مقاصد پرطرفدار توریسم ۲۰۲۳؛ جست‌وجو‌های اینترنتی گردشگران چه نشان می‌دهد؟

مقاصد پرطرفدار توریسم ۲۰۲۳؛ جست‌وجو‌های اینترنتی گردشگران چه نشان می‌دهد؟

در حالی که سفر‌های داخلی همچنان رو به افزایش است، سال ۲۰۲۲ با بازگشت سفر‌های بین‌المللی همراه بود. حذف محدودیت‌های دوران کووید در بسیاری از کشور‌های جهان به مردم این امکان را می‌دهد تا به مقاصد خارجی مورد انتظار سفر کنند. در نتیجه، انتظار می‌رود که ورودی‌های بین‌المللی یک‌شبه در سراسر جهان بیش از دو برابر (رشد سالانه ۱۰۹ درصد) در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال ۲۰۲۱ افزایش داشته باشد و به ۶۲‌درصد از سطوح قبل از همه‌گیری برسد.

کد خبر : ۱۲۱۷۳۷
بازدید : ۳۸۵۰

سال ۲۰۲۲، که سال بازگشت و بهبود سریع صنعت گردشگری بود، هم شاهد ظهور مقاصد جدید و هم بازگشت به مقاصد مورد علاقه قدیمی بود؛ چه جام جهانی در قطر و چه مسابقه آواز یوروویژن در ایتالیا.

بسیاری از افراد برای دیدن فرهنگ، ورزش، سواحل، شهر‌ها و حیات وحش به مقاصد مختلف در سراسر جهان هجوم آوردند. اما پربازدیدترین مقاصد کدام بودند؟ شورای جهانی سفر و گردشگری با همکاری مشترک با شرکت آنلاین Trip. com باتوجه به داده‌های جهانی سفر، نگاهی اجمالی به رزرو تعطیلات مردم در سال ۲۰۲۲ انداخته‌اند.

همان‌طور که در گزارش مشترک شورای جهانی سفر و گردشگری و Trip. com منتشر شد، با توجه به نگرانی‌های باقی مانده درباره کووید- ۱۹ و محدودیت‌های سفر، سال ۲۰۲۱ سال کشف مجدد سفر‌های داخلی بود.

مقاصد پرطرفدار توریسم ۲۰۲۳

در حالی که سفر‌های داخلی همچنان رو به افزایش است، سال ۲۰۲۲ با بازگشت سفر‌های بین‌المللی همراه بود. حذف محدودیت‌های دوران کووید در بسیاری از کشور‌های جهان به مردم این امکان را می‌دهد تا به مقاصد خارجی مورد انتظار سفر کنند. در نتیجه، انتظار می‌رود که ورودی‌های بین‌المللی یک‌شبه در سراسر جهان بیش از دو برابر (رشد سالانه ۱۰۹ درصد) در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال ۲۰۲۱ افزایش داشته باشد و به ۶۲‌درصد از سطوح قبل از همه‌گیری برسد.

برخی از نقاط جهان سریع‌تر از دیگران به عقب برگشتند. اگرچه منطقه آسیا و اقیانوسیه بازگشت بازدیدکنندگان بین‌المللی را تجربه کرد، اما با وجود رشد سالانه ۲۸۰ درصدی در سال ۲۰۲۲، در سطح محلی عملکرد متفاوتی داشته است.

در حالی که آسیای جنوب شرقی شاهد قوی‌ترین رشد سالانه ورودی‌های بین‌المللی یک‌شبه با افزایش تقریبا ۱۳ برابری برآورد شده بود؛ اما در شمال شرق آسیا، ورودی بین‌المللی تنها ۲۸‌درصد افزایش یافت، زیرا بسیاری از این کشور‌ها محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری را برای مدت طولانی تری نسبت به سایر کشور‌ها (به ویژه چین) حفظ کردند.

