فرادید | مجله ماشین - ایرانی

Faradeed

همه چیز درباره K 132 سدان جدید ایران خودرو
سدان جدید ایران خودرو بهمن ۹۹ وارد بازار می‌شود

همه چیز درباره K 132 سدان جدید ایران خودرو

در واقع ایران خودرو پروژه‌ای تحت عنوان کد فنی K آغاز کرده و قرار است سدان K۱۳۲ اولین خودرو از این خانواده باشد که به دست مشتریان می‌رسد. بعد از آن نیز نوبت به کراس اور K۱۲۵ می‌رسد که شاید تولید انبوه آن به سال ۱۴۰۱ موکول شود. اما درباره هاچ بک K۱۲۱ فعلا هیچ اطلاعاتی در دسترس نیست. اما خودروی K132 بر روی پلتفرم PF۱ گروه پژو سیتروئن ساخته شده و مبنای آن خودروی پژو ۳۰۱ است. با نگاهی به تصاویر منتشر شده از K۱۳۲، مشخص است که بخش‌هایی از بدنه جانبی، کابین و فریم سقف این خودرو  نیز با پژو ۳۰۱ مشترک بوده و بیشترین تغییرات در بخش طراحی جلو و عقب خودرو اعمال شده است.
همه چیز درباره ساینا S خودروی جدید سایپا

همه چیز درباره ساینا S خودروی جدید سایپا

سال 1388 بود که شرکت سایپا از تیبا و پلتفرم X200 رونمایی کرد. از همان ابتدا قرار بود، خودروهای متنوعی بر اساس X200 ساخته شوند، اما پنج سال طول کشید تا نمونه‌ هاچبک تیبا، عرضه شود. انتقاد به ایرادات فنی و البته عقب‌ماندگی پلت‌فرم X200، از همان روزهای اول و هنگام تولید تیبا، شنیده می‌شد؛ اما سایپا به طراحی خود بر اساس همین پلت‌فرم ادامه داد و چند سال پس از عرضه‌ی تیبا، ساینا را معرفی کرد.
پیکان چگونه متولد شد؟
داستان ۵۰ سال خودروسازی در ایران

پیکان چگونه متولد شد؟

در سال ۱۳۴۵ قراردادی بین شرکت ایران‌خودرو و روتس در مورد مونتاژ و ساخت خودرو پیکان که نام انگلیسی آن هیلمن بود منعقد شد و به‌طور رسمی با وارد شدن قطعات تولید پیکان در اردیبهشت سال ۱۳۴۶ با ظرفیت ۶۰ هزار دستگاه آغاز شد، این تیراژ به تدریج به ۱۲۰ هزار دستگاه رسید.
همه چیز درباره خودروی

همه چیز درباره خودروی" k 125" کراس اوور ملی ایران خودرو

در خصوص قیمت تمام شده این کراس اوور نمی‌توان پیش بینی دقیقی داشت، اما با توجه به قیمت بیش از ۴۰۰ میلیونی پژو ۲۰۰۸ در بازار و شرایط تورمی می‌توان با قاطعیت حدس زد که تصور قیمت گذاری کمتر از ۲۰۰ میلیون تومان دور از واقعیت خواهد بود، مگر آنکه شرایط کلی کشور به گونه‌ای تغییر کند که زمینه لازم برای کاهش نرخ ارز فراهم شود.
۳ محصول جدید سایپا در سال ۹۹

۳ محصول جدید سایپا در سال ۹۹

در سالی که گذشت صنعت خودرو کشور یکی از سخت‌ترین و پیچیده‌ترین دوره‌های خود را پشت سر گذاشت و مشکلات و موانع بی‌سابقه‌ای را در برابر حرکت خود در عرصه تولید و اقتصاد کشور تجربه کرد.
بهترین ماشین ۲۰۲۰ اروپا

بهترین ماشین ۲۰۲۰ اروپا

پژو ۲۰۸ که علاوه بر موتور بنزینی و دیزل با قوای محرکه الکتریکی هم به بازار عرضه شده، با کسب ۲۸۱ امتیاز به مقام اول رسید. پس از پژو، تسلا مدل ۳ با ۲۴۲ امتیاز دوم شد و مقام سوم با ۲۲۲ امتیاز به پورشه تایکان رسید.
رونمایی از چهار خودروی جدید

رونمایی از چهار خودروی جدید

در این بین، دنا توربو و K. ۱۳۲ به ایران خودرو تعلق دارد و رهام و کراس اوور جدید نیز متعلق به سایپا است. البته دنا توربوشارژ و رهام پیش‌تر نیز توسط ایران خودرو و سایپا رونمایی شده‌اند.
سرنوشت پیکان

سرنوشت پیکان

از آنجایی که هر کار و کسبی در ابتدا با مشکلاتی روبه‌رو می‌شود ایران‌ناسیونال و پیکان نیز از این قاعده مستثنی نبودند. البته خیامی در خاطراتش این مشکلات را ناشی از تهمت‌های ناروا دانسته و نوشته: «پس از آن، تعدادی پیکان به سرعت و براساس قیمت هر دستگاه پانزده هزار تومان پیش‌فروش شد.
پیش‌فروش محصولات سایپا از امروز

پیش‌فروش محصولات سایپا از امروز

در میان محصولات ذکر شده، تیبا ۲ پلاس برای اولین بار عرضه می‌شود. سایپا ۱۵۱ تنها محصولی است که طی سال جاری و در ماه‌های بهمن و اسفند به متقاضیان تحویل داده می‌شود.
داخلی‌سازی پژو ۲۰۰۸؟!

داخلی‌سازی پژو ۲۰۰۸؟!

اینکه تولید پژو ۲۰۰۸ پس از اتمام تعهدات ایران خودرو ادامه خواهد داشت یا نه، موضوعی است که ظاهرا ایران خودرویی‌ها هنوز تصمیم قطعی در مورد آن نگرفته‌اند.
داخلی‌سازی حال خودروسازان را خوب می‌کند؟

داخلی‌سازی حال خودروسازان را خوب می‌کند؟

آن‌طور که مشخص است کاهش هزینه تولید، هدف نهایی تمامی شرکت‌های خودروساز مطرح دنیاست؛ این در شرایطی است که تحمیل هزینه به خودروسازی ایران روالی عادی برای بسیاری از دولت‌ها شده است.