فرادید | علم و تکنولوژی - عمومی

Faradeed | فرادید اخبار

روبیک؛ مکعبی که میلیون‌ها انسان را در خود اسیر کرد
پرفروش‌ترین اسباب‌بازی دنیا

روبیک؛ مکعبی که میلیون‌ها انسان را در خود اسیر کرد

ارنو روبیک، ۷۶ ساله، مخترع مجارستانی مکعب روبیک است. این فکر خیلی ناگهانی به ذهنش رسید: یک‌بار با خودش فکر کرد شاید جالب باشد اگر بشود مکعب‌های کوچک را طوری کنار هم قرار داد که به هم وصل باشند، ولی بتوانند در جای خود حرکت کنند.

تبدیل تگرگ به باران با استفاده از امواج‌صوتی

محققان مرکز رشد شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان دانشگاه صنعتی سهند به منظور کاهش خسارات ناشی از تگرگ سامانه‌ای را عرضه کردند که قادر است تگرگ را به باران تبدیل کند. بارش تگرگ خسارات زیادی به بخش کشاورزی وارد می‌کند که تاکنون سامانه‌های مختلفی برای کاهش خسارات تگرگ عرضه شده است که از آن جمله می‌توان به سامانه "ضد تگرگ" اشاره کرد.

خودروی بایتون جایگزین گوشی هوشمند

خودروی الکتریکی بایتون جدیدترین مدل مفهومی به نمایش درآمده در شوی سالانه لاس وگاس / CES 2018 بخشی از آینده زندگی ما را تشکیل می‌دهد که می تواند جایگزین گوشی هوشمند شود.
ماشین مردم آینده
نگاهی به مدل مفهومی سیمبیوز که راهبرد آینده رنو را فاش کرد

ماشین مردم آینده

به لطف اقسامی از سیستم های هوشمند، راننده می تواند به کمک دوربین های متعدد، رادارها و تعداد زیادی حسگر هدایت خودرو را به کامپیوتر مرکزی خودرو اعطا کند و خود با خیال آسوده در اتومبیل به استراحت، انجام امور روزمره یا گفتگو با سایر سرنشینان بپردازد.

بازخوردها به بازی شگفت‌انگیز "اساسین"

هفته‌ی گذشته شاهد عرضه‌ سه بازی شگفت‌انگیز بوده‌ایم. قسمت دوم بازی ولفنشتاین، سوپر ماریو آدیسی و هم‌چنین جدیدترین قسمت از مجموعه بازی‌های فرقه اساسین وارد بازار شده‌اند. منتقدان هم تک تک درباره‌ی این عناوین صحبت کرده و نظرات خودشان را نسبت به آن‌ها منتشر کرده‌اند. بازخوردها نسبت به Assassin’s Creed Origins بسیار خوب بوده‌اند.

ورود ۲۱ قلم محصول فناوری اطلاعات ممنوع شد

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از ممنوعیت ورود ۲۱ قلم کالا و تجهیزات مرتبط با فناوری اطلاعات به کشور خبر داد و گفت: اپراتورهای ارتباطی ملزم به استفاده از محصولات مشابه داخلی شدند.

آثار مخرب اینستاگرام بر روی کاربران

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات استان ایلام در خصوص استفاده ناصحیح و عدم آشنایی با رویکرد شبکه‌های اجتماعی و به خصوص شبکه اجتماعی ایستاگرام و مشکلات ناشی از عضویت در آن هشدار داد.
تصاویر/ لوکس ترین قطار دنیا

تصاویر/ لوکس ترین قطار دنیا

در اواخر ماه مارس سال جاری ژاپنی‌ها از ساخت قطاری فوق‌لوکس خبر دادند. اما هفته گذشته مقامات مربوطه در سرزمین آفتاب تابان، این قطار فوق لوکسشان را در معرض دید عموم قرار داده و خبر افتتاحش را منتشر کردند. سفر طولانی با قطار اصولا پروسه‌ای سخت و کسالت‌آور است، اما قطار بسیار لوکس ژاپنی‌ها حتی طولانی‌ترین و سخت‌ترین سفرها را برایتان آسان خواهد کرد.