فرادید | علم و تکنولوژی - پزشکی

Faradeed | فرادید اخبار

پیوند عضو از خوک به انسان ایمن است؟

اندام خوک قبل از آزمایش بر روی انسان، به دیگر پستانداران پیوند زده شده است. به عنوان مثال، یک میمون بابون بیش از دو سال با قلب یک خوک اصلاح شده ژنتیکی زندگی کرد. با این حال، همانطور که واضح است، تفاوت‌های اساسی بین بابون‌ها و انسان‌ها وجود دارد.

داروی ضد دیابت و چاقی کشف شد

تاییدیه FDA از Mounjaro به طور خاص محدود به بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۲ است. همچنین توصیه می‌شود از این دارو برای کنترل قند خون در کنار برنامه غذایی و ورزش استفاده شود.
ایبوپروفن، درد را طولانی‌تر می‌کند!

ایبوپروفن، درد را طولانی‌تر می‌کند!

بهبود طبیعی از یک جراحت دردناک شامل رخ‌دادنِ التهاب است ـ التهاب واکنش طبیعی بدن به جراحت و عفونت است ـ و یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که پیش‌گیری از التهاب به‌وسیله دارو‌های مسکن باعث می‌شود که درمان مواردی که درمان‌شان مشکل‌تر است، سخت‌تر شود.

هشدار؛ تداخل دارو‌های فشارخون با ایبوپروفن

طبق اعلام شبکه «سی تی وی» کانادا، محققان از طریق یک آزمایش دارویی شبیه سازی شده دریافتند مصرف دارو‌های فشارخون به همراه ایبوپروفن، تا ۳۱ درصد خطر آسیب یا نارسایی کلیه را افزایش می‌دهد.

آسم، یکی از دلایل خشکی چشم!

خشکی چشم یکی از ناراحتی‌های شایع چشم است و در زمان کاهش رطوبت چشم و یا زمانی که اشک قادر به فراهم کردن رطوبت کافی برای چشم نیست، رخ می‌دهد.

تولید واکسن گیاهی کرونا

مطالعات بعدی نشان داد این واکسن به ترتیب ۷۸.۸ و ۷۴.۰ درصد در برابر ابتلا به بیماری متوسط تا شدید موثر بوده و در بین افراد گروه دریافت کننده واکسن گیاهی، هیچ مورد شدیدی از ابتلا به کرونا دیده نشد.

پیش‌بینی آلزایمر با آزمایش خون

P-tau ۱۸۱ این قابلیت را دارد که به ما کمک کند تا افرادی را که بیشتر در معرض خطر زوال عقل قرار دارند، پیش از این که دچار مشکلات حافظه یا تغییر در رفتار شوند، شناسایی کنیم.

واکسن کرونا بافت آسیب‌دیده قلب را ترمیم کند!

واکسن‌های کووید-۱۹ مبتنی بر آران‌ای پیام‌رسان، از نانوذرات لیپیدی که قطرات ریز چربی هستند، برای رساندن آران‌ای پیام‌رسان به سلول‌های بدن استفاده می‌کنند. آران‌ای پیام‌رسان به سلول‌ها دستور می‌دهد که یک پروتئین خوشه‌ای ساختگی روی سطح خود بسازند تا از پروتئین موجود در ویروس عامل کووید-۱۹ تقلید کنند.