فرادید | علم و تکنولوژی - پزشکی

Faradeed | فرادید اخبار

با خیال راحت واکسن کرونا بزنید؛ عوارض جدی ندارد
نتایج تحقیقات در آمریکا

با خیال راحت واکسن کرونا بزنید؛ عوارض جدی ندارد

پس از تحقیقی ۶ میلیون نفره، مشخص شده که واکسن کرونا هیچ عوارض جانبی تایید شده‌ای ندارد و عوارض احتمالی ابتلا به ویروس کرونا بیشتر است. مطالعه روی همه سنین واکسینه شده خصوصا جوانان، ارتباط معناداری بین مشکل قلبی و واکسن‌های کرونا پیدا نکرده است.
بازگرداندن حس بویایی بعد ازکرونا با ویتامین آ

بازگرداندن حس بویایی بعد ازکرونا با ویتامین آ

تحقیقاتی قبلا توسط محققان آلمانی به انجام رسید، فواید بالقوه ویتامین A را نشان داده است و اینک دانشمندان نحوه عملکرد این روش را برای ترمیم بافت‌های آسیب دیده بینی توسط ویروس‌ها بررسی می‌کند
یافته‌های جدید نشان می دهد؛

میتوکندریِ سلول‌ها باعث افزایش مقاومت در برابر بیماری‌ها می‌شود

یافته های جدیدی که در زمینه کنترل کیفیت میتوکندری به دست آمده است، تلاش‌ها را برای توسعه درمان‌های جدید برای بیماری‌های غیرواگیر که به ابعاد همه گیر رسیده اند و تخمین زده می‌شود که باعث ۷۱ درصد از کل مرگ‌ها می‌شود، افزایش می‌دهد.
مغز اول انسان در سر است یا روده؟
فرضیه جدید دانشمندان

مغز اول انسان در سر است یا روده؟

مغز دوم در روده شما ممکن است قبل از مغز در سر شما تکامل یافته باشد. یکی از نکات مهم در خصوص مغز دوم ما این است که باکتری‌های روده نه تنها اشتهای ما را کنترل می‌کنند بلکه در خلق و خوی ما نیز تاثیر گذارند. فرضیه‌ای تایید می‌کند که ENS در واقع «اولین مغز» است.
«نورو پروتزها» قدرت تکلم را به معلولین باز می‌گرداند

«نورو پروتزها» قدرت تکلم را به معلولین باز می‌گرداند

این دستاورد، که با همکاری اولین شرکت کننده در یک آزمایش تحقیق بالینی ساخته شد، حاصل بیش از یک دهه تلاشِ ادوارد چانگ، جراح مغز و اعصاب از دانشگاه سانفرانسیسکو است برای توسعه فناوریی که به افراد معلول اجازه می‌دهد حتی اگر قادر به برقراری ارتباط نباشند، به تنهایی صحبت کنند
نوبت دوم واکسن کرونا را زودتر بزنیم بهتر است؟

نوبت دوم واکسن کرونا را زودتر بزنیم بهتر است؟

یافته‌ها با قوت زیاد این را مطرح می‌کنند که هرچه نوبت دوم را دیرتر بزنید، مصونیت طولانی‌تری خواهید داشت. از حدود ۸ هفته به بعد، زمان بهینه است و ما به هیچ کس توصیه نمی‌کنیم که نوبت دوم را زودتر از آن بزند
غذا‌های فراوری‌شده با مغز چه می‌کنند؟

غذا‌های فراوری‌شده با مغز چه می‌کنند؟

دوپامین ممکن است با فرارسانِ گلوتامات که در یادگیری عادت‌ها، ولع‌مصرف و عود نقش مهمی ایفا می‌کند، تعامل داشته باشد. مصرف مکرر غذا‌های فراروی شده که احساس شدید پاداش گرفتن در فرد ایجاد می‌کند، می‌تواند توانایی او در مهار تمایل شدید برای خوردن این نوع غذا‌ها را مخدوش کند.

هشدار، تشدید وخامت همه‌گیری کرونا

بی‌تردید زمانی فرا خواهد رسید که این بیماری خطرناک و پیش‌بینی‌ناپذیر را تا حد زیادی در کل کشور مهار کنیم و زندگی با کرونا را یاد بگیریم. اما هنوز به آن شرایط نرسیده‌ایم و متاسفانه باید انتظار داشته باشیم اوضاع دوباره بدتر شود.
آزمایش بدون درد و خون‌ریزی دیابت در استرالیا

آزمایش بدون درد و خون‌ریزی دیابت در استرالیا

دکتر داستور امیدوار است که روش جدید آزمایش دیابت نتایج بسیاری بهتری برای مبتلایان به دیابت داشته باشد. آزمایش جدید به صورت اتفاقی زمانی کشف شد که دانشمندان در حال کار بر روی سلول‌های خورشیدی بودند.

تشخیص کووید مزمن با یک آزمایش ساده

کالج سلطنتی لندن با مقایسه خون ده‌ها بیمار مبتلا، دریافته است که در خون بیمارانی که به سرعت از کووید-۱۹ بهبود یافته‌اند، یا بیمارانی که هرگز به ویروس مبتلا نشده‌اند، اتوآنتی‌بادی وجود ندارد.
واکسن آنفلوآنزا؛ جلوگیری از عوارض شدید کرونا

واکسن آنفلوآنزا؛ جلوگیری از عوارض شدید کرونا

واکسن آنفلوآنزا ممکن است فرد را در مقابل برخی مشکلات ناشی از ابتلا به کووید-۱۹ محافظت کند. بنا بر این تحقیق، احتمال سکته در آن دسته از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ که واکسن آنفلوآنزا نزده بودند، ۴۵ تا ۸۵ درصد بیشتر بود و ۴۰ درصد بیشتر در خطر ابتلا به لختگی خون بودند.

مهم‌ترین سپر دفاعی بدن در مقابل کرونا

کمبود ریزمغذی‌هایی مانند آهن و روی نیز باعث ضعف سیستم ایمنی بدن می‌شود که برای جبران کمبود آن‌ها می‌توان از حبوبات به‌عنوان جایگزین مناسب گوشت، شیر و لبنیات، سبزی‌های برگ سبز و انواع خشکبار استفاده کرد.
تشخیص کرونا با بررسی گوشی افراد

تشخیص کرونا با بررسی گوشی افراد

این روش جدید که با نام آزمایش صفحه نمایش تلفن همراه یا پست"(PoST) شناخته می‌شود قادر به شناسایی ویروس کووید-۱۹ در تلفن‌های ۸۱ تا ۱۰۰ درصد افراد مبتلا به نوع شدید این ویروس بوده است
کشف روشی جدید برای درمان آلزایمر

کشف روشی جدید برای درمان آلزایمر

دانشمندان دهه‌ها تلاش کرده اند روش‌های درمانی برای بیماری آلزایمر را توسعه دهند، اما موفقیت چندانی نداشته اند. مطالعه جدید با تمرکز بر پروتئین‌های موجود در مغز و سایر بافت‌هایی که عملکرد آن‌ها تغییر کرده است، رویکرد دیگری را در پیش می‌گیرد.