فرادید | ویدیو - دانستنی‌ها

Faradeed | فرادید اخبار

سوسک طلایی تا حالا دیده بودید؟

سوسک لاک‌پشتی طلایی (نام علمی: Charidotella sexpunctata) این سوسک درختی بومی قاره آمریکا است و ۵ تا ۷ میلی‌متر طول دارد. آن‌ها اغلب به دلیل رنگ طلایی قابل توجهشان به نام حشرات طلایی نامیده می‌شوند. توانایی تغییر رنگ سریع، باعث می‌شود سوسک لاک پشتی طلایی، از نوع سوسک خاص باشد.
ویدئو/ کمک یک کلاغ به جوجه تیغی برای عبور از خیابان!

ویدئو/ کمک یک کلاغ به جوجه تیغی برای عبور از خیابان!

کلاغ، پرنده باهوشی است که عمری طولانی دارد و همواره فیلم‌های مختلفی از بازیگوشی و کار‌های عجیب این پرنده در فضای مجازی دیده می‌شود. در ادامه، فیلمی از کمک کلاغ به یک جوجه تیغی را مشاهده می‌کنید که قصد عبور از خیابان را دارد.
ویدئو / کوچک‌ترین پرنده جنوب ایران در حیات وحش کرمان

ویدئو / کوچک‌ترین پرنده جنوب ایران در حیات وحش کرمان

مرغ شهدخوار یا پِتی، پرنده کوچکی است که غذای آن شهد گل و حشرات ریز است. این پرنده، لانه‌های زیبایی را روی شاخه‌های درختان می‌سازد و مهارت خاصی در انجام این کار دارد. در ادامه، مستندی درباره زیستگاه مرغ شهدخوار در حیات وحش منوجان کرمان را مشاهده می‌کنید.
ویدئو/ تصاویر جالبی از هیپنوتیزم حیوان‌ها

ویدئو/ تصاویر جالبی از هیپنوتیزم حیوان‌ها

هنگام خطر، حیوانات اغلب برای جلوگیری از طعمه شدن در حالت خلسه و هیپنوتیزم قرار می‌گیرند. البته انسان هم می‌تواند به شکل مصنوعی آن‌ها را در این حالت قرار دهند. این تصاویر عجیب و شگفت انگیز از هیپنوتیزم حیوانات را تماشا کنید.
ویدئو/ ۱۰ مکان شگفت‌انگیز که از لحاظ علمی نباید وجود داشته باشند

ویدئو/ ۱۰ مکان شگفت‌انگیز که از لحاظ علمی نباید وجود داشته باشند

با عجایب هفتگانه آشنا هستیم، اما در کره زمین مکان‌هایی هستند که از نظر علوم فیزیک نیز قابل توجیه نیستند و نمی‌توانند وجود داشته باشند، اما وجود دارند و همچنان مرموز باقی مانده اند. در این ویدئو با ده مکان شگفت انگیز آشنا شوید که هنوز دلایل علمی نتوانسته اند عجیب و نامعمول بودن آن‌ها را توضیح دهد.
ویدئو/ اسپیس ایکس؛ پروژه‌ای جاه طلبانه برای نسل‌های فردا

ویدئو/ اسپیس ایکس؛ پروژه‌ای جاه طلبانه برای نسل‌های فردا

ایلان ماسک رییس شرکت تسلا پروژه جاه طلبانه اش به نام اسپیس ایکس را کلید زده و امیدوار است به زودی این پروژه اجرایی شود. در اولین گام این پروژه، آن‌ها در نظر دارند که انسان‌ها را نه به هدف‌های پژوهشی که به نیت گردشگری به فضا بفرستند. در فاز‌های بعدی ساختن شهر و امکان زندگی در ماه پیش بینی شده است و برای آینده‌های دورتر، سفر و زندگی در سیاره‌های دورتر و اکنون ناشناخته. ابتدا توضیحاتی درباره این پروژه و فضاپیمای آن و سپس چگونگی کار آن را در این ویدئو تماشا کنید.
ویدئو/ کشف الماس شگفت‌انگیز در روسیه

ویدئو/ کشف الماس شگفت‌انگیز در روسیه

متخصصان در جمهوری فدرالی یاکوتیای روسیه، الماسی را کشف کردند که در آن یک الماس دیگر وجود دارد و الماس داخلی می‌تواند به شکل آزادانه‌ای درون الماس بیرونی حرکت کند. این الماس ماتریوشکا نام گذاشته شده است. ماتریوشکا به اسباب بازی‌هایی گفته می‌شود که چند عروسک چوبی شبیه به هم، ولی در سایز‌های مختلف، به ترتیب از کوچک به بزرگ درون یک دیگر جا می‌شوند.
ویدئو/ سوراخ پای بیمار مبتلا به دیابت

ویدئو/ سوراخ پای بیمار مبتلا به دیابت

دکتر تاد برنان ۳۵ ساله، از پاک کردن زخم یک بیمار دیابتی از پوست‌های مرده قبل از پیچیدن بانداژ، فیلمبرداری کرده است. این بیمار پس از ایجاد درد و زخم در کلینیکی در فلوریدا، تحت معالجه قرار گرفت. این بیماری به شکل تاول شروع شد، اما به سرعت گسترش پیدا کرد و بدون این که بیمار متوجه شود، در درون پوست نفوذ کرد. در دنیا هر ۳۰ ثانیه یک بیمار مبتلا به دیابت ناچار به قطع عضو از اندام تحتانی می‌شود. مبتلایان به دیابت بیشتر از هر بیماری دیگر به زخم پا دچار می‌شوند. دلیل آن گردش خون ضعیف و کاهش احساس درد در پا‌ها است. از این رو آنان با هر زخم کوچکی در معرض مشکل بزرگی قرار می گیرند.
ویدئو/ آزمایش بزرگترین پل شیشه‌ای جهان

ویدئو/ آزمایش بزرگترین پل شیشه‌ای جهان

انتظار می رود بلندترین و طولانی ترین پل شیشه ای جهان ماه آینده در ژانگجیاجی چین افتتاح شود. از یک نفر خواسته شد تا یکی از پنل های شیشه را که در ساخت این پل به کار رفته است، آزمایش کند. او باید با چکشی بزرگ و محکم این کار را انجام دهد. نتیجه آزمایش را ببینید.
ویدئو/ کودتا: از ۲۵ تا ۲۸ مرداد

ویدئو/ کودتا: از ۲۵ تا ۲۸ مرداد

شصت و شش سال از کودتای ۲۸ مرداد گذشت. کودتایی که در آن دولت ملی گرای دکتر مصدق جای خود را به دولتی نظامی و دست نشانده داد. در این روز سرنوشت ایران به شکل واضحی تغییر پیدا کرد. پیش بینی این که اگر کودتا نمی‌شد، ایران چه مسیری را می‌پیمود، کار بسیار سخت و حتا نشدنی است، اما می‌توان با قاطعیت گفت که اگر کودتا رخ نمی‌داد، مسیر کشورمان با آن چیزی که طی شد، بسیار متفاوت بود.