۱۳ واقعیت جالب در مورد آتش نشانان ها که جنبه متفاوتی از این حرفه را نشان می‌دهد

۱۳ واقعیت جالب در مورد آتش نشانان ها که جنبه متفاوتی از این حرفه را نشان می‌دهد

لباس آتش نشانی از مواد خاصی ساخته شده است که می‌تواند تا دمای ۲۲۰۰ درجه فارنهایت (۱۲۰۴ درجه سانتیگراد) را تحمل کرده و از فرد در برابر جذب اسیدهای غلیظ و قلیایی محافظت کند. بیشتر مواد روی زمین می‌توانند در چنین دمای بالایی مشتعل شوند.

کد خبر : ۱۵۲۰۴۸
بازدید : ۱۱۵

عده کمی از افراد هستند که می‌دانند آتش نشان ها کسانی هستند که وظیفه پایین آوردن گربه‌هایی که بالای درخت گیر کرده‌اند را دارند یا اینکه لباس‌های آنها در برابر چه درجه‌ای از شعله آتش مقاوم است.

اما حقایق دیگری هم درباره این نجات‌دهندگان زندگی وجود دارد که ممکن است نظر شما را درباره این حرفه شگفت انگیز تغییر دهد.

۱۳. یونیفرم آتش نشانی تا دمای ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد را تحمل می‌کند

18

لباس آتش نشانی از مواد خاصی ساخته شده است که می‌تواند تا دمای ۲۲۰۰ درجه فارنهایت (۱۲۰۴ درجه سانتیگراد) را تحمل کرده و از فرد در برابر جذب اسیدهای غلیظ و قلیایی محافظت کند. بیشتر مواد روی زمین می‌توانند در چنین دمای بالایی مشتعل شوند.

۱۲. آتش نشان ها نباید سبیل یا پیرسینگ صورت داشته باشند

19

آتش نشان‌ ها ماسک اکسیژن می‌پوشند. طبق مقررات ایمنی، صورت این افراد نباید دارای هیچ‌گونه زائده، سوراخ یا مویی باشد تا ماسک به‌خوبی محکم شود.

۱۱. در یک ساختمان در حال سوختن چیزی شنیده یا دیده نمی‌شود

20

در فیلم‌ها، آتش‌نشانان به راحتی داخل یک ساختمان در حال سوختن حرکت ‌می‌کنند، به سرعت مجروح را پیدا کرده، ماسک خود را برمی‌دارند و آن را روی صورت فردی که به کمک نیاز دارد می‌گذارند.

اما در واقعیت یک آتش نشان نمی‌تواند ماسک خود را بردارد زیرا از دود غلیظ خفه می‌شود. آتش نشان‌ها همچنین نمی‌توانند چیزی را ببینند و صدای بلند شعله‌های آتش به آنها اجازه نمی‌دهد صدای فریاد کمک کسی را بشنوند.

۱۰. لباس آتش نشان‌ ها ۵ تا ۳۰ کیلوگرم است

21

این رقم بسته به اینکه یونیفرم از چه چیزی ساخته شده و چه چیزی در لباس وجود داشته باشد متفاوت است. اما نمی‌توان انکار کرد که آتش نشانان تنها در صورتی می‌توانند کار کنند که از نظر بدنی متناسب باشند.

۹. زنان از دهه ۱۸۰۰ دوشادوش مردان آتش نشانی کرده‌اند

50

مولی ویلیامز اولین زن در جهان بود که در اوایل قرن نوزدهم به خاموش کردن آتش در کنار مردان پرداخت. بعدا زنان آتش نشان دسته‌های جداگانه‌ای را به خود اختصاص دادند. حقیقت این است که هر مردی نمی‌تواند با این شغل خطرناک کنار بیاید، بنابراین به سختی می‌توان زنانی را که به عنوان آتش نشان کار می‌کنند، «جنس ضعیف» نامید.

۸. آتش نشان ها در هر شرایطی آماده کمک هستند

51

کار یک آتش نشان به آتش سوزی محدود نمی‌شود. این قهرمانان هنگام وقوع سیل، زلزله، بلایای انسانی و اقدامات تروریستی هم مردم را نجات می‌دهند.

آنها حتی به عنوان لوله کش، برق‌کار، مکانیک، روانشناس و در مواقع ضروری برای ارائه کمک های اولیه قبل از رسیدن پزشکان برای خدمت‌رسانی حاضرند. در برخی موارد، ماشین‌های آتش‌نشانی حتی تجهیزات و دستگاه‌های ویژه‌ای برای احیای قربانیان بدون علایم حیاتی دارند.

52

گاهی اوقات آتش نشانان در برخورد با بچه‌ها به حس شوخ طبعی و مهارت های خاص هم نیاز دارند. مثلا این کودک درِ ماشین را قفل کرده، در حالی‌ که مادرش بیرون مانده بود. مادر مجبور شد با آتش نشانی تماس بگیرد و آنها موفق شدند او را از ماشین بیرون بیاورند.

