فرادید | علم و تکنولوژی - تکنولوژی

Faradeed

"ایردراپ" اپل در گوشی‌های اندروید قابل اجرا شد

. هنگامی که کاربران اندروید دریافت کننده را انتخاب می‌کنند، گوشی به طور اتوماتیک بهترین راه برای اشتراک گذاری فایل مانند استفاده از بلوتوث یا وای فای را انتخاب می‌کند. این قابلیت حتی هنگامی که دستگاه آفلاین است هم کار می‌کند.
ربات‌های ضدعفونی کننده در انگلستان

ربات‌های ضدعفونی کننده در انگلستان

روی این ماشین‌ها ادوات تشخیص راه، چشم کامپیوتری و هوش مصنوعی کار گذاشته شده است تا بتوانند سطوحی را که نیاز به شستشو دارند و مردم در اطراف آن نیستند، شناسایی کنند. آن‌ها سپس یک محلول الکلی رقیق شده را روی اشیا می‌پاشند.

"سریع‌ترین‌ها" روی زمین، هوا و دریا

رکورد سریع‌ترین قطار ریلی و چرخ‌دار جهان در تاریخ سوم آوریل ٢٠٠٧ ثبت شده که متعلق به «ت ژ. و» قطار تندروی فرانسه است. این قطار در زمان خودش به سرعت ٥٧٥ کیلومتر در ساعت رسیده بود. در حال حاضر، پرسرعت‌ترین قطار «مَگ‌لِو» است.
رباتی که عطرهای خوشبو می‌سازد

رباتی که عطرهای خوشبو می‌سازد

به آن یاد داده‌ایم مانند یک عطرساز عمل کند. ماشین (در مقایسه با انسان) هرگز فراموش نمی‌کند. نکته مثبت این است که ماشین، مجموعه‌ای از رایحه‌ها و ترکیب‌های جالب را ارائه می‌کند که اصلا به فکرتان نرسیده است.

"نورو لینک" و احیای حرکت در نخاع آسیب دیده

هدف نهایی این است که میان مغز انسان و یک کامپیوتر، ارتباطی مستقیم برقرار شود. این تراشه با استفاده از «دستگاهی شبیه چرخ خیاطی» اعصاب و رشته‌های مغز را به تراشه مذکور در مغز پیوند می‌زند.
کابل اینترنتی گوگل زیر دریا

کابل اینترنتی گوگل زیر دریا

این نخستین بار است که گوگل روی یک کابل زیردریایی به بریتانیا سرمایه‌گذاری می‌کند. هم‌چنین نخستین بار است که گوگل به کابل زیر دریایی در مسیر اسپانیا می‌کشد.
هوش مصنوعی به زودی  بر انسان چیره می‌شود؟!

هوش مصنوعی به زودی بر انسان چیره می‌شود؟!

ماسک اندکی پس از گفتن آن حرف‌ها از راه انداختن شرکت نوآفرین جدیدی برای تولید واسط مغز و رایانه خبر داد که هدف آن کاشت تراشه در درون مغز با استفاده از «افزاره‌ای شبیه دستگاه دوزندگی» است.
هوش مصنوعی با قابلیت تجویز دارو

هوش مصنوعی با قابلیت تجویز دارو

ما باید آزمون و خطا کنیم تا متوجه شویم که آن‌ها چه کار‌هایی را می‌توانند و چه کار‌هایی را نمی‌توانند انجام دهند. اگر شما نتوانید توانایی‌های یک مدل را پیش‌بینی کنید، باید آن را به کار بیاندازید تا ببینید چه کاری می‌تواند انجام دهد.
مردم قبل از

مردم قبل از "گوگل" چگونه جستجو می‌کردند؟

تفاوت عمده‌ای که جستجو در دهه نود میلادی با حال حاضر داشت این بود که آن زمان کاربران با توجه به جدید بودن پدیده وب، به دنبال «کشف وب» و زیر و بالا کردن آن بودند و یافتن یک اطلاعات دقیق یا یک محصول همیشه هدف موتور‌های جستجو به شمار نمی‌رفت.
از

از "تونل‌های بورینگ" چه می‌دانید؟

شرکت بورینگ ادعا می‌کند این تونل‌ها می‌تواند نحوه سفر و حمل و نقل مردم در شهر‌های سراسر دنیا را متحول کند و همینک نیز قرارداد‌هایی اولیه با چندین شهر در ایالات متحده بسته است.
طراحی

طراحی "پهپاد بال‌زن" از پرواز پرستو

این پهپاد خودکار (روباتیک) با قابلیت سرعت ۸ متر بر ثانیه هنوز راه درازی دارد تا به سرعت۳۱ متر بر ثانیه که همتای طبیعی اش قادر به انجام آن است، برسد.

"لمس قابل پیش‌بینی" در نمایشگرها

تحقیقات نشان داده است که ویروس کرونا می‌تواند بر سطوح پلاستیکی و شیشه‌ای بین دو ساعت تا یک هفته باقی بماند؛ به این معنی که برای جلوگیری از انتقال ویروس، صفحات لمسی موجود در اماکن عمومی باید مرتب ضدعفونی شوند.

"اوبر" و ردیابی مبتلایان به کرونا

ردیابی مبتلایان به کرونا، در ایالت‌های مختلف آمریکا، با توجه به تفاوت زیرساخت‌های سلامت متفاوت است. در برخی مناطق، مقام‌های ایالتی مسؤول‌اند و در مناطقی دیگر، مقام‌های شهری یا کشوری درگیر گزارش‌ها می‌شوند.
تولید برق از نور نامرئی

تولید برق از نور نامرئی

تولید سلول‌های خورشیدی ساخته شده از پروسکایت ارزان‌تر تمام می‌شود و انعطاف‌پذیرتر و سبک‌تر است. تاکنون، مشکل اصلی موادی که مورد استفاده قرار می‌گرفت این بود که ساخت پنل‌های خورشیدی که طول زیادی داشته باشند دشوار است.