فرادید | علم و تکنولوژی - پزشکی
می‌توان مشاهده کرد زمانی که حیوان جلوی این در می‌ایستد، سلول‌های مغزی غیرفعال شده و مجموعه جدیدی از سلول‌های آن فعال می‌شوند. محققان دریافتند که سلول‌های زمانبندی حین دویدن، فعال نشده و تنها موقع استراحت فعال می‌شوند. بنابراین، این سلول‌ها نه تنها حین استراحت فعال می‌شوند، بلکه زمان استراحت حیوان را هم کدگذاری می‌کنند.
این پژوهش، نورون‌هایی را نشان داد که هیجان را برای نوشیدنی حاوی ساکاروز و ناامیدی را برای نوشیدنی حاوی مالتودکسترین ثبت می‌کنند و آن‌ها را به ناحیه ونترال پالیدوم در مغز موش‌ها انتقال می‌دهند.
توهم دیدن روح دیدن روح و جن شاید اتفاقاتی باشند که تنها در داستان‌های تخیلی رخ می‌دهند، اما از نظر علمی نیز می‌توان توجیهات و توصیفاتی برایشان پیدا کرد. این موضوع را می‌توان به پدیده‌هایی همچون فلج خواب یا همان بختک و همچنین سندرم انفجار سر ارتباط داد.
درمان قطع عضو انسان با کمک یک موجود آبزی
محققان متوجه شده اند نوعی پروتئین در بدن سالاماندر مکزیکی و انسان وجود دارد که به ترمیم جراحت در ستون فقرات کمک می‌کند و قصد دارند با استفاده از آن به افراد فلج کمک کنند تا دوباره راه بروند.
انجماد، میزان متیلاسیون DNA در اسپرم را کاهش می‌دهد
نتایج یک پژوهش نشان داد
نتایج پژوهش محققان کشورمان نشان داد: انجماد، میزان متیلاسیون DNA در اسپرم را به شکل معنی‌داری کاهش می‌دهد.
میمون‌ها چه چیزی می‌توانند درباره پول به ما یاد دهند؟!
تصمیم‌های میمون‌هایی که در رابطه با امور مالی مورد آزمایش قرار می‌گیرند شبیه تصمیم‌هایی است که انسان‌ها اتخاذ می‌کنند.
ویلچری که معلولان را قادر به ایستادن می‌کند
پژوهشگران دانشگاه آزاد واحد پردیس ویلچری را طراحی کردند که قادر تغییر وضعیت معلولان از حالت نشسته به ایستاده است که این امر علاوه بر ارتقای کیفیت زندگی آنها، موجب می‌شود که آن‌ها فعالیت‌های روزانه خود را به طور مستقل انجام دهند.
ساخت نخستین شهر سلول‌های بنیادی
سرپرست دانشگاه خوارزمی خبرداد
سرپرس دانشگاه خوارزمی راه اندازی دوره پلاسمای پزشکی، ساخت نخستین شهر سلول‌های بنیادی و راه اندازی شرکت‌های دانش بنیان را برخی از برنامه‌های دانشگاه خوارزمی در آستانه صد سالگی برشمرد.
واکسن شخصی ضد سرطان ساخته شد
با سلول‌های سیستم ایمنی بیمار
نوع جدیدی از واکسن شخصی سازی شده سرطان در آزمایش‌های کلینیکی نتایج نویدبخشی داشته است.
محققان "مرکز فناوری کالیفرنیا" (Caltech) با قرار دادن الکترود در قشر حسی مغز، موفق به بازگرداندن حس لامسه در بازوی یک مرد فلج، شدند.
محققان کشف کرده اند که بچه‌ها برای داشتن استخوان‌ها و مفاصل قوی، نیازمند حرکت درون رحم هستند.
قدرت پنهان شکر
شکر؛ جایگزین آنتی‌بیوتیک
پزشکان راهی پیداکرده‌اند که شکر بتواند برای سلامتی مفید باشد: شکر می‌تواند زخم‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک را التیام بخشد.
آنتی بادی جدید انسانی که از عفونت مالاریا پیشگیری می‌کند
تیمی از دانشمندان یک آنتی بادی جدید انسانی کشف کرده اند که می‌تواند از طریق پیوند بخش خاصی از سطح پروتئین یافت شده در تمام انواع انگل‌های مالاریا در دنیا از عفونت مالاریا پیشگیری کنند.
شناسایی داروی جدیدی که موجب توقف ژن عامل سرطان می‌شود
دستاورد جدید پزشکی
دانشمندان در حال آزمایش داروی جدیدی هستند که می‌تواند ژن مرتبط با چاقی عامل سرطان ریه و سینه را متوقف کند و همچنین از پیشرفت این سرطان‌ها پیشگیری کند.
عضو جدید در بدن انسان کشف شد
یافته جدید محققان
دانشمندان در تحقیقی جدید ادعا می‌کنند عضو جدیدی در بدن انسان کشف کرده اند که در حقیقت به عنوان جاذب شوک عمل می‌کند. این کشف احتمالا بزرگترین عضو بدن باشد.
    صفحه  از ۳
نگاه ویژه

چرا نمی‌خندیم؟

عبدالرحمن نجل‌رحیم، مغزپژوه
پرطرفدار