فرادید | علم و تکنولوژی - فضا

Faradeed

چقدر طول می‌کشد به مریخ برسیم؟

چقدر طول می‌کشد به مریخ برسیم؟

اخیراً سازمان فضایی ناسا برای فرستادن فضانوردان به سیاره مریخ برنامه‌ای را در پنج گام آغاز کرده است. اما در نهایت سفر رفت و برگشت دست کم سه سال طول می‌کشد.
سفر در زمان با

سفر در زمان با "کرم چاله‌ها"؟!

اگر کرم‌چاله‌ای در مرکز کهکشان ما پنهان شده باشد، احتمالاً ستارگان کهکشان ما، تحت تأثیر جاذبه ستارگانی هستند که در سوی دیگر آن کرم‌چاله وجود دارند.
کشف یکی از نخستین کهکشان‌های کاینات

کشف یکی از نخستین کهکشان‌های کاینات

این کهکشان یکی از قدیمی‌ترین کهکشان‌های مشاهده شده از سوی انسان تا زمان حاضر است. قدمت خود کاینات به شکل فعلی آن اندکی کمتر از ۱۴ میلیارد سال محسوب می‌شود.
مأموریت تاریخی اولین

مأموریت تاریخی اولین "تیم فضانوردان زن"

در تاریخ راهپیمایی‌های فضایی ناسا و دیگر سازمان‌های فضایی جهان، این اقدام بی‌سابقه بوده و این دو فضانورد توانستند نام خود را به‌عنوان اعضای اولین تیم زنانه راهپیما در بیرون از ایستگاه فضایی بین‌المللی در تاریخ ثبت کنند.
خطر‌های فضایی که زمین را تهدید می‌کنند

خطر‌های فضایی که زمین را تهدید می‌کنند

به این ترتیب آن قدر زباله در این مدار زیاد می‎شود تا جایی که دیگر نمی‎توانیم ماهواره‎ای در این مدار قرار دهیم؛ زیرا هر ماهواره‎ای که پرتاب کنیم به دلیل این برخورد‌ها آسیب می‎بیند و باعث به وجود آمدن زباله‎های فضایی بیشتری می‎شود و شرایط را خطرناک‎تر خواهد کرد.
۱۰ نکته شگفت‌انگیز درباره منظومه شمسی

۱۰ نکته شگفت‌انگیز درباره منظومه شمسی

اگرروزی بتوانیم به سیارات گازی منظومهٔ شمسی سفر کنیم، ممکن است پای‌تان را که از سفینه بیرون بگذارید، کمی جا بخورید. چون سیاره‌های مشتری، زحل، اورانوس، نپتون سطح جامد ندارند.

"کهکشان راه شیری" خورده خواهد شد؟

هاله‌ی ستاره‌ای آندرومدا از کهکشان راه‌شیری خیلی بزرگ‌تر و پیچیده‌تر است که نشان می‌دهد کهکشان‌های بسیار بیش‌تری را خورده است که احتمالاً بزرگ‌تر بوده‌اند.

"ایلان ماسک" شبکه حمل و نقل فضایی می‌سازد؟

سطح استارشیپ باید از موادی ساخته شده باشد که در برابر حرارت مقاوم باشند. (طراحی) آقای ماسک قصد دارد از این وسیله برای فرستادن انسان به ماه و مریخ و نقل و انتقال سریع انسان دور زمین استفاده کند.
خطری که از بیخ گوش
یک سیارک عظیم ردیابی نشده

خطری که از بیخ گوش "زمین" گذشت

یک مامور دفاع سیاره‌ای ناسا نوشت که «۲۰۱۹ اوکی» ظاهرا بزرگترین سیارکی است که در یک قرن گذشته، این قدر به زمین نزدیک شده است.
اینترنت در شهرک مسکونی مریخ
برای پشتیبانی از حیات در سیاره سرخ و به کمک فناوری

اینترنت در شهرک مسکونی مریخ

یکی از بخش‌های اصلی «طرح اکتشاف مریخ» و انتقال انسان به این سیاره، امکان استفاده از فناوری‌های زمینی در خارج از کره زمین است. مارایس بر این باور است که اگر قرار باشد انسان در آینده ساکن کره مریخ شود، این اتفاق فقط با حضور فناوری صورت می‌پذیرد.
کشف  آب در سیاره‌ای دورافتاده

کشف آب در سیاره‌ای دورافتاده

ناحیه قابل سکونت منطقه‌ای در اطراف ستاره با دمای ملایم است، به طوری که امکان وجود آب به صورت مایع در سطح سیاره وجود داشته باشد.