فرادید | علم و تکنولوژی - تکنولوژی

Faradeed

زبان بیومتریک چیست و چطور کار می‌کند؟

زبان بیومتریک چیست و چطور کار می‌کند؟

تولید زبان بیومتریک بر مبنای قالبی صورت گرفت که با بررسی ویژگی‌های زبان واقعی طراحی شد و نتیجه نهایی نه تنها دارای برآمدگی‌های پاپیل به شکلی مشابه با زبان واقعی است، بلکه این برآمدگی‌ها از نظر شکل ظاهری و سفت بودن و شل بودن نیز بسیار شبیه به نمونه‌های اصلی هستند.

"باتری‌های زامبی" عامل آتش‌سوزی در مراکز زباله

بنابر اعلام نهاد خدمات محیط زیستی بریتانیا (Esa)، باتری‌های دور ریخته شده در میان زباله‌های عادی در حین پروسه جمع‌آوری با دستگاه‌ها له می‌شوند که این امر باعث انفجار و آتش‌سوزی در مراکز جمع‌آوری زباله می‌شود.

افزایش "فناوری‌های پوشیدنی" در دوران کرونا

فناوری‌های پوشیدنی حالا دیگر در خط مقدم تشخیص بیماری کرونا قرار گرفته‌اند و حتی در نگهداری از بیماران و تحقیقات بیمارستانی برای ساخت واکسن یا داروی کرونا نیز از ابزار‌های اصلی محققان به شمار می‌روند.
بازآفرینی

بازآفرینی "بینایی" انسان با هوش مصنوعی

شبکه‌های مصنوعی، امیدوارکننده‌ترین مدل‌های موجود برای درک مغز هستند. به‌عکس، مغز بهترین منبع برای راهبرد‌هایی است که هوش مصنوعی را به هوش طبیعی نزدیک می‌کند.

قابلیت "خودرانش کامل" در تسلا

قابلیت «خودرانش کامل» ۸ هزار دلار به هزینه هر خودرو تسلا اضافه می‌کند و اگر جدیدترین دور اجرای آن با موفقیت همراه باشد، احتمال دارد این هزینه افزایش یابد.
ساخت ربات‌های دُلفینی

ساخت ربات‌های دُلفینی

این شرکت می‌گوید انسان می‌تواند با انیماترونیک‌های واقعی‌نما، از جمله کوسه سفید رباتیک یا حتی حیواناتی که میلیون‌ها سال پیش دریا‌های دوره ژوراسیک را در اختیار داشتند، به شنا و غواصی بپردازد.

سیستمی که زلزله را پیش بینی می‌کند

این سیستم در طول آزمایش، ۲۱ هزار و ۹۲ رویداد را شناسایی و مکان یابی کرد که بیش از دو و نیم برابر تعداد زمین لرزه‌هایی است که با دستگاه‌های دستی شناسایی شده است.
هیدروکروم؛ دوربینی که لنز آن با مایعات پر می‌شود

هیدروکروم؛ دوربینی که لنز آن با مایعات پر می‌شود

با هیدروکروم، می‌توان عکس‌های زیبای هنری را با کیفیت بالا ثبت کرد و در عین حال از رنگ‌هایی جذاب و با تارشدگی‌هایی با حالت تابشی بهره برد که همه این حالت‌ها تنها از طریق اضافه کردن مایعاتی با رنگ‌های مختلف به لنز دوربین امکان‌پذیر خواهد بود.
توهم تئوری توطئه

توهم تئوری توطئه "5G"؛ خطر رکود اقتصادی

سازمان جهانی بهداشت نیز از سال ۱۹۹۶ در چارچوب طرح بین‌المللی میدان‌های الکترومغناطیسی خطرات بالقوه میدان‌های الکترومغناطیسی برای سلامت را تجزیه و تحلیل کرده است و هنوز نتوانسته هیچ گونه اثرات منفی برای آن شناسایی کند.
روبات‌ها جایگزین

روبات‌ها جایگزین "قُضات" می‌شوند؟!

مائوری فکر می‌کند که هوش مصنوعی همچنین در جلسات کیفری و مدنی در شورای حل اختلاف دادگاه عمومی، دادگاه‌های شهر‌ها و دادگاه‌های خانواده جایگزین قضات انسانی خواهد شد.
غول‌های تکنولوژی؛ برندگان عصر کرونا
کرونا، ثروت میلیاردرهای آمریکایی را چند برابر کرده است

غول‌های تکنولوژی؛ برندگان عصر کرونا

کالینز معتقد است که خیزش مجدد بازار سهام به شکلی مستقل از کل اقتصاد کشور، باعث رشد چندین برابری ثروت میلیاردر‌های آمریکایی خواهد شد.