فرادید | ویدیو - خبری

Faradeed | فرادید اخبار

ویدئو/ رنگی کردن جنگ جهانی اول در یک مستند

ویدئو/ رنگی کردن جنگ جهانی اول در یک مستند

این ویدئو بریده ای است از آن‌ها نباید پیر شوند (They Shall Not Grow Old) فیلمی مستند به کارگردانی پیتر جکسون سازنده ارباب حلقه‌ها و هابیت، که در سال ۲۰۱۸ منتشر شد. این فیلم با استفاده از فیلم‌های اصلی برداشته‌شده از جنگ جهانی اول محفوظ در آرشیو موزه سلطنتی جنگ که بیشتر آن‌ها تاکنون دیده‌نشده‌اند، به همراه صدا‌های ضبط‌شده توسط بی‌بی‌سی و مصاحبه‌های آی‌دبلیوام که از بریتانیایی‌های حاضر در نبرد گرفته‌شده، ساخته شده‌است. بیشتر این فیلم‌ها رنگی شده و با استفاده ابزار‌ها و تکنیک‌های مدرن تبدیل شده‌اند و برای اثرگذاری بیشتر و هرچه بیشتر نزدیک‌شدن به تجربه واقعی سربازان از نبرد، از جلوه‌های صوتی و صداپیشه در آن استفاده شده‌است.
ویدئو/ همبرگر ۶ کیلویی بخورید، ۳۳۱ دلار جایزه بگیرید!

ویدئو/ همبرگر ۶ کیلویی بخورید، ۳۳۱ دلار جایزه بگیرید!

خوردن بزرگ‌ترین همبرگر تایلند که با وزنی در حدود ۶ کیلوگرم دارای ۱۰ هزار کالری است، به مسابقه گذاشته شد. رستورانی در بانکوک که تخصص بالایی در ارائه غذا‌های گوشتی بزرگ دارد، اعلام کرد، به هر کس که بتواند این همبرگر ۶ کیلوگرمی را در ۹ دقیقه بخورد، معادل ۳۳۱ دلار آمریکا جایزه نقدی می‌دهد. محصول جدید این رستوران که با نام «همبرگر ۶ کیلوگرمی» عرضه شده با گوشت گاو ۸۲ دلار و با گوشت خوک ۱۱۵ دلار قیمت دارد.
ویدئو/ تمارض عجیب یک رهگذر

ویدئو/ تمارض عجیب یک رهگذر

یک مرد که در حال عبور از خط عابر پیاده است، پس از رد شدن یک خودرو وانمود به مصدومیت می‌کند. پس از آن او را به بیمارستان برده و نتایج نشان می‌دهد که او مشکلی ندارد. اما زمانی ماجرا جالب می‌شود که پلیس پس از بازبینی فیلم دوربین‌های شهری، متوجه می‌شود که تصادفی در کار نبوده و مرد مانند فوتبالیست‌های حرفه‌ای مرتکب تمارض شده است. تمارضی که او را لایق جایزه اسکار می‌کند!
ویدئو/ نجات معجزه آسای یک کودک از خودکشی همراه پدر

ویدئو/ نجات معجزه آسای یک کودک از خودکشی همراه پدر

فرناندو بالبوئنا، پدر ۴۵ ساله پس از به آغوش کشیدن دختر پنج ساله اش، همراه او جلوی قطار می‌پرد. او دقایقی قبل با همسرش تلفنی صحبت کرده بود. خوشبختانه دختر خردسال به شکل معجزه آسایی جان سالم به در برد و پس از بیرون کشیده شدن از زیر قطاری در برانکس نیویورک، کاملا شوکه شده بود. طبق گفته همسر این مرد، او سال‌ها با بیماری افسردگی دست و پنجه نرم می‌کرد و تا آخر عمرش هم تحت درمان بود. به گفته این زن، او صبح احساس کرده که اتفاقی بد در حال وقوع است و پس از مدتی متوجه می‌شود که احساسش اشتباه نکرده است. پس از این اتفاق، مسافران در ایستگاه به زیر قطار می‌روند و دختر را از آنجا در می‌آورند. به گفته مادرش، حال جسمی او خوب است، اما هنوز نتوانسته درک کند که چرا پدرش چنین کاری کرده و همچنان در حالت شوک قرار دارد.
ویدئو +۱۶/ ضرب و شتم دختر بچه دو ساله توسط پدر بی رحم

