فرادید | علم و تکنولوژی - فضا

Faradeed | فرادید اخبار

بزرگ‌ترین دنباله‌دار تاریخ نجوم در مسیر خورشید!

این جرم از فاصله‌ی یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون کیلومتری به خورشید نزدیک‌تر نخواهد شد، آن هم ۹سال بعد و در سال ۲۰۳۱ میلادی. فاصله‌ی زمین از خورشید هم ۱۵۰‌میلیون کیلومتر است، پس به زمین هم نزدیک نمی‌شود.

وقوع «اَبَر ماه‌گرفتگی» در آسمان بامدادی فردا

این ماه گرفتگی ساعت یک و ۳۲ دقیقه بامداد دوشنبه به وقت جهانی با ورود ماه به نیمسایه زمین، آغاز می‌شود و قبل از ساعت ۶ و ۵۱ دقیقه صبح دوشنبه به وقت گرینویچ با خروج ماه از نیمسایه، پایان می‌پذیرد.

ماه‌گرفتگی کامل در شرف وقوع

این ماه گرفتگی در بسیاری از مناطق آمریکای شمالی، تمام آمریکای جنوبی، اروپای مرکزی و غربی و بیشتر بخش‌های آفریقا قابل رویت خواهد بود و ۲.۷ میلیارد نفر می‌توانند از تماشای این پدیده در سراسر جهان لذت ببرند.

ناسا تصاویر سیاهچاله‌ها را به اشتراک گذاشت

براساس گزارش‌ها، کهکشان راه شیری، دارای مجموعه‌ای از اجرام همچون یک سیاهچاله بسیار پرجرم با وزنی حدود ۴ میلیون برابر خورشید، ابر‌های گازی، ستاره‌های نوترونی، کوتوله‌های سفید و پیچک‌های زیبای گسیل رادیویی است.
طلا منشا فرازمینی دارد!
نتایج یک یافته علمی جدید

طلا منشا فرازمینی دارد!

یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه دارمشتات آلمان اخیراً دریافته است که عناصر سنگینی مانند طلا و اورانیوم از فرآیند پیچیده در برخورد‌های کیهانی تولید و آزاد می‌شوند.

حل معمای ۶۰ ساله درباره انفجار‌های خورشید

دانشمندان ناسا یکی از راز‌های متعدد ستاره مرموز منظومه ما را کشف کردند نوعی از شراره‌های خورشیدی که چند دقیقه طول می‌کشند، مقدار انرژی کافی برای تامین انرژی زمین به مدت ۲۰ هزار سال را با سرعت فوق العاده‌ای تولید می‌کنند.
کشف راز ساختار‌های چند ضلعی مرموز پلوتون

کشف راز ساختار‌های چند ضلعی مرموز پلوتون

در بخشی از سیاره پلوتون با نام Sputnik Planitia، ساختار‌های چند ضلعی مرموزی از یخ وجود دارند که برای سالیان دراز توجه دانشمندان را به خود جلب کرده است، اما این راز اکنون توسط دانشمندان ستاره شناس کشف شده است.
«پروانه تک بال» کهکشان!

«پروانه تک بال» کهکشان!

ستاره شناسان اخیراً موفق شدند با استفاده از تلسکوپ Gemini South، تصویر خیره کننده از یک جسم نورانی در کهکشان را رصد کنند که شباهت بسیار زیادی به یک پروانه تک بال دارد.

خورشیدگرفتگی در آسمان تاریک ایران!

روز شنبه، ۱۰ اردیبهشت ماه جاری خورشیدگرفتگی جزئی رخ خواهد داد که در بخش کوچکی از جنوبگان و نیمه جنوبی امریکای جنوبی و همچنین اقیانوس آرام قابل مشاهده بوده، اما در ایران متاسفانه دیده نمی‌شود.
آیا سیارات هم می‌توانند هوشمند باشند؟

آیا سیارات هم می‌توانند هوشمند باشند؟

گروهی از دانشمندان اخیراً با استفاده از ایده «هوش جمعی» یا «هوش ازدحامی» به بررسی عملکرد سیارت به عنوان یک ساختار جمعی پرداختند تا بفهمند که آیا سیارات نیز دارای هوش هستند یا خیر.

درباره داغ‌ترین سنگ روی زمین چه می‌دانید؟!

محققان پس از این کشف به تجزیه و تحلیل سنگ یاد شده پرداختند و مشخص شد که این سنگ در اثر برخورد یک سیارک به وجود آمده است. آن‌ها اظهار کردند، دمای این سنگ ۲۳۷۰ درجه سانتی‌گراد است و داغ‌ترین سنگ روی زمین است.

وقوع اولین خورشیدگرفتگی ۲۰۲۲؛ کمتر از یک ماه دیگر

این خورشیدگرفتگی در ساعت ۱۴:۴۵ به وقت منطقه زمانی شرقی (۲۳:۱۵ تهران) آغاز می‌شود و در ۱۶:۴۱ به وقت منطقه زمانی شرقی (۰۱:۱۱ تهران) به اوج خود می‌رسد و در ساعت ۱۸:۳۷ به وقت منطقه زمانی شرقی (۰۳:۰۷ تهران) به پایان می‌رسد.
«نقشه گنج» ۳۰۰ هزار شهاب سنگ در قطب جنوب!

«نقشه گنج» ۳۰۰ هزار شهاب سنگ در قطب جنوب!

نقشه گنج اگرچه جذابیت ویژه‌ای در داستان‌ها و فیلم‌ها دارد، اما دانشمندان اکنون نقشه گنجی در اختیار دارند که می‌تواند آن‌ها را به مخفیگاهی از ۳۰۰ هزار شهاب سنگ در قطب جنوب برساند.