فرادید | مجله تاریخ - تاریخ ایران
نقش دانشگاه تهران در تحولات سیاسی ایران
دانشگاه تهران، نخستین نهاد آموزش عالی ایران، نه‌تنها در امر آموزش که در تحولات سیاسی و اجتماعی نقش‌آفرین بوده است.
جزئیات دستگیری نزدیک‌ترین فرد به محمدرضا پهلوی
آمریکا، آمریکای لاتین، کانادا، اروپا، ترکیه، حتی کاستاریکا را که هژبر یزدانی، سرمایه‌دار مشهور و عضو تشکیلات بهاییت آن جا بود، بررسی کردیم، روزنامه‌ها و مجلات ضدانقلاب را بررسی کردیم، ولی ردی از حضور او یا ملاقاتش با کسی نبود.
بلای قاجار بر سر شیلات؛ واگذاری صید ماهیان حرام
واگذاری صید ماهیان حرام به روس‌ها!
ر ماده چهارم برای ورود اسباب و لوازم به داخل کشور و خروج محصولات صید شده حق گمرکی از آن‌ها مطالبه نمی‌شد. این امتیاز در ابتدا شامل صید ماهیان حرام می‌شد. اما بعد‌ها بر اثر دسیسه‌های اجاره‌داران روسی، صید ماهیان حلال را نیز از آن خود کردند. «سردار منصور (فتح‌الله‌اکبر) صید ماهیان حلال را از روس‌ها به مبلغ ٢٢ هزار تومان اجاره و به مبلغ ٨٠ هزار تومان به صیادان انزلی اجاره داد.»
دولت پهلوی، اصلاحات ارضی و نظریه توسعه روستو
اصلاح از بالا
برخی از محققان نیز معتقدند که اصلاحات ارضی شاه فقط به سبب فشار‌های آمریکا نبوده و جنبه‌های داخلی نیز داشته است. برای مثال محمدرضا پهلوی در دهه ۲۰ شمسی تحت‌فشار افکار عمومی مجبور شد زمین‌های سلطنتی را به دولت واگذار کند.
ماجرای نامه پاپ به شاه‌عباس
شاه‌عباس پس از دریافت پیام و اطلاع از مفاد آن گفته بود که از پاپ انتظار دارد که کشور‌های مسیحی را از ورود خودسرانه و با نیت بد به خلیج‌فارس نهی کند.
برنامه‌های حسنعلی منصور و دولت مستعجل!
دولتی که می‌خواست رکود را پایان دهد
دولت ایمان و اعتقاد راسخ دارد که پایان دادن به رکود فعلی که در اثر عدم‌هماهنگی سازمان‌های اقتصادی و تاثیرات روحی ناشی از اعلام ورشکستگی غیر واقع مملکت به وجود آمده بود با اتخاذ یک سیاست منطقی و سالم اقتصادی امکان‌پذیر است.
ناگفته‌هایی از زندگی صادق قطب زاده
پیرزنی به سمت قطب‌زاده خیز برداشت که او را ببوسد. قطب‌زاده اجازه نداد. آن زن شروع کرد به تعریف از قطب‌زاده که «تو جوان رشید اسلامی و... ما حتی اسمش را هم نمی‌دانستیم. چه می‌دانستیم کیست. بعد دیدیم عکسش را در جلد تهران مصور منتشر کردند با این توضیح که زهرا خانم از قطب‌زاده دستور می‌گیرد.
پیشنهاد‌ غربی‌ها به دولت مصدق
امتناع و سقوط
در اواسط بهمن۱۳۳۱ (فوریه ۱۹۵۲م) جان فاستر دالس (وزیر امورخارجه آمریکا) به لندن مسافرت کرد و با چرچیل و ایدن درباره مساله نفت ایران مذاکراتی انجام داد که منجر به دومین پیشنهاد مشترک انگلیس و آمریکا شد و در اول اسفند۱۳۳۱ (۱۹فوریه ۱۹۵۳م) تسلیم دولت مصدق شد.