ویدئو +۱۶/ ضرب و شتم دختر بچه دو ساله توسط پدر بی رحم

ویدئو نشان می‌دهد که پدری دختربچه خود را وادار به ایستادن می‌کند و پس از امتناع کودک، به او سیلی زده و کودک را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد. این مرد که یوسف القطایی نام دارد، یک فلسطینی ساکن در عربستان است، که چند بار پا‌های ضعیف دختر بچه را از زیر او می‌گیرد و او را وادار به ایستادن می‌کند و سپس با ضربات دست، پشت و پهلوی او را مورد هدف قرار می‌دهد؛ و در نهایت به شکل بی رحمانه ای، کودک را از گردن گرفته و بر سر او فریاد می‌زند. پس از انتشار این ویدئو، پلیس عربستان این مرد را بازداشت کرده است.
ویدئو/ امیرتوحید فاضل کیست؟

ویدئو/ امیرتوحید فاضل کیست؟

امیر توحید فاضل، دبیر سیاسی خبرگزاری موج، که اخیرا با محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه، به سوئد رفته بود، از تیم خبری جدا شده، و درخواست پناهندگی داده است. در این ویدئو گوشه‌ای از سوابق حرفه‌ای او را مرور کرده ایم. این ویدئو را تماشا کنید.
ویدئو/ درگذشت پیر بازیگری

ویدئو/ درگذشت پیر بازیگری

داریوش اسدزاده بازیگر پیشکسوت سینما، تلویزیون و تئاتر امروز در سن ۹۶ سالگی درگذشت. از او کار‌های ماندگاری به جا مانده که نامش را در هنر این سرزمین جاودانه خواهد کرد. در این ویدئو مروری کوتاه کرده ایم بر زندگانی وی. این ویدئو را تماشا کنید.
ویدئو/ فاطمه عبادی؛ انتخابی از سر جنسیت یا توانایی؟

ویدئو/ فاطمه عبادی؛ انتخابی از سر جنسیت یا توانایی؟

در قسمت پایانی برنامه استعدادیابی تلویزیون، عصر جدید مشخص شد که فاطمه عبادی بانوی هنرمندی که با شن نقاشی‌های حیرت انگیزی می‌کشد به مقام اول دست پیدا کرده و برنده مسابقه شده است. او که با شش و نیم میلیون رای به این مقام دست پیدا کرد، حال تبدیل به جدالی شده بین دو دیدگاه. دیدگاهی او را شایسته این مقام می‌دانند و دیدگاهی که برنده شدن او را به جنسیتش مرتبط می‌دانند. این دیدگاه‌ها تا چه حد به واقعیت نزدیک ترند؟
ویدئو/ اولین مستند نماینده ایران در اسکار

ویدئو/ اولین مستند نماینده ایران در اسکار

در انتخابی بی سابقه، "در جست و جوی فریده" تبدیل به اولین فیلم مستندی شد که از طرف ایران به آکادمی علوم سینمایی آمریکا معرفی می‌شود. در حالی که کارشناسان شانس فیلم‌های دیگر نظیر متری شیش و نیم و قصر شیرین را برای انتخاب بیشتر می‌دانستند، این انتخاب شگفتی‌های عده‌ای را برانگیخت و برخی نیز بدان اعتراض کردند. برخی معترض بودند که چرا امسال زودتر از سال‌های گذشته انتخاب انجام شده و همچنین چرا از قبل اعضای هیئت انتخاب معرفی نشده اند. با این حال در جست و جوی فریده به عنوان اولین فیلم مستند معرفی شده از سوی ایران، نام خود را در تاریخ سینمای کشورمان ثبت کرد.
ویدئو/ ورزش مختلط در خیابان‌های عربستان

ویدئو/ ورزش مختلط در خیابان‌های عربستان

شمار زنانی که در خیابان‌های عربستان سعودی مشغول دویدن و ورزش کردن هستند رو به افزایش است. انجمن دو جده در سال ۲۰۱۳ راه اندازی شد و یکی از اولین گروه‌هایی بود که ورزش مختلط در آن انجام می‌شد. اگر چه محدودیت‌ها علیه زنان مانند رانندگی، در عربستان رو به کاهش است، اما آن‌ها هنوز برای مسافرت، ازدواج و طلاق نیاز به اجازه پدر یا همسر خود دارند.