مهمان‌دوست‌ترین شهرهای جهان کدامند؟

مهمان‌دوست‌ترین شهرهای جهان کدامند؟

وبسایت آموزشی «پریپلای» با تهیه شاخصی به نام «روحیه اجتماعی» ضمن شناسایی غریبه‌پسندترین و دوستانه‌ترین شهرها برای افراد غیربومی، اطلاعات ارزشمندی را در اختیار کسانی قرار می‌دهد که قصد نقل مکان به شهر دیگر یا سفر به یک مکان جدیدی را دارند.

کد خبر : ۱۸۶۰۸۸
بازدید : ۳۵

بسیاری از افراد در سفر به مکان‌های دیگر ابتدا به این فکر می‌کنند که شهروندان ساکن آن شهر چگونه با افراد غیربومی و خارجی رفتار می‌کنند. البته این قابل درک است که هنگام ورود به یک قلمرو ناشناخته هر کسی دوست دارد با روی خوش و همراهی روبرو شود.

از همین روی، وبسایت آموزشی پریپلای بر اساس ۶ معیار گوناگون، شاخصی تحت عنوان «روحیه اجتماعی» تعریف کرده و ۵۳ شهر از سراسر جهان را بر اساس میزان صمیمیت و مهمان‌نوازی آن‌ها و فراهم آوردن شرایط محیطی مناسب برای افراد غیربومی رتبه‌بندی کرده است.

این شش معیار اصلی شامل نرخ بازگشت مسافران، کارکنان و خدمه خوش برخورد، سطح ایمنی و احترام به دیگران، درجه برابری جنسیتی، میزان شادی و سهولت برقراری ارتباط از طریق یک زبان مشترک می‌شود.

روحیه اجتماعی چیست؟

بر اساس تعریف این وبسایت، به هر چیزی که بر ایجاد حس تعلق و ارتباط بین افراد یک جامعه تاثیر می‌گذارد روحیه اجتماعی می‌گویند. برقراری ارتباط موثر و فهم زبانی از جمله عوامل کلیدی در تقویت این روحیه اجتماعی و ایجاد حس اعتماد و درک متقابل است.

روحیه اجتماعی قوی داشتن در یک جامعه می‌تواند باعث شود تا غریبه‌ها و افراد خارجی احساس دلتنگی نکنند و بتوانند چالش‌های سازگاری با محیط جدید، ایجاد ارتباطات جدید و ایجاد روابط معنادار را پشت سر بگذارند.

مهمان‌دوست‌ترین‌ها

بر اساس شاخص روحیه اجتماعی، تورنتو و سیدنی در سال ۲۰۲۳ میلادی دوستانه‌ترین محیط اجتماعی جهان برای افراد غیربومی را فراهم آوردند و هر دو امتیاز کلی ۷.۹۷ از ۱۰ را در این خصوص دریافت کردند.

نرخ بازگشت مسافران و بازدیدکنندگان به شهر تورنتو ۱۵ درصد است و به این معنی است که افرادی که به تورنتو می آیند آنقدر آن را دوست دارند که بارها و بارها به این شهر باز می‌گردند. امتیاز شادی در تورنتو ۷.۰۳ از ۱۰ است و این موضوع تورنتو را مکانی فراگیر و دلپذیر برای همه تبدیل کرده است.

در همین حال، سیدنی به لحاظ امنیت امتیاز ۶۵.۸۷ از ۱۰۰ را کسب کرد. ساکنان سیدنی همچنین دارای امتیاز شادی ۷.۱۳ از ۱۰ و نرخ بازگشت بازدیدکنندگان آن ۱۶ درصد است - که در واقع بالاتر از تورنتو است.

به علاوه، از آنجایی که زبان انگلیسی به عنوان زبان رسمی در تورنتو و سیدنی صحبت می‌شود، پس ارتباط گرفتن در این دو شهر مشکل نخواهد بود.

جایگاه دوم و سوم

ادینبرو و منچستر به ترتیب دومین و سومین شهرهای مهمان‌نواز جهان برای افراد غیر بومی هستند.

1080x608_cmsv2_0b7139cd-b3d2-573c-94ec-8735a2f2002e-8392508_11zon

ادینبرو در اسکاتلند با امتیاز کلی ۷.۷۸ در جایگاه دوم موردپسندترین شهرهای جهان برای افراد غیربومی قرار دارد. امتیاز شاخص ایمنی این شهر ۶۸.۹۲ از ۱۰۰ است که بسیار چشمگیر است و به عنوان بالاترین رتبه قرار میگیرد.

منچستر انگلیس هم چندان عقب نیست و با امتیاز کلی ۷.۷۲ از ۱۰ در جایگاه سوم قرار گرفته است. این شهر به خاطر فضای صمیمی آن شناخته شده است، بطوریکه در نظرسنجی‌ها، ۱۴.۷۶ درصد از کلمه «دوستانه» برای توصیف آن استفاده کردند و این بالاترین میزان از هر شهر دیگری در این تجزیه و تحلیل بود.

از آنجایی که هر دو این شهرها در بریتانیا قرار دارند، پس برقراری ارتباط به زبان انگلیسی باید خوب و آسان باشد

نیویورک در ایالات متحده آمریکا، مونترال در کانادا، ملبورن در استرالیا، سانفرانسیسکو در ایالات متحده آمریکا، دوبلین در جمهوری ایرلند، کپنهاگ در دانمارک، آمستردام در هلند، اوکلند در نیوزیلند، لیسبون در پرتغال، پاریس در فرانسه،‌ برلین در آلمان، سنگاپور، پراگ در جمهوری چک، مادرید و بارسلون در اسپانیا، و تل‌آویو در اسرائیل به ترتیب در جایگاه پنجم تا بیستم برترین‌ شهرها بر مبنای دوستانه بودن محیط اجتماعی آن‌ها برای افراد غریبه قرار دارند.

۱۰ شهر نامحبوب

براساس این رتبه‌بندی، شهر آکرا، پایتخت کشور آفریقایی غنا کمترین میزان صمیمیت و دوستانه‌بودن برای افراد غیر بومی و تازه واردها را فراهم آورد، به طوری که امتیاز ۳.۱۲ از ۱۰ را بدست آورده و در قعر جدول در جایگاه ۵۳ قرار گرفته است.

تنها ۲ درصد از نظرخواهی‌های بدست آمده از مکان‌های اقامتی در آکرا، کلمه «دوستانه» را برای این شهر به کار برده بودند و نرخ بازگشت بازدیدکنندگان به آنجا یکی از پایین‌ترین‌ها در این رتبه‌بندی است به طوری که تنها ۹ درصد از مسافران ترجیح می‌دهند از این شهر دوباره بازدید کنند.

شهر مراکش، پایتخت کشور مراکش بالاتر از آکرا به عنوان دومین شهر با کمترین میزان حس صمیمیت در این رتبه‌بندی را دارد. این شهر با امتیاز ۳.۶۹، بمبئی (با امتیاز ۳.۹۱)، کوالالامپور (با امتیاز ۳.۹۳) و ریودوژانیرو برزیل (با امتیاز ۴.۳۶) در رتبه های بعدی قرار دارند.

دهلی در هندوستان، دوحه در قطر، آتن در یونان،‌ مادلین در کلمبیا و لیون در فرانسه در جایگاه ششم تا دهم از پایین این جدول قرار میگیرند. 

در این شهرها، امتیاز دانستن زبان انگلیسی و خوش برخود بودن کارکنان نسبتا پایین بودند.

منبع:یورونیوز

۰
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید