جنون خوردن فلفل فوق تند!؛ گرفتگی معده می‌تواند ۱۴ ساعت به طول انجامد

جنون خوردن فلفل فوق تند!؛ گرفتگی معده می‌تواند ۱۴ ساعت به طول انجامد

از سس های تند گرفته تا مسابقات خوردن اکنون فلفل چیلی به یک وسواس جهانی تبدیل شده و تندترین آن به تازگی معرفی شده است. اما چرا کسی خوردن آن را انتخاب می کند؟

کد خبر : ۱۶۱۰۸۸
بازدید : ۹۱

زمانی که "اسموکین اد کوری" متوجه شده بود که موفق شده تندترین فلفل تند جهان را پرورش دهد منطقی به نظر می رسید که به این مناسبت با خوردن یک فلفل تند جشن بگیرد و سایرین را نیز وادار به انجام همین کار کند. او می گوید: "من فلفل تند را دوست دارم و دوست دارم دوستان ام را با فلفل تند آزار دهم"!

به نقل از گاردین، فلفل کارولینا ریپر دم عقربی در شهر راک هیل کالیفرنیای جنوبی در یک گلخانه و توسط اسموکین اد کوری مالک شرکت فلفل پاکربات در فرت میل پرورش داده شده‌ و در تاریخ ۱۱ آگوست ۲۰۱۷ میلادی به عنوان تندترین فلفل جهان شناخته شد.

با این وجود، خوردن این فلفل تبعاتی نیز به همراه داشته است. برخی از افراد قدرت تکلم خود را از دست دادند. در سال ۲۰۱۳ میلادی در ایالت ایندیانا بیش از ۲۰ دانش آموز پس از خوردن فلفل کارولینا ریپر دچار مشکل شدند.

در سال ۲۰۱۸ نیز فردی در مسابقه چشیدن فلفل‌ های تند نیویورک فلفل کارولینا ریپر را خورد و پس از چند روز دچار سردرد بسیار شدیدی شد. این در حالیست که کوری خود به نظر می رسد تحت تاثیر قرار نگرفته و دچار آسیب ناشی از خوردن آن فلفل نشده است.

او که درون مزرعه فلفل چیلی خود در کارولینای جنوبی با خبرنگار "گاردین" صحبت می کرد می گوید: "بدن انسان فلفل های تند را به عنوان یک خطر درک می کند که باعث واکنش جنگ یا گریز می شود. من معتقدم که چون مدت زمان زیادی معتاد و الکلی بودم بدن ام به طور خودکار به واکنش جنگ می پردازد. بنابراین، من می توانم صحبت کنم  و می توانم توضیح دهم که چه اتفاقی در حال رخ دادن است اما اثرات فیزیولوژیکی ای که پس از خوردن فلفل تند سایرین را تحت تاثیر قرار می دهد برای بدن من نیز رخ می دهد".

کوری از دهه 1980 میلادی به پرورش فلفل پرداخته است. در وب سایت او ده ها سس تند ساخته شده توسط شرکت فلفل پاکربات با نام هایی چون "سیب بد" یا "وودو شاهزاده مرگ مومبا" عرضه شده اند. این شرکت حدود 30 نفر را استخدام کرده و حدود 100 پرسنل دیگر نیز در یکی از مزارع فلفل کوری مشغول به کار هستند.

بسیاری از افرادی که در پاکربات مشغول به کار هستند معتادان در حال بهبودی می باشند. کوری می گوید سه دسته از افراد در جامعه به خوردن فلفل های داغ و آتشین علاقمند هستند: جویندگان هیجان، افرادی که مشتاق یک ترند جدید هستند و معتادان در حال بهبودی. او می گوید: "ما پیش از آن که  درس بیاموزیم معمولا کارهای احمقانه انجام می دهیم. ما واقعا به این کار علاقمند هستیم".

او در گلخانه اش حدود 140 گیاه دارد. او می گوید: "مواردی را سال گذشته امتحان کردیم و 20 یا 30 گیاه پرورش خواهد یافت. می توانید یک سطل پنج گالنی کارولینا ریپر را بردارید و 100 گالن هالوپینو یا 50 گالن هابانرو را جایگزین کنید تا همان گرما را دریافت کنید". او اکنون فلفل ایکس (Pepper X) را به عنوان تندترین فلفل خود به عنوان جایگزین کارولینا ریپر یا فلفل دم عقربی که پیش تر تندترین فلفل شناخته شده بود، عرضه کرده است.

با این وجود، او می گوید: "هدف ام پیشی گرفتن از ریپر نبود. صادقانه بگویم هدف این نیست که  فلفل تندتر تولید کنیم حتی اگر فلفل هایی داشته باشیم که به طور بالقوه تندتر از فلفل ایکس هستند. هدف مان داشتن طعم و مزه فلفل است".

