‌ای که ماده هنگام بلعیده شدن در دهان سیاه‌چاله از خود ساطع می‌کند تنها راه ما برای تاباندن نوری در این محیط تاریک است.
حل معمای بنیادی فضا با ستاره

حل معمای بنیادی فضا با ستاره "پُلسار"

این دو سرانجام به یکدیگر برخورد خواهند کرد و چنان انرژی و موج جاذبه‌ای تولید خواهند کرد که پیامد آن در «بُعد چهارم» یا «زمان-فضا» در سراسر کیهان قابل ردگیری خواهد بود.
کیهان از آغاز تا امروز

کیهان از آغاز تا امروز

۳۷۵ میلیون سال پیش گروهی از ماهیان به خشکی آمدند و به خزندگان تکامل یافتند و ۲۲۰ میلیون سال پیش از شاخه‎ای از خزندگان، پستانداران پدیدار شدند. سه میلیون سال پیش نخستین گونه‎های انسانی پدیدار شد.
حرکت بسیار سریعِ حوزه مغناطیسی زمین

حرکت بسیار سریعِ حوزه مغناطیسی زمین

این حوزه مغناطیسی توسط یک جریان دوار فلز ذوب شده شکل گرفته و تنظیم می‌شود که هسته خارجی زمین را می‌سازد. هنگامی که آهن مایع به اطراف حرکت می‌کند، جریان‌های الکتریکی به وجود می‌آورد که به حوزه‌های مغناطیسی مورد استفاده روی سطح زمین قدرت می‌دهد.
چقدر به موجودات فضایی بیگانه نزدیک شده‌ایم؟

چقدر به موجودات فضایی بیگانه نزدیک شده‌ایم؟

موجودات بیگانه در فیلم‌ها و کتاب‌ها اغلب بدطینت‌تر، و در فناوری بسیار پیشرفته‌تر از انسان نشان داده می‌شوند. استیون هاکینگ، دانشمند بزرگِ فقید، نظریه‌هایی درباره این موجودات بیگانه داده است و در چندین مورد، در مورد خطر رویارویی با چنین مسافران کیهانی هم هشدار داده است.
امشب؛ هم‌نشینی مشتری با ماه کامل

امشب؛ هم‌نشینی مشتری با ماه کامل

ماه در پانزدهم تیر کامل است و سوژه مناسبی برای عکاسی نجومی است. در این زمان، زمین بین ماه و خورشید قرار می‌گیرد و به دلیل زاویه‌دار بودن صفحه مداری ماه نسبت به زمین که حدود ۵ درجه است، سایه زمین‌بر روی ماه نمی‌افتد و یک‌طرف ماه توسط خورشید روشن می‌شود که تصویری زیبا است.
لغو پرتاب مریخ‌پیمای ناسا

لغو پرتاب مریخ‌پیمای ناسا

اگر چنین شود، مهندسان مجبورند تا سال ۲۰۲۲ منتظر بمانند تا سیاره مریخ دوباره به مکانی برسد که امکان پرتاب سطح‌پیما و موشک (و رسیدن آن به مریخ) وجود داشته باشد.

"رقص گرانشی" دو سیاره در فضا

رصدخانه فرانسه تایید کرد که «واسپ ۱۴۸ بی» تقریبا به اندازه و جِرم ستاره زحل است و ۸.۸ روز طول می‌کشد که مدارش را به دور ستاره‌اش تکمیل کند، اما دوره مداری «واسپ ۱۴۸ سی» که تصور می‌شود جِرم آن نصف جرم ژوپیتر باشد، ۳۴.۵ روز است.
آتش بازی‌های آسمان در خوشه ستاره‌ای

آتش بازی‌های آسمان در خوشه ستاره‌ای

اکنون ستاره شناسان تصویری خیره کننده را ایجاد کرده‌اند که آتش بازی‌های آسمانی را در خوشه ستاره‌ای G. ۲۸۶.۲۱ + ۰.۱۷ که در منطقه شاه تخته یا کارینا (Carina) کهکشان ما واقع شده است و در حدود هشت هزار سال نوری فاصله دارد، نشان می‌دهد.
کشف سیاره‌ای با هسته شفاف و قابل‌رویت

کشف سیاره‌ای با هسته شفاف و قابل‌رویت

هسته این سیاره حدودا به اندازه ستاره نپتون است و تصور می‌شود مانند همسایه‌های دیگر ما – ژوپیتر و زحل – از توده گاز تشکیل شده باشد. اما در عین حال به نظر می‌رسد این سیاره یا اتمسفر گازی خود را از دست داده یا دارای عناصری شبیه به خورشیدش است.
کشف سیاره فراخورشیدی

کشف سیاره فراخورشیدی

سیاره جدید به وسیله «ماهواره نقشه‌بردار فراخورشیدی گذران» (TESS) کشف شده است. این تلسکوپ فضایی که محصول ناسا است در سال ۲۰۱۸ به فضا پرتاب شد و وظیفه دارد به جستجوی سیاره‌های فراخورشیدی بپردازد.
جنس

جنس "فلزی" سطح ماه

محققان این کشف را با بررسی تصاویر راداری از گرد‌وغبار‌های کف دره‌های کره ماه انجام دادند. آن‌ها این کار را با استفاده از ابزاری انجام دادند که روی مدارگرد شناسایی ماه سوار است و با چرخش به دور ماه اجازه مطالعه سطح آن را برای دانشمندان فراهم می‌آورد.
معمای ناپدید شدن

معمای ناپدید شدن" ستاره عظیم" در کهکشان

درخشش این ستاره ممکن است به دلیل قرار گرفتن پشت گاز و غبار یک سحابی دچار افت شدیدی شده باشد. این ستاره در فاصله ۷۵ میلیون سال نوری از ما در کهکشان کوتوله کینمن در صورت فلکی دلو (آکواریوس) قرار دارد.