فرادید | مجله تاریخ - تاریخ جهان
خاطرات کارمن؛ عروس ایرانی-سوئیسی بن‌لادن
کارمن دورگه ایرانی و سوئیسی که با یسلام، برادر اسامه بن‌لادن، ازدواج کرد و سال‌هایی را هم در ایران و عربستان گذراند.
تصاویر/ مکان‌هایی که جهان را تغییر دادند
در این گزارش از شهرها و مکان‌هایی صحبت می‌کنیم اتفاقات تأثیرگذاری بر زندگی مردم در آنجا رقم خورده است
تصاویر/ اشتباهات غیرقابل جبران در تاریخ
در این مطلب اشتباهاتی غیر قابل جبران در تاریخ را برای شما می‌گوییم که طی آن میلیون‌ها دلار از دست رفته و در بعضی موارد هم طرف جان خود را از دست داده است.
عکس‌نوشت/ زجرکش کردن امت تیل به خاطر زن سفیدپوست
آگوست 1955، امت تیل، نوجوانی سیاهپوست اهل شیکاگو برای سر زدن به اقوامش به می‌سی‌سیپی رفته بود و در مغازۀ خواروبارفروشی برایانت توقف کرد.
ماندلا و همسرانش
۲۷ سال در زندان بود و هر دو سال یک بار اجازه ملاقات همسرش را داشت. با این اوصاف در زندگی او رد پای چندین زن وجود دارد و بعضی از آن‌ها مانند «وینی ماندلا» از زنان تاثیرگذار بودند.
عاشقانه‌های یک شاعر در جنگ
یکصدمین سالمرگ گیوم آپولینر
"از آنجا که من جنگل را زیر باران دوست دارم، خودم را پوشاندم و کلاه بر سر، بی خیال، به راه افتادم. یک پیاده‌روی محشر. توپ‌ها محکم شلیک می‌شدند و صدایشان غیرقابل تحمل بود؛ و من احساس یک اتفاق غیرواقعی فوق‌العاده داشتم. به اتاق محقر خود بازگشتم، جایی که در حال کشیدن سیگار و رؤیاپردازی، برایت می‌نویسم. سربازان زیر باران سینه‌خیز می‌روند. غمناک است، غمناک! "
داستان عاشقانه دو فیلسوف
به بهانه سالگرد درگذشت هانا آرنت
از میان متفکران قرن بیستم هانا آرنت و مارتین هایدگر از بزرگان و تاثیرگذاران محسوب می‌شوند. میان این دو نامه‌نگاری و روابطی عاشقانه‌ای وجود داشته است.
تصاویر/ عجیب‌ترین رفتارهای بهداشتی - آرایشی در طول تاریخ
ممکن است در برخی فرهنگ‌ها چاقی و داشتن پوستی سفید یا رنگ پریده نشان زیبایی باشد، اما در برخی مناطق ریزنقش بودن و داشتن پوستی تیره معیاری برای زیبایی.
گیاه‌خواران مشهور!
به بهانه روز جهانی گیاهخواری
گیاهخواری یعنی نخوردن گوشت حیوانات که ممکن است شامل مواد لبنی هم بشود که خاستگاه جانوری دارند. بسیاری معتقدند این رژیم غذایی یکی از راهکار‌های کمک به حفظ محیط زیست و کاهش آثار آلاینده‌های زیست محیطی است. با وجود افزایش گیاهخواران هنوز درباره پیامد‌های این سبک زندگی بحث‌های زیادی می‌شود.
چگونه ماری کوری قربانی رادیواکتیو خودش شد؟
ماری کوری نخستین زن دریافت کننده جایزه نوبل است او برای کشف رادیواکتیو در رشته فیزیک جایزه اول را دریافت کرد که در کمال شگفتی توانست دومین نوبل را نیز در رشته شیمی دریافت کند. او تنها کسی است که در جهان در دو رشته نوبل گرفته است. او از صد زن تاثیرگذار جهان علم است.
۳۱ اشتباه تاریخی که باور کرده‌ایم؛ حقایقی درباره شخصیت‌های تاریخی
گالیله، نرون، ناپلئون بناپارت، انیشتین، ملکه آنتوانت، جرج واشنگتن و ...
۳۱ تصور نادرست از روایات تاریخی
راز و رمزهای شوروری در شاهکارهای عکاسی
عکاسان شوروی شاهکار‌های واقعی را به تصویر کشیده‌اند. من فکر می‌کنم کارشان نوعی قهرمانی ملی است. از یک طرف آثارشان به درستی و خوبی ایدئولوژی آن‌ها را بیان می‌کند و از طرف دیگر محدوده‌هایی را انتخاب کرده اند که در هنر عکاسی بی نظیر است.
پایان تلخ زندگی عاشقانه آندره ژید
به بهانه ۱۴۹مین سالگرد تولد آندره ژید
در کتاب‌های درسی‌مان نامش را با مائده‌های زمینی و نوبل ادبی دیده بودیم. او نویسنده بزرگ فرانسه بود که به گروه‌های اقلیت توجه می‌کرد. در داستان‌هایش توجه ویژه‌ای به نابینایان و دگرخواهان داشته است. تاثیر او در سال‌های پس از جنگ جهانی در ادبیات فرانسه انکارناپذیر است. ژید قریب به ۵۰ سال فعالیت ادبی داشت و آثار ارزشمندی را خلق کرد.
عکس‌نوشت/ لگد سرباز صرب به زن مسلمان تیر خورده
جنگ بوسنی
تاثیرگذاری حتی شوکه‌کننده‌ترین تصاویر نیز ممکن است زمان ببرد. جنگ در بوسنی هنوز شروع نشده بود که ران هویو آمریکایی این عکس را از سرباز صربی که به زنی مسلمان که تیر خورده لگد می‌زند، گرفت.
تصاویر کمیاب از جنگ جهانی اول
در جنگ جهانی اول برای نخستین بار از سلاح شیمایی استفاده شد و تلفات مرگباری را به همراه داشت و چیزی در حدود ۹ میلیونر جنگنده کشته شدند. هنگامی که جنگ در سال ۱۹۱۴ آغاز شد، عکاسی هنوز در دوران ابتدایی اش بود، اما چند عکاس پیشرو، در طول این جنگ بزرگ کار می‌کردند.
    صفحه  از ۱۷۰
پرطرفدار