فرادید | علم و تکنولوژی - فضا

Faradeed

رفتار عجیب

رفتار عجیب "ماده تاریک" در فضا

خوشه‌های عظیم متشکل از کهکشان‌های مستقل و مختلف، از طریق نیروی گرانش ماده تاریک به هم متصل شده‌اند و هر یک از این کهکشان‌های مستقل نیز ماده تاریک خود را دارند و این موضوع به محققان اجازه می‌دهد تا آن را هم در مقیاس بزرگ و هم کوچک‌تر مشاهده کنند.
کشف سیاره‌هایی از جنس الماس

کشف سیاره‌هایی از جنس الماس

کاربید و آب را تحت حرارت قرار دادند و کاربید سیلیسیم بر اثر گرما و فشار با آب واکنش انجام داد و الماس و سیلیس تولید کرد.  متاسفانه بعید است که سیاره‌های الماسی بستر حیات فرازمینی باشند.
آیا واقعا در

آیا واقعا در "زهره" زندگی جریان دارد؟

وقتی از حیات در دیگر نقاط منظومه شمسی صحبت می‌شود، نام زهره خیلی به گوش نمی‌رسد. این سیاره در مقایسه با زمین مثل جهنم است. ۹۶ درصد جو زهره از کربن دی‌اکسید تشکیل شده است.
ارسال امواج گرانشی از

ارسال امواج گرانشی از "هیولا‌های کیهانی"

پژوهشگران بر این باورند که سیاهچاله‌های با جرم متوسط ​​می‌توانند مدام با یکدیگر ادغام شوند تا زمانی که به یک نوع «هیولای کیهانی» تبدیل شوند که در وسط کهکشان‌ها، از جمله کهکشان خود ما قرار دارد.
خورشید وارد چرخه جدید شد

خورشید وارد چرخه جدید شد

به گفته کارشناسان، اهمیت این یافته در ارائه هشداری است برای آماده‌سازی جهت مقابله با معضلاتی که درنتیجه این تغییر در فعالیت خورشید، زندگی بشر با آن مواجه خواهد شد.
کشف قوی‌ترین میدان مغناطیسی جهان

کشف قوی‌ترین میدان مغناطیسی جهان

ستاره‌های نوترونی در حقیقت بقایای هسته ستاره منفجر شده‌ای هستند که حجم کوچک و چگالی بسیار بالایی دارند. برای نمونه، تپ‌اختری به قطر ۲۰ کیلومتر ۱.۵ برابر جرم خورشید را در خود جای داده است.
زمین باعث شده است ماه

زمین باعث شده است ماه "زنگ" بزند

هیدروژن یک عامل «کاهنده» است؛ به معنای آن که به عناصری که به آن‌ها برخورد می‌کند، یک الکترون می‌افزاید. عناصر متضاد آن را «اکسیدایزر» می‌گویند که الکترون‌ها را در تماس با عناصر دیگر، کم می‌کند.
پنج جسم ناشناخته بر فراز زمین

پنج جسم ناشناخته بر فراز زمین

به احتمال زیاد پنج شیئی که در این ویدیوی غیرعادی می‌بینیم ماهواره‌های استارلینکی‌اند که شرکت خصوصی اسپیس ایکس به مالکیت ایلان ماسک برای تأمین شبکه اینترنت کل زمین به فضا فرستاده است.
کشف ۵۰ سیاره جدید به کمک هوش مصنوعی

کشف ۵۰ سیاره جدید به کمک هوش مصنوعی

این ۵۰ سیاره جدید مجموعه‌ای از سیاراتی را در اندازه‌های مختلف، از اندازه نپتون تا کوچکتر از زمین، تشکیل می‌دهند. برخی از آن‌ها مداری دارند که معادل ۲۰۰ شبانه‌روز زمین هستند و برخی دیگر با سرعتی معادل یک بار در شبانه‌روز دور ستاره خود می‌چرخند.
پرتاب استارلاینر، فضاپیمای سرنشین دار بوئینگ

پرتاب استارلاینر، فضاپیمای سرنشین دار بوئینگ

مقامات ناسا در بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که اگر این وسیله نقلیه جدید فضایی بتواند ایمنی فصانوردان را طی سفر به ایستگاه فضایی بین‌المللی و از ایستگاه به زمین فراهم کند، بوئینگ خواهد توانست پرتاب فضانوردان را به این آزمایشگاه مداری، از اوایل ژوئن ۲۰۲۱ آغاز کند.