رتبه بندی فلفل های فوق داغ بدون کار "ویلبر لینکلن اسکویل" داروساز در بوستون در ماساچوست در اوایل قرن بیستم میلادی امکان پذیر نبود. اسکویل در جستجوی راهی مطمئن برای آزمایش سطوح کپسایسین ترکیب اصلی تولید کننده گرما در فلفل بود.

در مقاله‌ای در سال 1912 میلادی اسکویل روشی را ارائه کرد که به موجب آن یک نمونه خشک شده در الکل خیسانده می ‌شد سپس در رقت ‌های متوالی آب قند مزه می ‌شد تا زمانی که تندی آن دیگر روی زبان قابل تشخیص نباشد.

نمونه تا زمانی که به رقت یک بخش در 5000 برسد و قابل تشخیص باشد در مقیاس اسکویل نمره 5000 می گیرد. این مقیاس ذهنی و با تکیه بر پاسخ های بسیار متغیر ذائقه افراد بود اما در نهایت دوام آورد. اعداد به عنوان واحدهای حرارتی اسکویل(SHUs)  شناخته می شوند.

این روزها، مقدار کپسایسین موجود در فلفل قرمز با استفاده از کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا تعیین می‌شود و بر حسب بخش در میلیون گرما (ppmH) بیان می‌شود اما نتایج برای مقاصد مقایسه به SHU تبدیل می‌شوند. فلفل ایکس که توسط کوری پرورش یافته به طور متوسط به 2.63 میلیون SHU می رسند اما اگر هرگز آن فلفل را نخورده باشید تصور آن که چه طعمی دارد برای تان دشوار خواهد بود.

"کلاوس پیلگارد" یک دانمارکی علاقمند به فلفل چیلی و ستاره یوتیوب و مخترع سس تندی که بیش تر به نام "چیلی کلاوس" شناخته می شود می گوید: "توضیح این که چه اتفاقی رخ می دهد در واقع بسیار دشوار است زیرا مانند آن است که شما سیاره زمین را برای 15 تا 20 دقیقه ترک می ‌کنید".

او در مراسم ثبت رکورد جهانی فلفل ایکس پرورش یافته توسط کوری شرکت کرد و به غیر از او تنها فردی در میان شرکت کنندکان بود که فلفل ایکس را به طور کامل خورد. شاید آن دو هنوز تنها افرادی باشند که این کار را انجام داده اند. او در توصیف حسی که پس از خوردن فلفل ایکس داشت می گوید: "شبیه یک درد کماکان در حال افزایش است. شاید 20 ثانیه فرصت داشته باشید تا بتوانید طعم آن را بچشید و سپس مثل قطاری در حال آمدن است که البته صرفا یک قطار کوچک نیست"!

او می گوید 12 ساعت پس از خوردن فلفل ایکس هنوز اثرات آن را احساس می کرد اگرچه تا آن زمان بدترین اثرات آن به اتمام رسیده بود. او می گوید: "پس از چند ساعت از خوردن فلفل می توانید یک زندگی عادی داشته باشید".

پیلگارد ده سال پیش یک موسیقیدان و پرورش دهنده غیر حرفه ای فلفل بود. اکنون اما او 167 هزار مشترک دنبال کننده در یوتیوب دارد و به طور مرتب ویدئوهایی را پست کرده و در آن فلفل های تند را با افراد مشهور دانمارکی به اشتراک می گذارد. جذابیت پیلگارد در این واقعیت نهفته است که رنج او همیشه آشکار می باشد: صورت اش می درخشد، چشمان اش باریک می شود، دستان اش را تکان می دهد و انگشتان اش را به هم می زند. او می‌ گوید: "من در آن خیلی خوب نیستم".

ارزش بازار فلفل چیلی سالانه 1.23 میلیارد پوند تخمین زده شده و پیش بینی می شود تا سال 2028 میلادی تا 1.65 میلیارد پوند افزایش یابد. اروپا سریع ترین منطقه در حال رشد برای فلفل چیلی است. فروش فلفل تازه در بریتانیا در دهه گذشته به طور پیوسته افزایش یافته و با یک جهش بزرگ در آغاز شیوع کووید زمانی که رستوران ها تعطیل شده بودند همراه بوده است. هم چنین فروش انواع سس های تند نیز افزایش یافته است.

با این وجود، علاقه به مواد غذایی تند با اشتها برای درد شدید یکسان نیست. فلفل‌ های فوق ‌گرم گرایشی را برای مصرف جسورانه در قالب ویدئوهای "چالشی" در تیک تاک و یوتیوب ایجاد کرده اند. این ترند هم چنین باعث ایجاد یک رقابت استقامتی شده است: رقابت خوردن فلفل. در یک مسابقه استاندارد فلفل خوری شرکت کنندگان در هر دور یک فلفل چیلی کامل را می خورند تا زمانی که صرفا یک فرد هنوز در حال جویدن فلفل باشد.

