فرادید | علم و تکنولوژی - فضا

Faradeed

درگیری جهانی بر سر "منابع معدنی ماه"

ماه و سایر اجرام آسمانی باید از سوی همه دولت‌های عضو این معاهده، انحصارا برای اهداف صلح‌آمیز مورد استفاده قرار گیرد.»، اما مساله‌ای که اینک با آن مواجهیم، فقط منحصر به دولت‌ها نیست.
کشف بقایای یک کهکشان قدیمی در کهکشان ما
فسیل های کیهانی

کشف بقایای یک کهکشان قدیمی در کهکشان ما

دانشمندان موفق به کشف یک “کهکشان فسیلی” مخفی شده در اعماق کهکشان راه شیری شدند. کشف این کهکشان که مدت‌ها پیش مرده می‌تواند درک ما را از تاریخچه و پیشینه کهکشان راه شیری را دچار تحول کند.
اولین نزدیکی مشتری و زحل بعد از ۸۰۰ سال

اولین نزدیکی مشتری و زحل بعد از ۸۰۰ سال

هم‌ترازی بین این دو سیاره رخدادی نسبتاً نادر است و تقریبا هر ۲۰ سال یک بار رخ می‌دهد. اما این مقارنه به علت نزدیکی بسیار این سیارات به یکدیگر، بسیار نادر است.

بازگشت به "ماه" تا ۲۰۲۴ ناممکن است

ما می‌خواهیم یک ایستگاه فضایی در مدار ماه داشته باشیم که بتوان از آن برای مدت زمان طولانی استفاده کرد و از آن جا به طور مستمر به سطح ماه فضانورد فرستاد.

نمونه برداری از خاک ماه با "کاوشگر چینی"

این کاوشگری از چهار مدول تشکیل شده و قرار است پس از فرود بر سطح کره ماه با دو بازوی بلند خود حدود دو کیلوگرم خاک و سنگ از سطح ماه نمونه‌برداری کرده و همراه بیاورد.
در جستجوی سیاره نهم

در جستجوی سیاره نهم

این سیاره احتمالی هنوز به طور مستقیم مشاهده نشده و محققان با مطالعه حرکت اجرام پراکنده در نقاط دور منظومه شمسی، و شبیه‌سازی کامپیوتری، به این نتیجه رسیده‌اند که باید چنین سیاره‌ای وجود داشته باشد.
ساخت تلسکوپ مایع روی کره ماه!

ساخت تلسکوپ مایع روی کره ماه!

دانشمندان می‌گویند که این تلسکوپ بر روی سطح ماه ثابت خواهد بود و شاید در یکی از دهانه‌های شمال یا جنوب ماه مستقر شود و تلسکوپ بخش ثابتی از آسمان را رصد خواهد کرد و تا جایی که امکان دارد نور‌ها را دریافت می‌کند.

متلاشی شدن شهاب‌سنگ بر فراز اقیانوس

شهاب از میان آسمان مقابل ما در کشتی گذر کرد و متلاشی شد. این باورنکردنی بود که تصاویر آن را ببینیم و ما خیلی خوش‌شانس بودیم که توانستیم بر روی کشتی تمام آن را به صورت زنده ببینیم.
راز تغییر رنگ ماِه

راز تغییر رنگ ماِه "مشتری"

مطالعات قبلی بر روی قمر اروپا نشان می‌دادند که این قمر ممکن است سه برابر بیش از زمین آب داشته باشد و عمق اقیانوس آن نیز به ۶۲ مایل می‌رسد - چیزی حدود ده برابر عمیق‌ترین نقطه در سیاره ما زمین.
تاکسی فضایی با چهارسرنشین به فضا رفت

تاکسی فضایی با چهارسرنشین به فضا رفت

در این سفر قرار است دست کم چهاربار فضانوردان به بیرون از ایستگاه بروند. در یکی از این راه‌پیمایی‌های فضایی قرار است وسیله‌ای مخابراتی به فضاپیما وصل کنند که ساخت بریتانیاست و کمک می‌کند اینترنت پرسرعت در دسترس فضانوردان قرار بگیرد.
پرطرفدار