داده‌های رزرو از Trip. com همچنین عملکرد قوی سفر‌های بین‌المللی را در سال ۲۰۲۲ نشان می‌دهد که طبق این داده ها، رزرو پرواز‌های بین‌المللی روی این پلتفرم در سال ۲۰۲۲ در مقایسه با سال ۲۰۲۱ بیش از هفت برابر شده است و میزان بهبودی به ۷۵ درصد از سطح سال ۲۰۱۹ رسید.

در همین دوره، رزرو‌های اقامتی بین‌المللی ۲۳۳‌درصد افزایش یافت و به ۷۳‌درصد از حجم سال ۲۰۱۹ رسید. یافته‌های این پلتفرم نشان می‌دهد که سفر‌های فراآتلانتیک بین اروپا و ایالات متحده نیز به طور چشمگیری بازگشته است. رزرو هتل‌های ایالات‌متحده توسط مسافران بریتانیایی در Trip. com در سال ۲۰۲۲ حدود ۳۸۲ درصد افزایش یافته است، در حالی که رزرو هتل‌های اروپایی توسط مسافران آمریکایی افزایش ۱۱۱ درصدی را نشان می‌دهد.

به طور کلی، مسافران به مقصد‌های مورد علاقه بین‌المللی «آشنا» هجوم آوردند که نشان‌دهنده بازگشت به برنامه‌های سفر قبل از همه‌گیری است. Trip. com در بررسی‌های خود پرواز‌ها و رزرو‌های اقامتی در ۲۰ مقصد برتر جهانی در سال ۲۰۲۲ را نشان می‌دهد که بر اساس آن شهر قابل‌توجه در این مقاصد، «دوحه، پایتخت قطر» است.

این شهر به یکی از محبوب‌ترین مقاصد تبدیل شد، به‌خصوص در پایان سال ۲۰۲۲ که پذیرای هواداران فوتبال برای جام جهانی بود. در هفته‌های منتهی به این رویداد، رزرو پرواز به دوحه به طور مداوم با نرخ متوسط حدود ۲۰‌درصد در Trip. com افزایش یافت که نشان دهنده افزایش ۵۷۰ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۲۱ و افزایش ۴۲۰ درصدی نسبت به قبل از همه‌گیری است.

بر اساس مطالعات آژانس مسافرتی Skyscanner، این شهر به عنوان برترین مقصد جهان در سال ۲۰۲۲ ظاهر شد. طبق آخرین تحقیقات تاثیر اقتصادی شهر‌ها در شورای جهانی سفر و گردشگری، انتظار می‌رود ۱۰ شهر از ۸۲ شهر جهانی (که در تجزیه و تحلیل گنجانده شده است) در سال ۲۰۲۲ از سطح سال ۲۰۱۹ پیشی بگیرند. دیگر شهر‌هایی که درتولید ناخالص داخلی مستقیم سفر و گردشگری پس از دوحه به رشد قابل‌توجهی دست یافتند به ترتیب ورشو، سانیا، اورلاندو، ریودوژانیرو، لاس‌وگاس، میامی، ژوهانسبورگ، لیسبون و آنتالیا هستند.

بیشترین جست‌وجوی مقاصد در ۲۰۲۳

با بازگشت گردشگری بین‌المللی به مسیر خود، بسیاری از مسافران در سراسر جهان مشتاقانه در حال برنامه ریزی سفر‌های خود برای سال ۲۰۲۳ هستند. برای مثال، تا پایان دسامبر، رزرو پرواز‌های پیش رو در خاورمیانه برای سه ماه منتهی به مارس ۲۰۲۳ تنها ۵‌درصد کمتر از سطح ۲۰۱۹ بود. این میزان برای آفریقا فقط ۸‌درصد کمتر از مدت مشابه در سال ۲۰۱۹، در قاره آمریکا ۱۳‌درصد کمتر و در اروپا فقط ۱۷‌درصد کمتر از سطح پیش از همه‌گیری است.