"شاهینه وسیم" یکی از سرسخت ترین رقبای این مسابقات است. او در یک جلسه از مسابقه فلفل خوری 105 فلفل کارولینا ریپر را خورد. این حجم از فلفل خوری باعث شد او در جایگاه چهارم جهان برای موفقیت در این چالش قرار گیرد. پیش از او "گرگوری بارلو" با خوردن 160 فلفل، "مایک جک" با خوردن 135 فلفل و "داستین حانسون" با خوردن 122 فلفل به ترتیب در جایگاه های اول تا سوم قرار گرفته بودند.

وسیم می گوید فلفل خوری یکی از مسابقاتی است که در آن مردان و زنان می توانند در یک زمین با یکدیگر رقابت کنند. او به هیچ وجه از اثرات فلفل های فوق تند مصون نیست.

او می گوید: "من کاملا درد را احساس می کنم". در حالی که مطالعات نشان داده اند که کپسایسین متابولیسم را افزایش می دهد و ممکن است برخی از عوامل خطر بیماری قلبی را کاهش دهد با این وجود یک نوروتوکسین (زهر فلج کننده عصبی) و یک محرک شیمیایی است. مصرف آن بدون عوارض نیست به خصوص در غلظت های فوق گرم و در میان مصرف کنندگان رقابتی فلفل که ممکن است به گرفتگی معده منجر شود. وسیم می گوید: "این حملات همراه با گرفتگی می توانند 14 ساعت و گاهی اوقات 18 ساعت به طول انجامند برخی از آن حملات واقعا افتضاح هستند".

به همین دلیل، بسیاری از رقبا بلافاصله پس از مسابقه معده و دستگاه گوارش خود را پاکسازی می کنند. با این وجود، در مکان هایی که مسابقات برگزار می شوند که عموما فستیوال های غذا در فضای باز هستند این کار همواره آسان نیست.

وسیم می گوید: "برخی اوقات شما توانایی این کار را ندارید زیرا بیرون از خانه هستید و پس از آن مردم می آیند و می خواهند با شما عکس گرفته و شما را در آغوش بگیرند".

شاید این چالش واقعی برای رقبا باشد: پذیرش تبریک و گپ و گفت کوتاه با دیگران در حین رنج بردن و جستجوی مکانی آرام برای استفراغ. وسیم می گوید: "در حال اشک ریختن هستید و می لرزید و سپس مردم به شما نگاه می کنند گویی که یک ستاره هستید. شیرینی خاص خود را دارد".

سپس مسئله خود فلفل ها هستند. هنگامی که اسکویل تست تندی خود را در سال 1912 میلادی اختراع کرد به سه نوع اصلی اشاره کرده بود: فلفل های ژاپنی، زنگبار و مومباسا به بازار عرضه می شوند.

او ادعا کرد که داغ ترین ها مومباسا با 50000 تا 100000 SHU بودند. زمانی که وسیم فلفل خوری حرفه ای را بیش از یک دهه پیش با حضور در رقابت ها آغاز کرد تندترین فلفل جهان فلفل عقربی ترینیداد موروگا با 1.2 میلیون SHU بود. ریپر در حال حاضر به طور معمول بالاترین رتبه را در میان تندترین فلفل های جهانی با 1.6 میلیون SHU دارد.

فلفل ایکس به این زودی ها در این ترکیب قرار نخواهد گرفت. دانه های فلفل ایکس یک راز کاملا محافظت شده هستند. وسیم می گوید: "این خسته کننده است شبیه آن است که تصور کنید سریع ترین خودروی جهان ساخته شده و لوئیس همیلتون اجازه رانندگی با آن را ندارد. هم برای او و هم برای تماشاگران آن ورزش ناراحت کننده خواهد بود".

وسیم می گوید در محافل رقابت فلفل خوری رمز و راز خاصی در مورد فلفل ایکس وجود دارد فلفلی که سال ها در مورد آن صحبت می شد اما هرگز به صحنه نیامد. او می گوید: "سوالات زیادی در مورد کل ماجرا وجود دارد. بسیاری از مردم ناراضی هستند زیرا آن فلفل در دسترس نیست".

کوری می ‌گوید توضیح ساده است: "ما در حال گذراندن یک فرآیند ثبت اختراع با برخی وکلا و برخی محققان هستیم و می‌ بینیم که آیا واقعا می ‌توانیم آن را ثبت اختراع کنیم یا خیر. این که رخ خواهد داد یا خیر نمی دانم و قابل پیش بینی نیست".

او می گوید در مورد کارولینا ریپر بدون ثبت اختراع آن را به دنیا عرضه کرد اما سودی عایدش نشد و اکنون هر کسی می تواند آن را پرورش داده و بفروشد. او امیدوار است در مورد فلفل ایکس قضیه متفاوت باشد فلفلی که او می گوید سال ها مخفی نگهداشته است. او می گوید: "من می خواهم این فلفل را ثبت اختراع کنم و بتوانم حقوق مالکیت معنوی آن را به فرزندان ام انتقال دهم".

منبع: فرارو

۰
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    سایر رسانه ها
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید