فرادید | علم و تکنولوژی - فضا
فردا پنج‌شنبه ۲۵ بهمن پدیده همنشینی میان ماه و ستاره دبران رخ خواهد داد.
بلیت سفر به مریخ ۵۰۰ هزار دلار است
بر اساس نظریه‌ی نسبت عام فضا و زمان در کنار هم بافتاری چهاربعدی را شکل می‌دهند که به آن فضا-زمان می‌گویند. فضا-زمانی که طبق گفته‌ی اینشتین تغییر شکل نیز می‌دهد و همه چیز در میان آن در حال حرکت است.
ازه نفس‌ترین مریخ‌نورد ناسا در طول این مدت نمونه‌های جدیدی جمع‌آوری کرد و سوالات و شگفتی‌های جدیدی را نیز پیش روی دانشمندان قرار داد.
آلتیما تولی که ترکیبی از یخ و غبار است در منطقه‌ای به نام کمربند کویپر (همچنین موسوم به کایپر) حدود یک و نیم میلیارد کیلومتر دورتر از پلوتون دور خورشید می‌گردد.
پیش‌بینی رشد جهشی نسل آینده اینترنت طی ۸ سال
در حال حاضر، در فاصله حدود ۳۶هزارکیلومتر، مدار مناسبی به نام «مدار زمین‌ثابت» وجود دارد که در آن ماهواره‌ها روزی یک دور گردش می‌کنند. تقریبا تمام ترافیک ارتباطات ماهواره‌ای امروزی اعم از داده و پخش، از این ماهواره‌ها عبور می‌کند. مزیت «مدار زمین‌ثابت» این است که آنتن‌هایی که با ماهواره داده‌ها را تبادل می‌کنند، نیازی به حرکت ندارند. با این حال، ارسال یک سیگنال در مسافت‎های دور به یک آنتن سنگین و پرقدرت نیاز دارد و مسافت رفت و برگشت به «مدار زمین‌ثابت» یک تاخیر چندلحظه‎ای را به سیگنال‌ها اضافه می‌کند.
این حلقه‌ها پدیده‌هایی جدیدی هستند - مثلا شاید بقایای خرد شده یک قمر یا دنباله داری در حال گذر که به شی دیگری برخورد کرده است.
ماه در تهران ساعت ۷ و ۱۳ دقیقه صبح دوشنبه غروب می‌کند و حدود ۹ دقیقه از آغاز خسوف را می‌توان مشاهده کرد، زیرا پیش از گرفت کامل ماه با خورشید دیگر قابل رویت نیست.
آیا بیگانگان فضایی به جستجوی زمین آمده‌اند؟
گفتگو با رییس گروه نجوم دانشگاه هاروارد
بله. در ۱۹ اکتبر ۲۰۱۷، تلسکوپ پان‌استارز در هاوایی یک شی غیرعادی را در آسمان تشخیص داد. آنقدر سریع حرکت می‌کرد، که منشاءش بایستی فراتر از منظومۀ شمسی ما می‌بود که یعنی اولین مهمان از فضای بیرونی بود که از آن خبردار شدیم. نامش را "اومواموا" گذاشتند.
در میان مجموعه‌ای از ۱۳ فوران سریع رادیویی ردیابی شده موسوم به "اف آر بی"، یک سیگنال تکرارشونده خیلی غیرعادی وجود داشت که از همان منبع در حدود ۱.۵ میلیارد سال نوری می‌رسید.
دور از چشم بشر؛ در نیمه‌ پنهان ماه چه خبر است؟
دو نیمه‌ی ماه تفاوت آشکاری با هم دارند. در نیمه‌ی پنهان ماه، مناطق تیره‌رنگی که به آن‌ها «دریا‌های ماه» می‌گوییم، وجود ندارد.
این کاوشگر ابزار‌هایی برای تشخیص ماهیت ژئولوژیکی این منطقه و همچنین انجام آزمایش‌های زیست شناسی را در اختیار دارد.
این سیاره چند ایستگاه فضایی لازم دارد؟
امروزه ایستگاه فضایی بین‌المللی تنها جایی است که افرادی در آن (حداکثر شش نفر در یک زمان) بیرون از زمین زندگی می‌کنند. این یک سفر تکنولوژیکی اختیاری و گران‌ترین چیزی است که بشریت تاکنون ساخته است. ۱۵ کشور عضو آن زیر نظر ایالات متحده و روسیه بیش از دو دهه است که بیشتر از صد میلیارد دلار هزینه کرده‌اند.
این ستاره یکی از درخشان‌ترین ستاره‌های این کلاس است و متوسط درخشندگی آن ۱۵ هزار بار بیشتر از خورشید است.
    صفحه  از ۸
نگاه ویژه
پرطرفدار