فرادید | مجله تاریخ - تاریخ جهان

Faradeed

نخستین کاسبی تاریخ با عکس سلبریتی‌ها!

نخستین کاسبی تاریخ با عکس سلبریتی‌ها!

قبال مردم به خرید این عکس‌ها فوق‌العاده بود. بعد‌ها و در دهه ۱۸۹۰، هنگامی که اقدامات نادار به عکاسی وجهه‌ای کاملاً تجاری داده بود، سیاستمداران کوشیدند تا از این روش، برای انتشار عکس‌های تبلیغاتی استفاده کنند و به این ترتیب، ابتکار نادار، در سراسر دنیا مورد توجه قرار گرفت.
اولین مسافران پروازی تاریخ

اولین مسافران پروازی تاریخ

در ۱۹ سپتامبر ۱۷۸۳ نمایش پرواز با سه سرنشین یاد شده در حضور لویی ششم و ماری آنتوانت و گروهی دیگر صورت گرفت و بالون پس از طی مسافتی ۳ کیلومتری در طول تقریبا ۸ دقیقه در ارتفاع ۴۶۰ متری، به سلامت فرود آمد.
بشر ۱۱‌هزار سال پیش به

بشر ۱۱‌هزار سال پیش به "قاره آمریکا" رسید

بنابراین قابل تصور است که آمریکایی‌های اولیه تازه کشف شده، که اشیای ساخت آن‌ها در غاری در مرکز مکزیک کشف شده، تا اندازه‌ای خویشاوندان بدوی‌های امروزی و پاپوایی‌ها و ... بودند.
وایکینگ‌ها حامل ویروس کشنده بودند

وایکینگ‌ها حامل ویروس کشنده بودند

مورخان بر این باور بودند که آبله مرغان ۱۲۰۰۰ سال پیش وجود داشته است، اما هیچ مدرک محکمی مبنی بر اینکه انسان قبل از قرن ۱۷ به ان مبتلا شده باشد وجود نداشته است.
کوزه‌های دو هزار ساله در ماهی‌فروشی

کوزه‌های دو هزار ساله در ماهی‌فروشی

آن‌ها همچنین می‌گویند که شاید این کوزه‌ها در راه انتقال به روم و حاوی روغن زیتون بوده‌اند که یک کالای بازرگانی معمول از این شبه‌جزیره و از طریق بندر بازرگانی «پورتوس لیسیتانوس» (امروزه به نام سانتا پولا شناخته می‌شود) بوده است.
چه بر سر نئاندرتال‌ها آمد؟

چه بر سر نئاندرتال‌ها آمد؟

ساختار کروموزومی انسان امروزی و نئادرتال به‌شکلی است که اگر پیوندی بین کروموزم مردانه نئاندرتال و کروموزوم زنانه انسان امروزی رخ دهد جنین شکل می‌گیرد، اما سقط می‌شود.
کنفسیوس و هماهنگی روح و جسم

کنفسیوس و هماهنگی روح و جسم

به‌طور خلاصه اگر فلسفه چینی را ‏بخواهیم توضیح دهیم، این‌جوری است که نسبت به حوادث گوناگون خیلی واکنشی نشان ندهیم و بیشتر در پی آرامش باشیم.
رودلف فرانتس هوس؛ جنایتکار مبتذل

رودلف فرانتس هوس؛ جنایتکار مبتذل

جنایت داریم تا جنایت. آنچه رودلف لانگ را از جنایتکارانی مانند ریچارد سوم و مکبث و... متفاوت می‌کند، آن است که او برخلاف ریچارد سوم و مکبث و... در باور و توهمی شدید زندگی می‌کند.

"امیراتوری مالی"، آمال و آرزوی اروپایی‌ها

جالب است بدانید که امپراتوری مالی در غرب آفریقا، یکی از بزرگ‌ترین حکومت‌های تاریخ این قاره بود که تا پیش از ورود استعمارگران اروپایی، به مدت ۳۵۰ سال قدرت خود را حفظ‌ کرد.
پاپوش سنای آمریکا برای چارلی‌چاپلین!

پاپوش سنای آمریکا برای چارلی‌چاپلین!

توجه چاپلین به فقر و طبقه کارگر در آثارش که اتفاقاً دلیل محبوبیت و جذابیت آن‌ها در سطح جهان شده بود نیز، بهانه دیگر سناتور‌ها محسوب می‌شد؛ آن‌ها می‌گفتند که چه معنا دارد در کشور ما، کسی دایم از فقر و مشکلات طبقه کارگر حرف بزند، مگر این‌که ریگی به کفش داشته باشد!
اینشتین؛ نابغه بی جوراب

اینشتین؛ نابغه بی جوراب

چشم‌های آلبرت اینشتین (به صورت جداگانه و خارج از حدقه) داخل یک محفظه مخصوص در شهر نیویورک نگهداری می‌شوند!
کشیش مخصوص تزار در قرن بیستم، هموفیلی را با ورد و جادو درمان کرد

"راسپوتین"؛ مردی که پس از مرگ، از جای خود برخاست و دوید!

ضاربان او را تا نزدیک رودخانه تعقیب کردند و سپس، با شلیک گلوله‌های متعدد، موفق شدند راسپوتین را بکشند و بعد جسد او را به داخل رودخانه بیندازد. به این ترتیب، راسپوتین مُرد!
هشدار

هشدار "وایکینگ‌ها" برای تغییرات اقلیمی

ارتفاع تخته سنگ روک، که از جنس سنگ خارا است بیش از دو متر و نیم، و وزن آن پنج تُن است و طولانی‌ترین سنگ نوشته با حروف الفبای رون اسکاندیناوی باستان است که تا کنون کشف شده‌است.