داده‌های جست‌وجو برای هتل‌ها (از طریق Trip. com) و پرواز‌ها (از طریق Skyscanner) در ماه دسامبر نگاهی اجمالی به مکان‌هایی که مردم در سال ۲۰۲۳ قصد سفر دارند، می‌اندازد. در قاره آمریکا، جست‌وجوی هتل‌ها نشان می‌دهد که مسافران به ایالات متحده، کانادا، برزیل، نیوزیلند، چین، ژاپن، تایلند، مالزی، قطر و بریتانیا نگاه می‌کنند. در اروپا، خاورمیانه و آفریقا، کشور‌هایی مانند بریتانیا، فرانسه، اسپانیا، پرتغال، ترکیه، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، تایلند و ایالات متحده بیشترین جست‌وجو را برای اقامت در هتل دارند.

در منطقه آسیا و اقیانوسیه، مسافران هتل‌هایی را در ژاپن، چین، کره‌جنوبی، تایلند، مالزی، سنگاپور، اندونزی، استرالیا، فیجی و ایالات متحده جست‌وجو کردند. طبق گزارش Skyscanner، بیشترین جست‌وجو‌ها برای پرواز‌ها در قاره آمریکا به کانادا، ایالات متحده آمریکا، مکزیک و برزیل بوده است. در اروپا، خاورمیانه و آفریقا، مسافران به دنبال پرواز‌هایی به انگلستان، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا و ایالات متحده بودند. در آسیا و اقیانوسیه، مقصد‌های محبوب پرواز شامل ژاپن، کره‌جنوبی، تایلند، ویتنام و استرالیا بوده است.

با وجود بازگشت سفر‌های خارجی در بیشتر کشور‌های جهان، اما یک بازار تا حد زیادی بسته باقی ماند و آن «چین» گردشگرفرست‌ترین مبدا سفر در جهان تا پیش از همه‌گیری است. قبل از همه‌گیری، چین بزرگ‌ترین منبع برای هزینه‌های خروجی در سفر‌های بین‌المللی بود و ۱۵‌درصد از کل جهان را به خود اختصاص می‌داد.

با این حال، در سال ۲۰۲۲، سفر‌های خروجی از این کشور به دلیل محدودیت‌های باقی مانده کووید-۱۹ غیرفعال بود. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که احتمالا این موضوع در سال ۲۰۲۳ تغییر خواهد کرد. در ۲۶ دسامبر ۲۰۲۲، دولت چین بازگشایی مرز‌های خود و حذف الزامات قرنطینه برای مسافران را اعلام کرد.

بر اساس داده‌های شرکت مسافرتی آنلاین چینی Ctrip، جست‌وجو‌ها برای سفر‌های خروجی از سرزمین اصلی چین تنها در عرض نیم ساعت پس از اعلام، ده‌برابر افزایش یافت که یک اوج ناشی از محدودیت‌های سه‌ساله را نشان می‌دهد.

برخی از محبوب‌ترین مقاصد برای دوره تعطیلات سال نو چینی، براساس جست‌وجو در ماه دسامبر، شامل استرالیا، هنگ‌کنگ، ژاپن، ماکائو، مالزی، سنگاپور، کره‌جنوبی، تایلند، بریتانیا و ایالات متحده می‌شود. به طور کلی برای سال ۲۰۲۳، محبوب‌ترین مقاصد رویایی در بین کاربران Ctrip عبارتند از: استرالیا، اتریش، کانادا، فرانسه، فیجی، آلمان، ایسلند، اندونزی، ایتالیا، ژاپن، مالزی، مالدیو، قطر، سنگاپور، کره‌جنوبی، اسپانیا، تایلند، انگلستان و ایالات متحده.

منبع:دنیای‌اقتصاد

۰
نظرات بینندگان
تازه‌‌ترین عناوین
پربازدید