فرادید | علم و تکنولوژی - پزشکی

Faradeed

ساخت آنتی‌بیوتیک‌ها با یک نوع قارچ

ساخت آنتی‌بیوتیک‌ها با یک نوع قارچ

قارچ‌ها جزو مهم‌ترین و متنوع‌ترین منابع طبیعی آنتی‌بیوتیک و آنتی‌اکسیدان هستند. به همین دلیل بررسی قارچ‌ها از نظر ترکیبات جدید اهمیت زیادی دارد.
هشدار سازمان جهانی بهداشت

به زودی هر هفته شاهد ۱۰۰ هزار مرگ کرونایی خواهیم بود؟!

رایان در ادامه تصریح کرد که تنها ۴۷ درصد کل مرگ و میر ناشی از کرونا در آمریکا گزارش شده؛ حال آنکه شمار موارد ابتلا و مرگ در اروپا برغم تثبیت شدن طی هفته گذشته همچنان در سطح بالایی قرار دارد.

نتیجه آزمایش ویروس کرونا در بستنی مثبت شد

احتمالا نباید از این بابت هراسان شویم که مبادا هر ذره بستنی موجود، به ویروس کرونا آلوده شده باشد. احتمال دارد که این ماجرا بر اثر بروز مشکلی در کارخانه و ناشی از عدم رعایت بهداشت در این مرکز تولیدی باشد.

درمان نابینایی با سلول‌های بنیادی جسد

اختلال عملکردی که باعث نابینایی می‌شود و ۲۰۰ میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار داده است، به لطف یک تحقیق تجربی و بررسی همتا شده، مراحل اولیه و آزمایشی را در درمان نابینایی پشت سر گذاشته است.

مرگ ۲۳ نفر پس از واکسیناسیون کرونا در نروژ

نروژ تاکنون دست‌کم یک دوز واکسن کرونا را به حدود ۳۳ هزار نفر تزریق کرده است که این واکسیناسیون با تمرکز روی افرادی است بیشتر در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار دارند. افراد مسن نیز جزو گروه‌هایی هستند که واکسیناسیون آن‌ها در نروژ شروع شده است.

ویروس جدید کرونا به مرور بی‌خطر می‌شود؟

این چهار ویروس در مناطق مختلف جهان شیوع یافته و به طور عمده کودکان بین سه تا پنج سال را مبتلا کرده‌اند. در این نمونه‌ها، مانند نمونه کووید۱۹ در مبتلایان این گروه سنی آثار حاد بیماری به ندرت مشاهده شده و میزان مرگ و میر بسیار ناچیز بوده است.
باید از گونه‌های جدید ویروس کرونا بترسیم؟

باید از گونه‌های جدید ویروس کرونا بترسیم؟

پیدایش گونه‌های جدید اتفاق غیرمنتظره‌ای نیست - همه ویروس‌ها با همانندسازی خود شیوع و گسترش پیدا می‌کنند و در جریان این روند دچار جهش می‌شوند. هزاران نوع مختلف از این ویروس کرونا در سراسر جهان در چرخش است.

ایمنی واکسن سینواک چند درصد است؟

آزمایش‌های مربوط به واکسن سینواک در ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ و بعد از اینکه یکی از داوطلبان جانش را از دست داد مدت کوتاهی متوقف شد، اما بعد اینکه مشخص شد این مرگ ربطی به واکسن نداشته دوباره از سر گرفته شد.
کپی‌سازی ویروس‌ها برای مسری شدن

کپی‌سازی ویروس‌ها برای مسری شدن

هر ویروسی که سلول را آلوده می‌کند برای انتقال به سلول‌های دیگر نیازمند آن است که کد ژنتیکی خود را به آن‌ها منتقل کند. ویروس، این فرآیند پیچیده را با تولید یک کپی سرایت‌کننده از خود که اصطلاحا ویریون یا ویشه نامیده می‌شود آغاز می‌کند.

درمان کرونا با سلول‌های بنیادی بند ناف

بند ناف دارای سلول‌های بنیادی پیش‌ساز یا سلول‌های بنیادی مزانشیمی است که توانایی گسترش و درمان بیش از ۱۰ هزار بیمار را با تنها یک بند ناف دارند. این منبع سلولی منحصربه‌فرد برای درمان سلول‌ها در مواقع لزوم به تعدیل واکنش‌های ایمنی یا التهابی بدن تحت بررسی است.

ایمنی یک ساله بدن با واکسن کرونای مدرنا

مسئولان مدرنا روز دوشنبه در کنفرانسی در حوزه بهداشت و درمان گفتند، اطمینان دارند فناوری به کار گرفته شده در ساخت واکسن آن‌ها قابلیت مهار نوع جدید ویروس را دارد.
پرطرفدار