فرادید | علم و تکنولوژی - فیزیک

Faradeed | فرادید اخبار

کشف شواهدی از «نیروی پنجم طبیعت»

کشف شواهدی از «نیروی پنجم طبیعت»

دانشمندان باور دارند پس از بررسی ذرات زیراتمی که به روشی غیرمعمول رفتار می‌کنند، شواهدی از وجود نیروی بنیادی پنجم طبیعت را یافته‌اند

کشف یک نیروی تازه در طبیعت

علاوه بر نیروی گرانش و الکترومغناطیسی، دو نیروی هسته‌ای قوی و ضعیف بر رفتار ذرات زیراتمی حکمفرما هستند. یک نیروی بنیادی تازه ممکن است به حل برخی از بزرگترین معما‌های جهان که برای چند دهه عرق دانشمندان را درآورده کمک کند.
نوترینو‌های طعم‌دار؛ راز مرگ ستارگان

نوترینو‌های طعم‌دار؛ راز مرگ ستارگان

دانشمندان برای یافتن اطلاعات مهم در مورد انفجار‌های ابرنواختری به مطالعه نوترینو‌ها می‌پردازند. در حالی که تحقیقات قبلی سه طعم (نوع) نوترینو را شناسایی کرده بود، بسیاری از محققان با مطالعه نوترینو با طعم وانیل" بدون در نظر گرفتن طعم "شکلات" و "توت فرنگی"، مطالعه در مورد این موضوع را ساده کردند.
ضد ماده، مهم‌ترین مساله‌ فیزیک نوین

ضد ماده، مهم‌ترین مساله‌ فیزیک نوین

سال‌هاست است که دانشمندان به دنبال کشف معمای هستی هستند. اخیرا فیزیک‌دانان آزمایشگاه ملی شتابدهنده فرمی در ایالات متحده توانسته‌اند مدارکی جدید کشف کنند که شاید بتواند در حل یکی از بزرگ‌ترین معما‌های گیتی کمک کند، این‌که چرا جهان به جای پادماده از ماده تشکیل شده است؟
حقایقی عجیب درباره شتاب‌دهنده‌ هادرونی سِرن (LHC)

حقایقی عجیب درباره شتاب‌دهنده‌ هادرونی سِرن (LHC)

برخورددهنده‌ی هادرونی بزرگ یکی از نماد‌های فناوری و پیشرفت بشر در عصر جدید است. این شتاب‌دهنده، بزرگترین دستگاه ساخته شده به دست بشر است که روزنه‌هایی جدید از ساختار جهان هستی را به روی ما می‌گشاید.
حالت جدیدی از ماده کشف شد

حالت جدیدی از ماده کشف شد

محققان در مطالعه جدید خود نوعی شیشه را کشف کرده‌اند که در آن اتم‌ها رفتار پیچیده‌ای از خود نشان می‌دهند، رفتاری که قبلاً هرگز در شیشه‌ها دیده نشده است. در این شیشه اساساً اتم‌ها می‌توانند حرکت کنند، اما قادر به چرخش نیستند.
چین، خورشید مصنوعی‌اش را فعال کرد

چین، خورشید مصنوعی‌اش را فعال کرد

امحققان چینی علوم فیزیک موسسه «Heftei» در چین، با رسیدن به دمای ۱۰۰ میلیون درجه سلسیوس موفق شدند تا دمایی ۶ برابر داغ‌تر از خورشید واقعی را تولید نمایند. ین پروژه منبع نامحدودی از یک انرژی پاک را ایجاد می‌کند که به اعتقاد دانشمندان می‌تواند زمین را از تغییرات آب و هوایی نجات دهد.

کشف نوترینوهای رازآلود در خورشید

این یافته جدید می‌تواند به این کمک کند که دریابیم آیا چنین چیزی درست است یا نه و اگر بله به چه میزان درست است و به ما اجازه می‌دهد بفهمیم که سایر ستارگان چگونه و به چه شیوه‌ای انرژی تولید می‌کنند.

"تئوری همه چیز"؛ انسان یا رایانه به آن می‌سد؟!

مشابه کاری که مغز انسان می‌کند. با تجزیه و تحلیل مقدار زیادی از داده‌ها برای الگو‌های پنهان، ”شبکه عصبی" به سرعت می‌آموزد تا تفاوت سگ‌ها و گربه‌ها را بفهمد، چهره‌ها را تشخیص دهد، گفتار انسان را تکرار کند و سوء رفتار مالی را فاش کند.
شباهت آب مغز و انرژی تاریک در چیست؟

شباهت آب مغز و انرژی تاریک در چیست؟

برای نمونه، مغز انسان به این دلیل کار می‌کند که شبکه‌ای متشکل از هفتاد میلیارد نورون آن را تشکیل می‌دهند. جهان هستی هم دستکم حدود صد میلیون کهکشان دارد.
مدال آیزاک نیوتن به یک دانشمند ایرانی رسید
دکتر نادر انقطاع برنده جایزه آیزاک نیوتن ۲۰۲۰ شد

مدال آیزاک نیوتن به یک دانشمند ایرانی رسید

انستیتو فیزیک انگلستان (IOP)، مدال ایزاک نیوتن در سال ۲۰۲۰ را به محقق ایرانی، پروفسور نادر اِنقطاع اعطا کرد. این دانشمند ایرانی به علت تحقیقات فراوان در زمینه الکترومغناطیس، فراماده و نانوتکنولوژی برنده این جایزه شد.
یک زپتوثانیه؛ کوتاه‌ترین واحد زمان

یک زپتوثانیه؛ کوتاه‌ترین واحد زمان

. دانشمندان با هدف اندازه‌گیری مدت زمان این رخداد، یک مولکول هیدروژن را با استفاده از پرتو ایکس PETRA III، قدرتمندترین منبع نوری از این نوع، تحت تابش قرار دادند.

پژوهش درباره سیاه‌چاله‌ها؛ برنده جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۰

پروفسور گز چهارمین زنی است که جایزه نوبل فیزیک را دریافت می‌کند. از سال ۱۹۰۱ تاکنون بیش از ۲۰۰ نفر برنده نوبل فیزیک شده اند. ماری کوری در سال ۱۹۰۳، ماریا گوپرت مه‌یر در سال ۱۹۶۳ و دانا استریکلند در سال ۲۰۱۸ دیگر برندگان زن این جایزه هستند.
سفر در تونل زمان با نظریه انیشتین!
آیا کسی می‌تواند به گذشته برگردد و مانع از تولد خودش بشود؟

سفر در تونل زمان با نظریه انیشتین!

دامنه فرآیند‌های ریاضیاتی که ما کشف کردیم نشان می‌دهد که در جهان ما، سفر درزمان با اراده آزاد، بدون هیچ گونه تناقضی امکان‌پذیر است.
۱