فرادید | مجله تاریخ - تاریخ جهان

Faradeed

بریتانیا؛ امپراطور دریاها یا تاجر برده‌ها؟!
تاریخ پنهان استعمار انگلستان

بریتانیا؛ امپراطور دریاها یا تاجر برده‌ها؟!

این طرح قصد دارد تاریخچه‌های مغفول‌مانده‌ای را آشکار کند که رابطه میان امپراتوری انگلستان و رویکرد استعماری‌اش را - برای مثال در غرب آفریقا، کارائیب و هند و چین- با زندگی رویایی در خانه‌های مجلل ییلاقی در انگلیس نشان می‌دهد.
نسل‌کشی نازی‌ها در یوگسلاوی

نسل‌کشی نازی‌ها در یوگسلاوی

اوج این کشتار‌ها به روز ۲۱ اکتبر ۱۹۴۱ برمی‌گشت که سربازان آلمانی ۲ هزار و ۳۰۰ نفر را در کراگویواتس، ۷ هزار نفر را در کرالیفو و ۶ هزار نفر را در ناحیه ماچوا تیرباران کردند و در این جنایت میان مرد و زن و کودک تفاوتی قائل نشدند.

"کوکلِس‌کلان"؛ انجمن مخفی زنان

این کلان‌های جدید که در دهه ۱۹۲۰ بین سه تا شش میلیون آمریکایی را به خود جلب کردند، از لحاظ کلیدی با گذشته خود متفاوت بودند. این سازمان بازسازی‌شده مورد پذیرش و مقبولیت مردم بود و حتی دولت آمریکا نیز با آن‌ها ارتباط خوبی داشت و در سراسر ایالات متحده گسترده شدند.
مضرترین جاسوس زن برای خاورمیانه

مضرترین جاسوس زن برای خاورمیانه

«بل» اولین زنی بود که لیسانس تاریخ مدرن را از دانشگاه آکسفورد گرفت، از آنجا که وی فارغ التحصیل آکسفورد بود، مردان چیزی را که مورد علاقه آن‌ها باشد در این زن که در دوران خود غیرمعمول بود پیدا نکردند، اما این بدان معنا نیست که او زندگی عاطفی هیجان انگیزی نداشت.
ماجرای کفش خروشچف!

ماجرای کفش خروشچف!

جزییات این ماجرا - که هیچ عکس و فیلمی هم از آن وجود ندارد - هنوز به‌درستی معلوم نیست. برخی می‌گویند، خروشچف خودش را به تریبون رساند و به سامولانگ نزدیک شد و تهدیدش کرد.
جنگ جهانی دوم؛ نقشه‌هایی که چرچیل می‌کشید

جنگ جهانی دوم؛ نقشه‌هایی که چرچیل می‌کشید

از نظر سر وینستون، اتحاد شوروی متحد آلمان شد و بدین ترتیب عملیات پایک تهیه شد. آزبورن از برنامه‌های اعزام بیش از صد بمب افکن انگلیسی و فرانسوی برای بمباران استراتژیک شبانه میادین نفتی قفقاز می‌نویسد.
اولین چرخ خیاطی مدرن جهان در آمریکا

اولین چرخ خیاطی مدرن جهان در آمریکا

در آنجا آماسا موفق به فروش نخستین چرخ خیاطی خود به قیمت ۲۵۰دلار به ویلیام توماس شد که صاحب کارخانه تولید لباس‌های زیر، چتر و کیف‌های دستی بود.
طراحی
نماد پایتخت چگونه شکل گرفت؟

طراحی "برج آزادی" در یک مسابقه؟!

بنایی که قوس میانی آن ملهم از طاق کسری ساسانی و کاشیکاری و مقرنس آن تداعی کننده معماری بنا‌های اسلامی است. فضای سبز اطراف بنا با الهام از باغ‌های ایرانی طراحی شده و قرار بود پیاده راهی باشد برای تفرج پایتخت نشینان.
آزمایش‎های علمی که تاریخ‎ ساز شدند
از شکست نور تا کشف هسته اتم

آزمایش‎های علمی که تاریخ‎ ساز شدند

مسیر بسیاری از آزمایش‎های علمی شاید حتی از نتیجه اصلی هم شگفت‎انگیزتر باشد؛ مسیری که در آن نه یک نفر که مردمی به وسعت یک تاریخ نقش داشته و به پیشبردش کمک کرده‌اند.
سیستم بالابر در کشتی ۴۰۰ ساله هلندی

سیستم بالابر در کشتی ۴۰۰ ساله هلندی

. تیم غواصی غیرانتفاعی بیدوین می‌گوید که کشتی فوق به احتمال زیاد مورد استفاده امپراتوری هلند بوده است که کنترل مسیر تجاری در دریای بالتیک را در آن زمان در دست داشت.

کشف مایع مرموز داخل ظرف باستانی چینی!

مدیر انستیتو باستانی فرهنگ و باستان‌شناسی سانمنشیا گفت: خیلی کم پیش می‌آید که ظرف برونزی مثل این را پیدا کنیم. اینطور که پیداست از ظرف‌های پلیکانی برای ذخیره کردن الکل استفاده می‌کردند.
کشف تابوت‌های ۲۵۰۰ ساله در مصر

کشف تابوت‌های ۲۵۰۰ ساله در مصر

تابوت‌های چوبی در ۱۱ متری زمین پیدا شدند. کارشناسان آن را بزرگترین کشف باستان شناسی تاریخ می‌دانند. گفته می‌شود که از زمان خاکسپاری افراد داخل آن‌ها، تاکنون تابوت‌ها باز نشده اند. آثار دیگری نیز یافت شده است.
وایکینگ‌ها ساکن کجا بودند؟

وایکینگ‌ها ساکن کجا بودند؟

ژنوم‌های وایکینگ‌ها به ما امکان می‌دهند تا بررسی کنیم که انتخاب طبیعی در قبل از جنبش وایکینگ‌ها در شمال اروپا، در طی آن و پس از آن، چگونه بر ژن‌های مرتبط با خصایص مهمی، چون سیستم ایمنی بدن، رنگ‌دانه‌های پوستی و متابولیسم، اثر گذاشته است.