(ویدئو) رقص خنجر یمنی‌ها روی کشتی توقیف شده اسرائیلی

(ویدئو) رقص خنجر یمنی‌ها روی کشتی توقیف شده اسرائیلی

حوثی‌های یمن، حدود دو ماه پس از توقیف کشتی باری گلکسی لیدر، این شناور را به یک «جاذبه گردشگری» تبدیل کرده‌اند. این گروه شبه‌نظامی در ماه نوامبر سال گذشته، ده‌ها تن از نیروهایش را با هلی‌کوپتر روی عرشه گلکسی لیدر پیاده و این کشتی را با ۲۵ خدمه، توقیف کرد.

کد خبر : ۱۷۴۱۴۲
بازدید : ۴۸

بیش از دو ماه پس از آنکه حوثی‌های یمن کشتی باری گلکسی لیدر را به تصرف خود درآوردند و خدمه آن را بازداشت کردند، این کشتی را به یک «جاذبه گردشگری» داخلی تبدیل کردند.

با حدود یک دلار، گروه‌های مردانه از بازدیدکنندگان می‌توانند پنج بار در هفته سوار قایق‌های چوبی شوند تا به داخل این کشتی بروند، که حوثی‌ها آن را به عنوان غنیمتی در مبارزه خود در همبستگی با فلسطینی‌ها می‌خوانند.

مدت کوتاهی پس از آغاز جنگ اسرائیل و حماس در غزه در ۷ اکتبر، حوثی‌ها سیل حملات موشکی و پهپادی را به کشتی‌های تجاری عبوری که به گفته آن‌ها با اسرائیل مرتبط هستند، انجام داده اند.

یک ائتلاف دریایی به رهبری ایالات متحده با گشت‌زنی در دریای سرخ تشکیل شده و نیرو‌های ایالات متحده و بریتانیا به سایت‌های نظامی حوثی‌ها که اکنون توسط واشنگتن به عنوان یک گروه تروریستی جهانی معرفی شده اند، حمله کردند تا مسیر حیاتی کشتیرانی را باز نگه دارند.

این امر باعث کاهش سفر‌های گشت و گذار به کشتی توقیف شده که اکنون با پرچم‌های یمن و فلسطین و بنر‌هایی که شعار‌های ضد آمریکایی و ضد اسرائیلی را نشان می‌دهد تزئین شده است.

زبیر الحیدری، یک شهروند یمنی ساکن صنعا گفت که برای دیدن کشتی اسرائیلی که در نزدیکی حدیده در ساحل دریای سرخ لنگر انداخته بود، پنج ساعت سفر کرده است.

او به خبرگزاری فرانسه گفت: این مایه افتخار ماست که نیرو‌های مسلح ما این کار فوق العاده را در حمایت از برادران مظلوم خود در فلسطین و غزه انجام داده اند.

این شهروند یمنی در میان ۱۰ بازدیدکننده‌ای بود که هنگام جویدن قات با تلفن همراه خود عکس می‌گرفتند، گیاهی که در فقیرترین کشور شبه جزیره عربستان به طور گسترده مصرف می‌شود.

در کشتی، برخی از بازدیدکنندگان یک رقص سنتی را با خنجر‌هایی که بسیاری از یمنی‌ها در کمربند‌های خود حمل می‌کنند، اجرا کردند، همراه با شعار‌هایی در تجلیل از حوثی‌ها.

در عرشه گلکسی لیدر، هیچ یک از بازدیدکنندگانی که با خبرگزاری فرانسه مصاحبه کردند، نگفته اند که ۲۵ خدمه بلغاری، فیلیپینی، اوکراینی و مکزیکی را دیده اند و سرنوشت آن‌ها مشخص نیست.

گلکسی لیدر متعلق به یک شرکت انگلیسی است که متعلق به یک تاجر اسرائیلی است.

در بحبوحه جنگ غزه، حوثی‌ها حملات متعددی را علیه کشتیرانی در دریای سرخ و خلیج عدن انجام داده اند که یک مسیر تجارت جهانی ضروری را تهدید می‌کند.

حزام الاسد، از دفتر سیاسی حوثی ها، از گلکسی لیدر به عنوان جاذبه گردشگری یاد کرد و گفت که بازدیدکنندگان"دلیلی بر این هستند که مردم یمن برای دیدار با دشمن و مقابله با او بی تاب هستند.

یکی دیگر از بازدیدکنندگان گفت که ۴۰۰ کیلومتر (۲۵۰ مایل) از البیضاء را طی کرده است تا کشتی توقیف شده را ببیند، که او آن را مایه افتخار یمنی‌ها نامید.

چندین روز پس از توقیف کشتی، حوثی‌ها ویدئویی منتشر کردند که نشان می‌داد یک ژنرال نظامی از گروهی که به گفته آن‌ها خدمه بودند استقبال می‌کند، اما از آن زمان تاکنون هیچ اطلاعاتی در مورد سرنوشت آن‌ها در دسترس نیست.

بازدیدکنندگان پس از یک ساعت سوار شدن در زیر آفتاب سوزان، با شعار "الله اکبر، مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل" به خانه بازگشتند.

21

22

منبع: فرارو

۰
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید