فرادید | علم و تکنولوژی - فضا

Faradeed

۱۰ نکته شگفت‌انگیز درباره منظومه شمسی

۱۰ نکته شگفت‌انگیز درباره منظومه شمسی

اگرروزی بتوانیم به سیارات گازی منظومهٔ شمسی سفر کنیم، ممکن است پای‌تان را که از سفینه بیرون بگذارید، کمی جا بخورید. چون سیاره‌های مشتری، زحل، اورانوس، نپتون سطح جامد ندارند.

"کهکشان راه شیری" خورده خواهد شد؟

هاله‌ی ستاره‌ای آندرومدا از کهکشان راه‌شیری خیلی بزرگ‌تر و پیچیده‌تر است که نشان می‌دهد کهکشان‌های بسیار بیش‌تری را خورده است که احتمالاً بزرگ‌تر بوده‌اند.

"ایلان ماسک" شبکه حمل و نقل فضایی می‌سازد؟

سطح استارشیپ باید از موادی ساخته شده باشد که در برابر حرارت مقاوم باشند. (طراحی) آقای ماسک قصد دارد از این وسیله برای فرستادن انسان به ماه و مریخ و نقل و انتقال سریع انسان دور زمین استفاده کند.
خطری که از بیخ گوش
یک سیارک عظیم ردیابی نشده

خطری که از بیخ گوش "زمین" گذشت

یک مامور دفاع سیاره‌ای ناسا نوشت که «۲۰۱۹ اوکی» ظاهرا بزرگترین سیارکی است که در یک قرن گذشته، این قدر به زمین نزدیک شده است.
اینترنت در شهرک مسکونی مریخ
برای پشتیبانی از حیات در سیاره سرخ و به کمک فناوری

اینترنت در شهرک مسکونی مریخ

یکی از بخش‌های اصلی «طرح اکتشاف مریخ» و انتقال انسان به این سیاره، امکان استفاده از فناوری‌های زمینی در خارج از کره زمین است. مارایس بر این باور است که اگر قرار باشد انسان در آینده ساکن کره مریخ شود، این اتفاق فقط با حضور فناوری صورت می‌پذیرد.
کشف  آب در سیاره‌ای دورافتاده

کشف آب در سیاره‌ای دورافتاده

ناحیه قابل سکونت منطقه‌ای در اطراف ستاره با دمای ملایم است، به طوری که امکان وجود آب به صورت مایع در سطح سیاره وجود داشته باشد.
عمر کاینات 2 میلیارد سال جوانتر شد
مطرح شدن نظریه جوانتر بودن کاینات

عمر کاینات 2 میلیارد سال جوانتر شد

 ستاره شناسان مقدار جدید ضریب ثابت هابل را محاسبه کرده اند که بر خلاف گذشته نه ۷۰ بلکه برابر ۸۲.۴ است و با توجه به عدد جدید، عمر کاینات که قبلاً ۱۳.۷ میلیارد سال محسوب می‌شد، تقریباً ۱۱.۴ میلیارد سال حاصل می‌شود.
خطر برخورد احتمالی سیارک

خطر برخورد احتمالی سیارک "ترور" با زمین

عنوان می‌شود که برخود سیارکی عظیم، به احتمال زیاد عامل اصلی پایان دوران زمین شناسی پالئوژن (ترشیاری زیرین) بوده است که ۶۶ میلیون سال پیش اتفاق افتاد و باعث نابودی سه چهارم موجودات روی زمین و از جمله دایناسور‌ها شد.
فلزات گرانبها در کره ماه

فلزات گرانبها در کره ماه

در پژوهش‌های جیمز برنان و تیمش که اخیرا انجام دادند نشان می‌دهد که پلاتین و پالادیوم میتوانند مرتبط با سولفید آهن در لایه‌های ژرف سطح کره ماه باشند در حالیکه در ماگما‌های خارج شده از اعماق کره ماه این فلزات یافت شده اند.
روسیه

روسیه "ماه" را تسخیر می‌کند؟!

از شرکت‌کنندگان در این مناقصه انتظار دارند برنامه تسخیر و انجام تحقیقات در آنجا فرمولبندی شود. برنامه «ماه» روسیه از سه مرحله تشکیل شده است. آن‌ها را «فرود»، «دژ» و «پایگاه» می‌نامند. مرحله تحقیقاتی «پاستورال» نامیده شده است.