۷. وقتی هیچ امیدی نیست حیوانات را نجات می‌دهند

53

آتش نشانی تماس‌های زیادی برای نجات حیوانات که در شرایط اضطراری گیر افتاده‌اند دریافت می‌کند. اگر گاوی در یک گودال گیر کند، سگی در چاه بیفتد یا گربه‌ای نتواند از درخت یا تیر برق پایین بیایید آتش نشانان می‌آیند و تمام تلاش خود را برای نجات آنها انجام می‌دهند.

۶. شیفت‌ها ممکن است بیش از ۲۴ ساعت طول بکشد

54

معمولاً شیفت‌ها ۲۴ ساعت با استراحت ۴۸ ساعته یا ۱۰-۱۲ ساعت برای ۳-۴ روز متوالی طول می‌کشد. اما در آتش سوزی های بزرگ و سایر موارد اضطراری، آتش نشانان ممکن است بدون هیچ استراحتی بیش از یک روز کار کنند.

۵. یونیفرم‌ها طوری در کمد قرار گرفته‌اند که در عرض چند ثانیه پوشیده شوند

55

آتش‌نشان‌ها وسایل را طوری روی هم تا می‌کنند که می‌توانند داخل چکمه‌هایشان بپرند و در عرض یک ثانیه شلوارشان را بپوشند، در ثانیه بعد یک ژاکت بپوشند و کلاه خود را بردارند و سوار ماشین شوند. آنها فقط چند دقیقه برای آماده شدن فرصت دارند زیرا هر ثانیه ممکن است به قیمت جان یک نفر تمام شود.

۴. در گذشته افراد برای متوقف کردن آتش با لباس خیس وارد ساختمان می‌شدند

56

در گذشته، آتش نشانان ژاپنی از روش اطفاء حریق خاصی استفاده می‌کردند: آنها با لباس خیس به داخل ساختمان در حال سوختن می‌رفتند تا در حین تخریب دیوارها آتش نگیرند و از گسترش بیشتر آتش جلوگیری کنند.

سپس منتظر می‌مانند تا آتش خاموش شود. این روش باعث کاهش قابل توجه تعداد قربانیان و تعداد آتش سوزی‌های بزرگ تا پایان قرن نوزدهم شد.

57

امروزه ماشین‌های آتش نشانی با خود آب حمل می‌کنند که برای ۵ تا ۱۰ دقیقه کافی است. این زمان برای شروع خاموش کردن آتش کافی است و سپس آتش نشانان نزدیکترین شیرآب یا حوضچه را پیدا می‌کنند تا بتوانند آب را از آن پمپاژ کنند. آتش نشانان نه تنها باید حرکات آتش را محدود کنند، بلکه سعی می‌کنند آن را با بیشترین سرعت ممکن کاملاً از بین ببرند.

۳. اگر ساختمان فضای خالی زیادی داشته باشد به سرعتِ یک کبریت می‌سوزد

58

۱۰۰ سال پیش خاموش کردن آتش آسان‌تر بود. زیرا خانه‌ها عموما تعداد زیادی اتاق داشتند و دیوارها و درها به جلوگیری از گسترش سریع آتش کمک می‌کردند.

اگر خانه فضای خالی زیادی داشته باشد، مانند بسیاری از خانه‌های امروزی، آتش به سرعت گسترش می‌یابد و منطقه بزرگی را می‌گیرد و به سختی می‌توان آن را خاموش کرد.

۲. بسیاری از آتش سوزی ها توسط داوطلبان خاموش می‌شوند

59

در بسیاری از کشورها، داوطلبان در آتش نشانی کار می‌کنند، زیرا دولت پول لازم برای ارائه چنین خدماتی را ندارد. به عنوان مثال، در شیلی، ده‌ها هزار آتش نشان داوطلب وجود دارند که هزینه ماهانه پرداخت می‌کنند و آموزش‌های ویژه می‌بینند.

در برخی کشورهای دیگر برای اینکه آتش نشان شوید باید دیپلم تحصیلات عالی داشته باشید یا دوره های آموزشی خاصی را طی کنید.

۱. آیا سگ دالماسیَن، سگ رسمی آتش نشانان است؟

60

در گذشته، دالماسین ها (دالمیشن) پیشاپیش نیروهای آتش نشانی می‌دویدند، پارس می‌کردند و راه را برای عبور اسب‌ها باز می‌کردند. این نژاد با نترس بودن و توانایی یادگیری سریع خود و همچنین توانایی یافتن زبان مشترک با حیوانات دیگر شناخته می‌شود.

امروزه سگ نژاد دالماسین هنوز هم نماد آتش نشان هاست، اما سگ هایی از نژادهای مختلف معمولاً جذب این خدمات می‌شوند که کارشان یافتن قربانیان است.

منبع: روزیاتو

۰
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید