فرادید | علم و تکنولوژی - پزشکی

Faradeed | فرادید اخبار

چرا کرونا در برخی شدید و در برخی خفیف است؟

به گفته محققان، علائم معمول بیماری فوق معمولاً شامل تب، سرفه، تنگی نفس و از دست دادن بویایی و چشایی هستند که گاه با موارد دیگری مثل درد عضلانی، گلودرد، خلط و قرمزی چشم همراه هستند.

چرا کرونا جان تعداد زیادی از کودکان برزیلی را می‌گیرد؟

طبق آمار‌های وزارت بهداشت برزیل بین فوریه ۲۰۲۰ و ۱۵ مارس ۲۰۲۱، حداقل ۸۵۲ کودک برزیلی تا سن ۹ سال از جمله ۵۱۸ نوزاد زیر یک سال بر اثر کرونا جان باخته‌اند. اما دکتر مارینیو تخمین می‌زند که بیش از دو برابر این تعداد کودک بر اثر کرونا جان خود را از دست داده‌اند.
زمان ۴۰ساله برای ریشه کنی ویروس کرونا!

زمان ۴۰ساله برای ریشه کنی ویروس کرونا!

برای مهار ویروس کرونا، در برهه‌ای این ویروس کنترل می‌شود تا موارد جدید ابتلا به آن کاهش یابد و یا در برخی موارد اقدام به ریشه کنی می‌شود. برای ریشه کنی ویروس کرونا ۳۰ تا ۴۰ سال زمان نیاز است تا این ویروس ریشه کن شود.

واکسن کرونای چینی کم اثر است؟!

چین تاکنون ۴ نوع مختلف واکسن را برای استفاده عمومی ساخته و تایید کرده است، با این حال برخی آزمایش‌های انسانی این واکسن‌ها در خارج از چین نشان می‌دهد که تاثیر آن‌ها کمتر از ۵۰ درصد است.

سینوزیت مزمن فعالیت مغز را تغییر می‌دهد

شرکت‌کنندگان با التهاب سینوس متوسط و شدید افراد جوانی بودند که از نظر بالینی علائم قابل توجهی از اختلال شناختی را نشان نمی‌دادند. با این حال اسکن مغزی آن‌ها داستان دیگری را برای ما نشان داد و ما متوجه کاهش حس توجه آنها، مشکلات تمرکز یا اختلالات خواب در آن‌ها شدیم.

قاعدگی سنگین، عارضه جدید واکسن کرونا

هنوز تحقیقات زیادی در مورد چگونگی تأثیر واکسیناسیون کووید-۱۹ بر قاعدگی وجود ندارد، اما واکسن‌ها سیستم ایمنی بدن را تحت فشار قرار می‌دهند و چرخه قاعدگی گاهی اوقات به این نوع تغییرات واکنش نشان می‌دهد.

نخستین پیوند ریه از اهداکننده زنده در جهان

در این عمل جراحی پیوند ریه پزشکان بافت ریه‌های سالم شوهر و پسرش را به ریه‌های این زن بیمار پیوند زدند تا جایگزین قسمت‌های از بین رفته ریه بیمار شود. برای پیوند از اهدا کننده زنده، به دو اهدا کننده نیاز است.
یک واکنش سلولی؛ عامل دشواری درمان کرونا

یک واکنش سلولی؛ عامل دشواری درمان کرونا

انتظار نمی‌رود که این سامانه در شرایط عفونت ناشی از کروناویروس، مقابل میزبان قرار بگیرد و در التهاب مخرب بافت که در موارد شدید کووید-۱۹ رخ می‌دهد، نقش داشته باشد. ما باید هنگام مقابله با کووید-۱۹، به تعدیل این سامانه داخل سلول فکر کنیم.
پروتئین‌N؛ کلید کشف داروی کرونا

پروتئین‌N؛ کلید کشف داروی کرونا

پروتئین نوکلئوکپسید ویروس یا پروتئین N به خاطر کار‌های مهمی که در چرخه عفونت کروناویروس انجام می‌دهد و به خاطر این که با سرعت نسبتا آهسته جهش می‌یابد، هدف اصلی برای مقابله با کووید-۱۹ به شمار می‌رود.
۱۳ ژن جدید در بروز آلزایمر نقش دارند
دانشمندان کشف کردند

۱۳ ژن جدید در بروز آلزایمر نقش دارند

پژوهشگران در تلاش برای یافتن انواع نادر ژن‌های مرتبط با آلزایمر، ارزیابی‌های توالی‌یابی کل ژنوم را روی ژنوم ۲۲۴۷ نفر از ۶۰۵ خانواده انجام دادند که چندین عضو آن‌ها به آلزایمر مبتلا شده بودند.
بیماری مغزی مرموز در کانادا

بیماری مغزی مرموز در کانادا

این بیماری تاکنون تنها در نیوبرانزویک، کانادا -و به طور خاص در مناطق شبه جزیره آکادیا و مونکتون- گزارش شده است، اما محققان دریافته‌اند که افراد از هر سن به این بیماری مبتلا می‌شوند و عوارض نگران‌کننده‌ای دارد.
آغاز واکسیناسیون همگانی در کشور از مهرماه

آخرین وضعیت واکسن‌های ایرانی کرونا

واکسن انستیتو رازی با نام کووپارس و واکسن وزارت دفاع با نام فخرا در مرحله اول کارآزمایی بالینی قرار دارند و احتمالا تا آخر فروردین یا نیمه اول اردیبهشت هم یک یا دو واکسن دیگر بتوانند مجور آغاز کارآزمایی را دریافت کنند.

چای سبز، دشمن کرونا!

نتایج یک تحقیق علمی جدید در ایالات متحده آمریکا نشان می‌دهد چای سبز دارای ماده‌ای است که می‌تواند از تکثیر ویروس کرونا در سلول‌های انسانی و ابتلا به نوع شدید عفونت کروناویروس جدید (کووید-۱۹) جلوگیری کند.