فرادید | علم و تکنولوژی - جهان دیجیتال

Faradeed | فرادید اخبار

هواپیمای مسافربری که چهاربرابر صوت سرعت دارد

تنها هواپیمای مسافربری مافوقصوتی که مدتی هم در ناوگان هوایی ایرفرانس و بریتیش ایرویزکار کرد، کنکورد بود که با سرعت دو ماخ پرواز می‌کرد. کنکورد به دلیل مصرف بالای سوخت فسیلی و سروصدای زیاد موفق نشد و تولیدش پس از سقوط یک فروند و مرگ ۱۱۳ سرنشین آن در ژوئیه سال ۲۰۰۰ متوقف شد.
15 پیشنهاد برای داشتن بهترین لپ تاپ‌ها

15 پیشنهاد برای داشتن بهترین لپ تاپ‌ها

در شرایط کنونی که جهان درگیر همه گیری کرونا شده و اغلب مشاغل به سمت دورکاری رفته‌اند، باز هم لپ تاپ‌ها هستند که به ما کمک می‌کنند تا بتوانیم کارهایمان را پیش ببریم.
سهم اینترنت در آلودگی هوا

سهم اینترنت در آلودگی هوا

سه‌ونیم میلیارد جست‌وجوی اینترنتی روزانه و مصرف بالای انرژی الکتریکی و انتشار گاز‌های گلخانه‌ای توسط رایانه‌ها و اینترنت به تازگی نگرانی‌هایی برانگیخته شده است.
PetalMail؛ سرویس پست الکترونیک هوآوی

PetalMail؛ سرویس پست الکترونیک هوآوی

هم اکنون گزارش‌های منتشرشده نشان می‌دهند که هوآوی، یک گام رو به جلو برداشته و در حال جایگزین کردن سرویس جیمیل با سرویس انحصاری خود، یعنی PetalMail است. شرکت هوآوی در مرحله تست @PetalMail.com قرار دارد.
دسترسی کاربران ایرانی به گوگل محدود شد؟

دسترسی کاربران ایرانی به گوگل محدود شد؟

تا پیش از این، کاربران ایرانی با استفاده از VPN می‌توانستند خدمات محدود شده گوگل را دور بزنند، اما حالا دیگر امکان پذیر نیست. اما گوگل چگونه این کاربران را شناسایی می‌کند و دسترسی‌شان به سرویس‌های یاد شده را مسدود می‌کند؟ در واقع گوگل به روش‌های زیادی می‌تواند کاربران ایرانی را تشخیص دهد. تشخیص از طریق IP تنها یکی از این روش هاست. پنهان کردن هویت ایرانی در گوگل کار بسیار سختی است. شماره موبایل درج شده روی اکانت Google کاربران ایرانی و نیز ثبت موقعیت GPS کاربران در اندروید و چندین روش دیگر همگی روش‌هایی هستند که گوگل می‌تواند هویت ایرانی کاربرانش را تشخیص دهد.
دردسر گوگل برای ایرانیان

دردسر گوگل برای ایرانیان

برخی تغییرات و مسدودسازی‌های تازه، کاربران ایرانی گوگل را نگران کرده است. کاربران ایرانی گزارش داده‌اند طی روز‌های اخیرا حتی به‌رغم استفاده از فیلترشکن برخی سرویس‌های پولی اپل از دسترس‌شان خارج شده است.
از رد پای دیجیتالی چه می‌دانید؟!

از رد پای دیجیتالی چه می‌دانید؟!

در قضیه رد پای دیجیتالی، آثاری که از خود بر جای می‌گذارید، دیتا هستند. این رد پای دیجیتالی بر حسب فعالیتی که داشته اند در دو شاخه فعال و غیرفعال قرار می‌گیرد.

شیوه جدید سرقت اطلاعات کاربران اینستاگرام

اینستاگرام با بیش از یک میلیارد کاربر فعال در معرض خطر هک اطلاعات قرار دارد. به همین دلیل به کاربران هشدار داده شده نسبت به پیام‌های غیر معمول در بخش پیام‌های خصوصی (DM) احتیاط کنند.
پرفروش‌ترین تلفن‌های هوشمند سال را بشناسید

پرفروش‌ترین تلفن‌های هوشمند سال را بشناسید

پرفروش‌ترین تلفن‌های هوشمند سال همیشه انتخاب‌های جذابی برای خرید یک گزینه جدید هستند. چراکه محصولاتی که به پرفروش‌ترین محصولات سال تبدیل می‌شوند قطعا کیفیت لازم برای تبدیل‌شدن به محبوب‌ترین محصولات سال را داشته‌اند.
بهترین بازی‌های سال ۲۰۲۱
کدام بازی‌ها امسال منتشر خواهند شد؟

بهترین بازی‌های سال ۲۰۲۱

با توجه به وضعیت دنیا در حال حاضر، ما بیش از هر زمان دیگری به سرگرمی و بازی‌های ویدیویی نیاز داریم. خوشبختانه قرار است در سال ۲۰۲۱ چندین بازی مشهور و محبوب منتشر شود.
کاربردی‌ترین اپلیکیشن‌های اندروید

کاربردی‌ترین اپلیکیشن‌های اندروید

در مسیر طولانی سیستم عامل اندروید، اپلیکیشن‌های این سیستم عامل هم پیشرفت‌های جذابی کردند و آهسته آهسته به محصولات ارزشمندی تبدیل شدند که کاربردی فراتر از یک برنامه کامپیوتری ساده داشتند.

یک ایرانی اولین توییت تاریخ را خرید

نخستین پیام توییتری که توسط «جک دورسی» بنیانگذار و مدیر عامل فعلی شبکه اجتماعی توئیتر در سال ۲۰۰۶ منتشر شد در حراجی دیجیتال به مبلغ دو میلیون و ۹۰۰ هزار دلار فروخته شد.