فرادید | علم و تکنولوژی - عمومی

Faradeed | فرادید اخبار

«گرین روم»؛ رقیب جدید کلاب هاوس

«گرین روم»؛ رقیب جدید کلاب هاوس

یک مزیت خوب گرین روم / اتاق سبز نسبت به کلاب هاوس داشتن یک چت روم در کنار اتاق صوتی است که باعث می‌شود کاربران بتوانند در آن هم با هم ارتباط برقرار کنند.
پایان یوز؛ چرا گوگل ایرانی مغلوب شد؟

پایان یوز؛ چرا گوگل ایرانی مغلوب شد؟

یوز، اولین پروژه شکست خورده ایرانی در حوزه جستجوگرهای بومی نیست. پیش از این پروژه‌هایی همچون یاحق، گرگر، سلام، جس جو، پارسی جو و برنامه نویس راه اندازی شدند، اما هیچ کدام نتوانستند انتظار کاربران ایرانی را برآورده کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که تاکنون هیچ یک از پروژه‌های جستجوگر بومی نتوانسته اند، به رقیبانی جدی برای موتور‌های بین المللی تبدیل شوند.

کشف محتویات یک بطری ۱۶۰ ساله با اشعه ایکس

فلورسانس اشعه‌ایکس مشخص کرد که بطری‌ها از شیشه کریستال حاوی پتاس ساخته شده است. جیوه‌کلیرید ماده‌ای بسیار سمی است و عوارض جانبی آن شامل معده درد، استفراغ خونی و احساس سوزش در گلو و دهان است.
آیزاک آسیموف، پادشاه علم و تخیل

آیزاک آسیموف، پادشاه علم و تخیل

آیزاک آسیموف نویسنده‌ای است که بسیاری از نوجوانان را شیفته‌ی دنیای علم و تخیل کرد. شهرت آسیموف بیشتر به خاطر مجموعه‌ی هفت جلدی «امپراتوری کهکشانها» (بنیاد کهکشانی) است که از مشهورترین سری داستان‌های علمی تخیلی به شمار می‌رود. او برای این کتاب‌ها جایزه‌ی معتبر هوگو را دریافت کرد.
چند تی‌رکس روی زمین زندگی کرده است؟

چند تی‌رکس روی زمین زندگی کرده است؟

پژوهشگران برای نخستین‌بار طول عمر این نوع دایناسور را نیز محاسبه کرده‌اند: آن‌ها با استفاده از عقاید کارشناسان و مروری بر ادبیات موجود، تخمین زدند که تی‌رکس در سن ۱۵.۵ سالگی به بلوغ جنسی می‌رسیده و می‌توانسته تا اواخر دهه ۲۰ زندگی کند. متوسط توده بدنی یک دایناسور بزرگسال در حدود ۵۲۰۰ کیلوگرم بوده و بعد از بلوغ جنسی می‌توانستند تا ۷۰۰۰ کیلوگرم وزن بگیرند.
روبیک؛ مکعبی که میلیون‌ها انسان را در خود اسیر کرد
پرفروش‌ترین اسباب‌بازی دنیا

روبیک؛ مکعبی که میلیون‌ها انسان را در خود اسیر کرد

ارنو روبیک، ۷۶ ساله، مخترع مجارستانی مکعب روبیک است. این فکر خیلی ناگهانی به ذهنش رسید: یک‌بار با خودش فکر کرد شاید جالب باشد اگر بشود مکعب‌های کوچک را طوری کنار هم قرار داد که به هم وصل باشند، ولی بتوانند در جای خود حرکت کنند.

تبدیل تگرگ به باران با استفاده از امواج‌صوتی

محققان مرکز رشد شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان دانشگاه صنعتی سهند به منظور کاهش خسارات ناشی از تگرگ سامانه‌ای را عرضه کردند که قادر است تگرگ را به باران تبدیل کند. بارش تگرگ خسارات زیادی به بخش کشاورزی وارد می‌کند که تاکنون سامانه‌های مختلفی برای کاهش خسارات تگرگ عرضه شده است که از آن جمله می‌توان به سامانه "ضد تگرگ" اشاره کرد.

خودروی بایتون جایگزین گوشی هوشمند

خودروی الکتریکی بایتون جدیدترین مدل مفهومی به نمایش درآمده در شوی سالانه لاس وگاس / CES 2018 بخشی از آینده زندگی ما را تشکیل می‌دهد که می تواند جایگزین گوشی هوشمند شود.
ماشین مردم آینده
نگاهی به مدل مفهومی سیمبیوز که راهبرد آینده رنو را فاش کرد

ماشین مردم آینده

به لطف اقسامی از سیستم های هوشمند، راننده می تواند به کمک دوربین های متعدد، رادارها و تعداد زیادی حسگر هدایت خودرو را به کامپیوتر مرکزی خودرو اعطا کند و خود با خیال آسوده در اتومبیل به استراحت، انجام امور روزمره یا گفتگو با سایر سرنشینان بپردازد.

بازخوردها به بازی شگفت‌انگیز "اساسین"

هفته‌ی گذشته شاهد عرضه‌ سه بازی شگفت‌انگیز بوده‌ایم. قسمت دوم بازی ولفنشتاین، سوپر ماریو آدیسی و هم‌چنین جدیدترین قسمت از مجموعه بازی‌های فرقه اساسین وارد بازار شده‌اند. منتقدان هم تک تک درباره‌ی این عناوین صحبت کرده و نظرات خودشان را نسبت به آن‌ها منتشر کرده‌اند. بازخوردها نسبت به Assassin’s Creed Origins بسیار خوب بوده‌اند.