فرادید | علم و تکنولوژی - پزشکی

Faradeed

زمان طلایی تزریق واکسن آنفلوآنزا

تب و لرز، درد عضلانی، درد مفاصل، سردرد، خستگی، سرفه، درد گلو، آب ریزش بینی یا گرفتگی بینی، تهوع، استفراغ و اسهال در عده‌ای از بیماران از علایم آنفلوآنزا است و بعضی از علائم ممکن است بیش از یک هفته طول بکشد.
مرگ سلول‌های سرطانی با زهر زنبور عسل

مرگ سلول‌های سرطانی با زهر زنبور عسل

خواص ضد التهابی و ضد تکثیری سم زنبور عسل به دلیل داشتن ترکیبات مختلفی از جمله آنزیم‌ها، هیستامین‌ها و...، اثبات شده است. به همین خاطر پژوهشگران با طراحی آزمایشی به بررسی اثرات ضد سرطانی این سم در سلول‌های سرطان پستان پرداختند.
تشخیص سریع سرطان با نمونه برداری خونی

تشخیص سریع سرطان با نمونه برداری خونی

به گفته دانشمندان ترکیب نمونه برداری‌های خونی با استفاده از دارو‌های جدیدی که تاثیر برخی از جهش‌های ژنتیکی در روند رشد توده‌های سرطانی را خنثی می‌کند، می‌تواند به نجات جان تعداد بیشتری از بیماران مبتلا به سرطان ریه و سرطان پستان کمک کند.

پشه‌ها ناقل کرونا هستند؟!

محققان می‌گویند ویروس کرونا باید ابتدا پشه را آلوده کند و سپس در بدن پشه تکثیر شود تا بتواند آن را به مردم منتقل کند.

سی تی اسکن، قدم اول تشخیص کرونا نیست

این حجم زیاد مراجعات باعث شده فشار مضاعفی برای پرسنل مراکز رادیولوژی در ارائه خدمات بوجود آید و مردم باید بدانند که سی تی اسکن به دلیل استفاده از اشعه ایکس عوارضی برای سلامت بدن دارد.
کاهش رشد ویروس کرونا با اسپری بینی

کاهش رشد ویروس کرونا با اسپری بینی

مطالعه بر روی موش‌خرما‌ها (یا راسوها) نشان داده که این محصول با نام INNA-۰۵۱ می‌تواند به‌عنوان مکمل واکسن‌ها مورداستفاده قرار گیرد و سطح ویروس عامل کووید-۱۹ را تا ۹۶ درصد کاهش دهد.
تشخیص آلزایمر با آزمایش

تشخیص آلزایمر با آزمایش "مایع چشم"

ما شواهدی را درباره لایه فیبر‌های عصبی (NfL) در مایع چشم پیدا کردیم. افزایش سطح NfL در خون و مایع مغزی نخاعی در شرایطی مانند آلزایمر و بیماری پارکینسون قابل تشخیص است.

کاهش عوارض سکته مغزی با عصاره آلبالو

نتایج این تحقیق نشان داد که استفاده خوراکی از عصاره آلبالو بسته به دوز مورد استفاده، دارای اثرات حفاظتی در برابر استرس اکسیداتیو و حجم ورم ناشی از انسداد شریان مغزی میانی در سکته مغزی است.

تولید ارزان و ایمن "دارو" با استفاده از برق

در این روش از اکسیژن موجود در جو به عنوان یک پیش پایه در دمای اتاق و از یدید به عنوان کاتالیزور به جای فلزات استفاده می‌شود. استفاده از حالت ولتاژ ثابت برای حفظ ولتاژ مداوم، آسیب گروه عملکردی ناشی از ولتاژ بالا را برطرف می‌کند.
قدرت جا به جایی ویروس کرونا در هوا چقدر است؟

قدرت جا به جایی ویروس کرونا در هوا چقدر است؟

این تحقیقات نشان می‌دهد شیوع ویروس کرونا از طریق هوا به هیچ عنوان تابع مسیر باد نیست و این ویروس می‌تواند در جهت‌های مختلف در محیط پخش شود؛ همین امر نگرانی‌ها درباره شیوع ویروس کرونا در جامعه را بالا می‌برد.

جهش ویروس کرونا برای حفظ حیات و بقا

این جهش که به «دی ۶۱۴ جی» موسوم است عامل حدود ۷۱ درصد عفونت‌ها در نخستین هفته شیوع بیماری در شهر بوستون است که این پژوهش در آن صورت گرفته است.
واکسن کرونا

واکسن کرونا "نوشدارو" نیست

ر مقایسه با واکسن آنفولانزا، واکسن کرونا احتمالا تنها میان ۴۰ تا ۶۰ درصد موثر خواهد بود. تیم دانشمندان آکسفورد که در حال تولید واکسن هستند، می‌گویند هدفشان ایجاد ۵۰ درصد مصونیت در مقابل ویروس کروناست.

چرا "کرونا" در برخی افراد شدیدتر است؟

محققان دریافتند که بیش از ۱۰ درصد از افرادی که به کووید-۱۹ شدید مبتلا می‌شوند، دارای آنتی بادی‌های غلط (اتوآنتی بادی) هستند که به جای حمله به ویروس عامل بیماری، به سیستم ایمنی حمله می‌کنند.