فرادید | علم و تکنولوژی - پزشکی

Faradeed

خون بند ناف، ناجی آینده انسان‌ها

خون بند ناف، ناجی آینده انسان‌ها

تحقیقات نشان می‌دهد در پیوند سلول بنیادی که تنها یک واحد خون بند ناف استفاده می‌شود خطر بروز "عارضه پیوند علیه میزبان" (GvHD) برای بیمار نسبت به پیوند مغز استخوان کمتر است.
تشخیص سرطان سینه با آزمایش خون؟!

تشخیص سرطان سینه با آزمایش خون؟!

اما متخصص‌هایی که در این مطالعه مشارکت نداشته‌اند، می‌گویند باید در مورد نتایج آن با احتیاط اظهار نظر کرد و برای خلق روشی که در تشخیص زودهنگام سرطان موفق باشد باید مطالعات بیشتری انجام داد.
از

از "ویرایش ژن" چه می‌دانید؟

حملات قلبی، ارتباطی مستقیم با ژن انسان، چاقی و شرایط خونی بیمار دارد. انتظار می‌رود در آینده‌ای نزدیک بتوان ژن‌های تأثیرگذار در این شرایط را بهبود داد یا حذف کرد. بدون شک با کاهش وزن دائمی بیمار، شانس حملات قلبی نیز تا حدود زیادی کاهش پیدا می‌کند.
تشخیص آرتروز با میکروفن

تشخیص آرتروز با میکروفن

متخصصان بر این باورند که زانو‌ها دقیقاً مانند سازه‌ها رفتار می‌کنند: 'سطوح صاف و روغنی' بی سر و صدا حرکت می‌کنند و در غیر این صورت رایانه سیگنال‌های صوتی مربوط به حرکت آن‌ها را ضبط می‌کند.
حرکت مرد فلج با

حرکت مرد فلج با "اسکلت روباتی"

وقتی تیبو مثلا به راه رفتن فکر می‌کند یک سلسله دستور برای حرکت دادن پاهایش ارسال می‌شود. او می‌تواند بازو و ساعدهایش را در سه بعد حرکت دهد.
کشف داروی افزایش طول عمر

کشف داروی افزایش طول عمر

این سه دارو در مسیر‌های مختلف سیگنالتیک تاثیر گذار است و همه با هم به یک شبکه نظارتی واحد در ارتباط با استفاده از مواد مغذی تشکیل می‌دهند. هر ماده به طور جداگانه، طول عمر را به طور متوسط ۱۱ درصد افزایش می‌دهد و ترکیب دو دارو تا ۳۰ درصد.
نجات جان انسان با

نجات جان انسان با "خون مصنوعی"

این خون مصنوعی که از سوی تیمی از دانشمندان دانشکده پزشکی دفاع ملی ژاپن روی خرگوش‌ها آزمایش شد، می‌تواند شانس زنده ماندن مصدومانی که نیاز سریع به تزریق خون دارند، به صورت چشمگیری افزایش می‌دهد.
ربات نخی رگ‌های مغزی مسدود را باز می‌کند

ربات نخی رگ‌های مغزی مسدود را باز می‌کند

آن‌ها رباتی طراحی کرده‌اند که بسیار نازک و منعطف است و سطح آن با ماده‌ای سرنده پوشانده شده است که به راحتی می‌تواند راه خود را درون رگ‌های باریک پیدا کند و بدون آسیب زدن به مویرگ‌ها، در صورت انسداد، آن‌ها را باز کند و پس از اتمام کار به حالت اولیه برگردد.

"سلول تراپی" راهی برای درمان سرطان

سلول‌های «تی» بیمار استخراج شده و از نظر ژنتیکی اصلاح می‌شوند به طوری که بر روی سطح آن‌ها یک گیرنده آنتی ژنیک کایمریک وجود دارد که به پروتئین CD۱۹ در سلول‌های سرطانی متصل است. پس از اصلاح دوباره این سلول‌ها وارد بدن بیمار می‌شود.
افزایش سرطان با نوشیدن آب لوله‌کشی

افزایش سرطان با نوشیدن آب لوله‌کشی

بزرگترین خطر از جانب ناخالصی‌های آرسنیک، اورانیوم، رادیوم و همچنین محصولات ضد عفونی کننده در آب است. به طور معمول خلوص آب موجود در سیستم‌های آبرسانی شهر‌های کوچک به آب‌های زیرزمینی بستگی دارد.
آیا می‌توان افکار را خواند؟

آیا می‌توان افکار را خواند؟

دانشمندان چینی اخیرا تصمیم گرفته‌اند تا دراین باره کاری انجام دهند و الکترود‌های بدون ژلی توسعه دهند که هنگامیکه بر روی سر قرار می‌گیرند حتی با وجود موی سر افراد بتوانند افکار آن‌ها را بخوانند.
ویروس سرماخوردگی از کارمی‌افتد
پژوهشگران توانستند ویروس سرماخوردگی را از کار بیاندازند

ویروس سرماخوردگی از کارمی‌افتد

این روش در آزمایش به روی موش‌ها و سلول‌های ریه انسان باعث "حفاظت کامل" در برابر ویروس شد. با این حال محققان در آمریکا هنوز آماده امتحان کردن این شیوه به طور مستقیم بر انسان نیستند.