فرادید | مجله تاریخ - تاریخ جهان

Faradeed

کشف جسدی باستانی با مغز شیشه‌ای

کشف جسدی باستانی با مغز شیشه‌ای

مغز شیشه‌ای متعلق به یک مرد ۲۵ ساله است که تصور می‌شود مامور محافظت از معبدی بوده که آگوستوس، امپراتور سابق روم، در آن پرستش می‌شده است.
آل کاپون؛ شاهزاده گنگسترها

آل کاپون؛ شاهزاده گنگسترها

شروع به کار آل کاپون در شیکاگو مصادف بود با وضع قانون منع مصرف الکل در ایالات متحده آمریکا و این فرصت بزرگی بود که فردی، چون او آن را به راحتی از دست نمی‌داد.
افسانه اندلس

افسانه اندلس

رونق کشاورزی در اندلس رونق بازرگانی را به همراه آورد و از بندر‌های مالقه (مالاگا) و آلمریا اجناس مختلف تولیدشده در قلمروی مسلمانان به نقاط مختلف اروپا و حتی بازار‌های بغداد و دمشق صادر می‌شد.
ماجرای زنی که در آسمان ناپدید شد
معمای سفر ناتمام به دور زمین

ماجرای زنی که در آسمان ناپدید شد

"آملیا ارهارت" خلبان امریکایی نخستین زنی است که پرواز تک نفره در عرض اقیانوس اطلس انجام داده و از سوی رئیس جمهور امریکا تقدیر شده است؛ اما زندگی او پایان نامعلومی داشت.
نخستین طیاره‌های تاریخ ایران

نخستین طیاره‌های تاریخ ایران

«روایت‌نگار» روایت نو، از این‌پس با پیوند میان «تقویم تاریخ اجتماعی ایران»، «خاطره‌ها و سرگذشت‌نامه‌ها» و «عکس‌های تاریخی»، خوانندگان خود را به سفری در تاریخ می‌برد.
کاخ بزرگ مایا‌ها در مکزیک

کاخ بزرگ مایا‌ها در مکزیک

بقایای این قصر به شش متر ارتفاع و ۵۵ متر درازا در شهر باستانی کولوبا در ایالت یوکاتان پیدا شده است. تصور می‌شود این ساختمان در دو دوره از تاریخ مایایی تا سال ۶۰۰ میلادی مورد استفاده قرار گرفته است.

"هومو ارکتوس" انسان راست قامت

به نظر می‌رسد هومو ارکتوس در سایر جزایر جنوب شرقی آسیا به گونه‌های کوچکتر تکامل یافته باشد. مثلا در جزیره فلورز به هومو فلورسنسیس - یا آدم کوتوله - و در فیلیپین به هومو لوزونسیس بدل شده باشد. علت آن احتمالا محدودیت منابع غذایی در این جزایر بود.
داستان جالب‌ترین هواپیماربایی دنیا

داستان جالب‌ترین هواپیماربایی دنیا

خبرنگاران پدر رافائله که آن زمان به سرطان لاعلاج مبتلا بود و به ایتالیا برگشته بود را در نزدیکی ناپل پیدا کردند. لوئیجی مینیچیلو خیلی زود فهمید چرا پسرش دست به هواپیماربایی زده: " جنگ باعث ایجاد حالت شک در مغز او شد. قبل از آن، او همیشه از نظر روانی سالم بود. "
قدیمی‌ترین داستان تصویری جهان

قدیمی‌ترین داستان تصویری جهان

قاشی کشف شده در جزیره سولاوسی احتمالا قدیمی‌ترین نقش ترسیم شده از یک حیوان است که تا کنون پیدا شده است. سال گذشته، در غاری در بورنئو یک نقاشی پیدا شد که که دستکم ۴۰ هزار سال قدمت داشت و تصور می‌شد که قدیمی‌ترین تصویر نقاشی شده یک حیوان است.
ملکه الیزابت اول، مترجم دست نوشته‌های روم باستان

ملکه الیزابت اول، مترجم دست نوشته‌های روم باستان

آنان دریافتند که سرنخ‌هایی از قبیل: سرکش بالای حرف «ای» انگلیسی، کشیدگی افقی حرف «اِم»، و شکستگی‌های دسته حرف «دی» از جمله شواهدی است که نشان می‌دهد این ملکه در قرن شانزدهم این متن را ترجمه کرده است.
انسان‌ نئاندرتال چگونه منقرض شد؟

انسان‌ نئاندرتال چگونه منقرض شد؟

انسان‌های نئاندرتال را ما از بین بردیم؟ «پاسخ این بررسی منفی است. نابودی آن گونه از انسان‌ها می‌تواند فقط ناشی از بداقبالی جمعیت‌شناختی بوده باشد.
زندگی خصوصی همسران هیتلر و هِس
افشاگری‌های جدید درباره زندگی هیتلر

زندگی خصوصی همسران هیتلر و هِس

آدولف هیتلر در آخرین وصیت‌نامه و شهادت خود نوشت: «من اکنون، پیش از آنکه به این وجودِ خاکی پایان دهم، تصمیم گرفتم دختری را به همسری اختیار کنم که بعد از سال‌ها دوستی وفادارانه، تصمیم گرفت داوطلبانه به شهری که تقریباً محاصره است، باز گردد و سرنوشتش را با من سهیم شود. آرزوی اوست که در زمان مرگ همسر من باشد.»
چرا طاعون هنوز بیماریِ ترسناکی است؟
خاستگاهِ شیوعِ مرگِ سیاه در هاله‌ای از رمز و راز

چرا طاعون هنوز بیماریِ ترسناکی است؟

امروز، بسیاری از ما فکر می‌کنیم طاعون محدود به کتاب‌های تاریخ و نمادی غم‌انگیز از قرونِ وسطی است؛ یعنی وقتیکه پزشکان نمی‌دانستند ویروس‌ها و باکتری‌ها وجود دارند. اما همین ماه، پزشکان دو نوعِ متفاوت از بیماریِ طاعون را در ۳ چینی تشخیص دادند. این رویداد یادآوری می‌کند هرچند بیماریِ طاعون به شدتِ گذشته نیست؛ اما چیزی مربوط به گذشته هم نیست. بنابراین، صحبت درباره علل این بیماری، چگونگیِ شیوعِ آن و حتی اینکه این بیماری در کجا شروع شد، نیز مباحثی مربوط به گذشته نیستند.