فرادید | مجله ماشین - ایرانی
سال گذشته صادرات خودروی لادا تولید این شرکت خودروسازی ۵۷ درصد افزایش داشت و به ۳۸ هزار و ۵۰ دستگاه رسید. به گفته جان پتاکک، معاون فروش و بازار یابی شرکت آوتو واز، این خودرو‌ها به ۳۴ کشور ازجمله ترکیه، تونس، شیلی و کوبا صادر شده‌اند.
ایران‌خودرو اعلام کرده به‌منظور کوتاه کردن دست واسطه‌ها و رسیدن محصولات به دست مصرف‌کنندگان نهایی، از محدودیت‌هایی همچون هر کد ملی یک دستگاه خودرو، ممکن نبودن ثبت‌نام افرادی که طی ۱۸ ماه گذشته ثبت‌نام داشته‌اند، ممکن نبودن ثبت‌نام برای افراد زیر ۱۸ سال و... استفاده خواهد کرد.
روز‌های سرد سایپا، ایران‌خودرو و پارس خودرو
کاهش ۳۸ درصدی تیراژ خودرو‌های سواری
شنیده می‌شود ادامه همکاری سایپا و برلیانس تحت‌تاثیر تحریم‌ها به مشکل خورده و این احتمال وجود دارد که این خودروساز چینی تا پایان امسال ایران را ترک کند.
توقف تولید خودرو‌های غیراستاندارد به تعویق افتاد
برخی از این استاندارد‌ها مستلزم استفاده از قطعاتی است که کاربرد‌های دوگانه دارد و به دلیل تحریم‌ها خودروسازان را با مشکلاتی مواجه کرده است
خودروهای لوکس به دست مشتریان می‌رسند؟
مناقشه بر سر خودروهای وارداتی
به نظر می‌رسد با مخالفت رئیس کل بانک مرکزی، اجرای این مصوبه عملا متوقف شود، اما رضا رحمانی درباره تکلیف خودرو‌هایی که در گمرک باقی مانده است، اظهار کرد: به خودرو‌هایی که در گمرک بودند اجازه ترخیص داده می‌شود، اما ثبت جدیدی صورت نخواهد گرفت.
گلچین دست دوم‌هایی در حد نو برای اقشار ضعیف
پراید که هم‌اکنون قیمت کارخانه‌ای آن بین ٢٢ تا ٢٣,٥‌میلیون تومان است، نرخ آن در بازار آزاد به ٣٨‌میلیون تومان هم می‌رسد. یکی از ادعا‌های خودروسازان داخلی برای فرار از شکایات مردم درخصوص قیمت بالا و کیفیت پایین خودرو‌های داخلی این است که در هیچ نقطه‌ای از این عالم خودرویی به مانند پراید پیدا نمی‌کنید که این‌قدر ارزان بوده و به این اندازه مجهز باشد!
سایپا قیمت چهار محصول خود را گران کرد
براساس اعلام شرکت سایپا قیمت سراتو ١٦ آپشنال از ١١٣ میلیون ٦٢ هزار تومان به ١٩٦ میلیون تومان و قیمت سراتو ٢ آپشنال از ٩٣ میلیون ٨١٣ هزار تومان به ١٧٦ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.
در اولین روز هفته هم کاهش محسوسی در قیمت خودروها دیده نمی‌شود و حتی برخی از خودروها مانند وانت آریسان و سمند دوگانه سوز نسبت به آخرین روز هفته گذشته افزایش قیمت داشته اند.
کاسه‌ای زیر نیم‌کاسه کاهش عرضه خودرو وجود دارد؟
از‌بین‌رفتن حباب قیمت دلار، تأثیر مقطعی روی قیمت بازار دارد زیرا مصرف‌کنندگانی که برای سوداگری خودرو خریده‌اند، به دنبال منافع خود بوده و می‌‎خواهند حداکثر سود را ببرند و، چون اطمینانی ندارند که پایین‌آمدن قیمت دلار ثبات داشته باشد، منتظر تثبیت قیمت دلار مانده و ماشین‌های خود را به بازار عرضه نمی‌کنند.
مسأله ساندرو پیچیده شد
اگر بخواهیم تحریم‌ها را دور بزنیم و قطعه به کشور وارد کنیم، باید از کانال‌های دیگری وارد عمل شویم. در چنین شرایطی، طبیعی است که طرف مقابل هم هزینه‌ها را بالا می‌برد.
اطلاعیه جدید سایپا
در ادامه این اطلاعیه آمده است: در بخش نامه ابلاغ شده به نمایندگی‌های گروه سایپا، جایگزینی خودرو‌های گروه رنو با این محصولات، به صورت کاملا اختیاری انجام خواهد شد.
پراید و تیبا جایگزین ساندرو می‌شوند؟
بلافاصله پس از انتشار این خبر در رسانه‌ها، سایپا روز گذشته در بخشنامه‌ای به نمایندگی‌های مجاز اعلام کرد مشتریانی که رنو ساندرو و تندر ۹۰ ثبت‌نام کرده‌اند، می‌توانند محصولات خانواده پراید یا تیبا را به‌جای خودروی ثبت‌نامی خود از شرکت تحویل بگیرند.
چگونه در فصل سرما پزشک خودروی خود باشیم
١٠ توصیه ضروری برای آماده‌کردن خودرو در ٦ ماهه دوم سال
متاسفانه در بین عموم شایع شده است که در روز‌های سرد بعد از استارت‌زدن، موتور باید چند دقیقه به صورت درجا کار کند تا گرم شود. بهترین روش برای گرم‌کردن موتور این است که بعد از استارت باید آرام آرام شروع به حرکت کرده و از فشار‌های ناگهانی روی پدال گاز بپرهیزید، بعد از چند دقیقه حرکت با دنده سنگین و عادی‌شدن وضع موتور می‌توانید سرعت خود را افزایش دهید
    صفحه  از ۹۷
نگاه ویژه

پوران، مهربان بود

دکتر ناصر فکوهی
پرطرفدار