محبوب‌ترین کیسه برنج خارجی

محبوب‌ترین کیسه برنج خارجی

برنج خارجی در یک سال گذشته براساس آمار‌های رسمی ۴۵ درصد گران شده است

کد خبر : ۱۶۱۹۷۳
بازدید : ۵۲

برنج خارجی در یک سال گذشته داستان متفاوتی با نمونه‌های ایرانی داشته است. مرکز آمار می‌گوید قیمت برنج ایرانی بین مهر پارسال تا امسال تقریبا ثابت بوده است، اما در همین مدت ۴۵ درصد به قیمت برنج خارجی اضافه شده.

قیمت برنج خارجی به‌طور متوسط از کیلویی ۳۹ هزار و ۸۶۰ تومان به ۵۷ هزار و ۷۳۰ تومان تبدیل شده و حداکثر قیمت برنج خارجی تا حدود کیلویی ۷۶ هزار تومان بالا رفته است. تقریبا به‌خاطر همین حرف‌هایی که زدیم، الان کیسه‌های برنجی که در بازار خریدشان صرفه اقتصادی بیشتری دارد، مورد توجه قرار می‌گیرند.

برنج هندی برند طایفه را در کیسه ۱۰ کیلویی درحال حاضر ۵۷۰ هزار تومان می‌فروشند؛ تقریبا معادل متوسط قیمت برنج خارجی در ماه گذشته. اما یک سال پیش قیمت برنج هندی طایفه در کیسه ۱۰ کیلویی ۳۱۵ هزار تومان بود و می‌توانیم رشد قیمت آن را در این مدت تقریبا ۵۰ درصد درنظر بگیریم. روی کیسه برنج هندی طایفه، عبارت باسماتی دیده می‌شود که به‌زبان محلی همان معنی دانه‌بلند خودمان را می‌دهد.

کیسه ۱۰ کیلویی برنج خارجی برند لوکس را در بازار ۵۸۵ هزار تومان می‌فروشند و ارزش هر کیلو از آن را می‌توانیم ۵۸ هزار و ۵۰۰ هزار تومان بدانیم؛ برنج خارجی برند لوکس از نوع هندی است و کیسه‌های ۱۰ کیلویی آن نسبت به پارسال تقریبا ۳۵ درصد گران شدند.

قیمت برنج کشتی‌نشان در کیسه ۱۰ کیلویی به ۴۷۲ هزار تومان رسیده است. یعنی آن را تقریبا کیلویی ۴۷ هزار که یکی از ارزان‌ترین گزینه‌هاست. البته این عدد قیمت کیسه ۱۰ کیلویی برنج هندی برند کشتی‌نشان است که رنگ سبز دارد وگرنه از همین برند، کیسه ۱۰ کیلویی برنج پاکستانی هم در فروشگاه‌های اینترنتی وجود دارد که این یکی را حدود ۵۰۰ هزار تومان می‌فروشند و رنگ آن قرمز است.

خرید برنج خارجی خاطره که در کیسه ۱۰ کیلویی فروخته می‌شود، الان ۵۹۵ هزار تومان آب می‌خورد. حدود ۲۰۰ هزار تومان بیشتر از پارسال. به‌این ترتیب قیمت برنج خارجی خاطره در عرض یکسال نزیک ۵۰ درصد رشد داشته است. این برنج را به‌اسم برنج پاکستانی در کیسه‌هایی با رنگ قرمز می‌فروشند.

برنج خارجی برند تاکسی یکی دیگر از کیسه‌های پرفروش در بازار است و جزو گزینه‌های اقتصادی محسوب می‌شود. یکجور برنج هندی است که برند خاطره آن را تحت‌عنوان برند تاکسی وارد می‌کند و قیمت کیسه ۱۰ کیلویی آن ۴۹۵ هزار تومان است؛ ۴۰ درصد بیشتر از پارسال.

قیمت برنج خارجی دایانا که یک نمونه پاکستانی است به کیلویی ۴۴ هزارتومان رسیده است. کیسه ۱۰ کیلویی برنج خارجی دایانا را در خرده‌فروشی‌ها ۴۴۰ هزار تومان می‌فروشند که این عدد درمقایسه با اوایل سال تفاوت چشمگیری ندارد، اما قیمت همین کیسه در مهرماه پارسال به ۳۰۰ هزار تومان نمی‌رسید.

قیمت برنج هندی برند خوشبخت کیلویی ۵۹ هزار تومان است و بابت کیسه ۱۰ کیلویی آن باید ۵۹۰ هزار تومان خرج کنیم. کیسه‌های ۱۰ کیلویی و زردرنگ برنج هندی خوشپخت تا یک ماه قبل ۵۷۵ هزار تومان قیمت داشتند. اوایل سال می‌توانستیم کیسه ۱۰ کیلویی برنج هندی خوشپخت را حدود ۴۶۸ هزار تومان بخریم و قیمت کیسه ۱۰ کیلویی برنج هندی خوشپخت مهر پارسال نزدیک ۴۲۰ هزار تومان بود.

قیمت برنج پاکستانی ستایش کیلویی ۶۵ هزار تومان است و کیسه ۱۰ کیلویی آن را ۶۵۰ هزار تومان می‌فروشند. پارسال کیسه ۱۰ کیلویی برنج پاکستانی ستایش را ۴۹۰ هزار تومان می‌فروختند و در این مدت حدود ۳۰ گران شده است.

از این حیث یا یکی از گران‌ترین برنج‌های خارجی طرف هستیم که با پول آن می‌توانیم درخرده‌فروشی‌ها نمونه‌های ارزانقیمت برنج ایرانی، مثل برنج فجر و شیرودی و ... را پیدا کنیم. برج پاکستانی ستایش یکی دیگر از برنج‌هایی است که روی آن عبارت باسماتی به‌چشم می‌خورد.

برند

وزن

قیمت

طایفه (برنج هندی)

10 کیلو

570 هزار تومان

لوکس (برنج هندی)

10 کیلو

585 هزار تومان

کشتی‌نشان (برنج هندی)

10 کیلو

472 هزار تومان

خاطره (برنج پاکستانی)

10 کیلو

595 هزار تومان

دایانا (برنج پاکستانی)

10 کیلو

440 هزار تومان

خوشبخت (برنج هندی)

10 کیلو

590 هزار تومان

ستایش (پاکستانی)

10 کیلو

650 هزار تومان

منبع: فرارو

۰
نظرات بینندگان
تازه‌‌ترین عناوین
پربازدید