نشانه‌های خودکشی تختی
«در سال‌های بعد چند بار طعم تلخ شکست را چشید، تا بالاخره وقتی در زیر فشار‌های سخت نامرادی‌ها و شکست‌های دیگر زندگی قرار گرفت به حیات پرافتخار خود پایان داد؛ زیرا قهرمان جهان هرگز تحمل نگاه‌های ترحم انگیز دوستان و دیگران را نداشت.»
اولتیماتوم روس و انحلال مجلس دوم؛ تجاوز به مشروطه
عمل غیردیپلماتیک روس‌ها نه تنها منجر به سامان گرفتن امور مالی ایران نشد بلکه این واقعیت را نمایان کرد که دولت امپریالیستی روسیه هیچ‌گاه در طول تاریخ احترامی به استقلال و حاکمیت رسمی دولت ایران نگذاشته است، خروج مورگان شوستر عامل بروز مجدد بحران‌های مالی در ایران شد که بهترین فرصت برای اجرای سیاست‌های امپریالیستی انگلیس‌ها و روس‌ها بود، زیرا ایران ضعیف و آشفته بهتر از ایرانی منسجم و دولتی قدرتمند بود.
دلایل مخالفت با آرتور میلسپو در ایران
نگاهی به دلایل مخالفت با در ایران (۱۳۲۱ تا ۱۳۲۳)
اتخـاذ نکردن اصـلاحات اقتصادی مناسب نیز بر اعتبار میلسپو خدشه وارد کرد و از مهم‌ترین عواملی بود که موج شدیدی از مخالفت‌هـا را علیه او به وجود آورد. نمی‌تـوان گفـت میلسـپو در انجــام اقــدامات و در مواجهــه بــا انتقــادات، همیشــه دوراندیشی لازم را به‌کار می‌گرفـت. پـس از افـزایش انتقادات، میلسپو صبر لازم را به خرج نمی‌داد و درگیـر انتقادات می‌شد و به حملات آنان پاسخ می‌داد.
چهره‌ای درخشان در دورانی تاریک
ناصرالدین شاه و رجال ایران برای اجرای این برنامه کاملا توجیه شده بودند به همین دلیل وقتی متاسفانه امیرکبیر در توطئه رقبا گرفتار شد و به قتل رسید، در حالی که دارالفنون هنوز افتتاح نشده بود، در ادامه کار آن درنگ نشد و تا پایان سلطنت طولانی ناصرالدین شاه نیز توسعه آن ادامه یافت.
میرفندرسکی؛ فیلسوف بزرگ ایرانی و قلندر وادی اسرار
او مرتبا در سفر بود و غالبا به هند سفر می‌کرد و مورد احترام مرتاضان هندی بود. وی را اسرارآمیزترین شخصیت متفکر عصر صفوی دانسته‌اند.
اولین بار که غلامرضا تختی شهلا را دید
چرا اولین بار که شهلا را دید این شکلی خودش را باخت که همه قهرمانان مستمری‌بگیر راه‌آهنی همانجا ابرو کمون کنند و بهش رک بگویند که عمرا ما برای تو به خواستگاری برویم.
مشروطه با تأتر چه  کرد؟
انقلاب روی صحنه
تئاتر‌هایی بعد از آن پیدا شدند: تئاتر نکیسا که به‌دست ارباب افلاطون شاهرخ ایجاد شد و جامعه باربد را ابراهیم مهرتاش پدید آورد. این دو تئاتر، مدرسه‌ای بود برای هنرپیشگان فراوانی که بعد‌ها تربیت یافتند. شرکت کمدی ایران سال‌ها فعالیت می‌کرد و نمایش‌های خود را علاوه بر سالن «گراند هتل»، در پارک «ظل‌السلطان» و «باغ علاءالدوله» واقع در انتهای لاله‌زار، نبش میدان سپه محل بعدی «جامعه باربد» و «تئاتر دهقان» به اجرا می‌گذاشت.
    صفحه  از ۵۵
نگاه ویژه
پرطرفدار