فرادید | مجله تاریخ - تاریخ جهان

Faradeed

ملکه الیزابت اول، مترجم دست نوشته‌های روم باستان

ملکه الیزابت اول، مترجم دست نوشته‌های روم باستان

آنان دریافتند که سرنخ‌هایی از قبیل: سرکش بالای حرف «ای» انگلیسی، کشیدگی افقی حرف «اِم»، و شکستگی‌های دسته حرف «دی» از جمله شواهدی است که نشان می‌دهد این ملکه در قرن شانزدهم این متن را ترجمه کرده است.
انسان‌ نئاندرتال چگونه منقرض شد؟

انسان‌ نئاندرتال چگونه منقرض شد؟

انسان‌های نئاندرتال را ما از بین بردیم؟ «پاسخ این بررسی منفی است. نابودی آن گونه از انسان‌ها می‌تواند فقط ناشی از بداقبالی جمعیت‌شناختی بوده باشد.
زندگی خصوصی همسران هیتلر و هِس
افشاگری‌های جدید درباره زندگی هیتلر

زندگی خصوصی همسران هیتلر و هِس

آدولف هیتلر در آخرین وصیت‌نامه و شهادت خود نوشت: «من اکنون، پیش از آنکه به این وجودِ خاکی پایان دهم، تصمیم گرفتم دختری را به همسری اختیار کنم که بعد از سال‌ها دوستی وفادارانه، تصمیم گرفت داوطلبانه به شهری که تقریباً محاصره است، باز گردد و سرنوشتش را با من سهیم شود. آرزوی اوست که در زمان مرگ همسر من باشد.»
چرا طاعون هنوز بیماریِ ترسناکی است؟
خاستگاهِ شیوعِ مرگِ سیاه در هاله‌ای از رمز و راز

چرا طاعون هنوز بیماریِ ترسناکی است؟

امروز، بسیاری از ما فکر می‌کنیم طاعون محدود به کتاب‌های تاریخ و نمادی غم‌انگیز از قرونِ وسطی است؛ یعنی وقتیکه پزشکان نمی‌دانستند ویروس‌ها و باکتری‌ها وجود دارند. اما همین ماه، پزشکان دو نوعِ متفاوت از بیماریِ طاعون را در ۳ چینی تشخیص دادند. این رویداد یادآوری می‌کند هرچند بیماریِ طاعون به شدتِ گذشته نیست؛ اما چیزی مربوط به گذشته هم نیست. بنابراین، صحبت درباره علل این بیماری، چگونگیِ شیوعِ آن و حتی اینکه این بیماری در کجا شروع شد، نیز مباحثی مربوط به گذشته نیستند.
اجداد انسان امروزی، هوموساپین‌ها در آفریقا

اجداد انسان امروزی، هوموساپین‌ها در آفریقا

ناحیه مورد بحث در جنوب حوضه آبریز زامبستی در شمال کشور بوتسوانا واقع است. محققان تصور می‌کنند اجداد ما در نزدیکی مجموعه عظیمی از دریاچه‌ها به نام "ماکگادیکگادی" سکنی گزیدند که اکنون یک شوره‌زار پهناور است.
سیاست‌گذاری در مشروطه

سیاست‌گذاری در مشروطه

منظور بهار این است که اگر اجازه داده می‌شد وثوق‌الدوله با دولت نسبتا قوی خود به آشوب‌های داخلی پایان دهد و کار نیروهای سیاسی گریز از مرکز را یکسره کند دیگر نیازی به فرمانده قزاق‌ها نبود که این کار را بکند و بعد مدعی سلطنت شود.
کشف فصل گمشده از اولین رمان دنیا

کشف فصل گمشده از اولین رمان دنیا

به گفته کارشناسان، نسخه‌ای که به تازگی کشف شده توسط «فوجی وارا نوُ تِیکا» (شاعر و ادیب قرن دوازدهم ژاپن) رونویسی شده است. تصور می‌شود رونویسی «تیکا» قدیمی‌ترین نسخه موجود از کتاب اصلی است.
در‌ها که گشوده شد؛ چین در دهه ۱۹۸۰

در‌ها که گشوده شد؛ چین در دهه ۱۹۸۰

عکاس بریتانیایی آدرین برادشاو در سال ۱۹۸۴ وارد پکن شد تا از سه دهه تغییرات فرهنگی در چین عکاسی کند. «تابلو‌های بزرگ قرمزی که معمولاً در تقاطع‌ها نصب شده بودند و شعار‌هایی با تبلیغات سیاسی (پروپاگاندا) را نمایش می‌دادند؛ آرام آرام جای خودشان را به تابلو‌های تبلیغاتی تجاری دادند که اغلب برند‌های معروف وسائل الکترونیکی خارجی را نمایش می دادند؛ وسائلی که حتی در فروشگاه‌ها موجود نبود. ایده پشت این تبلیغات آگاه‌سازی مردم چین نسبت به این قضیه بود که این کشور روزی آنقدر ثروتمند خواهد شد که چنین محصولاتی را وارد کند.»
چرا اجداد ما جمجمه همدیگر را سوراخ می‌کردند

چرا اجداد ما جمجمه همدیگر را سوراخ می‌کردند

روایات مردم‌شناسی قرن بیستم در آفریقا و پلی‌نزی، می‌گویند حداقل در این موارد، از سوراخ کردن جمجمه برای درمان درد استفاده می‌شده، به عنوان مثال برای درمان درد ناشی از ضربه مغزی یا بیماری‌های عصبی.
مکمل غذایی نوزادان عصر آهن

مکمل غذایی نوزادان عصر آهن

شواهد تازه به دست آمده نشان می‌دهد که نوزادان دوران ماقبل تاریخ در بیش از ۳ هزار سال قبل با شیر حیوانات که در بطری ریخته شده بود، تغذیه می‌کردند.
مأموریت مخفی کبوتران جاسوس

مأموریت مخفی کبوتران جاسوس

اسنادی که به تازگی برملا شده‌اند نشان می‌دهند عملیات دهه ۱۹۷۰ با نام رمز «تاکانا» درباره استفاده از کبوترانی با دوربین‌های کوچک بوده، که به صورت خودکار عکس می‌گرفتند، در این عملیات از این حقیقت که کبوتران دارای توانایی فوق‌العاده‌ای هستند، کمک گرفته شده بود. کبوتران را می‌توان جایی که تا کنون هرگز ندیده‌اند رها کرد؛ درحالیکه آن‌ها همچنان می‌توانند صد‌ها مایل را برای برگشتن به خانه طی کنند.